خواص و مضرات عنبر نسا برای درمان عفونت، بواسیر، سینوزیت و پولیپ بینی

خواص و مضرات عنبر نسا برای درمان عفونت، بواسیر، سینوزیت و پولیپ بینی عنبر نسا چیست و چه خواص و مضراتی دارد؛ با روش درمان عفونت زنان، سینوزیت، پولیپ بینی، درمان خانگی بواسیر و شقاق با عنبر نسا و روش استفاده از عنبر نسا در سلام دنیا آشنا شوید.

عنبر نسا یا (عنبر نسارا) به ظاهر کود حیوانی بی ارزشی است غافل از اینکه در طب سنتی این ماده کاربردهای زیادی برای زنان؛ سرماخوردگی؛ پوست و تیروئید دارد. در این مقاله می خواهیم شما را در سلام دنیا؛ با خواص و کاربرد های عنبر نسا و روش استفاده برای بیماری های زنان و رحم و ... آشنا کنیم.

عنبر نسا چیست و چه خواصی دارد

عنبر نسا به اصطلاح کود الاغ یا پشگل الاغ ماده، است که در فصل بهار جمع آوری می شود و خواص بسیار زیادی دارد. از خواص این ماده می توان به خشک کردن زخم های عمیق جراحت و سوختگی و ... که در پایین به شما توضیح خواهیم داد. 

ترکیبات تشکیل دهنده عنبر نسا

در یک آزمایش کراماتوگرافی با استفاده از دستگاه GC-MS در دانشگاه شهید بهشتی عنبرنسا را مو شکافی کردند تا ببینند اجزا تشکیل دهنده اش چیست. ترکیبات این اجزا دارای هگزان، استیک اسید، آکونیتین، بتا کاروتن، دی متیل آمین مشخص شد و که به خواص آنتی اکسیدانی و باکتریالی؛ ضد قارچ و ضد التهاب بودن این ماده پی بردند. در یک آزمایش دیگر به اسم درون کشتگاهی دود این ماده را به عنوان دهان شویه استفاده کردند که نتایج آن فوق العاده بود بخاطر خواص ضدباکتریایی موجب مهار رشد میکروب ها و باکتری هایی مانند استرپتوکوک، سالیواریوس و استرپتوکوک می شود؛ دود عنبر نسا هم چنین باعث افزایش نوتروفیل های موجود در خون که برای مباره با میکروب های موجود در بدن کاربرد دارد بسیار فوق العاده عمل کرد.

خواص عنبر نسا برای پوست صورت

دود کردن عنبر نسا برای مشکل های پوستی مانند اگزما، عارضه های پوستی از کهیر، آبله مرغان و سرخک بسیار موثر است چون دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی است که استفاده این ماده برای تبخال و حساسیت و ... بسیار مفید است.

خواص عنبر نسا برای درمان پسوریازیس

پسوزیاریس یک بیماری شایع پوستی که وقتی سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود بر روی پوست پوسته هایی به رنگ نقره ای دیده می شود و در آخر سلول های مرده کنار هم تجمع می کنند که به اصطلاح همان پسوریازیس را تشکیل می دهند. خاصیت عنبر نسا برای این بیماری بسیار کمک کننده است چون خاصیت ضد باکتریایی دارد و ضد قارچ است. 

خواص عنبر نسا برای عفونت گوش

برای اینکه از عفونت گوش خلاص شوید تنها راه کار ساده که میتوان داد این است که به مدت 6 الی 7 روز دود عنبر نسارا بگیری سمت گوش هایتان تا بعد از تکرار این کار به بهبود بیماری عفونت گوش هایتان کمک می کند.

خواص عنبر نسا برای سرفه

از آنجایی که دود عنبر نسا، قابل استفاده است. برخی می گویند برای ریه مضر است و بنابراین برای سرفه نیست مناسب نیست. و برخی می گویند، مضر نیست ولی در کل برای سرفه هم مضر نیست یا هست مطالب درستی راجبش وجود ندارد.

خواص عنبر نسا در بارداری

از نظر طب سنتی در دوران بارداری نباید به هیچ وجه از عنبر نسا استفاده شود چون هنوز تحقیقاتی انجام نشده که درست است یا نه استفاده در دوران بارداری، برخی می گویند باعث سقط جنین می شود برخی می گویند خیر ولی توصیه می شود استفاده نشود.


حتما بخوانید: میوه های ممنوعه در بارداری که باعث سقط جنین می شود


خواص عنبر نسا برای سرماخوردگی

عنبر نسا یکی از داروهایی است که در طب سنتی برای درمان سرماخوردگی ها تجویز می شود. دود عنبر نسا در درمان سرماخوردگی ها عفونی و عفونت سینوزیت بسیار کار آمد است. بخاطر اثر میکروب کشی عنبر نسا دود کردن این ماده در درمان سردرد های قدیمی و بسیار آزاردهنده موثر است. برای دود کردن این ماده مقداری عنبر نسا را در اسفند دود کن بریزید و روی شعله بگذارید و سر خود را مانند بخور گرفتن روی دود قرار دهید و دود را استنشاق کنید.

خواص عنبر نسا برای سرماخوردگی

خواص عنبر نسا برای دندان درد

چه سیگار این ماده و چه سوزاندن این ماده در خانه با اسفند دود کن و حبس کردن دو عنبر نسا در دهان به مدت 10 الی 12 ثانیه کمک میکند به عفونت های دندان و دندان درد که اگر این عمل را برای مدت  5 الی 6 روز انجام دهید عفونت دندان و دندان درد را رفع می کند.

خواص عنبر نسا برای عفونت زنان و ضخامت رحم

استنشاق دود عنبر نسا زنان را از خون ریزی های شدید دوران قاعدگی و طولانی شدن مدت آن کمک می کند باعث بهبود بخشیدن زخم دهانه رحم می شود؛ در طب سنتی برای رفع عفونت های واژن از دود عنبر نسا استفاده می شود.

خواص عنبر نسا برای زخم دهانه رحم (طرز استفاده از عنبر نسا برای عفونت رحم)

برای زخم دهانه رحم مقداری عنبر نسا را به همراه خاکشیر و اسپند روی حرارت قرار داده و رحم خود را روی حرارت گرفته و بخور دهید. دودی که به رحم شما برسد باعث از بین رفتن هم میکروب ها و عفونت های دهانه رحم شما می شود و هم زخم دهانه رحم شما خوب می کند.


حتما بخوانید: درمان سردی رحم با 7 روش خانگی عالی 


درمان پولیپ بینی با عنبر نسا

هم کشیدن سیگار این ماده و هم بخور کردن و این ماده و استفاده از آن برای چند بار در روز بسیار مفید است؛ برای درمان گلو درد و پلیپ بینی که چون خاصیت ضد باکتریایی دارد باعث رفع پلیپ بینی و سرفه حتی سرفه های چرکی می شود.

خواص عنبر نسا برای پولیپ بینی

درمان خانگی بواسیر با عنبر نسا

دود عنبر نسا برای درمان بواسیر و شقاق و زخم هایی که ایجاد کرده بسیار کاربردی است.


حتما بخوانید: علائم و درمان هموروئید با روش خانگی و پزشکی


روش استفاده از عنبر نسارا

بخور کردن و دود دادن عنبر نسا برای کاربردهای بالا بسیار مفید است و هرچه بوده گفته شده حالا کسانی هستند سیگار عنبر نسا را میکشند و کسانی هستند دود را استنشاق می کنند روی حرارت و ... . برخی می گویند ترکیب عنبر نسا و سرکه را به پیشانی مالیده برای رفع خون دماغ کاربرد دارد. استنشاق عصاره خشکیده عنبر نسا با ترکیب سرکه. استافده از آب یا مایع عنبر نسا برای رفع گرفتگی بینی برای کسانی که سرماخورده اند در قطره چکان بریزند و داخل بینی چند قطره استفاده کنند. برای بستن زخم ها و ضد عفونی کردن آنها عنبر  نسارای خشک را روی زخم ها پاشیده و باعث می شود زخم بسته و ضدعفونی شود.

عوارض و مضرات عنبر نسا

با توجه به این خواص که دارد عوارض آن چنانی ندارد و اگر درست مصرف شود خاصیت هایی که گفتیم را به همراه دارد و شما می توانید با خیال راحت از این ماده استفاده کنید. عده ای هستند که می گویند در دوران بارداری مفید نیست و عده ای می گویند مفید است و ما به شما در دوارن بارداری توصیه نمی کنیم. استنشاق زیاد این ماده سرطان زا است و به مرور استفاده بیش از حد آن مشکلات ریه را برای شما بوجود میاورد. در طب سنتی برای استفاده از عنبر نسا برای رفع سینوس فقط باید کمی از دود عنبر نسا را با غلظت کم به فضای بینی و سینوس ها راه بدهید. هرگونه تبلیغ در باره مصرف دخانیات حتی سیگار عنبر نسا ممنوع است و طب سنتی این راه تایید کرد هر دودی وارد ریه شود باعث عوارض می شود. هیچ درمانی برای کرونا با عنبر نسا وجود ندارد پس به حرف کلاهبرداران گوش ندهید.

قیمت عنبر نسا

قیمت عنبر نسا گران نیست  و قیمت هر 80 گرم تا 100 گرم این ماده حدودا بین 10 تا 15 هزار تومان است. 

سخن آخر

پیشنهاد می شود هیچوقت در مکان های بسته از این دود استفاده نشود مانند حمام و مکان های بسته دیگر، چون ممکن است تنگی نفس برای شما به وجود بیاورد. هیچوقت از عنبر نسا بصورت خوراکی یا پماد موضعی برای درمان استفاده نشود، چون در این ماده باکتری های خطرناکی وجود دارد که باعث بروز مشکلات جدیی می شود.


مقالات مرتبط

موقع دندان درد چه قرصی (بدون نسخه) بخوریم؟

درمان خانگی عفونت قارچی واژن در بارداری و علائم آناز
7
رای