اریترومایسین (Erythromycin): موارد استفاده، روش مصرف و عوارض جانبی آن

اریترومایسین (Erythromycin): موارد استفاده، روش مصرف و عوارض جانبی آن آنتی بیوتیک اریترومایسین (Erythromycin) برای درمان انواع عفونت های باکتریایی به کار می رود. برای تاثیرگذاری بهتر، اریترومایسین را در فواصل زمانی برابر مصرف نمایید. در صورت داشتن درد معده، سرگیجه شدید به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله اطلاعات دارویی آنتی بیوتیک اریترومایسین که شامل موارد استفاده، طریقه مصرف، عوارض جانبی و... می شود، مطرح کرده ایم.

موارد استفاده از اریترومایسین

اریترومایسین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این یک «آنتی بیوتیک ماکرولید» است. این دارو با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مانند سرما خوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده غیر ضروری یا استفاده نادرست از هرگونه آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود.

نحوه استفاده از اریترومایسین (Erythromycin)

این دارو به شکل خوراکی و مطابق با تجویز پزشک مصرف می شود، که معمولا بعد از صرف غذا است. بهترین حالت جذب این دارو زمانی است که با معده خالی مصرف شود. در صورت بروز حالت تهوع، می توانید این دارو را با غذا یا شیر مصرف کنید. در صورت خرد شدگی، این دارو طعم تلخی دارد. کل قرص آن را ببلعید. آن را نجوید و خرد نکنید. دوز مصرفی و طول درمان بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. در کودکان، این دوز بر اساس سن و وزن آنها تعیین می شود. برای بهترین تاثیرگذاری دارو، این آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی برابر مصرف نمایید. جهت کمک به یادآوری، این دارو را هر روز در یک زمان مشخص مصرف نمایید.

اگر از این دارو برای درمان عفونت استفاده می کنید، به مصرف این دارو تا زمانی که توسط پزشک تجویز شده است، ادامه دهید، حتی اگر علائم بیماری شما بعد از چند روز از مصرف این دارو متوقف شود. قطع زود هنگام این دارو ممکن است باعث شود که برخی از عفونت ها بازگردند. در صورتی که علائم شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک اطلاع دهید. اگر از این دارو برای درمان عفونت های باکتریایی خاصی استفاده می کنید، این دارو را دقیقا مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. بدون مشورت با پزشک خود مصرف این دارو را قطع نکنید.

نحوه استفاده از اریترومایسین (erythromycin)

عوارض جانبی اریترومایسین 

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم یا گرفتگی عضلات شکمی، و بی اشتهایی ممکن است رخ دهد. مصرف این دارو با غذا ممکن است این عوارض جانبی را کاهش دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 • اگر هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی زیر رخ داد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: علائم بیماری کبدی (مانند حالت تهوع یا استفراغ مداوم، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره، درد شدید معده یا شکمی)، خستگی غیر معمول، ضعف عضلات، لکنت زبان، تاری دید، ریزش مژه ها، ریزش موها.
 • اگر هر یک از علائم نادر اما جدی سرگیجه شدید و غش کردن، ضربان قلب سریع یا نامنظم رخ داد، سریعا درخواست کمک پزشکی کنید.
 • این دارو به دلیل وجود باکتری های مقاوم، ممکن است به ندرت باعث یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها و ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت ابتلا به بیماری های زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع. در صورت بروز هر یک از این علائم از داروهای ضد اسهال یا مشتقات تریاک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است این محصولات باعث وخیم تر شدن علائم شود.
 • استفاده طولانی مدت از این دارو یا تکرار دوره مصرف این دارو ممکن است باعث برفک دهانی یا یک عفونت مخمری جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژنی یا دیگر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده علائم واكنش آلرژی زا جدی، فوراً درخواست کمک پزشکی نمایید. علائمی از جمله: جوش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست، در صورتی که متوجه علائم دیگری شده اید که در این قسمت ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی اریترومایسین (erythromycin)

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف اریترومایسین

قبل از مصرف اریترومایسین، اگر به این دارو یا هر آنتی بیوتیک دیگر (مانند آزیترومایسن، کلاریترومایسین) یا هر چیز دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت نمایید، به ویژه اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید: بیماری کبد، بیماری کلیه، بیماری خاص عضله (میاستنی گراویس).

اریترومایسین ممکن است باعث ایجاد بیماری شود که بر ضربان قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد. طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و علائم دیگر (مانند سرگیجه شدید، غش) شود که فوراً به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

اگر شرایط پزشکی خاصی دارید و یا داروهای دیگری مصرف می کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است با مصرف این دارو افزایش یابد. قبل از استفاده از اریترومایسین، به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، و اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، اطلاع دهید: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلب، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در نوار قلب)، سابقه خانوادگی بیماری های قلبی خاص (طولانی شدن QT در نوار قلب و مرگ بر اثر ایست قلبی).

نکات کلیدی پیش از مصرف اریترومایسین

 • میزان کم پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید (مانند دیورتیک ها یا «قرص های آب»)، یا اگر بیماری مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ دارید، این خطر ممکن است افزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از اریترومایسین با پزشک خود صحبت نمایید.
 • اریترومایسین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز عمل نکنند. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون یا ایمن سازی بدن در برابر بیماری نکنید، مگر اینکه پزشک به شما این گونه تجویز کرده باشد.
 • قبل از جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید، به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای فاقد نسخه و داروهای گیاهی).
 • برخی از محصولات اریترومایسین ممکن است حاوی سدیم باشند. اگر رژیم غذایی محدودیت مصرف نمک دارید، و یا اگر اختلال خاصی مانند نارسایی قلبی متراکم دارید که می تواند با مصرف سدیم وخیم تر شود، برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو خصوصاً طولانی شدن QT حساس تر باشند.
 • قبل از مصرف این دارو در صورتیکه باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف اریترومایسین

تداخلات دارویی اریترومایسین

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

 • محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد، عبارت است از: دیژاوکسین.
 • بسیاری از داروها علاوه بر اریترومایسین، ممکن است بر ضربان قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند، از جمله آمیودارون، دیزوپیرامید، دوفتیلید، سیزاپراید، پیموزاید، پروکائین آمید، پروپافنون، کینیدین، سوتالول.

سایر داروها می توانند باعث دفع اریترومایسین از بدن شما شوند، که می تواند بر نحوه عملکرد این دارو تاثیر بگذارد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:  ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم (مانند دیلتیازم، وراپامیل)، داروهای ضد تشنج خاص (مانند کاربامازپین، فنی توئین)، کینوپریستین-دالفوپریستین، ساکیناویر و سایر داروها.

اریترومایسین می تواند باعث سریع تر دفع شدن برخی از داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد این داروها تاثیرگذار باشد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: بروموکریپتین، کولچیسین، بنزودیازپین ها (مانند میدازولام، تریازولام)، التریپتان، آلکالوئیدهای erot (مانند ارگوتامین، دیهیدروارگوتامین)، داروهای خاصی برای درمان اختلال نعوظ ED یا فشار خون ریوی (مانند سیلدنافیل، تادالافیل)، داروهای «استاتین» خاص (مانند لووستاتین، سیمواستاتین)، وینبلاستین، و سایر داروها.

اگرچه بعید است بیشتر آنتی بیوتیک ها بر روش های ضد بارداری هورمونی مانند قرص ها، پچ و حلقه تاثیر بگذارند، اما تعداد کمی آنتی بیوتیک وجود دارند (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، که می توانند اثر گذاری این روش های ضد بارداری را کاهش دهند. نتیجه این کار ممکن است بارداری باشد. اگر از روش های ضد بارداری هورمونی استفاده می کنید، در مورد جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت نمایید.

این دارو ممکن است یا آزمایشات خاص آزمایشگاهی (آزمایش های ادرار) تداخل داشته باشد، و منجر به نتایج غلط در این آزمایش ها شود. اطمینان حاصل کنید که تمام پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی اریترومایسین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعدها برای عفونت دیگر از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک به شما این گونه تجویز نماید.
دوزهای فراموش شده

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
3
رای