عفونت چشم در نوزادان؛ انواع، علائم، علل و راه های درمان این عفونت ها

عفونت چشم در نوزادان؛ انواع، علائم، علل و راه های درمان این عفونت ها بدون شک چشم ها از اولین ابزارهای ارتباطی نوزاد برای برقراری رابطه با دنیای خارج هستند و مراقبت از آن ها از اهمیت فراوانی برخوردار است. عفونت چشم در نوزادان شایع است و می تواند در اثر موارد مختلفی چون عفونت ایجاد شود. با ما همراه باشید تا باهم به بررسی انوا

این که کودکتان را در حال درد کشیدن ببینید، ناراحت کننده است. در صورتی که چشم های فرزندتان دچار پوسته پوسته شدن، چسبناکی و قرمزی شده، احتمالا به عفونت چشم مبتلا شده است. عفونت چشم در نوزادان شایع است و می تواند در اثر آلرژی، سوزش و یا عفونت ایجاد شود.

انواع عفونت چشم در نوزادان و راه های درمان آن

انواع عفونت چشم در کودکان

در این قسمت، چند نوع متداول از عفونت چشم ذکر شده است:

1. گل مژه

اگر کودکتان یک برآمدگی قرمز بر روی پلک های خود دارد، این یک گل مژه است.

عفونت چشم در نوزاد تازه متولد شده

علائم

برآمدگی حساس و پر از چرک است. همچنین ممکن است ترشحات سفید یا زرد رنگ را در چشمان کودک مشاهده کنید.

علل

این عفونت زمانی رخ می دهد که باکتری، غده چربی که در پای مژه ها وجود دارد را عفونی کند. این بیماری به هیچ وجه خطرناک نیست، اما هنوز هم قبل از این که مشکل جدی تری رخ دهد باید درمان شود.

درمان
 • از کمپرس گرم استفاده کنید. یک پارچه تمیز را در آب خیس کنید و به مدت 15 دقیقه بر روی چشمان کودک فشار دهید. گرما چرک را باز کرده و به تخلیه سریع تر آن کمک می کند. این کار را چهار مرتبه در روز تکرار کنید.
 • گل مژه را به حال خود رها کنید. جهت تخلیه چرک، آن را نترکانده یا فشار ندهید. این کار باعث درد بیش تر کودک می شود و همچنین باکتری های دست شما را به چشم های او منتقل می کند.

2. قرمزی چشم (التهاب ملتحمه)

التهاب ملتحمه، نوعی التهاب پلک ها یا مردمک چشم است.

عفونت چشم در نوزاد

علائم

اگر سفیدی ها یا لبه های چشم کودک قرمز شود، می تواند قرمزی یا التهاب ملتحمه چشم باشد.

علل
عفونت ویروسی چشم

اگر کودک مبتلا به سرماخوردگی همراه با التهاب ملتحمه است، معمولا به علت ویروس رخ داده است.

عفونت باکتریایی چشم

اگر متوجه ترشح غلیظ زرد رنگ از چشم کودک شدید، می تواند ناشی از عفونت باکتریایی مانند استافیلوکوکوس، استرپتوکوک، هموفیلوس باشد.

واکنش های آلرژی زا

این یک دلیل نادر است، اما کودک ممکن است به سیگار، گرد و غبار یا هر چیز دیگری حساسیت داشته باشد، به خصوص اگر چشم های او متورم، قرمز و پر از اشک شده باشد.

درمان

التهاب ملتحمه به خودی خود برطرف می شود. متخصص اطفال توصیه می کند که چشمان کودک را تمیز نگه دارید. اگر این بیماری بیش از دو هفته ادامه پیدا کرد، بهتر است که با پزشک مشورت کنید.

3. شالازیون

شالازیون یک توده یا کسیت است که بر روی پلک تشکیل می شود.

علت عفونت چشم در نوزادان

علائم

این توده در ابتدا می تواند کوچک باشد، اما بعدا به اندازه نخود بزرگ شود. بر خلاف گل مژه، هیچ ترشحی ایجاد نمی شود و مسری یا دردناک نیست. با این وجود، می تواند باعث تاری دید شود.

علل

شالازیون به دلیل التهاب مزمن یکی از غده های تولید کننده چربی که در پلک بالا یا پایین قرار دارد، ایجاد می شود.

درمان

کنترل با داروهای فاقد نسخه: هیچ گاه یک شالازیون را فشار ندهید. از آنتی بیوتیک ها و پماد های تجویز شده توسط متخصص اطفال استفاده کنید.

از کمپرس گرم استفاده کنید: این کار می تواند به نرم شدن مجرای مسدود شده با چربی کمک کرده و باعث تخلیه چرک شود. کمپرس داغ و مرطوب را بر روی ناحیه آسیب دیده به مدت 15 دقیقه اعمال کنید، این کار را چهار مرتبه در روز تکرار کنید.

به دنبال کمک پزشکی باشید: اگر شالازیون حتی با وجود کمپرس آب گرم برطرف نمی شود، با یک چشم پزشک مشورت کنید. کودک ممکن است برای از بین بردن آن به تزریق یا جراحی نیاز داشته باشد.

4. ورم پری‌ اربیتال یا تورم دور چشم

اگر چشمان کودک شما قرمز و از شدت تورم بسته شده باشد، می تواند به دلیل بیماری ورم پری‌ اربیتال باشد.

عفونت چشم در کودکان چند ورز طول می کشد؟

علائم

علائم آن می تواند شامل تب، آب ریزش بینی و التهاب ملتحمه باشد.

علل

این یک عفونت باکتریایی چشم در نوزادان است که با ورود باکتری های مضر به چشم رخ می دهد. می تواند بر یک چشم یا هر دو تاثیر بگذارد.

درمان

فورا با پزشک کودک خود مشورت کنید. او به وسیله آزمایش خون و اشعه ایکس چشم را بررسی کرده و برای از بین بردن عفونت، پمادها یا تزریق را تجویز می کند. این بیماری معمولا در مدت دو روز برطرف می شود، اما شما می توانید به کودک خود آنتی بیوتیک بدهید تا زمانی که پزشک بگوید که این کار را متوقف کنید.

5. پلک‌ آماس یا بلفاریت

اگر متوجه شدید که پلک های کودک ملتهب است، و از چشمان او اشک می آید و قرمز و تحریک شده است، ممکن است به دلیل پلک‌ آماس یا بلفاریت باشد.

 عفونت چشم در کودکان زیر یکسال

علائم

اگر بیماری دیگری همراه با بلفاریت رخ دهد، ممکن است مژه ها دچار ریزش شوند.

علل

بلفاریت به دلیل تولید بیش از حد چربی در پلک یا عفونت باکتریایی است. این مساله باعث مشکل در بینایی نمی شود، اما در صورت عدم درمان به موقع منجر به گل مژه، شالازیون و التهاب ملتحمه شود.

درمان

برای اطمینان بیش تر، با پزشک مشورت کنید. پس از آن می توانید از محلول های نمک یا شامپو بچه برای شستن چشم های کودک استفاده کنید، و پس از آن از آنتی بیوتیک و کمپرس گرم استفاده کنید.

6. انسداد مجرای اشکی

همان طور که از نام آن پیدا است، هنگامی رخ می دهد که مجاری اشک به دلیل وجود مایعات مسدود و متورم شوند.

درمان ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان

علائم

اگر ترشحات چسبنده زیادی مشاهده می کنید که باعث چسبیدن چشم ها و مژه ها می شود، می تواند ناشی از مجرای اشک مسدود شده باشد.

علل

هنگامی که کودک در داخل رحم شما است، بافت داخل مجرای اشک معمولا حل می شود و یک مجرای توخالی باقی می ماند. اگر این اتفاق نیافتد، ممکن است بافت باقی مانده و مجرا را مسدود کند.

درمان

معمولا مجرای مسدود شده با گذشت زمان به خودی خود باز می شود، و ترشح با گذشت زمان از بین می رود. می توانید از آب گرم جهت مرطوب کردن یک پارچه، جهت تمیز کردن ترشح از چشم کودک استفاد کنید. اگر این شرایط وقتی کودکتان 12 تا 18 ماهه شد هنوز هم ادامه دارد، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است به جراحی نیاز باشد.

درمان های خانگی برای عفونت چشم نوزادان

درمان عفونت چشم در نوزاد

در این قسمت چند درمان خانگی موثر برای درمان عفونت ارائه شده است:

 • آب را بجوشانید و در داخل آن برای چند دقیقه چای کیسه ای قرار دهید. چای کیسه ای را از آب خارج کرده و آن را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. آن را بر روی پلک های کودک خود قرار دهید تا درد و سوزش را تسکین دهد.
 • کمی نمک را به آب جوش اضافه کرده و اجازه دهید تا خنک شود. یک توپ پنبه ای را در درون آن خیس کنید و آن را برای تسکین بر روی پلک خود قرار دهید.
 • شیر مادر نیز یک درمان شگفت انگیز موثر خانگی است، زیرا دارای خواص درمانی ضد باکتریایی است.
 • با استفاده از یک قطره چکان تمیز، دو قطره از شیر مادر را بر روی ناحیه آسیب دیده و اطراف چشم های کودک بریزید.
 • چند تا از برگ های گل یاسمن را یک شب در آب خیس کنید. این مایع را با استفاده از یک قطره چکان بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید. گل یاسمن خاصیت خنک کنندگی دارد.
 • روغن بابونه نیز در معالجه عفونت چشم موثر است. چند قطره روغن بابونه را به یک قابلمه آب در حال جوش اضافه کنید و اجازه دهید تا خنک شود. این مخلوط را با استفاده از یک توپ پنبه ای بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.
 • اگر عفونت چشم ناشی از انسداد مجرای اشک است، به آرامی ناحیه بین چشم ها و بینی را ماساژ دهید. یک عفونت باکتریایی چشم فقط با پماد یا قطره آنتی بیوتیک قابل درمان است. با این وجود، می توانید ترشحات زرد چسبنده در اطراف چشم نوزاد را با قطره چشم آب نمک تمیز کنید.
 • استفاده از کمپرس گرم بر روی چشم کودک باعث کاهش تحریک و تورم می شود.
 • شست و شو و ضد عفونی کردن دست ها قبل و بعد از لمس کردن چشم های عفونی نوزاد بسیار مهم است.

البته، داروهای خانگی فوق الذکر بسیار موثر هستند، اما همیشه بهتر است در هنگام بروز عفونت چشم با متخصص اطفال خود مشورت کنید. در چنین مواقعی، کودک خود را از سایر کودکان دور نگه دارید.

منبع: firstcry

از
2
رای