16 عادت خوبی که افراد شاد و موفق در زندگی خود انجام میدهند!

16 عادت خوبی که افراد شاد و موفق در زندگی خود انجام میدهند! دانشمندان علوم اجتماعی می گویند که خوشبختی به عوامل زیادی بستگی دارد؛ اولین نکته این است که آیا به جهان به عنوان یک مساله نگاه می کنید یا به عنوان یک فرصت؟ اساساً نگرش شما به زندگی چیست.

اگر تا به حال با افسردگی مقابله کرده اید (افسردگی شدید)، می دانید که اکثر افراد، ارزش شادی را نمی دانند. اگر همیشه تجربه این را داشته اید که تلاش می کنید خود را از رخت خواب بیرون بیاورید و خود را با آهنگ و رقصیدن مشغول کنید، ممکن است روزهایی که احساس خوبی دارید را تجزیه و تحلیل کنید. به کاری که انجام دادید، چیزی که خوردید، جایی که رفتید، همراه با چه کسی بودید، فکر می کنید. به گفت و گوهایی که باعث شکوفایی شما شده و آنهایی که به نظر می رسد زندگی را برای شما به طرز ناگهانی، ناراحت کننده می کنند، فکر می کنید. شما به شکلی این چیزها را مطالعه می کنید که به نظر می رسد در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی هستید. متوجه می شوید که یک روز، شاید در آینده نه چندان دور، مجددا مسیری را دنبال کرده و موارد مشابهی که زمانی برای شما شادی آور بود را دوباره انجام خواهید داد. اگر شما یا کسی که می شناسید، این گونه است، این مقاله برای شما است.

بسیاری از ما بخش قابل توجهی از زندگی خود را در شادی می گذرانیم. ما به دنبال شادی می گردیم و فکر می کنیم که آن را در یک رابطه، در کودکان، حرفه کاری، تجارب زندگی خود، در ارتباطات رسانه های اجتماعی، موقعیت اجتماعی و حتی در خانه و دارایی های خود پیدا خواهیم کرد. اما شادی بسیار بزرگ تر از آخرین پیروزی یا دستاوردهای ما است. شادی یک حس عمیق سهولت و راحتی است. این شادی است و شادی توسط محرک های خارجی تحریک نمی شود. دیپاک چوپرا در مصاحبه ای با ژاکی فرانک و سارا سیلورستاین از Business Insider، در مورد خوشبختی این مساله را مطرح کرد:

«دانشمندان علوم اجتماعی می گویند که خوشبختی به عوامل زیادی بستگی دارد؛ اولین نکته این است که آیا به جهان به عنوان یک مسئله نگاه می کنید یا به عنوان یک فرصت؟ اساساً نگرش شما به زندگی. دوم اینکه به منابع مالی شما بستگی دارد؛ زیرا بسیاری از افراد این روزها به هر دلیلی نگران بیمه سلامت، بیمه بازنشستگی و آینده خود هستند. اما این مساله حدود 10 تا 12 درصد تاثیر دارد. نگرش شما به میزان 50 درصد در این مساله نقش دارد و آخرین بخش، که 40 درصد از شادی و تجربیات روزانه شما را بیان می کند، این است که آیا توانایی شاد کردن دیگران را دارید؟ این سریع ترین راه برای شاد بودن است».

من فیلم «بخور، دعا کن، عشق بورز» (Eat, Pray, Love) را دوست دارم، زیرا از مسیر شادی و آرامش، برای من مستند ساخت. چون که من در مسیر خودم بودم تا شادی و معیار موفقیت را پیدا کنم. وقتی در شادترین حالت خودم قرار دارم، فکر کردم. همچنین در مورد افرادی مطالعه کردم که به نظر می رسد واقعا خوشحال و موفق هستند تا متوجه شوم آنها چه کاری و چرا آن کار را انجام می دهند.

معرفی عادات خوب آدم های شاد و موفق در زندگی

معرفی عادات خوب آدم های شاد و موفق در زندگی

در طی این تحقیق و سال ها تلاش خودم، به این باور رسیدم که افراد شاد و موفق، 16 عادت دارند، که شاید باید همه آنها را در نظر بگیریم:

1. آنها دیدگاه مثبتی دارند

همانطور که چوپرا در مقاله «Business Insider» به آن اشاره کرد، افرادی که دیدگاه مثبتی دارند، جهان را مملو از فرصت و امکانات می دانند. نگرش ذاتی آن‌ها نسبت به زندگی یکی از احتمالات است. تقویت نگرش مثبت با شادی در ارتباط است و افراد شاد، بر اساس گفته های چوپرا و دیگران، خوش بین هستند.

2. خودشان را می شناسند

افراد شاد ممکن است از وجود اشخاص دیگر لذت ببرند، اما همچنین آنها، زمان قابل توجهی را صرف شناسایی بیشتر خود می کنند. آنها می دانند که چه چیزی آنها را ناراحت می کند و می دانند که چه چیزی باعث شادی آنها می شود. می دانند که چه چیزی را دوست داشته و دوست ندارند. افراد موفق و افراد شاد، با خود هماهنگ هستند.

3. استراحت می کنند

من متقاعد شدم که استراحت یک ابرقدرت است که ارزش آن را نمی دانند. چیزی است که ما را قادر به ترمیم و بهبود می کند. با این حال، زندگی بسیاری از ما با تعهدات زیادی پر شده که استراحت را یک خیال واهی می دانیم. حتی وقتی ما دراز می کشیم تا استراحت کنیم، ذهن ما درگیر تعهداتی است که در طول روز انجام دادیم و چیزهایی که در صبح آن روز نتوانستیم انجام دهیم. این حالت می تواند باعث بی قراری در شب ها و ناتوانی در خواب عمیق شود. اما افراد موفق و شاد به استراحت اهمیت می دهند؛ به همان اندازه که به کارآمد بودن اهمیت می دهند. آنها درک می کنند که اگر خسته باشند، نمی توانند به بهترین شکل کار خود را انجام دهند و دچار خستگی و فرسودگی می شوند.

4. آنها راضی هستند

وقتی من کودک بودم، پدرم به من گفت: «جنیفر، آیا می خواهی بدانی که چگونه می توانی پول خود را پس انداز کنی؟ قناعت را یاد بگیر». این یک توضیح شگفت آور و ساده بود. قناعت، بسیاری از مشکلات را حل می کند. قناعت با توقف خواسته های مداوم برای داشتن بهترین چیز بعدی، به شما کمک می کند. همچنین به شما کمک می کند تا از هر جایی از زندگی خود و در هر مقطه زمانی لذت ببرید. افراد راضی حضور دارند. آنها زندگی خود را صرف جست و جو برای چیز بزرگ بعدی نمی کنند. آنها بابت چیزی که دارند، جشن می گیرند و از اینجا و اکنون لذت می برند.

افراد شاد و موفق، با خود حس همدردی دارند

5. آنها با خود حس همدردی دارند

افراد خوشحال تفاوت بین گناه، شرم و سرزنش را آموخته اند. آنها درک می کنند که رمز اصلی خوشبختی آنها لطافت و دلسوزی با خودشان است. آنها لطفی را که برای یک دوست صمیمی قائل هستند، برای خودشان نیز قائل می شوند. وقتی اشتباهی مرتکب می شوند، همانند بقیه ما با مهربانی و شفقت واکنش نشان می دهند.

6. آنها حس قضاوت کننده درون خود را ساکت می کنند

دوستی داشتم که در حیطه کاری به شدت سخت گیر بود. به نظر می رسید که در همه چیز خود را مقصر می داند. همانطور که من در مورد چگونگی خوشحال کردن او کنجکاو شدم، متعهد شدم که واقعا به حرف های او گوش بدهم و آنچه که ناگفته بود را درک کنم. متوجه شدم که این شخص نسبت به خودش بسیار انتقادگر است. او در مورد خودش به سختی قضاوت می کرد و بنابراین قضاوت سخت گیرانه در مورد دیگران، عادت دوم او بود. بنابراین، من یاد گرفتم که افراد قضاوت گر، ابتدا در مورد خودشان و سپس دیگران قضاوت می کنند. این نتیجه ای معکوس دارد و با خوشبختی ناسازگار است.

برای خوشبختی، باید انتقادگر درونی خود را ساکت کنیم. یک راه برای انجام آن، این است که به انتقادگر درونی خود یک نام بدهیم. وقتی متوجه می شویم که این انتقادگر شروع به سرزنش کردن خودمان یا دیگران می کند، می توانیم بخشی از خودمان که برای آن نام انتخاب کردیم را صدا کرده و از آن به آرامی تشکر کنیم و بخواهیم که آرام باشد. راه دیگر برای ساکت کردن انتقادگر درونی، تقویت هر چه بیشتر عشق و دلسوزی نسبت به خودمان است. وقتی عشق به خودمان را تمرین می کنیم، عشقی که صرف خود می کنیم، به تدریج در بین دیگران نیز گسترش می یابد و هنگامی که بدون قضاوت کردن خودمان و دیگران در زندگی گام بر می داریم، می توانیم آزادی احساسی و خوشبختی را تجربه کنیم.

7. عواطف خود را احساس می کنند

افراد شاد و موفق درک می کنند که حضور در جسم فیزیکی، شامل توانایی تجربه طیف وسیعی از احساسات ناشی از تجربه انسانی است. آنها به جای فرار از عواطف و احساسات ناخوشایند، به خود اجازه تجربه کردن و احساس کردن عواطف را می دهند. به احساسات خود نام اختصاص می دهند و مهم تر از همه، خود را بر اساس حس خشم و غم و صدمه دیدن قضاوت نمی کنند.

8. آنها درک می کنند که رقیب اصلی شان، خودشان هستند

افراد شاد و موفق به میزان کمی بر روی رشد و پیشرفت خود متمرکز هستند. به جای اینکه بر روی دستاوردهای دیگران تمرکز کنند، بر روی آنچه می خواهند تمرکز کرده و به تمایلات خود تکیه می کنند. آنها از هم سن و سال های خودشان الهام می گیرند،  اما خود را مطابق با معیارهایی می دانند که خودشان ایجاد می کنند.

انسان های شاد و موفق، به سلامت روانی خود اهمیت می دهند

9. آنها به سلامت روانی خود اهمیت می دهند

افراد شاد و موفق به صورت ایده آل درک می کنند که سلامتی مساله ای بیشتر از جسم فیزیکی است و همچنین شامل ذهن هم است. آنها درک می کنند که چیزی را که ندارند، نمی توانند ارائه دهند و برای مراقبت از سلامت ذهنی خود نیاز به زمان دارند. این موارد شامل رفتن پیش درمانگر یا مشاور است و همچنین شامل رهایی خودتان از افراد و موقعیت های نامناسب است.

مراقبت از سلامت روان همچنین به مفهوم بررسی الگوهای افکار مضر و تلاش برای توسعه یک جهان بینی سالم تر است. توجه به این نکته مهم است که افراد شاد و موفق هنوز هم می توانند افسردگی، اضطراب و اختلالات سلامت روان را تجربه کنند. تفاوت در این است که آنها برنامه ای برای مقابله با آن احساسات و عمل کردن با وجود آنها دارند. وقتی صحبت از سلامت روان می شود، آنها بی اهمیت از کنار آن عبور نمی کنند. آنها بر روی یک برنامه کار می کنند و  متعهد می شوند كه به سرمایه گذاری برای سلامت ذهنی خود ادامه دهند.

10. به سلامت جسمی خود اهمیت می دهند

افراد شاد و موفق درک می کنند که تنها یک بدن و یک زندگی برای ادامه زندگی دارند. اگرچه ممکن است در مسیر سلامت مطلوب باشند، اما آنها از این امر که نیاز به سلامت جسمی خود دارند نیز آگاه هستند. مانند این است که به طور مرتب به مطب دندان پزشک، پزشک و سلامت روان مراجعه می کنند. این، مانند ورزش کردن به نظر می‌رسد و نیز شامل رژیم غذایی سالم و مغذی نیز می‌شود. افراد شاد و موفق به دنبال جسمی ایده آل نیستند، بلکه هدفشان یک بدن ایده آل برای خودشان است. این بدان معنا است که کمتر نگران استانداردهای زیبایی و بیشتر نگران این مساله هستند که چه کاری را باید انجام دهند تا از درون زیبا به نظر رسیده و حس خوبی داشته باشند.

11. آنها درک می کنند که چه چیزی باعث شادی خودشان می شود

اگر غمگین باشم، متوجه شدم که کارهای بی ضرری وجود دارد که برای بهتر شدن حال خود می توانم انجام دهم. یاد گرفته ام که به بیرون بروم؛ یعنی در مسیرهای پیاده روی یا جاهایی در طبیعت که اساسا باعث شادی من می شود. بو، زمین، زیبایی پارک ها و مسیرهای پیاده روی به نظر می رسد که من را از روزمره زندگی خود رها کرده و به مکانی از چیزهای امکان پذیر می برد.

افراد شاد وقت خود را صرف این مساله می کنند که چه چیزی باعث شادی آنها می شود. درک می کنند که چه فعالیت هایی شادی را به همراه دارد و وقت خود را صرف آن فعالیت ها می کنند. آنها به طور منظم کارهایی برای خودشان انجام می دهند تا متوجه شوند که چگونه خوشبخت ترین خود خواهند بود و با این، دانش خود را بالا برده و برنامه ریزی می کنند که چه چیزی باعث آرامش روح آنها می شود.

12. آنها بر روی خودشان سرمایه گذاری می کنند

افراد شاد و موفق از صرف وقت برای دیگران، بدون اینکه برای خودشان وقت صرف کنند، امتناع می کنند. آنها می دانند که با سرمایه گذاری می توانند بهتر و بهتر عمل کنند. آنها با بازگشت به درس و دانشگاه، گذراندن دوره هایی برای یادگیری یا تقویت مهارت، یادگیری یک زبان جدید، شرکت در کلاس آشپزی یا وقت صرف کردن برای ورزش مورد علاقه، وقت شان را برای خود سرمایه گذاری کنند.

آدم های شاد و موفق، بر روی خودشان سرمایه گذاری می کنند

13. قطع ارتباط می کنند

افراد شاد و موفق می توانند با رسانه های اجتماعی و سایر حواس پرتی ها، ارتباط خود را قطع کنند. آنها می توانند به شدت بر روی کار و خانواده و تعهدات خود تمرکز کنند و از رسانه های اجتماعی فاصله بگیرند. آنها به تلفن ها، iPad ها و سایر لوازم ارتباطی الکترونیکی خود وابسته نیستند. با استناد به مطالعات خوشبختی از دانشگاه کنت: «استفاده بیش از حد از حتی بهترین تکنولوژی ها، خوشبختی ما را به روش های معنی داری کاهش می دهد».

14. به دیگران کمک می کنند

یکی از با ارزش ترین فعالیت ها، خدمت به دیگران است. سال ها پیش به عنوان یک مادر که بعد از طلاق، سرپرستی کودکش را به عهده ندارد، تصمیم گرفتم که هنگامی که به علت ندیدن روزانه پسرم ناراحت می شوم، به خواهرزاده هایم که مادرشان یک زن مجرد بود، کمک کنم. من به دنبال آنها می رفتم و آنها را به مرکز خرید برده یا برای غذا خوردن به بیرون می بردم و در غیر این حالات، با آنها زمان صرف می کردم. مدت زیادی طول نکشید تا غم و اندوهی که احساس می کردم، برطرف شد. در خدمت و کمک به دیگران، احساس می کنم که به خودم کمک می کنم. امروز هم همینطور است. مردم خوشحال درک می کنند که کمک کردن، پاداشی برای خودشان است.

15. آنها درخواست کمک می کنند

اگرچه شاد بودن دشوار است، اما در واقع امکان پذیر است. خبر خوب این است که به همه پاسخ ها نیاز ندارید، فقط باید بدانید که به چه کسی رجوع کنید. درمان یک روش عالی در طول مسیر شما برای زندگی سالم تر است. یک درمان گر می تواند به شما کمک کند تا از بن بست زندگی بیرون آمده و راهکارهایی را برای زندگی سعادتمندانه تر کشف کنید. اگر هزینه درمانی مانع از این مساله می شود، صحبت با یک مشاور، یک رهبر مذهبی یا دوست قابل اطمینان را در نظر بگیرید.

16. آنها با قدردانی زندگی می کنند

وقتی قدردانی کردن را تمرین می کنید، به شناسایی و تجلیل از خوبی عادت می کنید. به مغز خود آموزش می دهید که به دنبال چیزهای مثبت باشد. یک عادت غیرقابل انکار در افراد شاد و موفق، قدردانی است. آنها این کار را روزانه تمرین می کنند و این عمل باعث خوشبختی آنها می شود. یکی از بزرگ ترین باورهای غلط در مورد تغییر، این است که بر اساس سن شما ممکن یا غیر ممکن است. با افزایش سن، تصور می شود که افراد توانایی کمتری برای تغییر دارند. از طرف دیگر، اگر شما برای مدت طولانی با یک شرایط زندگی کرده اید، می توان تصور کرد که تغییر غیرممکن است.

اشخاص شاد و موفق، با قدردانی زندگی می کنند

امیدواریم سلام دنیا توانسته باشد با معرفی 16 عادت خوبی که افراد شاد و موفق در زندگی خود انجام میدهند، به شما در رسیدن به خوشحالی، آرامش و موفقیت کمک کرده باشد.

منبع: lifehack

از
5
رای