16 مانع برای رسیدن به موفقیت، کدام عادت غلط مانع رسیدن من به موفقیت شده است؟

16 مانع برای رسیدن به موفقیت، کدام عادت غلط مانع رسیدن من به موفقیت شده است؟ همه ما به دنبال رسیدن به موفقیت هستیم، اما چرا فقط تعداد کمی به آن دست پیدا می کنند؟ موفقیت اتفاقی نیستی که در یک لحظه نامعلوم و بی دلیل اتفاق بیفتد.

موفقیت، بیشتر و سخت تر کار کردن نیست بلکه هوشمندانه تر و با برنامه ریزی بهتر عمل کردن و به انجام رسانیدن کارهاست. اولین گام برای نیل به این هدف این است که از کوتاه ترین زمان، بیشترین استفاده را ببریم و اولین قدم برای چنین هدفی، ترک عادت های بد و اشتباه در زندگی است.

گاهی ما هر روزه عادات اشتباهی را تکرار می کنیم که می تواند مانع رسیدن ما به اهداف و موفقیت هایمان باشد. بنابراین لازم است پیش از هر گونه تصمیم گیری، در وهله اول به حذف اشتباهات پرداخته و سپس مسیر مناسب برای تحقق اهداف خود را پیدا کنیم.

عادات بدی که مانع رسیدن به موفقیت می شوند؟

1. انجام چند کار به طور همزمان

در حالی که برخی از ما تصور می کنیم که در انجام چند کار همزمان بهترین هستیم، اما تحقیقات علمی نشان داده که فقط 2 درصد از جامعه چنین قابلیتی دارند. بنابراین، انجام چند کار به طور همزمان برای بقیه افراد یک عادت بد محسوب شده و باعث می شود تا تمرکز کمتری روی مسئولیت هایشان داشته و کارایی ضعیف تری نیز داشته باشند.

موانع رسیدن به موفقیت

2. اهمیت ندادن به خواب

خواب کامل شبانه به کارایی بیشتر و موفقیت بالاتر منتهی می شود و کمک می کند تا ما تصمیمات هوشمندانه اتخاذ کنیم و ایده های بزرگ و ارزشمندی به ذهنمان خطور کنند. تحقیقات نشان داده است که میان ناکارآمدی در محل کار و کم خوابی ها و بدخوابی های شبانه ارتباط مستقیم وجود دارد. لایه جلویی مغز که مسئول حل مشکلات مغز است، در اثر کم خوابی کوچک می شود. کار کردن به صورت 24 ساعته و 7 روز در هفته موجب حواس پرتی شده و کارکرد مغز را پایین می آورد. یکی از بهترین ترفندها برای داشتن خواب کافی این است که کار خود را در ساعت مشخصی تعطیل کرده و به جسم و روح خود استراحت بدهیم.

3. ایده آل گرا بودن

گاهی دلیل طفره رفتن از کار، ترس از این است که نتوانیم آن را به درستی انجام دهیم. ما فقط زمانی کار را آغاز می کنیم که ترس از انجام ندادن کارها بر ترس درست انجام ندادن وظایف غلبه کند و این مسأله کمی زمان بر خواهد بود. یکی از بهترین راهکارهای مقابله با طفره رفتن و تنبلی این است که از ایده آل گرایی دست برداشته و به جای جزییات بر کلیات امور تکیه و تأکید کنیم.

4. برنامه ریزی های زیاد

 بسیاری از افراد منظم که به دنبال موفقیت و پیشرفت هستند برای افزایش کارایی خود برای هر ساعت زندگیشان برنامه ریزی دقیق دارند؛ اما متأسفانه همه بخش های زندگی روی برنامه پیش نمی رود و اتفاق های ناخواسته همیشه در کمین انسان هستند. به همین منظور بهترین کار این است که فقط برای 4 یا 5 ساعت از زندگی خود برنامه داشته باشیم و بقیه آن را آزاد بگذاریم که آزادی عمل برای انجام فعالیت های دیگر نیز داشته باشیم.

5. بیدار شدن های مکرر در صبح

چنانچه پس از هشدار ساعت و بیدار شدن، دوباره بخوابیم، به سلامت بدن آسیب می رسانیم زیرا وقتی که از خواب بیدار می شویم، غدد بدن به ترشح هورمون های بیداری می پردازند تا ما را برای یک روز کامل آماده و مهیا سازند. وقتی دوباره به خواب می رویم، باعث کند شدن یا از بین رفتن این روند می شویم. به علاوه 10 دقیقه خواب بیشتر باعث سرحال تر شدن ما نمی شود و برای بیرون کردن خستگی از بدن به خواب عمیق تری نیاز داریم.

6. پایبندی نبودن به قوانین اخلاقی

یکی از دشوارترین بخشهای تعیین و اجرای عادات جدید این است که خودمان را گول نزنیم و به اصول اخلاقی قوانینی که برای خودمان وضع کرده ایم، پایبند باشیم مثلا بعد از یک هفته صرفه جویی با رژیم غذایی، خودمان را شایسته ولخرجی یا صرف غذاهای گران و پرحجم بدانیم. این کار در واقع نوعی بر هم زدن قوانین و تقلب است و باعث می شود به هدف خود در راستای دستیابی به زندگی بهتر نرسیم. به جای فکر کردن به اینکه که من همیشه در حال سخت کوشی هستم و محدودیت های زیادی برای خودم درست می کنم، به این فکر کنیم که با این روند می توانیم پیشرفت کرده، پول بیشتری پس اندازه کرده و کارهای جدیدی انجام دهیم. به بخش خوب ماجرا نگاه کنیم.

7. جلسات متعدد

 هیچ چیز به اندازه برگزاری جلسه های کاری غیر ضروری نمی تواند به بازدهی بالا و موفقیت بیشتر صدمه وارد کند. در دنیایی که استفاده از انواع مختلف رسانه ها حتی به طور مجازی و غیر حضوری مانند ویدئوچت، مسنجرها و اپ های پیام رسان متداول است، بهتر است که جلسات کاری فقط برای مسایل ضروری و معرفی محصولات جدید برگزار شود، نه اتفاق های ساده و روزمره.

بنیانگذار یکی از شرکتهای بزرگ معتقد است جلسه کاری برای دیگران چندان مورد پذیرش نیست مگر اینکه فرد برگزار کننده دستور جلسه ی برنامه ریزی شده داشته باشد و تعیین کند که به چه میزان زمان نیاز دارد و پس از اعلام زمان هم، نیمی از زمان درخواستی برای برگزاری جلسه را به افراد متقاضی بدهد.

عادات بد

8. عدم برنامه ریزی

 بهتر است در اولین گام تعیین کنیم که نتیجه نهایی قرار است چه باشد و سپس برای دستیابی به آن، برای خود قدم های کوچک مشخص کرده و به انجام برسانیم. با این کار در میانه مسیر می توانیم عملکرد خود را ارزیابی کرده و ببینیم که آیا در راه صحیح قرار داریم یا خیر؛ و در صورت لزوم، مسیر برنامه ریزی را تغییر دهیم تا به بهترین و مناسب ترین نتیجه برسیم.

9. عدم توانایی در اولویت بندی خواست ها

ممکن است تصور کنیم برای رسیدن به موفقیت، باید اهداف متعددی در سر داشته باشیم که اگر یکی از آنها با مشکل مواجه شد، بتوانیم گزینه های دیگری را جایگزین کنیم. اما این روش نتیجه مطلوب ندارد و محکوم به شکست است. «وارن بافت»، یکی از ثروتمندان جهان، ایده نابی برای این موضوع دارد. یک روز او متوجه می شود که خلبان شخصی او نتوانسته به اهداف خود در زندگی دست یابد، بنابراین «بافِت» از او می خواهد تا 25 موردی که دوست دارد پیش از مرگ به آنها برسد را یادداشت کند. سپس بدون اینکه راه مشخصی به وی نشان دهد، از او می خواهد تا 5 مورد از مهم ترین خواسته هایش را مشخص کرده و بقیه را کنار بگذارد.

این روشی مناسب برای رسیدن به خواست ها و موفقیت است که با این روند، ما می توانیم در مسیر مشخص و معینی حرکت کرده و موفقیت های بیشتری را برای خود رقم بزنیم. برای رسیدن به موفقیت از کوتاه ترین زمان، بیشترین استفاده را ببریم.

10. قرار دادن تلفن همراه در رختخواب

یکی دیگر از روش های کاربردی برای داشتن خواب کافی و با کیفیت این است که ابزارها و وسایلی که موجب بر هم خوردن خواب می شوند را به رختخواب نبریم. به طور مثال نمایشگرهای LED، موبایل، تبلت و لپ تاپ با نورهای آبی خود موجب آسیب دیدن بینایی شده و همچنین موجب توقف تولید ملاتونین (هورمون تنظیم کننده چرخه خواب) در مغز می شوند. همچنین دانشمندان ثابت کرده اند کسانی که ملاتونین پایینی دارند، بسیار مستعد افسرده شدن هستند.

11. کنترل کردن ایمیل در طی روز

دسترسی مداوم به اینترنت در طول روز این اشکال را دارد که دایم ایمیل ها و پیغام های دریافتی خود را چک می کنیم. متأسفانه هر بار که این کار را انجام می دهیم، دست کم 25 دقیقه از ساعت کاری خود را از دست می دهیم. به علاوه چک کردن پی در پی نامه های دریافتی موجب حواس پرتی و گیج شدن ما خواهد شد. به جای این کار بهتر است موبایل خود را بی صدا کرده و اعلانات ایمیل هایمان را ببندیم و به جای آن 30 دقیقه کامل و عمیق کار کنیم.

موانع رسیدن به اهداف

12. معوق گذاشتن کارها و انجام آنها در ساعات پایانی روز

گاهی ما کارهای آسان و سبک را در ابتدای روز انجام می دهیم و مسئولیت های سنگین تر و دشوارتر را برای ساعات پایانی می گذاریم. این عادتی اشتباه و طرز فکری نادرست است و باعث می شود که در آخر هم نتوانیم هیچ یک از کارهای خود را به درستی انجام دهیم. محققان نشان داده اند کسانی که کارهای سخت تر را در ساعات ابتدایی روز انجام می دهند، با موفقیت بیشتری می توانند وظایفشان را به انجام برسانند.

13. نادیده گرفتن ورزش

تحقیقات علمی ثابت کرده که ورزش به هنگام صبح و عصر موجب افزایش میزان و کیفیت خواب ما می شود. بر اساس یک آزمایش علمی، مشخص شده که یک ساعت ورزش تا 45 دقیقه خواب را بیشتر کرده و بهبود می بخشد. در نتیجه در طول روز انرژی و کارایی بیشتری خواهیم داشت. انجام تمرینات ورزشی به طور مداوم باعث می شود حافظه بهتر، استرس کمتر، روحیه بهتر و بدن سالم تری داشته باشیم.

14. نخوردن صبحانه

ذهن و بدن به روش های گوناگونی با هم ارتباط دارند و برای داشتن انرژی و فعالیت، استراحت به تنهایی کفایت نمی کند و باید موارد دیگری را نیز لحاظ کنیم. برای برخورداری از یک زندگی سالم، خوردن صبحانه اهمیت دارد. هنگامی که از خواب بیدار می شویم باید چندین ساعت غذا نخوردن خود را جبران کنیم. واژه انگلیسی (breakfast) نیز به مفهوم «باز کردن روزه» است.

اولین وعده غذایی به آغاز روند سوخت و ساز بدن و تنظیم قند خون کمک می کند، بنابراین با صرف صبحانه می توانیم در تمام طول روز تمرکز و کارایی بیشتر و بهتری داشته باشیم. وقتی میزان قند خون کاهش می یابد، تمرکز بر روی موضوعات گوناگون سخت تر شده و ما احساس خستگی و آسیب پذیری بیشتری خواهیم داشت و کم صبر تر خواهیم شد. بنابراین لازم است برای صبحانه غذاهای مناسبی انتخاب کنیم. به طور مثال غذاهای حاوی کربوهیدرات موجب افزایش قند خون می شود و خوراکی هایی که فیبر بالایی دارند همانند میوه ها و دانه های خوراکی موجب ثبات قند خون می شوند.

15. نشستن های طولانی طی روز

 یکی از نویسندگان که مشاور تجارت هم هست، در بخشی از راهکارهای پیشنهادی خود، برگزاری جلسه کاری در حال راه رفتن را برای توسعه بهتر شرکت ها پیشنهاد داده است. وی معتقد است، تنفس هوای تازه و صحبت کردن در فضای باز، نسبت به نشستن در اتاق کنفرانس و نوشیدن قهوه تأثیر بسیار بهتری دارد و منجر به اتخاذ تصمیمات درست تر و بیان ایده های ناب تر می شود.

16. وب گردی های بی هدف

از آنجا که ما همیشه به اینترنت دسترسی داریم، وقتی فکری به ذهنمان خطور کرده و سؤالی برایمان پیش می آید، به سرعت در اینترنت به دنبال پاسخ آن هستیم. پیشنهاد کارشناسان زندگی سالم این است که این افکار و سؤالات را روی یک کاغذ بنویسیم و وقتی کاری برای انجام نداریم، به دنبال پاسخ آنها بگردیم.

از
10
رای