فواید مزوتراپی مو چیست ؛ عوارض و روش انجام مزوتراپی برای ریزش مو

فواید مزوتراپی مو چیست ؛ عوارض و روش انجام مزوتراپی برای ریزش مو برای آگاهی از اینکه مزوتراپی مو چیست، نحوه انجام آن، فواید مزوتراپی، عوارض آن، و اینکه چه کسانی باید مزوتراپی را انتخاب کنند، ادامه این مقاله از سلام دنیا را از دست ندهید.

مزوتراپی مو یک روش درمانی است که با تزریق ویتامین‌ها، مواد معدنی و مخلوط اسیدهای آمینه مورد نیاز مو به پوست سر انجام می‌شود. این روش اجزای تغذیه کننده فولیکول‌های مو را قادر می سازد تا به راحتی در مو بنشینند. با این روش می توان ریزش مو را درمان کرد، زیرا موهای نازک را ضخیم، ریزش مو را متوقف و موها را قوی تر و درخشان تر می کند. در این مقاله از سلام دنیا به شما می‌گوییم مزوتراپی چیست، چطور انجام می‌شود و چه مزایا و معایبی دارد

مزوتراپی مو چیست

تعداد کمی از زنان از موهای خود راضی هستند. امروزه موهای ما به شدت تحت تاثیر آسیب‌های مختلف قرار می‌گیرد، به خصوص به دلیل آلودگی‌های محیط و آب و هوا. استرس و تنش بیش از حد و اختلالات خواب نیز بر سلامت قسمت‌های مختلف بدن اثر منفی دارد.  همه اینها البته زیبایی طبیعی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. مو جزو اولین قسمت‌هایی است که تحت تاثیر تغییرات بدن قرار می گیرد. جلوگیری از مشکلات مو آسان‌تر از مقابله با نتایج فعلی است، با این حال تعداد کمی از افراد به روش های محافظتی متوسل می شوند.

افراد تنها زمانی متوجه مشکل می‌شوند که زیبایی، درخشش و فر موها از دست برود و ریزش مو شروع شود. برای رفع این مشکلات می توان از روش‌های مختلف زیبایی مانند مزوتراپی استفاده کرد. با این حال، اگر وضعیت فرها به طور قابل توجهی بدتر شود، اگر مو شروع به ریزش کند، مردم تازه به فکر می‌افتند. برای رفع این مشکلات می توان از روش‌های مختلف درمانی-زیبایی مانند مزوتراپی استفاده کرد.


حتما بخوانید: 3 درمان خانگی ریزش مو ساده و گیاهی


مزوتراپی مو چیست

مزوتراپی مو چیست و چگونه اعمال می شود؟

مزوتراپی مو تزریق مستقیم ویتامین‌ها، مواد معدنی (کلسیم، ید، منگنز، مس، روی، سلنیوم، آهن، پتاسیم)، عوامل مرتبط با لایه کراتین پوست، اسیدهای آمینه و گشادکننده‌های سطحی مورد نیاز برای رشد و نمو مو به پوست سر است.

مزوتراپی برای پوست سر و مو بسیار موثر است. یکی از محبوب‌ترین کاربردها در زیبایی مدرن در مبارزه با مشکلات مختلف مو نیز محسوب می شود. شما می‌توانید با این روش به بسیاری از مشکلات پوست و موی سر غلبه کنید: تحریک بافت های غیر فعال، تغذیه فولیکول‌های مو و از بین بردن شوره سر. مزوتراپی یک روش درمانی مو است که توسط متخصصین با تجربه انجام می شود.

تزریق میکرو با استفاده از داروهای خاص حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی لازم برای رشد مو به رشد مو کمک می کند. ترکیب دارویی بسته به مشکل توسط پزشک انتخاب می شود. قیمت این روش کاملاً با اثر مورد نظر مطابقت دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که مزوتراپی بسیاری از مشکلات مو را حل می کند.

موارد تجویز مزوتراپی مو

 • ریزش بیش از حد مو
 • سبوره پوست سر همراه با تجزیه غدد سباسه؛
 • شوره سر
 • پوست سر خراشیده و خشک
 • افزایش شکنندگی مو
 • کاهش حجم در ناحیه پایه

آماده سازی برای مزوتراپی مو (مزوتراپی برای ریزش مو ارثی)

هر تزریق مخلوطی از چندین ماده مفید مثل مواد معدنی، ویتامین ها و سایر عناصر مفید تشکیل شده است که کارشناسان به صورت جداگانه برای هر بیمار انتخاب کرده اند. 2 تا 6 ماده فعال را می‌توان در یک سرنگ مخلوط کرد. ویتامین‌های گروه B که متابولیسم طبیعی را فراهم می کنند، در رشد و ترمیم مو موثر هستند. علاوه بر این، این مواد از جمله اجزای مورد استفاده در مزوتراپی هستند: مس و روی موجود در آن از ضعف ساختار مو جلوگیری می کند.

برای ریزش موی ارثی باید از آماده سازی‌های حاوی این اجزا استفاده کرد. اسید هیالورونیک مسئول تغذیه پیاز مو است و رشد مو را تسریع می کند. اسیدهای آمینه پایه و اساس مو هستند و به تشکیل الیاف کراتین نیز کمک می‌کنند. فاکتورهای رشد، جریان خون را در پوست سر عادی می‌کند، فولیکول های مو را قوی تر و کوآنزیم تراکم مو را تامین می کند در نتیجه موهای شما را با انرژی حیاتی پر می کند و ساختار مو را بهبود می‌بخشد.


حتما بخوانید: درمان ریزش مو در زنان با 4 روش قطعی و جدید


مهم: ماده فعال ماینوکسیدیل نباید در ترکیب دارو گنجانده شود. این یکی از موثرترین روش‌هایی است که می تواند با ریزش مو مقابله کند. این روش زمانی استفاده می شود که روش های دیگر نتیجه ای نداشته باشند. با این حال، این دارو بسیار سمی است و می تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. عملکرد آن به طور کامل فاش نشده است، فقط برای استفاده خارجی مجاز است. کوکتل‌ های آماده برای درمان مو در دسترس هستند. متخصص مراقبت های بهداشتی ترکیبات را به مناسب‌ترین روش برای شما انتخاب می‌کند. با این حال، چنین داروهایی، به شکل رایج در خرده یا عمده فروشی‌ها یافت نمی‌شوند و شما نمی توانید آنها را خودتان خریداری کنید. در موسسات پزشکی رایج است و اطلاعات را می توان از متخصصان زیبایی به دست آورد.

ویژگی‌های مزوتراپی مو

در حال حاضر متخصصان روش‌های بسیار متنوعی را برای درمان مو به بیماران ارائه داده اند. علاوه بر شرایط مالی، انتخاب‌ها نیز تحت تأثیر نتیجه مورد انتظار درخواست قرار می‌گیرند. مزوتراپی آلوپاتیک (نوعی درمان) است که در آن اثر فوراً مشاهده می شود، اما آنقدر که ما می‌خواهیم دوام نمی آورد. همچنین هومیوپاتی (درمانی که به ترمیم مو کمک می کند)، برای اثرگذاری طولانی مدت طراحی شده است، بنابراین نتیجه فوراً قابل توجه نخواهد بود.

قیمت داروی مزوتراپی مو

کوکتل های آلوپاتیک در مزوتراپی مو

حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، الاستین، کلاژن، گشادکننده عروق و سایر اجزای فعال هستند. پزشک پس از بررسی دقیق مو و پوست سر و مشکلات مربوط به بیمار، موقعیت صحیح و نتایج مورد نظر را تعیین می کند. مهم: این نوع کوکتل ها می توانند به سرعت مشکل را حل کنند.

کوکتل ‌های هومیوپاتی در مزوتراپی مو 

فقط حاوی عناصر گیاهی هستند که با محلول آبی ترکیب شده‌اند، بدون استفاده از روغن و سایر اجزای شیمیایی. این ترکیب پتانسیل فعالیت خود بدن را بیدار می کند و بافت کمک می کند. اثر این درمان در دراز مدت مشخص می‌شود، بنابراین نباید انتظار نتایج قابل مشاهده پس از اولین جلسات را داشته باشید. مهم: چنین کوکتل هایی برای بیمارانی مناسب است که نگران زیبایی مو و همچنین خود نباشند.

اعمال مزوتراپی مو

مزوتراپی استفاده از مواد فعال در زیر پوست با استفاده از ابزارهای مختلف است. این روش دارای آستانه درد احتمالی و مدت زمان خاص استفاده و عوارض جانبی احتمالی حتی نادر است. یکی از روش‌های رایج مورد استفاده توسط متخصصین تزریق مخلوط مزوتراپی به بدن است. برای چنین روش‌هایی به سرنگ‌هایی با طراحی خاص نیاز است که باید با سوزن بسیار نازک انجام شود. نکته مهم: علاوه بر روش‌های دیگر، تزریق‌ها بی‌دردترین هستند، اما زمان مورد نیاز برای این روش بیشترین است. بیمار در پشت سر و گوش احساس ناراحتی می کند. این روش کمی آسیب زا است.

تفنگ مزوتراپی مو 

استفاده از این نوع دستگاه نیاز به نهایت دقت و توجه دارد، زیرا اقدامات نادرست می تواند باعث آسیب های جزئی در ناحیه سر شود. بنابراین، قبل از پذیرش چنین رویه ای، باید به خوبی در مورد جوانب مثبت و منفی آن فکر کنید. هنگام انتخاب پزشک، باید مطمئن شوید که او تجربه عملی کافی دارد. یک سرنگ با عمق تزریق قابل تنظیم روی تفنگ نصب شده است. با کمک چنین تفنگی می‌توانید هر کوکتل درمانی را تزریق کنید که هدف آن مقابله با یک مشکل خاص مو است.

انژکتور مزو یا رولر مزو (ماساژور مزو)

در حال حاضر می توان از meso roller که وسیله‌ای ویژه برای درمان مو و پوست سر است در اعمال بسیاری از سرم‌ها استفاده کرد. معمولا در مراکز زیبایی از انژکتورهای مزو یا مزو رولر استفاده می شود. این ابزار شامل تعداد زیادی سوزن کوچک است که در یک درام معمولی قرار گرفته‌اند. برای استفاده راحت، درام به دسته وصل شده است. به دلیل راحتی و سهولت استفاده، در عمل زیبایی بسیار محبوب است.
عملکرد اصلی: اعمال فرآیند لازم به پوست سر، تزریق زیر پوست با سوزن.
اصل عمل مشابه استفاده از رولر هنگام کار بر روی دیواراست. دستگاه دوم عموما در مراکز زیبایی استفاده می شود. کار آن مانند اسلحه است، تعداد زیادی از سوزن‌ها زیر پوست می روند. در اصل از سرنگ استفاده می‌شود. با یک ضربه انگشت، یک دسته سوزن فوراً وارد پوست سر می شود. این روش ممکن است درد و ناراحتی کمی بیشتر از یک شلیک با اسلحه ایجاد کند!


حتما بخوانید: قرص ضد ریزش مو ریجن دایت (Rigendiet)


مزوتراپی مو در خانه

استفاده از (غلتک و ماساژ) مزو رولر در منزل (مزوتراپی مو در خانه)

شما خود به تنهایی نمی‌توانید مزوتراپی تزریقی را در خانه انجام دهید. تزریق فقط در کلینیک‌ها، مراکز زیبایی و توسط متخصصین و حرفه‌ای در منزل انجام می‌شود. قیمت این نوع درمان بسته به تعداد جلسات و مخلوط‌هایی که در آن استفاده می شود می تواند متفاوت باشد. هزینه درمان تحت تأثیر داروها، قیمت تعیین شده توسط کلینیک و ویژگی‌های متخصص قرار می‌گیرد. زمان مزوتراپی معمولاً بیشتر از 30 دقیقه طول نمی کشد. شما می‌توانید یک دکتر را پیدا کرده و در مورد کوکتل های پزشکی (مخلوط‌هایی از داروها) با او صحبت کنید. اگر می‌خواهید که این روش را به تنهایی در خانه انجام دهید، گزینه دیگر استفاده از مزو رولر است. یکی از مهمترین مزیت‌های این محصول امکان استفاده مستقل از آن است. با این حال، تأثیراتی که مزو رولر میگذارد در مقایسه با تزریق‌های مربوطه که در زیر نام برده شده است کمتر است:

 • ناکافی بودن عمق نفوذ کردن سوزن به پوست
 • هزینه بالای ترکیبات
 • سوزن ها به سرعت غیرقابل استفاده می شوند

مجدداً، می‌توان گفت که اگر در این روش مقایسه قیمت و عملکرد انجام شود، ارزش استفاده از یک محلول یا یک ماده واحد را دارد. به عنوان مثال، یک مجموعه ویتامین. مهم: اگر قرار است که این کار در منزل انجام شود، پس لازم است که ابزار مناسب آن را با دقت انتخاب کنید.

موارد منع مصرف و عوارض مزوتراپی مو چیست

مزوتراپی می‌تواند با موهایی که مشکل دارند مقابله کند این در صورتی است که فولیکول‌ها حیات خود را از دست داده باشند ولی در عین حال نیز هنوز خاصیت سرزندگی و رشد را در خود داشته باشند. از طرفی دیگر اگر مشکلات ناشی از دلایل مهم تری باشد، پس از تزریق نباید روی معجزه ای مثل وراثت و عدم تعادل هورمونی حساب باز کنید. تمام اقدامات پزشکی دارای موارد متعددی از منع مصرف می‌باشند که مزوتراپی از این قاعده مستثنی نیست. مزوتراپی مو در موارد زیر نباید ارجحیت داشته باشد:

 • بارداری و شیردهی
 • حساسیت فردی به اجزا و ساختار کامپوزیت
 • قاعدگی زنان
 • اختلالات سیستم غدد درون ریز (غده مترشحه داخلی)
 • تومورهای خوش خیم و بدخیم
 • عفونت ها

عکس قبل و بعد مزوتراپی مو

مزایا و معایب مزوتراپی مو

اگر از مزوتراپی در زمینه موهای مشکل‌دار صحبت کنیم (این روش برای پوست صورت و بدن نیز موثر است) لازم است نکاتی را یادآوری کنیم: تفاوت آن با سایر روش‌ها، هزینه این درمان است که کمی گران است. اول از همه، یک کوکتل مزو (مخلوط مزوتراپی) به صورت جداگانه برای هر بیمار تهیه می شود و حاوی مقداری مواد معدنی و ویتامین است که به دستیابی به حداکثر نتایج و رهایی از مشکلات موجود کمک می کند.

نکته مهم: تعداد عمل‌ها توسط متخصص زیبایی تعیین می‌شود. در حالی که مواد مفید به پیاز مو بافت می‌رسد، لایه‌های بالایی پوست اجازه ورود مواد خارجی را با روش‌های خارجی نمی‌دهد. بنابراین، پیازهای با مواد مغذی تغذیه می شوند، در نتیجه وضعیت مو بهبود می یابد:


حتما بخوانید: روش درمان ریزش مو با آب پیاز


 • ریزش مو به تدریج متوقف می شود
 • رشد مو فعال می شود
 • فعالیت غدد چربی کاهش می یابد، فرها تمیزتر، طولانی تر و پرتر به نظر می رسند
 • جریان خون و اکسیژن رسانی به بافت ها افزایش می یابد
 • شوره سر کاهش می یابد
 • بهبود در تراکم مو، صافی، درخشندگی در هنگام برس مو و حالت دادن دیده می شود
  مهم: برای اطمینان از نتیجه، بهتر است قبل و بعد از عمل از موهای خود عکس بگیرید.

فواید مزوتراپی

قبل از پذیرش درخواست، دانستن دقیق مزایا و معایب آن برای شما مفید واقع خواهد شد. مزوتراپی مو طرفداران و نیز مخالفانی را دارد. هم کسانی که طرفدار این درمان هستند و هم نظرات دیگران باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. صحبت با فردی که تحت مزوتراپی قرار گرفته است میتواند مفید باشد زیرا اینگونه سوالی در ذهن شما باقی نمی ماند. مهمترین مزیت این روش کمک به رساندن اجزای مفید به فولیکول‌های مو با کمک تزریق می‌باشد. هیچ نوع شامپو، ماسک و درمان‌های مردمی‌ نمی تواند این مزیت را برای شما فراهم کند. علاوه بر این‌ها، این روش ارزش هایلات کردن چند مزیت دیگر را نیز دارد: اولین مورد صرفه جویی در زمان است. این کار بین 20-40 دقیقه طول می کشد. 

وقتی فرآیندهای ترمیم در نتیجه تخریب یکپارچگی پوست آغاز می‌شوند، کاربرد موضعی این عمل می‌تواند روی آن انجام شود. دارو کاملاً روی نقاط تحریک پذیری مشکل شما تأثیر خود را می گذارد. امکان هیچ گونه آسیبی در دستگاه گوارش شما وجود ندارد. علاوه بر این، دارو به هیچ کدام از قسمت‌های بدن شما آسیب نمی‌رساند. هدف قرار دادن نقطه صحیح و درست، حساسیت را کاهش و شانس رسیدن به نتیجه مطلوب را افزایش می دهد. حتی پس از اولین استفاده، نتایج قابل مشاهده است، موها به تدریج احیا می‌شوند و ظاهر سالم‌تری را به دست می آورند. با این حال، نتایجی قابل قبول و عالی را می توان تنها پس از 3 تا 4 هفته به دست آورد.

معایب مزوتراپی کردن

احتمال وجود برخی از بدشانسی ها در مورد نتایج به دست آمده را دست کم نگیرید. حتی یک پزشک متبحر هم نیز نمی تواند صددرصد به شما این تضمین را بدهد که این روش موهای ضعیف شده را به زندگی باز می گرداند و پول شما بیهوده خرج نمی‌شود. علاوه بر این مشکل، تامل در این سه عامل نیز مهم است:

 • درد. سوراخ کردن پوست در هر صورت درد را برای شما ایجاد می‌کند، به خصوص اگر چنین تزریق هایی در آن روش وجود داشته باشد. برخی به راحتی می توانند با درد کنار بیایند و آن را تحمل کنند ولی برای برخی دیگر این درد به شکنجه‌ای واقعی تبدیل می‌شود. این درد تحت تأثیر تجربه پزشکان، ترکیب مواد و حساسیت فردی قرار می‌گیرد.
 • اثرات جانبی. ممکن است در این روش ادما پوستی دیده شود و بعد از عمل درد در نواحی تزریق شده ایجاد شود. علاوه بر این، ممکن است که خارش و نیز پوسته پوسته شدن پوست برای شما اتفاق بیفتد.
 • قیمت. این روش، روشی گران قیمت است. یک فرآیند کامل درمان ممکن است نیاز به هزینه‌ای جدی و زیاد داشته باشد که این برای همه قابل پرداخت نیست.

نکته مهم: مزوتراپی مو روش ارزانی نیست. در طول جلسه باید به پزشک کاملا اعتماد کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که تمام مسئولیت متعلق و به گردن او است. اطمینان از رعایت تمام شرایط بهداشتی کاملا مفید است. دستکش، سرنگ و سایر وسایل برای این عمل باید یک بار استفاده و سپس دور انداخته شوند. آگاهی از منشاء مواد فعال مورد استفاده در ترکیبات مخلوط‌ها، خود دارو و ماندگاری آن کار مفیدی می‌باشد. همچنین، متخصص باید سوزن را به صورت دوره ای در طول جلسه عوض کند، زیرا بعد از 6-7 سوراخ کردن، نوک آن کند می شود که این می تواند خود باعث درد شود.

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

بله. علاوه بر قیمت بالای مزوتراپی، درد یک عیب اصلی در این عمل به شمار می آید. با این حال، همه اینها به آستانه درد فردی یک شخص بستگی دارد. پشت سر و ناحیه گوش حساس‌ترین نواحی به تزریق هستند. بعد از مزوتراپی نمی توانید موهای خود را بشویید و نیز به مدت 4 روز به استخر و یا اتاق بخار بروید، زیرا انجام ندادن این کارها باعث می‌شوند تا شما عوارض و ناراحتی کمتری را احساس کنید. همچنین این روش را در طول دوره قاعدگی انجام ندهید، زیرا احساس درد در این دوره بسیار قوی‌تر از حالت عادی در یک فرد است. مهم: اینکه درد احساس شود و یا نشود بستگی به آستانه درد بیمار دارد.


حتما بخوانید: طریقه مصرف محلول ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو


بعد از مزوتراپی به چه نکاتی باید توجه کرد

 • در پایان عمل، زخم‌های کوچکی از تزریق باقی می‌ماند. این زخم‌ها مدتی طول می‌کشند تا بهبود یابند.
 • موهای خود را به خصوص با شامپو و خوش بو کننده مو نشویید. موهای کثیف خود را برای مدتی (3-4 روزه) باید تحمل کنید. آب و شامپو می توانند بر نتیجه عمل تأثیر منفی بگذارند و روند بهبودی را به تاخیر بیاندازد.
 • برای مدتی (2 الی 3 روز) از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • شنا نکنید. در 10 ساعت اول پس از مزوتراپی نباید دوش بگیرید. ناحیه هایی که در آن تزریق انجام شده است باید به خوبی خشک شوند.
 • حداقل به مدت 7 روز از سونا یا استخر استفاده نکنید.
 • تا زمان بهبودی کامل، روی نواحی تزریق ماساژی را انجام ندهید
 • الکل مصرف نکنید. الکل گشاد سازی عروق را تحریک می کند. این بر کارایی مزوتراپی تأثیر منفی می گذارد.

آیا باید مزوتراپی را انتخاب کنم؟

این روش به مقابله با مشکلات مختلف مرتبط با وضعیت مو و پوست سر، که با آلودگی هوا، رژیم غذایی نامناسب و ضعف بدن توصیف می شود و نیز رابطه مستقیم دارد، کمک می کند. با این حال، وقتی صحبت از یک بیماری خاص می شود، مزوتراپی نمی تواند این وضعیت را تغییر دهد. قبل از تصمیم گیری، شما می‌توانید احساسات و برداشت‌های زیادی از هر بیمار که آنها را در انجمن به اشتراک می گذارد ببینید. نظرات سایر زیباجویان را در نظر بگیرید.

سخن آخر

مزوتراپی یک روش عالی برای بهبود وضعیت مو و به دست آوردن ظاهری سالم برای موهای شما است. پس از اتمام دوره نگران ظاهر موهای خود نباشید. با این حال، مهم است که این روش توسط یک متخصص با تجربه انجام شود زیرا فقط از این طریق می توانید به اثر مورد نظر خود برسید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید آن را با خوانندگان ما در میان بگذارید. 


مقالات مرتبط:

بهترین دمنوش و چای های گیاهی برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو

علت های ریزش مو در طول حاملگی یا بعد از آن و روش های درمان
 

از
6
رای