طریقه مصرف محلول ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو ؛ عوارض آن

طریقه مصرف محلول ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو ؛ عوارض آن فواید استفاده از ماینوکسیدیل، نیاز به استفاده منظم از آن به مدت 4 ماه دارد. اگر بعد از استفاده از روگین به مدت 4 تا 6 ماه، وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید. طریقه مصرف و عوارض ماینوکسیدیل بخوانید.

محلول و فوم ماینوکسیدیل (روگین) برای کمک به رویش مو در درمان طاسی مردان استفاده می شود. این محصول برای طاسی در جلوی سر یا عقب رفتن خط رویش مو استفاده نمی شود. این فوم و محلول 2 درصد ماینوکسیدیل، برای کمک به رشد مو در خانم هایی که موهای نازک دارند نیز استفاده می شود. روگین متعلق به طبقه ای از داروها است که به عنوان گشاد کننده های عروق (vasodilators) شناخته می شود.

مشخص نیست که چگونه ماینوکسیدیل باعث رشد مو می شود. این دارو برای ریزش موی ناگهانی یا تکه ای، ریزش موی غیر قابل توضیح (برای مثال بدون داشتن سابقه ریزش مو) یا ریزش مو بعد از زایمان استفاده نمی شود. اگر زیر 18 سال سن دارید، از این محصول استفاده نکنید. با سلام دنیا همراه باشید تا با طرز استفاده و عوارض جانبی استفاده از داروی ماینوکسیدیل (روگین)، بیشتر آشنا شوید.

طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای کمک به رویش مو

پیش از مصرف دارو تمام اطلاعات لازم را از روی بسته بندی بخوانید و بر اساس آن پیش بروید. اگر درباره چیزی اطمینان ندارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. قبل از استفاده از دارو، پوست سر را تمیز و خشک کنید. ممکن است این محصول را برای مرطوب کردن موها بکار ببرید. برای استفاده از محلول ماینوکسیدیل (روگین)، اپلیکاتور (عکس بالا) را با 1 میلی لیتر دارو (تا خط 1 میلی لیتر) یا با 20 قطره پر کنید. قسمتی از موها که نازک شده اند را جدا کنید و محلول را به طور مساوی روی ناحیه مورد نظر از پوست سر بمالید. اجازه بدهید محلول قبل از مصرف سایر محصولات (مانند ژل، موس) یا قبل از رفتن به رختخواب به طور کامل خشک شود.


حتما بخوانید: قرص ضد ریزش مو ریجن دایت


نحوه استفاده از محلول ماینوکسیدیل برای کمک به رویش مو

برای استفاده از فوم، دستان خود را با آب سرد بشویید و خوب خشک کنید. حدود نصف پیمانه فوم را روی پوست سر بمالید و به آرامی مالش دهید. قبل از اینکه موها را حالت بدهید یا به رختخواب بروید، اجازه بدهید که فوم کاملاً خشک شود. اگر مشکل سوزش پوست سر را دارید، ممکن است لازم باشد در روزهایی که موهایتان را رنگ کرده اید یا تحت درمان شیمیایی قرار دارید، از مصرف ماینوکسیدیل خودداری کنید. این محصول را روی سایر قسمت های بدن استفاده نکنید، مگر اینکه به دستور پزشک باشد. اگر پوست دچار قرمزی، درد، تحریک، خراشیدگی، بریدگی یا عفونت است، این دارو را استفاده نکنید. بعد از استفاده، دست ها را کاملاً بشویید. از مصرف دارو در چشم خودداری کنید؛ اگر این اتفاق افتاد، چشمان خود را با مقادیر زیادی آب خنک بشویید.

بیش از میزان تجویز شده از دارو استفاده نکنید؛ همچنین از استعمال آن روی پوست سر تحریک شده یا آفتاب سوخته خودداری کنید. انجام این کار باعث می شود که دارو، جذب بدن شما شود و در نتیجه عوارض جانبی جدی ایجاد کند. این محصول ممکن است حاوی الکل باشد و می تواند باعث تحریک یا خشکی پوست سر شود. از پزشک خود بخواهید تا نحوه مصرف درست دارو را به شما بگوید. زمان می برد تا موها دوباره رشد کنند. بیشتر افراد برای مشاهده فواید آن نیاز به استفاده منظم از دارو به مدت 4 ماه دارند. این باید به طور مرتب استفاده شود تا رشد مو ادامه یابد. اگر بعد از استفاده از روگین به مدت 4 تا 6 ماه، وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، یا اگر حس می کنید مشکل پزشکی جدی پیدا کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی محلول و فوم روگین (مینوکسیدیل)

عوارض ماینوکسیدیل

ممکن است سوزش، خارش یا قرمزی در محل استعمال دارو ایجاد شود. در صورت ادامه یا بدتر شدن هر یک از این اثرات، فوراً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید. اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، پس تشخیص داده که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو هیچ عارضه جانبی جدی ندارند. این دارو به ندرت از طریق پوست جذب می شود و منجر به عوارض جانبی می شود.


حتما بخوانید: روش درمان ریزش مو با آب پیاز


در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، مصرف دارو را متوقف کنید و فوراً به پزشک مراجعه کنید: رویش موهای ناخواسته در صورت/بدن، سرگیجه، ضربان قلب تند/نامنظم، غش، درد قفسه سینه، ورم دست و پا، افزایش غیر عادی وزن، خستگی، مشکل در تنفس به خصوص در حالت خوابیده. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده واکنش های آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به ویژه در صورت، گلو و زبان)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، سریعاً کمک پزشکی دریافت کنید. ما لیست کاملی از همه عوارض جانبی احتمالی را نداریم. اگر متوجه عوارضی شدید که در اینجا ذکر نشده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی روگین (ماینوکسیدیل)

قبل از مصرف روگین، در صورت حساسیت به این دارو یا هر نوع آلرژی دیگر، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با متصدی داروخانه خود صحبت کنید. چنانچه هر یک از مشکلات زیر را دارید، پیش از مصرف این دارو با پزشک یا مسئول داروخانه مشورت کنید: بیماری های پوست سر (اگزما، عفونت، بریدگی)، بیماری قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی، نارسایی قلبی)، بیماری کلیه، بیماری کبد. در طول بارداری، این محصول را فقط در مواقع ضروری استفاده کنید. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک صحبت کنید. مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا نه. پیش از شیر دهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی ماینوکسیدیل

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب شامل تمام فعل و انفعالات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله با نسخه، بدون نسخه، گیاهی) را آماده کرده و در اختیاز پزشک خود قرار دهید. بدون تایید پزشک دوز دارو را تغییر ندهید و مصرف آن را شروع یا متوقف نکنید. برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای فشار خون بالا (برای مثال گوانتیدین)، داروهایی که با الکل تداخل دارند (برای مثال دی سولفیرام، مترونیدازول).

تداخلات دارویی و مصرف بیش از حد مینوکسیدیل (روگین)

مصرف بیش از حد ماینوکسیدیل

روگین در صورت بلع می تواند مضر باشد. اگر فردی بیش از حد تجویز شده از دارو استفاده کرد و دچار بیهوشی ناگهانی و مشکلات تنفسی شد، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: سرگیجه، خواب آلودگی، غش و گرگرفتگی باشد.  

نکته مهم

به طور منظم تحت معاینه باشید و آزمایش های لازم را انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر فراموش کردید یک دوز از دارو را استفاده کنید، آن را نادیده گرفته و دوز بعدی را طبق زمانبندی همیشگی مصرف کنید. دوز دارو را دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری

دارو را باید در دمای اتاق و به دور از گرما نگهدارید. این محصول قابل اشتعال است. آن را از آتش دور نگهدارید و پس از استعمال، از نزدیک شدن به شعله خودداری کنید تا زمانی که کاملاً خشک شود. تمام داروها باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرند. دارو را در سیستم فاضلاب نریزید؛ مگر این دستور انجام این کار داده شود. در صورت عدم مصرف یا انقضاء، روش درست امحا آن را با سوال کردن از داروخانه یا سازمان دفع زباله پیدا کنید.

منبع: webmd


مقالات مرتبط:

جلوگیری و درمان ریزش مو با 4 روش خانگی، ساده و مؤثر

بهترین دمنوش و چای های گیاهی برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو

از
5
رای