فواید دوستی برای سلامتی کودکان و بزرگسالان از نظر روانشناسان

فواید دوستی برای سلامتی کودکان و بزرگسالان از نظر روانشناسان چرا دوستی برای سلامتی و تندرستی مهم است؛ ویژگی های دوست خوب و وفادار ؛ آثار و فواید دوستی برای سلامتی روح و جسم کودکان و بزرگسالان طبق نظر متخصص روانشناسی در سلام دنیا بخوانید.

فواید دوستی بیشتر از این است که در این مقاله بگنجد، اما در این مطلب از سلام دنیا درباره موضوعچرا دوستی برای سلامتی و تندرستی مهم است و ویژگی های دوست خوب و وفادار  و 9 فایده از فواید دوستی صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

چرا دوستی برای سلامتی و تندرستی بسیار مهم است؟

دوستی‌ها خیلی فراتر از داشتن اوقات خوش هستند. حفظ روابط مثبت باید با تغذیه سالم و ورزش به عنوان یک سرمایه گذاری ضروری برای سلامتی شما در رتبه اول و اولویت قرار گیرد. گذراندن وقت با دوستان نه تنها سرگرم کننده است، بلکه فواید زیادی برای سلامت جسمی و روحی در دراز مدت دارد.

دکتر کلی هاردینگ، استادیار بالینی روانپزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا ایروینگ در شهر نیویورک ، می گوید: «به عنوان یک پزشک، ای کاش می توانستم برای همه دوستی تجویز کنم.

اما قبل از اینکه به روش‌های متعددی که سلامت و رفاه را ارتقا می‌دهد بپردازیم، مهم است که به این نکته اشاره کنیم که همه روابط برابر نیستند. درست همانطور که می توانید در مورد رژیم غذایی و ورزش انتخاب های ناسالم داشته باشید، مطمئناً می توانید انتخاب های ناسالم در مورد دوستی ها و روابطی که برای آنها وقت می گذارید داشته باشید.


حتما بخوانید:  9 ترفند برای این که چگونه یک دوست خوب باشیم


یک دوستی سالم یک خیابان دو طرفه است. ماریسا فرانکو، دکترا ، روانشناس مستقر در واشنگتن دی سی، می گوید: «وقتی ما فقط به برآورده شدن نیازهایمان فکر می کنیم و به نیازهای دوستانمان فکر نمی کنیم، احتمالاً این رابطه ناسالم  است. »

چرا دوستی برای سلامتی و تندرستی بسیار مهم است؟

ویژگی های دوست خوب و وفادار

یک دوست واقعی همیشه در کنار شماست، نه فقط زمانی که راحت باشد. دکتر فرانکو می‌گوید: «بودن در لحظه‌های نیاز واقعاً در دوستی‌ها مهم است. او می گوید: «اگر در بحران هستید، باید بیدار شوم. "مگر اینکه من هم در بحران باشم، حاضر می شوم."

همچنین مهم است که اذعان کنیم که پشتیبانی اجتماعی همه یکسان به نظر نمی رسد. دکتر هاردینگ می گوید که دوست شما می تواند از یک شریک، اعضای خانواده، دوستان، همکاران، معلمان یا همسایگان تشکیل شده باشد. او می‌گوید: «مزایای آن با هر کسی در زندگی شماست که حمایت اجتماعی مثبتی ارائه می‌کند. هاردینگ می‌گوید مهم نیست که  دوستی‌های شما شبیه یک شریک و روابط خانوادگی نزدیک زیاد است یا پر از افرادی است که از نظر بیولوژیکی با شما مرتبط نیستند، هر نوع حمایت اجتماعی مثبت سودمند است.

دوستی و روابط

9 فایده از فواید دوستی

بنابراین علم در مورد اینکه چرا پیوندهای اجتماعی قوی برای سلامتی و رفاه خوب است، چه می گوید؟ در اینجا چیزی است که ما می دانیم:

1. فواید دوستی: دوستی ها حس تعلق را تقویت می کند

مهزاد حجت، دکترای روانشناسی، استاد روانشناسی در دانشگاه ماساچوست در دارتموث، که رهبری تحقیقات در مورد دوستی ها را بر عهده دارد ، می گوید: مهم نیست که چه چیزی شما را با گروه دوستانتان متحد می کند، صرفاً احساس اینکه در یک گروه خاص قرار دارید، مفید است.  ، فواید روابط نزدیک و ازدواج. بر اساس مطالعه ای که در سال 2015 در  Psychiatry منتشر شد ، احساس تعلق یک نیاز مهم سلامت عاطفی را برآورده می کند و به کاهش احساس افسردگی و ناامیدی کمک می کند.

2. فواید دوستی: دوستان می توانند به افزایش عزت نفس کمک کنند

دوستان می توانند اعتماد به نفس و ارزش شما را افزایش دهند. یک دوست خوب تشویق کننده شماست. دکتر حجت می گوید: «شما می خواهید دوستانی داشته باشید که در موفقیت شما سهیم باشند و برای شما خوشحال باشند.


حتما بخوانید: ویژگی افراد با عزت نفس پایین چیست و درمان آن


طبق مطالعه‌ای که در ماه می 2015 در  PLoS One منتشر شد،  تعلق به یک گروه اجتماعی با افزایش عزت نفس همراه است، زیرا افراد به این روابط افتخار می‌کنند و از آنها معنا می‌گیرند.

 فواید دوستی2

3. فواید دوستی: ارتباطات اجتماعی قوی به جبران عوامل استرس زا در زندگی شما کمک می کند

حجت می گوید: « دوستی ها به ما کمک می کند تا استرس را از بین ببریم. همانطور که دروه ای سخت را در زندگی خود می گذرانیم  دوستان می توانند کمک کنند. او می‌گوید اگر جزئیات یک روز بد  با دوست خود در میان بگذارید، می‌تواند مقداری از استرس شما را کاهش دهد.

لمس فیزیکی نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. مطالعه ای  که در اکتبر 2018 در منتشر شد  نشان داد که در آغوش گرفتن احساسات منفی مانند استرس را از بین می برد. هاردینگ می گوید: "لمس فیزیکی مثبت و خوشایند برای ارتباط و سلامتی عالی است." البته همه‌گیری آن را دشوار کرده است. هاردینگ می‌گوید: «گرسنگی پوست، یا گرسنگی لمسی، یک چیز واقعی است که تقویت نزدیکی عاطفی را به ویژه در طول همه‌گیری مهم می‌کند».

4. فواید دوستی: دوستی ممکن است به محافظت از سلامت شناختی کمک کند

تحقیقات  مربوط به زنان مسن نشان داد که داشتن یک رابطه اجتماعی بزرگ اثر محافظتی بر شناخت دارد و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای بیان دلیل این امر مورد نیاز است.

مطالعه دیگری که در آگوست 2021 در JAMA Network Open منتشر شد، نشان داد که داشتن یک فرد برای داشتن مکالمه خوب ممکن است از سلامت مغز محافظت کند.داده ها نشان داد که در گروهی متشکل از 2171 بزرگسال که در مطالعه قلب فرامینگهام شرکت کرده بودند، کسانی که گزارش دادند فردی در زندگی خود دارند که می توانند به عنوان یک شنونده خوب روی او حساب کنند، به احتمال زیاد سطوح بالاتری از انعطاف پذیری شناختی (معیار سنجش مغز) دارند. سلامتی که در برابر پیری مغز و بیماری‌هایی مانند زوال عقل محافظت می‌کند).


حتما بخوانید: 11 دلیل عاشق شدن و دوست داشتن یک شخص خاص


5. فواید دوستی: دوستان به ما کمک می کنند تا با انواع غم و اندوه کنار بیاییم

به آخرین باری که با یک موقعیت چالش برانگیز مواجه شدید، مانند مرگ در خانواده یا از دست دادن چیز دیگری که برای شما مهم است (مثل شغل، حیوان خانگی یا رابطه) فکر کنید. داشتن دوستانی که می‌توانید به آنها اعتماد کنید، به شما کمک کرد تا از پس آن بربیایید. هاردینگ می‌گوید: «افرادی که تنها هستند در کنار امدن با چالش‌های زندگی مشکل بیشتری دارند.

یک مطالعه کوچک  منتشر شده در شماره جولای تا آگوست 2015  مجله ایرانی تحقیقات پرستاری و مامایی  نشان داد که مادرانی که مرده‌زایی را تجربه کرده‌اند برای فرار از تنهایی به حمایت اجتماعی متکی هستند. فرانکو می‌گوید: «داشتن دوست در زندگی‌مان و حمایت اجتماعی احتمالاً اولین چیزی است که به مردم کمک می‌کند تا از دوره های سخت و دردناک عبور کنند.

 فواید دوستی3

6. فواید دوستی: دوستان می توانند رفتارهای سالم را تشویق کنند

حجت می گوید: داشتن روابط مثبت با افرادی که انتخاب های سالمی دارند، می تواند انگیزه شما را برای انتخاب های سالم مشابه داشته باشد. "اگر دوستان به فعالیت بدنی علاقه مند هستند، ممکن است شما به این سمت کشیده شوید."

آنها همچنین می توانند اگر نگران شما هستند صحبت کنند. "اگر رفتار ناسالم دارید، یا اگر زیاد الکل می نوشید یا وزن زیادی اضافه می کنید متوجه این موضوع می شوند، زیرا آنها شما را می بینند و هر روز با شما در تعامل هستند." حجت می گوید.

طبق گفته پزشکی Keck از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی  در لس آنجلس، متخصصان گمان می‌کنند که روابط به دلیل پاسخ استرس بدن، این تأثیر را بر سلامت جسمانی دارد. احساس انزوا و تنهایی می تواند استرس مزمن را افزایش دهد، که می تواند تأثیر منفی بر سلامتی بگذارد، در حالی که طرف مقابل - حفظ دوستی های مثبت - می تواند شما را سالم نگه دارد.

7. فواید دوستی: کاهش خطر مشکلات سلامتی در درازمدت

ارتباط اجتماعی با دیگران ممکن است خطر مشکلات سلامتی  را در درازمدت کاهش دهد. فرانکو می گوید: «توانایی ما برای داشتن ارتباط اجتماعی  برای داشتن یک زندگی سالم بسیار ضروری است. مروری  که در می 2020 در  Neuroscience & Biobehavioral Reviews منتشر شد نشان داد که انزوای اجتماعی و تنهایی ممکن است با التهاب مرتبط باشد. طبق انتشارات سلامت هاروارد ، سطوح ناسالم التهاب می تواند خطرناک باشد و ممکن است منجر به بیماری قلبی، آرتریت، سکته مغزی یا بیماری آلزایمر  شود. طبق گفته کلینیک مایو ، داشتن روابط اجتماعی قوی با کاهش خطر افسردگی و فشار خون و شاخص توده بدنی سالم‌تر نیز مرتبط است.


حتما بخوانید: علائم افسردگی در مردان و زنان و درمان آن


8. فواید دوستی: روابط قوی ممکن است به ما کمک کند که عمر طولانی تری داشته باشیم

یک  بررسی منتشر شده در PLoS Medicine  نشان داد که احتمال بقای شرکت کنندگان با روابط اجتماعی قوی 50 درصد افزایش می یابد. هاردینگ درباره آن تحقیق می گوید: «تفاوت در مرگ و میر به سن، جنسیت یا حتی مشکلات پزشکی مربوط نمی شود، بلکه به ارتباطات اجتماعی مثبت با دیگران مربوط می شود. "کسانی که روابط اجتماعی بیشتری دارند بر اساس وضعیت تاهل، تعداد دوستان، مشارکت با دوستان- بزرگترین تقویت سلامتی را داشتند."

. فواید دوستی4

9. فواید دوستی: دوستی های سالم ما را شادتر می کند

مطالعه‌ای که در  ژوئن 2019 در  PLoS One منتشر شد  نشان داد که یک حلقه اجتماعی قوی (که با فعالیت تلفن همراه شرکت‌کنندگان در مطالعه اندازه‌گیری می‌شود) نسبت به داده‌های ردیاب تناسب اندام، مانند ضربان قلب و فعالیت بدنی، بهتری  را داشتند و این برای شادی و سلامت عمومی بسیار مهم است.

سخن آخر

اگر با افراد شاد معاشرت کنید، به خصوص اگر در نزدیکی زندگی می کنند، کمک می کند. تحقیقاتی  که بر روی بیش از 4000 بزرگسال انجام شد نشان داد که داشتن یک دوست شاد که در فاصله یک مایلی شما زندگی می کند، احتمال شاد بودن شما را تا 25 درصد افزایش می دهد.


مقالات مرتبط:

چگونه خود را دوست داشته باشیم

فراموش کردن دوست صمیمی پس از قطع ارتباط با 7 روش سادهاز
2
رای