آموزش تصویری استفاده صحیح از انواع ماسک + روش درآوردن ماسک

آموزش تصویری استفاده صحیح از انواع ماسک + روش درآوردن ماسک ماسک های پزشکی یا جراحی برای پوشاندن دهان و بینی شما در نظر گرفته شده است. آنها از موادی طراحی شده اند که می توانند قطرات بزرگ ذرات، قطرات کوچک و ترشحاتی که ممکن است شامل ویروس ها و باکتری های مضر باشد را بگیرد.

ماسک های پزشکی بیشتر به عنوان ماسک های جراحی شناخته می شوند. آنها اغلب توسط پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد تا از خود و دیگران در برابر گسترش بیماری های عفونی، ترشحات بدن و سایر ذرات معلق حفاظت کند. در هنگام شیوع بیماری های بد، بخش های بهداشت و درمان نیز ممکن است توصیه کند که عموم مردم برای محافظت از خود، ماسک های جراحی بپوشند. این ماسک ها به طور کلی به شکلی طراحی شده اند که با وجود پوشاندن دهان و بینی شما، تا حدی شل باشند.

آموزش تصویری استفاده از ماسک پزشکی و انواع ماسک

روش 1: نحوه قرار دادن ماسک

1. دستان خود را بشویید

قبل از لمس یک ماسک تمیز، دست های خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید.

 • پس از اینکه صابون را روی دستان خیس خود می مالید، باید قبل از شستن صابون روی دست ها با آب، آنها را حداقل 20 ثانیه با هم مالش دهید.
 • همیشه از یک دستمال کاغذی تمیز برای خشک کردن دستان خود استفاده کنید و سپس آن را درون سطل زباله بیندازید.

نکته: پس از شستن دست ها و قبل از اینکه دستمال را دور بیندازید، از آن برای باز کردن و بستن در استفاده کنید.

روش استفاده از ماسک

2. ماسک را از لحاظ وجود ایراد روی آن بررسی کنید

هنگامی که ماسک پزشکی تازه (استفاده نشده) را از جعبه برداشتید، آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه نقص، سوراخ یا پارگی روی آن وجود ندارد. اگر ماسک دارای عیب، پارگی و سوراخ باشد آن را دور ریخته و ماسک جدید (استفاده نشده) دیگری از جعبه بردارید.

نکات مهم پیش از استفاده از ماسک

3. قسمت بالای ماسک را به درستی تنظیم کنید

برای اینکه ماسک تا حد ممکن به پوست شما نزدیک شود، قسمت بالای ماسک دارای بخشی قابل انعطاف است که می تواند اطراف بینی شما حالت بگیرد. قبل از استفاده از ماسک دقت کنید که قسمت قابل خم شدن به سمت بالا قرار بگیرد.

چگونه از ماسک استفاده کنیم

4. توجه کنید که ماسک را از سمت درست آن استفاده کنید

قسمت داخلی بیشتر ماسک های پزشکی به رنگ سفید است، در حالی که قسمت بیرونی آن رنگی است. قبل از استفاده از ماسک روی صورت خود، مطمئن شوید که قسمت سفید آن به سمت صورت شما باشد.

روش صحیح استفاده از ماسک برای مقابله با ویروس و بیماری

 5. ماسک را روی صورت قرار دهید

انواع مختلفی از ماسک های پزشکی وجود دارد که هر کدام روش های مختلف برای قرار دادن روی صورت دارند.

 • ماسک های دو حلقه ای: برخی از آنها دارای دو حلقه ساخته شده از ماده الاستیک است که می توان آن را پشت گوش قرار داد. برای استفاده از این ماسک ها، ابتدا یک حلقه را به دور یک گوش و حلقه دیگر را به دور گوش دیگر بیندازید.
 • ماسک های بند دار: برخی از ماسک ها نیز دارای بند یا نواری هستند که پشت سر شما گره زده می شود. بیشتر ماسک ها با بندهایی در بالا و پایین تجهیز شده اند. بندهای بالایی ماسک را بگیرید و بلند کنید، سپس آن را روی صورت قرار دهید در حالی که دست ها به سمت پشت سر می روند، در نهایت بند بالایی را پشت سر گره بزنید.
 • ماسک با بند کشی: بعضی از ماسک ها دارای 2 بند پلاستیکی یا کشی هستند که در بالا و اطراف پشت سر شما قرار می گیرد (نه روی گوش ها). ماسک را جلوی صورت خود قرار دهید، بند کشی بالایی را روی قسمت فوقانی سر بگذارید. سپس بند پایین را به پشت سر بکشید و آن را قسمت پایین جمجمه قرار دهید.

طرز صحیح قرار دان انواع ماسک ها

6. قسمت بینی را تنظیم کنید

حالا که ماسک بهداشتی روی سر و صورت شما قرار گرفت، از انگشت اشاره و انگشت شست برای خم کردن قسمت قابل انعطاف بالایی آن استفاده کنید تا به اطراف بینی شما بچسبد.

روش استفاده از ماسک تنفسی

7. اگر لازم است بند پایینی را گره بزنید

اگر از ماسک های دارای بند بالایی و پایینی استفاده می کنید، می توانید بند پایین آن را هم روی سر گره بزنید. از آنجایی که تنظیم قطعه تعبیه شده برای بینی، روی اندازه شدن ماسک در صورت تاثیر دارد، بهتر است بعد از اینکه ماسک را به درستی روی صورت خود قرار دادید و بندها را بستید، این قسمت را خم کنید.

 • اگر بندهای پایین را قبلاً به هم گره زده اید، شاید لازم باشد دوباره آنها را محکم تر کنید.

آموزش استفاده از ماسک هوا

8. ماسک را به صورت و زیر چانه خود بچسبانید

هنگامی که ماسک به طور کامل ایمن شد، آن را تنظیم کنید تا صورت و دهان شما را بپوشاند، به این صورت که لبه پایینی زیر چانه قرار گیرد.

چطور از ماسک استفاده کنیم

روش 2: نحوه در آوردن ماسک

1. دستان خود را تمیز کنید

بسته به اینکه قبل از برداشتن ماسک چه فعالیت هایی با دستهای خود انجام داده اید، لازم است دستهایتان را بشویید. یا شاید دستکش بهداشتی دارید که باید آن خارج کرده، دست ها را شسته و سپس ماسک را بردارید.

اقدامات مهم پیش از درآوردن ماسک

2. ماسک را به دقت بردارید

به طور کلی ماسک را فقط با لمس لبه ها، بندها، یا کش ها از صورت بردارید. قسمت جلوی ماسک آلوده را لمس نکنید.

 • بندهای روی گوش: از دستان خود برای گرفتن بندهای روش گوش استفاده کرده و آنها را از اطراف هر گوش جدا کنید.
 • ماسک های بند دار: ابتدا گره پایینی و سپس گره بند بالایی را باز کنید. ماسک را در حالی بردارید که بندهای بالایی را در دست دارید.
 • ماسک با کش پشتی: با استفاده از دستان خود بند کشی زیرین را از پشت سر به سمت بالای سر خود بکشید، سپس به همین ترتیب بند کشی بالایی را از پشت سر برگردانید. هنگام برداشتن باند کشی بالایی، ماسک را از صورت جدا کنید.

روش درآوردن انواع ماسک ها

3. ماسک را دور بیندازید

ماسک های پزشکی یا بهداشتی طوری طراحی شده اند که فقط یکبار قابل استفاده هستند. بنابراین وقتی ماسک را درمی آورید، آن را فوراً در سطل زباله قرار دهید.

 • در تنظیمات پزشکی احتمالاً سطل زباله مخصوصاً برای وسایل بیوشیمیایی مانند ماسک و دستکش استفاده شده وجود دارد,
 • در یک محیط غیر پزشکی که ماسک می تواند آلوده شود، آن را به تنهایی درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. کیسه را بسته و گره بزنید و درون سطل زباله بیندازید.

نکته های لازم پیش از دور انداختن ماسک

4. دوباره دستهایتان را بشویید

پس از درآوردن ماسک، یکبار دیگر دستان خود را بشویید تا در صورت لمس ماسک آلوده، تمیز شود.

پس از درآوردن ماسک، یکبار دیگر دستان خود را بشویید

روش 3: آگاهی از ماسک های پزشکی

1. بدانید که چه ماسکی برای شما مناسب است

ماسک های پزشکی یا جراحی برای پوشاندن دهان و بینی شما در نظر گرفته شده است. آنها از موادی طراحی شده اند که می توانند قطرات بزرگ ذرات، قطرات کوچک و ترشحاتی که ممکن است شامل ویروس ها و باکتری های مضر باشد را بگیرد.

 • با این حال، ذرات خیلی ریز ممکن است قادر به نفوذ در ماسک های پزشکی باشند. و از آنجایی که ماسک پزشکی روی پوست محکم نمی شود، ذرات توانایی نفوذ از این قسمت های باز را دارند.

چه ماسکی برای شما مناسب است

2. تفاوت بین ماسک پزشکی و ماسک N95 را بدانید

ماسک N95 وسیله ای است که پزشکان برای جلوگیری از 95% از ذرات بسیار کوچک استفاده می کنند. بر خلاف ماسک های پزشکی، ماسک های N95 روی صورت با امنیت بیشتری قرار می گیرند و قادر به فیلتر کردن ذرات معلق هوا می شوند.

 • در حالی که ماسک N95 می تواند 95% از ذرات معلق را بگیرد، ذرات بسیاری ریز با اندازه 0.3 میکرون که می توانند مضر باشند، به احتمال 5% از آن عبور می کنند.
 • ماسک تنفسی N95 برای استفاده کودکان یا افرادی که موهای روی صورت دارند، طراحی نشده است.
 • برخی از ماسک های N95 دارای دریچه بازدم است که به منظور رفع تراکم هوا در داخل ماسک طراحی شده است و به فرد اجازه می دهد راحت تر نفس بکشد. اما این ماسک ها نباید در موقعیت هایی استفاده شود که یک میدان استریل مورد نیاز است زیرا دریچه بازدم به هوای فیلتر نشده (و احتمالاً آلوده) اجازه می دهد از ماسک خارج شود.
 • به طور کلی، هر نوع ماسک N95 باید مطابق با دستورالعمل دقیق سازنده آن نصب و استفاده شود. برای اطمینان از محافظت شما و بیمارانتان، این دستور العمل ها را رعایت کنید. اداره بهداشت و سلامت شغلی (OSHA)، لازم می داند که کاربران در مورد نحوه استفاده درست از ماسک N95 آموزش دیده باشند.

تفاوت بین ماسک پزشکی و ماسک N95

از
1
رای