آموزش تصویری روش ضد عفونی کردن و شستن دست ها برای جلوگیری از بیماری

آموزش تصویری روش ضد عفونی کردن و شستن دست ها برای جلوگیری از بیماری موقعیت های خاصی وجود دارد که شستن دست ها ضروری است مانند: مراقبت از زخم، بیرون بردن زباله، سرفه و... بهترین روش شستن دستها برای پیشگیری از بیماری ها و ویروس ها، استفاده از آب و صابون می باشد.

اجرای نحوه صحیح شستن دست ها برای حفاظت از سلامت خود و سایر افراد در مقابل میکروب ها، مواد شیمیایی و کثیفی که می تواند در طول روز روی دستان شما جمع می شود، ضروری است. بعضی از مواقع وقتی لازم است دست ها شسته شود، اگر دست ها به وضوح کثیف نباشد می توانید از مواد ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. در هر صورت، لازم است از روش صحیح شستشوی دست ها پیروی کنید تا دست های خود را تا حد امکان تمیز کنید.

چگونه دستان خود را بشویید

روش 1: شستشوی دست ها با آب و صابون

1. وقتی دست ها کثیف است آنها را بشویید

شما می توانید هر موقع که فکر کردید دستتان کثیف است، آنها را بشویید اما موقعیت های خاصی وجود دارد که شستن دست ها ضروری است. مواردی که قطعاً باید دستان خود را بشویید عبارتند از:

 • مراقبت از زخم.
 • مراقبت از کسی که بیمار است.
 • تعویض پوشک کودک یا کمک به او برای استفاده از سرویس بهداشتی.
 • پس از دست زدن به حیوانات یا دست زدن به فضولات حیوانی.
 • بعد از بیرون بردن سطل زباله یا برداشتن زباله.
 • بعد از سرفه یا عطسه در دستان یا فین کردن.
 • قبل از قرار دادن یا برداشتن لنزهای چشمی.

موارد ضروری که باید دست ها را بشویید

2. دستان خود را خیس کنید

شیر آب را باز کنید و دستان خود را زیر آب جاری سرد یا گرم بگیرید تا خیس شوند. بگذارید همه جای دستان شما خیس شود.

 • هر دو آب سرد و گرم خوب است. آب نباید زیاد داغ باشد.

چگونه به طور صحیح دست ها را شستشو دهیم

3. مقداری صابون بزنید

مقدار کمی صابون را کف یکی از دستان خود خود بکشید و سپس برای پخش آن دست ها را به هم بمالید. صابون با این کار تبدیل به کف می شود و از آن برای آعشته کردن هر دو طرف دست، بین انگشتان، اطراف و زیر ناخن هایتان استفاده کنید.

 • می توانید از صابون مایع یا صابون پودری نیز استفاده کنید. لازم نیست صابون شما آنتی باکتریال باشد.

روش صحیح شستن دستها

4. دستان خود را به مدت 20 ثانیه یا بیشتر بشویید

سعی کنید مدت زمان شستن دستان خود را رعایت کنید تا اطمینان یابید که آنها را به مدت مناسبی شسته اید.

 • 20 ثانیه زمان زیادی نیست و فقط به اندازه خواندن ترانه "تولد مبارک" است، بنابراین می توانید در طول شستن دست ها آن را زمزمه کنید تا به شما در حفظ این زمان کمک کند.

زمان مناسب برای شستن درست دست ها

5. دستان خود را کاملاً بشویید

بعد از پایان شستشوی دستان خود، دوباره آنها را زیر آب جاری بگیرید تا آب از روی آن بگذرد. تمام صابون ها را از روی دست بشویید.

آموزش روش شستن دست ها به طور صحیح

6. دستان خود را با دستمال تمیز خشک کنید

بعد از اینکه همه صابون ها را شستشو دادید، با استفاده از یک دستمال تمیز یا دستگاه خشک کن هوا دست ها را خشک کنید. دستان خود را به طور کامل خشک کنید.

 • اگر از دستگاه خشک کن هوا استفاده می کنید، حتماً دستان خود را به در طرفین بچرخانید و آن ها را زیر هوای گرم مالش دهید تا کاملاً خشک شود.

شستن درست دست ها برای پیشگیری از بیماری

7. برای بستن شیر آب نیز از دستمال استفاده کنید

اگر شیر آب به طور خودکار بسته نمی شود، بهتر است از دستمال برای بستن شیر آب استفاده کنید. برای اینکار قبل از بستن شیر آب، دستمال را روی آن بگذارید و پس از بستن دستمال را دور بیندازید.

 • اگر دستمال در دسترس نیست می توانید از آرنج خود برای بستن شیر آب استفاده کنید.

نکات ایمنی برای شستن صحیح دست ها

روش 2: استفاده از ضد عفونی کننده دست

1. تصمیم بگیرید که ضد عفونی دست مناسب است یا نه

برخی مواقع وجود دارد که می توانید به جای استفاده از صابون و آب برای شستشوی دست ها، از ضد عفونی کننده دست حاوی الکل استفاده کنید. با این حال، ممکن است بخواهید وضعیت را ارزیابی کنید و برخی موارد را در نظر بگیرید، مانند:

 • این که آیا دستان شما به وضوح کثیف است یا نه. اگر می توانید کثیفی یا چربی روی دستان خود را از بین ببرید، بهتر است برای تمیز کردن آنها از صابون و آب استفاده کنید.   
 • آنچه به دستتان می زنید. ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل باعث از بین رفتن تمام میکروب های دست شما نمی شود و مواد خاصی مانند سموم دفع آفات و فلزات سنگین را از بین نمی برد. در این شرایط آب و صابون بهترین نتیجه را می دهد.
 • در دسترس بودن آب اگر آب قابل شستشو برای شستن دست های شما موجود نیست، پس ضد عفونی کننده مبتنی بر الکل دست از هیچ چیز بهتر است. با این حال، اگر دسترسی به آب جاری و صابون دارید، شستن دست ها بهترین روش است.

استفاده از ضد عفونی کننده دست

2. مقداری ضد عفونی کننده به دست ها بمالید

برای اینکه از ضد عفونی کننده دست ها برای تمیز کردن استفاده کنید، یک مشت از آن را روی کف یک دست بریزید. حدود یک چهارم اندازه را بردارید تا به اندازه کافی همه دستتان را آغشته کنید.

چگونه از ضد عفونی کننده دست ها استفاده کنیم

3. دستان خود را به هم مالش دهید تا وقتی که ضد عفونی از روی دست تبخیر شود

دستان خود را به هم بمالید و ضد عفونی کننده دست را به هم جا پخش کنید، مانند وقتی که دستتان را می شویید. هر دو طرف دست، بین انگشتان و اطراف مچ دست خود را آغشته کنید.

 • این کار باید حدود 20 ثانیه طول بکشد و تا زمانی که الکل روی دستان شما خشک می شود.

طریقه مصرف صحیح ضد عفونی کننده دست ها

از
2
رای