افسردگی پس از سقط جنین چیست؛ چه علائمی دارد و راه های درمان آن کدام است؟

افسردگی پس از سقط جنین چیست؛ چه علائمی دارد و راه های درمان آن کدام است؟ داشتن رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و ورزش منظم می تواند سطح انرژی را بالا ببرد و به از بین بردن علائم افسردگی پس از سقط جنین کمک کند. احساس بی ارزشی یا تقصیر از علائم افسردگی پس از سقط جنین است.

در حالی که اغلب بارداری ها منتهی به تولد نوزاد سالم می شود، در حدود 10 تا 20 درصد از بارداری های نیز به سقط جنین ختم می شود. سقط جنین پایان ناگهانی بارداری قبل از هفته بیستم است. بیشترین سقط جنین در سه ماه اول بارداری رخ می دهد. سقط جنین همچنین به عنوان سقط جنین خود به خودی هم شناخته می شود، معمولاً زمانی رخ می دهد که جنین درون رحم رشد طبیعی ندارد. علل دقیق سقط جنین به درستی مشخص نشده است. با این حال، گمان می رود که سقط جنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که ژن ها یا کروموزوم های جنین مشکل دارند. برخی از بیماری های مادر نیز ممکن است باعث سقط جنین شود، از جمله:

 • دیابت کنترل نشده، یا دیابت پنهان
 • عفونت های ویروسی یا باکتریایی، از جمله عفونت های آمیزشی
 • مشکلات هورمونی مانند بیماری تیروئید یا غدد فوق کلیه
 • لوپوس و سایر اختلالات خود ایمنی

آسیب ناشی از سقط جنین می تواند برای همه افراد ویرانگر باشد. حتی اگر حاملگی خیلی زود تمام شود، هنوز هم می توانید پیوند محکمی با کودک از دست رفته خود احساس کنید. احساس غم و اندوه، خشم و مقصر بودن بعد از سقط جنین شایع است.

افسردگی پس از سقط جنین

علائم افسردگی پس از سقط جنین چیست

طبیعی است که پس از سقط جنین، احساس غم و اندوه عمیقی داشته باشید. در برخی از زنان، این احساسات می تواند منجر به افسردگی شود. افسردگی همچنین به عنوان اختلال افسردگی اساسی نیز شناخته می شود که یک بیماری روانی است که احساس غم و اندوه شدید و دائمی را برای مدت طولانی ایجاد می کند. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلاً از آن لذت می بردند، از دست می دهند و انجام امور روزانه برای آنها مشکل می شود. برای تشخیص افسردگی، فرد باید علائم آن را بین پنج هفته یا بیشتر به شکل هر روزه یا حداقل دو روز از هفته داشته باشد:

 • احساسات غم، پوچی، نا امیدی
 • تحریک پذیری
 • از دست دادن علاقه یا لذت نسبت به فعالیت های مورد علاقه یا امور معمول
 • احساس خستگی غیر معمول و کمبود انرژی
 • کم خوابی یا پر خوابی
 • کم خوری یا پرخوری
 • احساس اضطراب، بی قراری یا پریشانی
 • احساس بی ارزشی یا تقصیر
 • مشکل داشتن در تمرکز یا به خاطر سپردن چیزها و قدرت تصمیم گیری
 • فکر کردن به مرگ یا خودکشی
 • وجود دردهایی که حتی بعد از درمان هم از بین نمی روند

افسردگی بعد از سقط جنین معمولاً درست پس از سقط در شدیدترین حالت خود است. در یک مطالعه، محققان کشف کردند که میزان افسردگی در زنانی که سقط جنین را تجربه کرده اند، در طول یک سال کم می شود. پس از یکسال، نرخ افسردگی مشابه سایر افرادی می شود که سقط جنین را تجربه نکرده اند. افسردگی بعد از سقط جنین تنها زنانی که سقط داشته اند را تحت تاثیر قرار نمی دهد. بر طبق گفته محققان، برخی از مردان نیز پس از سقط جنین همسرشان دچار افسردگی می شوند. با این حال، مشخص شده است که مردان به سرعت این دوره را طی می کنند و افسردگی آنها بهبود می یابد.

علائم افسردگی پس از سقط جنین چیست

راه مقابله و درمان با افسردگی پس از سقط جنین

بازیایی عاطفی پس از سقط جنین می تواند مدت زیادی طول بکشد. در موارد افسردگی، هر دو مادر و پدر نیاز به درمان دارند. برخی از درمان های متداول برای افسردگی عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی برای کمک به تعادل مواد شیمیایی مغز و کاهش علائم افسردگی
 • روان درمانی برای کمک به کنترل احساسات و کنار آمدن با اندوه خود به روشی سالم
 • درمان با تشنج الکتروشوک (ECT)، این روش شامل اعمال شوک الکتریکی خفیف به مغز است که در موارد شدید افسردگی که دارو یا روان درمانی پاسخگو نیست، استفاده می شود.

کارهایی که بعد از سقط باید انجام داد

اگر دچار افسردگی هستید، در صورتی که به طور جدی برنامه درمانی خود را دنبال کنید می توانید علائم بهبود را ببینید. داشتن رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و ورزش منظم می تواند سطح انرژی را بالا ببرد و به از بین بردن علائم کمک کند. مهم است که زوجین برای مقابله با این افسردگی پس از سقط جنین به هم کمک کنند. زن و مرد ممکن است غم خود را به شکل های متفاوتی بروز بدهند، بنابراین مهم است که به عواطف همدیگر و روشی که برای کنار آمدن با مسئله انتخاب کرده اند، احترام بگذارند. زوج باید همچنین روی ارتباط روشن با همدیگر و به اشتراک گذاشتن احساسات با هم تمرکز کنند.

خواندن داستان سایر زوج هایی که با سقط جنین روبرو شده می تواند به یافتن راه هایی برای مقابله با افسردگی پس از سقط جنین کمک کند. کتاب هایی در این زمینه تالیف شده اند که می توان آنها را مطالعه کرد. گروه های حمایتی و مشاوره هم می توانند برای زوج هایی که پس از سقط جنین دچار افسردگی شده اند، مفید باشند. از پزشک خود درباره این گروه های پشتیبانی سوال کنید.

راه مقابله با افسردگی پس از سقط جنین

چه چیزی در انتظار این زنان است

بیشتر زنانی که دچار سقط جنین شده اند، می توانند انتظار داشته باشند که افسردگی آنها بعد از یک سال فروکش کند. درمان ها معمولاً به کاهش علائم کمک می کنند و یک پشتیبانی قوی می تواند به زنان کمک کند تا قدرت خود را بدست بیاورند. بسیاری از زنانی که سقط جنین داشته اند در آینده می توانند بارداری های موفقی را تجربه کنند. طبق تحقیقات بعمل آمده، کمتر از 5 درصد از زنان دو سقط جنین پشت سر هم را دارند و تنها 1 درصد از افراد دارای سه یا چند مورد سقط جنین متوالی هستند. منابعی وجود دارد که به افراد برای مقابله با افسردگی پس از سقط جنین کمک می کند. در صورتی که نیاز به کمک آنها داشتید، آن را از خودتان دریغ نکنید.

سوال: چگونه می توانم به یکی از اعضای خانواده یا دوستانم که اخیراً سقط جنین داشته است کمک کنم؟

پاسخ: به یاد داشته باشید که هر نوع از دست دادن، ناراحت کننده است. فرقی نمی کند بارداری چقدر طول کشیده باشد، آنها فرزندشان را از دست داده اند. هرگز سعی نکنید طوری صحبت کنید که مسئله را بی اهمیت نشان داده شود. به جای آن، به صحبت های شخص گوش بدهید. اجازه بدهید درباره اتفاقی که افتاده است، ترس هایی که دارد با شما صحبت کند. آماده صحبت کردن باشید، همینطور آماده سکوت کردن. به رفتار او آگاه باشید. اگر احساس می کنید نمی تواند با مسئله کنار بیاید او را تشویق به کمک گرفتن کنید زیرا این مسئله طبیعی است و یادآوری کنید که او تنها نیست.    

منبع: healthline

از
2
رای