برنجاسف برای چی خوبه؛ خواص و مضرات برنجاسف برای کیست و سلامتی

برنجاسف برای چی خوبه؛ خواص و مضرات برنجاسف برای کیست و سلامتی گیاه برنجاسف چیست و برای چی خوبه، خواص برنجاسف برای کیست تخمدان، کودکان، پوست و مو، معده، بارداری، فواید عرق برنجاسف در طب سنتی، طریقه مصرف و عوارض برنجاسف در سلام دنیا بخوانید.

گیاه دارویی برنجاسف یا همان بومادران از خواص زیادی برخوردار می باشد که در این مطلب از سلام دنیا درباره موضوعات گیاه برنجاسف چیست، نام علمی برنجاسف، بومادران یا برنجاسف، برنجاسف برای چی خوبه، خواص گل برنجاسف برای معده، دیابت، چاقی، نوزاد، کیست تخمدان، اسهال، خواص برنجاسف در بارداری و شیردهی، خواص برنجاسف برای پوست و مو و از نظر طب سنتی، خواص عرق برنجاسف، طریقه مصرف و مضرات برنجاست صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

گیاه برنجاسف چیست

گیاه برنجاسف که در فارسی به بومادران نیز شهرت دارد، گیاهی خودرو می باشد که در کنار جاده و یا دشت ها می روید این گیاه طبعی گرم و خشک دارد که در درمان بیماری ها در طب سنتی و طب چینی از آن استفاده می کنند.

نام علمی برنجاسف

گیاه برنجاسف با نام علمی Achillea wilhelmsii C.Koch نیز شناخته شده است این گیاه از گیاهان با خاصیت دارویی بسیاری می باشد. 


حتما بخوانید: خواص عرق و دمنوش گیاه بومادران برای قاعدگی


بومادران یا برنجاسف

بومادران نام دیگر گیاه برنجاسف می باشد که در کشور یونان به آشیل نیز شهرت دارد، آشیل یک قهرمان در یونان بوده و علت نامگذاری آن این است که در زمان های جنگ در یونان باستان از این گیاه برای ضدعفونی کردن زخم های سربازان استفاده می شده است.

برنجاسف برای چی خوبه

برنجاسف برای چی خوبه

همانطور که عنوان شد این گیاه از گیاهان پرکاربرد دارویی می باشد و برای درمان بیماری های زنان ، تقویت مردان ، رفع ناراحتی های اعصاب و روان ، بیماری های گوارشی ، دفع سنگ کلیه و مثانه، تقویت معده و روده و درمان سرماخوردگی استفاده می شود، در ادامه بیشتر با خواص این دارو آشنا خواهیم شد. 

خواص گل برنجاسف برای معده

گیاه برنجاسف با خاصیت ضدالتهابی بودنش با ورم معده مقابله کرده و مصرف آن 30 دقیقه بعد از غذا به صورت دمنوش می تواند این عارضه را در معده برطرف کند، همچنین کسانی که از درد معده رنج می برند می توانند با این دمنوش درد را تسکین دهند.

خواص برنجاسف برای دیابت

گیاه برنجاسف را می توان در درمان و کنترل دیابت به کار برد، این گیاه به صورت دمنوش می تواند قند خون را پایین بیاورد.

خواص برنجاسف برای دیابت

خواص برنجاسف برای چاقی

کسانی که از گیاه برنجاسف در زمینه وزن آوری استفاده می کنند بهتر است بدانند این گیاه علاوه بر رفع لاغری آنها خستگی و ضعف را نیز از آنها دور خواهد کرد، بهترین روش برای این منظور این است که 2 گرم از گیاه برنجاسف را در یک پیمانه آب جوشیده ریخته و به مدت 30 دقیقه مانند چای آن را دم کنید و بعد از خوردن وعده غذایی خود یک فنجان از این دمنوش میل کنید.

خواص برنجاسف برای نوزاد

بهتر است از این گیاه برای نوزادان استفاده نشود اما کودکان می توانند در جهت رفع تب ازدمنوش گیاه برنجاسف استفاده کنند، همچنین این دمنوش طب یونجه را نیز درمان می کند.

خواص برنجاسف برای کیست تخمدان

این گیاه در جهت رفع بیماریهای زنانه از قبیل عفونت، کیست و تنبلی تخمدان بسیار شفابخش می باشد، به این صورت که اگر به طور مداوم در پنج روز از گیاه برنجاسف و دارچین به صورت دمنوش استفاده کنند کیست تخمدان آنها برطرف خواهد شد.


حتما بخوانید: درمان خانگی کیست تخمدان با داروهای گیاهی


خواص برنجاسف برای اسهال

این گیاه با خاصیت ضدمیکروبی و ضد باکتریایی اش در رفع بیماری های گوارشی چون اسهال ، استفراغ و تهوع مفید می باشد.

خواص برنجاسف برای اسهال

خواص برنجاسف در بارداری

گیاه برنجاسف از آنجایی که بر چرخه قاعدگی تاثیرگذار است می تواند باعث سقط جنین شود، به همین دلیل افرادی که در دوره بارداری به سر می برند از مصرف کردن این گیاه به هر صورت چه دمنوش و چه عرق خودداری کنند. 

خواص برنجاسف در شیردهی

از آنجایی که درباره عوارض و خواص مصرف گیاه برنجاسف در دوره شیردهی اطلاعاتی موجود نمی باشد بهتر است که مادران شیرده از مصرف این گیاه به هر شکل چه به صورت دمنوش و چه به صورت عرق برنجاسف خودداری نمایند.

خواص برنجاسف برای پوست

گیاه برنجاسف می تواند با تسریع جریان خون پوست شما را شفاف سازد و از بروز لک جلوگیری کند، همچنین با داشتن ترکیب سیلیکا می تواند بافت پوست را ترمیم کند، کسانی که می خواهند از این خاصیت بهره بگیرند می توانند 10 گرم از گیاه برنجاسف را با 2 پیمانه آب بجوشانند و به صورت بخور و یا خیس کردن پارچه در این آب زمانی که ولرم شد بر روی صورت قرار دهند ، از این روش می توانید دو بار در هفته استفاده کنید.

خواص برنجاسف برای مو

علاوه بر پوست گیاه برنجاسف بر مو نیز تاثیرمی گذارد، کسانی که از ریزش موی خود رنج می برند می توانند با جوشاندن 20 گرم از گیاه برنجاسف در 500 سی‎سی آب و ماساژ سر با آن از ریزش موی سر خود جلوگیری کنند. برگهای تازه این گیاه در طب سنتی مرهمی بود بر طاسی مردان .

برنجاسف برای مو

خواص برنجاسف از نظر طب سنتی

گیاه برنجاسف علاوه بر خواصی که در این مقاله برشمردیم در طب سنتی در درمان کم خونی و ضعف بدن ، درمان  تشنج و اختلالات عصبی، درمان و تسکین‌ درد نقرس و رماتیسم، درمان بیماری داءالرقص، حساسیت های پوستی، درد مفاصل، درمان پیچ‌خوردگی استخوان و رگ به رگ شدن، نرم و لطیف شدن پوست دست و صورت، درمان تقویت دستگاه هاضمه و اشتها، درمان اختلالات قاعدگی، کاهش تعریق بدن، درمان گلودرد، شستشوی زخم و جراحت، دفع کرم معده، دفع سنگ کلیه، درمان سردرد، آسم، تقویت قوای فکری، صرع استفاده می شود.


حتما بخوانید: درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی


خواص عرق برنجاسف

عرق برنجاسف نیز همچون گیاهش طبیعت گرمی دارد و می توان در درمان بیماری های گوارشی، ناراحتی کلیه و دفع سنگ آن، درمان بواسیر، کم خونی، قولنج کبد، تقویت قلب و رفع ناراحتی های روحی استفاده می شود، این عرق قاعده آور می باشد درد آن را نیز کم می کند.

طریقه مصرف برنجاسف

از این گیاه به صورت دمنوش برنجاسف، جوشانده، پماد برنجاسف ، قرص و عصاره استفاده می شود، دقت داشته باشید که اگر به صورت دمنوش استفاده می کنید بخاطر تغییر رنگ آن بهتر است هر زمان تازه آن را تهیه کنید و در روز مجاز به مصرف سه فنجان از دمنوش آن هستید.

مضرات برنجاسف

گیاه دارویی برنجاسف نیز مانند هر گیاه دیگر مضراتی در پی دارد که با مصرف بی رویه آن پدید می شود، از مضرات آن می توان ایجاد حساسیت های پوستی اشاره کرد، همچنین زنان بعد از پایان یافتن دوره قاعدگی خود از مصرف این گیاه خودداری کنند، زنان باردار و شیرده نیز آن را مصرف نکنند و افراد برای نحوه مصرف روغن گیاه برنجاسف برای مصارف داخلی بهتر است از پزشک مشورت بخواهند.

سخن آخر

بهتر است قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی برای درمان مشکل خود از پزشک یا افراد مطلع از گیاهان دارویی مشورت بخواهید، تصور نکنید چون داروی شیمیایی نیست پس عوارضی در پی نخواهد داشت.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات گیاه مصطکی با عسل برای کبد

خواص و مضرات گیاه توله برای عفونت و سلامتیاز
3
رای