درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی

درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی گل همیشه بهار به درمان درد و التهاب ناشی از رگ به رگ شدن کمک می کند. در استفاده برای جراحت های باز ضرری ندارد. می توانید آن را به صورت کمپرس یا روغن گیاهی روی بافتی که دچار رگ به رگ شدن یا کشیدگی شده است، استفاده کنید.

رگ به رگ شدن زمانی اتفاق می افتد که رباط ها به خاطر کشش یا یک حرکت غیر طبیعی آسیب می بینند. در نتیجه شما احساس درد، ورم و عدم توانایی حرکت در آن قسمت می کنید. طب سنتی به درمان رگ به رگ شدن کمک می کند. رگ به رگ شدن در مفاصل شانه، زانو، مچ پا، مچ دست و آرنج بیشتر اتفاق می افتد. البته در مواردی هم در گردن و کمر به دلیل حرکات ناگهانی پیش می آید. اولین قدم در هنگام رگ به رگ شدن این است که آن ناحیه را بدون حرکت نگه دارید، سپس می توانید از روش های درمانی طب سنتی یا گیاهان برای تسکین درد کمک بگیرید. اکثر مردم برای رفع درد ناشی از رگ به رگ شدن فوراً به ایبوپروفن پناه می برند، اما من می گویم این کار را نکنید! راه های طبیعی زیادی برای مراقبت از رگ به رگ شدگی وجود دارد، بدون اینکه به معده و کلیه های خود آسیب بزنید. انواع درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی را در ادامه برای شما آورده ایم:

انواع درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی

1. یخ

به محض اینکه رگ به رگ شدن یا کشیدگی در عضلات یا تاندون ها را احساس کردید، یک بسته یخ روی عضو آسیب دیده بگذارید. روش دیگر این است که تشتی از یخ آماده کنید و اندامی که رگ به رگ شده را در آن قرار دهید. در هر حالت، شما باید در فاصله های زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 15 تا 20 دقیقه از یخ استفاده کنید. اگر بیشتر از 20 دقیقه از یخ استفاده کنید ممکن است آن عضو را دچار سرمازدگی کنید. یخ تورم و التهاب را کاهش می دهد. همچنین می تواند خونریزی داخلی ناشی از پارگی عضله یا تاندون را کم کند. اگر مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی و عروقی هستید، قبل از استفاده از یخ، با پزشک مشورت کنید.

درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی

2. نمک فرنگی

بعد از گذشت چند روز از رگ به رگ شدن می توانید با قرار دادن بافت صدمه دیده در آب گرم و نمک فرنگی درد آن را کاهش دهید. البته بسیار مهم است که در چند روز اول آسیب از کمپرس سرد استفاده کنید. نمک فرنگی ترکیبی از سولفات و منیزیم است و می تواند به تسکین درد عضلات و رباط ها کمک کند اما به ندرت در کاهش درد مفاصل موثر کند. سعی کنید نمک فرنگی را یکی دو بار در روز امتحان کنید.

3. تهیه ضماد از مواد طبیعی

انواع مختلفی از ضمادهای طبیعی وجود دارد که برای درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی استفاده می شود. اگر می خواهید یکی از آنها را برای کاهش ورم امتحان کنید، زردچوبه، سیر، پیاز، روغن کرچک و روغن زیتون را توصیه می کنیم. به آرامی هر یک از این مواد را گرم کنید و روی عضوی که رگ به رگ شده است قرار دهید و برای چند ساعت در بانداژ بپیچید. تحقیقات ثابت کرده است این مواد خاصیت ضد التهابی دارند.

انواع مختلفی از ضمادهای طبیعی برای رگ به رگ شدن

4. تهیه ضماد از زنجبیل و زردچوبه

برای تهیه این ضماد، یک قاشق چایخوری از زنجبیل تازه را به یک قاشق چایخوری زردچوبه مخلوط کنید و روی ناحیه آسیب دیده بگذارید و بانداژ کنید. اگر نقطه رگ به رگ شده متورم است، کمی نمک به این مخلوط اضافه کنید تا ورم را کاهش دهد.

5. روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. مالیدن تنها روغن یا لوسیون اکالیپتوس می تواند به کاهش درد کمک کند. همچنین می توانید طب سنتی طبق تجربه نشان داده است که می توان با اضافه کردن روغن رزماری یا روغن بادام، باعث افزایش جریان خون در اندامی که رگ به رگ شده است، شد این کار به بهبود سریع تر کمک می کند. روغن اکالیپتوس خواص ضد عفونی کنندگی هم دارد و در صورتی که اندام شما دچار جراحت هم باشد، به جلوگیری از عفونت روی زخم ها هم کمک می کند. روغن اکالیپتوس رقیق نشده می تواند سمی باشد، پس دور از دسترس بچه ها نگه دارید.

6. تهیه ضماد از روغن نارگیل و اکالیپتوس و سایر ترکیبات

در تهیه این ضماد از مقداری برگ اکالیپتوس، 10 عدد میخک، چند برگ نعناع و چند شاخه گشنیز استفاده می شود. باید آنها را با هم آسیاب کنید و 2 قاشق روغن نارگیل گرم به آن اضافه کنید. سپس تا وقتی گرم است روی محل رگ به رگ شده بگذارید تا درد و ناراحتی را تسکین بدهد.

7. آلوئه ورا

یکی از روش های درمان رگ به رگ شدن در طب سنتی، استفاده از آلوئه ورا است. شما می توانید روغن آلوئه ورا یا برگ های تازه آن را روی بافت آسیب دیده بگذارید. آلوئه ورا به رفع سریع کبودی و درد کمک می کند. باید اجازه دهید آلوئه ورا برای 30 تا 60 دقیقه روی محل درد بماند.

8. گل همیشه بهار کوهی (آرنیکا هومیوپاتی)

در حالی که این یک روش درمانی هومیوپاتی است، می تواند از اولین روش های درمان خانگی برای رگ به رگ شدن باشد. گل همیشه بهار کوهی به رفع التهاب، درد و کبودی کمک می کند. این تنها شکل آن است که استفاده داخلی آن اشکالی ندارد.

9. روغن یا پماد آرنیکا

این ماده معمولاً از آرنیکای گیاهی ساخته می شود ولی نباید آن را در جراحت های باز استفاده کنید. این روغن را روی محلی که دچار رگ به رگ شدگی است بمالید تا درد شما را کم کند.

راه تسکین درد ناشی از رگ به رگ شدن در طب سنتی

10. کامفری

در طب سنتی، این گیاه برای تسکین آسیب های وارد شده به بافت ها و استخوان ها عالی است. شما می توانید آن را به صورت کمپرس استفاده کنید. استعمال کامفری برای درمان رگ به رگ شدن حتی با وجود زخم های باز هم بی خطر است.

11. گل همیشه بهار یا کالاندولا

گل همیشه بهار به درمان درد و التهاب ناشی از رگ به رگ شدن کمک می کند. در استفاده برای جراحت های باز ضرری ندارد. شما می توانید آن را به صورت کمپرس یا روغن گیاهی روی بافتی که دچار رگ به رگ شدن یا کشیدگی شده است، استفاده کنید. شما می توانید برگ های گل همیشه بهار را خرد کنید و آن را مستقیماً روی اندام آسیب دیده بمالید و اجازه بدهید برای 3 ساعت بماند تا تورم را کاهش دهد و رگ به رگ شدگی بهبود پیدا کند.

12. رزماری

گیاه رزماری جریان خون را به ناحیه رگ به رگ شده می آورد و به بهبودی، التهاب و درد کمک می کند. التهاب اتفاق بدی نیست، این یک روند درمانی است که بدن ما به طور طبیعی انجام می دهد. به جای سعی برای خلاص شدن از روند التهاب، ما از کمپرس رزماری یا خیس کردن آن برای قرار گرفتن بافت می تواند استفاده می کنیم که به کاهش درد رگ به رگ شدن کمک کند.

استفاده از رزماری در طب سنتی برای درد و التهاب ناشی از رگ به رگ شدن

13. اسطوخودوس

گیاه و روغن اسطوخودوس برای تسکین درد، التهاب بافت و استخوان و درمان رگ به رگ شدن مفید است. برای این کار می توانید از کمپرس یا روغن های آن استفاده کنید. اگرچه استفاده از روغن اسطوخودوس به نظر بی خطر می رسد، اما ممکن است در استفاده طولانی مدت موجب بروز حساسیت و کهیر شود. سعی کنید همیشه اسطوخودوس رقیق شده را استفاده کنید. توجه داشته باشید که این روغن باید به صورت خارجی استعمال شود.

از
23
رای