خواص فوق العاده عرق و دمنوش گیاه بومادران برای دوران قاعدگی

خواص فوق العاده عرق و دمنوش گیاه بومادران برای دوران قاعدگی بومادران خواص متعددی دارد و از زمان های قدیم در طب سنتی برای درمان تب و برطرف کردن عفونت به کار رفته است. از مهم ترین خواص آن؛ تاثیرات فوق العاده اش برای درد و ناراحتی های دوران قاعدگی و تنظیم چرخه قاعدگی می باشد.

بومادران گیاهی علفی و یک ساله است که دارای شاخه های بلندی است. این گیاه در اکثر مناطق ایران و در نواحی مدیترانه رشد می کند. عرق بومادران دارای خواص بسیاری است و از آن در طب سنتی به عنوان ضد تب و سرما خوردگی و همچنین بند آوردن خونریزی استفاده می شود. اما مهم ترین خصوصیت این عرق مربوط به فواید شگفت انگیز گیاه بومادران برای دوران قاعدگی است. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص فواید فوق العاده عرق و دم کرده گیاه بومادران برای دوران قاعدگی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

گیاه بومادران چیست؟

نام این گیاه از آشیل که قهرمان یونان است، گرفته شده و دلیلش این است که پس از زخمی شدن در جنگ برای درمان زخم خود و جلوگیری از بروز عفونت از این گیاه استفاده کرد و نام سنتی و دیگر آن خون دماغ است. همه قسمت های این گیاه بویی مشخص و مزه ای تلخ دارد. برخی از گونه های این گیاه گل هایی به رنگ سفید و برخی دیگر گل هایی به رنگ زرد دارد. گرد این گیاه نیز به رنگ سبز روشن و خوشبو است. بومادران گیاه هرز مزارع است که به صورت خودرو در دشت ها و جاده ها و نواحی کوهستانی ایران به خصوص در ارتفاعات البرز، کوه های کرمان و کوه بیدخوان می روید. زمان گل دهی این گیاه نیز از اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر تیرماه است.

گیاه بومادران چیست؟

خواص عرق گیاه بومادران برای قاعدگی

خانم ها هر ماه یک سیکل قاعدگی را می گذرانند که در سیستم بدن هر زن علائم متفاوتی دارد. به طور معمول این علائم شامل درد شکمی، تغییر در خلق و خو، گرمای شدید و ایجاد تنش در اعصاب است. باید بگوییم که از پرفایده ترین گیاهان برای حل مشکلات دوران قاعدگی خانم ها، بومادران است. در ادامه این متن در خصوص خواص آن برای دوران قاعدگی صحبت می کنیم.

1. مصرف بومادران و حل مشکل تاخیر در قاعدگی

دوران قاعدگی با شروع بلوغ آغاز شده و با یائسگی پایان می یابد. مدت این خونریزی به طور معمول از 3 تا 8 روز متغیر است. گاهی اوقات به دلیل تغییرات فیزیکی، آب و هوا و استرس و نوع خوراک ممکن است دوره قاعدگی به تاخیر بیافتد. داروهای مختلفی برای برطرف شدن تاخیر در قاعدگی وجود دارد، اما عرق بومادران از بهترین گیاهان برای تنظیم دوره قاعدگی و حل مشکل تاخیر در قاعدگی است. این گیاه باعث گردش خون در ناحیه لگنی و رحم شده و مشکلات آن را برطرف می کند. می توانید خود این گیاه را مصرف کرده و یا عرق آن را از عطاری ها تهیه کنید.

2. بومادران و کاهش خونریزی

مصرف بومادران در دوران قاعدگی باعث کاهش خونریزی می شود. این گیاه در ترکیب با تانین می تواند رگ های خونی را منقبض کند. برای کاهش میزان خونریزی دوران قاعدگی کافی است تا این گیاه یا عرق این گیاه را چند روز قبل از شروع قاعدگی مصرف کنید. این گیاه همچنین از بروز خونریزی و عفونت جلوگیری می کند، درد را تسکین داده و سوزش دوران قاعدگی را برطرف می کند.

خواص بومادران در کاهش خونریزی دوران قاعدگی

3. بومادران یک ضد عفونی کننده قوی در دوران قاعدگی

بومادران از بهترین و قوی ترین گیاهان ضد عفونی کننده در جهان است. این گیاه با هیچ یک از داروهای شیمیایی قابل مقایسه نیست. این گیاه نه تنها آنتی بیوتیک است و خاصیت ضد میکروبی دارد، بلکه عفونت داخلی و خارجی واژن را از بین می برد.

4. بومادران خاصیت ضد درد قاعدگی دارد

در صورتی که از درد دوران قاعدگی رنج می برید، از دم کرده بومادران یا عرق بومادران مصرف کنید. در صورتی که خونریزی با درد همراه بود، از 7 روز قبل هر روز صبح یک استکان عرق بومادران مصرف کنید.

5.  بومادران در کاهش ترشحات زنانه نقش دارد

خانم هایی که در دوران قاعدگی خود ترشحات زیادی دارند، می توانند از عرق یا دم کرده بومادران مصرف کنند. برای این کار کافی است تا 2 تا 4 گرم از سرشاخه های گلدار گیاه بومادران را با یک لیوان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. سپس آن را از صافی رد کرده و صبر کنید تا سرد شود. روزی سه بار این نوشیدنی را به عسل یا نبات میل کنید. توجه کنید که این دم کرده سریعا سیاه و فاسد می شود. بنابراین همیشه آن را در مقدار کم و برای زمانی که قصد مصرف دارید، تهیه کنید.

6. بومادران می تواند مشکل لکه بینی را برطرف کند

در صورتی که بین دوره های قاعدگی خود لکه بینی را تجربه می کنید، پس از پاک شدن به مدت دو هفته از عرق بومادران یا دم کرده بومادران مصرف کنید.

فواید بی نظیر عرق بومادران برای دوران پریودی

آیا مصرف گیاه بومادران عوارض جانبی به همراه دارد؟

این گیاه در مقایسه با سایر گیاهان عوارض جانبی کمتری دارد. با این وجود، برای جلوگیری از بروز عوارض بهتر است تا اقدامات پیشگیرانه ای صورت گیرد. عوارض جانبی آن به شرح زیر است:

  • حس تهوع، استفراغ، بی اشتهایی
  • از این گیاه یا عرق این گیاه در اطراف چشم استفاده نکنید.
  • زنان باردار و شیرده و کودکان کوچک تر از دو سال نباید از این گیاه مصرف کنند
  • این گیاه باعث احساس خواب آلودگی و حساسیت به نور می شود.
  • از مصرف زیاد این گیاه در حین رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین اجتناب کنید
  • در صورتی که مسکن، داروهای ضد فشار خون، داروهای جذب آهن و داروهای ضد پلاکت مصرف می کنید، بین مصرف آنها و مصرف عرق یا دمکرده بومادران یک فاصله زمانی دو ساعته ایجاد کنید.
نتیجه گیری

بومادران دارای خواص متعددی است و از زمان های قدیم در طب سنتی برای درمان تب و سرماخوردگی و برطرف کردن عفونت به کار رفته است. از مهم ترین خواص این گیاه می توان به تاثیرات فوق العاده اش برای درد و ناراحتی های دوران قاعدگی و تنظیم چرخه قاعدگی اشاره کرد. اگرچه این گیاه عوارض جانبی به همراه ندارد، اما بهتر است احتیاط کرده و در مصرف آن زیاده روی نکنید.

از
19
رای