علائم و درمان کیست تخمدان در دختران مجرد چیست

علائم و درمان کیست تخمدان در دختران مجرد چیست کیست تخمدان چیست ؛ علائم و درمان کیست تخمدان در دختران مجرد و همچنین علت و روش های تشخیص کیست تخمدان و اینکه چه کسانی به کیست مبتلا می شوند، را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که در داخل تخمدان های شما قرار میگیرند. بسیاری از دختران و زنان در برخی از مواقع به کیست تخمدان مبتلا می شوند. در این مقاله سلام دنیا، درباره علت، علائم و درمان کیست تخمدان در دختران مجرد را بیان کردیم. با ما همراه باشید.

کیست تخمدان چیست؟

کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که در داخل تخمدان های شما قرار میگیرند. بسیاری از دختران و زنان در برخی از مواقع به کیست تخمدان مبتلا می شوند. اکثر کیست ها برای شما بدون درد و بی ضرر هستند. در اصل، اکثر کیست‌های تخمدان بدون نیاز به درمان در عرض چند ماه از بین میروند. برخی از کیست های تخمدان می توانند علائم جدی تری را برای شما به وجود بیاورند. این گونه کیست ها نیاز به درمان دارند. برای این نوع از کیست‌های جدی‌تر، تیم مراقبت ما در بیمارستان کودکان کلرادو، کیست را ارزیابی کرده و با یک تیم خبره برای تنظیم برنامه مراقبتی مناسب همکاری لازم را به عمل می آورد.

علت کیست تخمدان در دختران چه چیزی است؟

انواع مختلف سلول ها که در بافت تخمدان یافت می شوند، خود انواع مختلفی از کیست های تخمدان را به وجود می آورند. بسیاری از کیست ها در نتیجه چرخه قاعدگی شما به وجود می آیند. کیست های کمتر شایع می توانند به روش های دیگر هم نیز به وجود بیایند.

رایج‌ترین نوع کیست تخمدان، کیست عملکردی نامیده می‌شود، چرا که این نوع کیست در فرآیند تخمک‌گذاری طبیعی با هر چرخه قاعدگی هدفی را دنبال می‌کند. یک کیست منفرد و تنها در اطراف یک تخمک در حال بلوغ تشکیل می‌شود. این نوع کیست درست قبل از بیرون آمدن به اندازه یک چهارم رشد میکند تا بتواند تخم خود را در لوله فالوپ آزاد کند. بعضی از اوقات، این نوع از کیست‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و نیز طولانی‌ تر در آن مکان باقی می‌مانند، اما عموماً بدون درمان، طی 6 تا 8 هفته خود به خود از بین میروند.


حتما بخوانید: بهترین قرص های ضد بارداری برای رفع کیست


معمولاً کیست های عملکردی با مایع شفاف که می توانند حاوی خون هم نیز باشند پر می شوند. این کیست ها به عنوان کیست های جسم لوتئوم هموراژیک (hemorrhagic corpus luteum) نامیده می شوند و خود به خود از بین می روند. در این زمان، دختران میتوانند حتی قبل از شروع دوره قاعدگی یا زمانی که داروهایی برای توقف تخمک گذاری خود مصرف می کنند، دچار کیست تخمدان شوند.

انواع دیگر این نوع کیست ها زمانی خود را نشان میدهند که بخشی از تخمدان به طور غیر طبیعی رشد کند. این نوع کیست های تخمدان به خودی خود از بین نمی روند. این نوع کیست ها می توانند از رشد بیش از حد سلول ها در سطح تخمدان، سلول های تولید کننده هورمون که یک تخمک را احاطه کرده اند یا خود سلول تخمک به وجود بیایند. در بیشتر موارد، این نوع کیست ها خوش خیم هستند (به معنی غیر سرطانی) اما برخی از خصوصیات آن ها میتوانند نگرانی هایی را در مورد سرطان که نیاز به مراقبت و درمان دقیق را دارد به وجود بیاورند.

علت کیست تخمدان در دختران

چه کسانی به کیست تخمدان مبتلا می شوند؟

همه زنان در سنین باروری و نیز مقطعی از زندگی خود دچار کیست های عملکردی می شوند. کیست تخمدان در نوجوانان نسبتاً شایع است و مشکلات زیادی را برای آن ها به وجود نمی آورد. کیست ممکن است که بسته به اینکه آیا باعث درد می شود یا خیر و یا اینکه بیمار سونوگرافی لگن یا تصویربرداری دیگری برایش تجویز شده است یا نه، هم تشخیص داده شود هم نشود.

کیست های غیرعملکردی که به دلیل رشد در تخمدان ایجاد می شوند، بسیار کمتر شایع هستند. کیست تخمدان به طور کلی در دختران و زنان جوانی که باردار هستند یا مشکلات دیگری مانند آندومتریوز، مشکلات هورمونی، عفونت شدید لگن یا کیست تخمدان قبلی را تجربه می‌کنند، بیشتر میباشد.

علائم کیست تخمدان در دختران و زنان جوان چه چیزهایی می باشد؟

برخی از کیست های تخمدان هیچ نوع علامتی را از خود ایجاد نمیکنند. این نوع کیست ها به طور اتفاقی در طول تصویربرداری یا آزمایش انجام شده به دلایل دیگر یافت می شوند. با این حال، برخی از زنان جوان میتوانند درد های زیر را تجربه کنند:

 • درد حاد لگن، به ویژه زمانی که کیست پاره شود
 • درد بین دوره های قاعدگی که از بین نمی رود
 • نفخ، فشار لگن و کمردرد

برخی از بیماری های دیگر را می توان با کیست تخمدان اشتباه گرفت، این بیماری ها عبارتند از:

 • کیست پاراتوبال و اوراکال
 • پیچ خوردگی تخمدان
 • فولیکول تخمدان
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

حتما بخوانید: تنبلی تخمدان (سندروم تخمدان پلی کیستیک) چیست


با متخصص زنان خود صحبت کنید تا بفهمید، در صورت وجود، چه درمان یا آزمایشی برای درد کیست تخمدان یا سایر علائمی که تجربه می کنید مورد نیاز است.

آزمایش کیست تخمدان و تشخیص آن

 • سونوگرافی لگن رایج ترین آزمایش برای بررسی کیست تخمدان میباشد. تیم مراقبت ما از روش ترانس شکمی (از طریق شکم) یا ترانس واژینال (از طریق واژن) استفاده می کند.
 • روش ترانس شکمی برای دختران و نوجوانان بسیار رایج میباشد. قبل از انجام این آزمایش مثانه باید پر باشد تا ما بتوانیم تخمدان ها را به طور کامل مشاهده کنیم.
 • برای کیست های بزرگتر و پیچیده تر، ممکن است که از تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا آزمایش خون استفاده شود.
 • انجام دادن آزمایش سونوگرافی مکرر اغلب برای تایید وضوح یا ماندگاری کیست ضروری میباشد.

آزمایش کیست تخمدان و تشخیص آن

درمان کیست تخمدان در دختران مجرد

درمان برای هر زن جوان متفاوت میباشد و این نوع درمان ها شامل چندین رویکرد میشوند. درمان های رایج کیست تخمدان برای دختران و زنان جوان شامل موارد زیر میشود:

 • مانیتورینگ از طریق سونوگرافی
 • سرکوب هورمونی
 • ارزیابی جراحی
 • عمل جراحی برای برداشتن

در بسیاری از موارد، ما به سادگی کیست‌های کوچک‌تری را که به نظر می‌رسد حاوی مایع هستند را با تصویربرداری مکرر بررسی می‌کنیم تا تأیید کنیم که آیا کیست از بین رفته یا خیر و یا در حال کوچک شدن است یا نه. از سرکوبه هورمونی تخمک گذاری برای جلوگیری از تشکیل کیست عملکردی دیگری در آینده استفاده می شود.

 • کیست‌های پایدار با ویژگی‌ها و خصوصیاتی نگران‌کننده میتوانند نیاز به ارزیابی جراحی با استفاده از دوربین لاپاراسکوپی یا برش سنتی شکم داشته باشند.
 • کیست های پاره شده اغلب خود به خود باز بین میروند. ما برای اینکه دردی را تحمل نکنید، داروی مسکن را برایتان تجویز می کنیم. اغلب اوقات، ما می توانیم کیست های تخمدان پاره شده را بدون جراحی مدیریت کنیم.
 • در صورت نیاز به جراحی، اولویت ما برداشتن تنها کیست و حفظ بافت طبیعی تخمدان برای حفظ تخمک‌ های یک زن جوان و اطمینان از باروری در آینده او میباشد.
سخن آخر

تشخیص دقیق و نظارت بر روی درمان مناسب کیست تخمدان بسیار مهم است. از آنجایی که دختران و زنان جوان هنوز در حال رشد هستند، درمان کیست تخمدان در دختران مجرد با درمان کیست در بزرگسالان متفاوت میباشد. ما در این مطلب درباره علت و نشانه و درمان کیست تخمدان در دختران، نوجوانان و زنان جوان را بررسی کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

علائم پیچ خوردگی تخمدان چیست و چگونه درمان میشود

درمان کیست تخمدان با عسل در خانه

از
3
رای