واکسن فلج اطفال (تزریقی و خوراکی) + زمان تزریق و عوارض

واکسن فلج اطفال (تزریقی و خوراکی) + زمان تزریق و عوارض واکنس فلج اطفال تزریقی، تقریبا از تمام کودکان (99 نفر از هر 100 نفر) که دوز توصیه شده را دریافت کرده اند، محافظت می کند. برای بهترین محافظت، کودکان باید 4 دوز واکسن را دریافت کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می کند که نوزادان و کودکان باید واکسن فلج اطفال را برای محافظت در برابر فلج اطفال یا پولیومیلیت دریافت کنند. واکنس تزریقی فلج اطفال از نوع ویروس غیر فعال شده (IPV)، تنها واکسن فلج اطفالی است که از سال 2000 در ایالات متحده تزریق شده است. واکسن IPV به صورت تزریقی در پا یا بازو صورت می گیرد که این مساله به سن بیمار بستگی دارد. واکسن فلج اطفال خوراکی (OPV)، در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می کند که کودکان 4 دوز از واکسن فلج اطفال را دریافت کنند. آنها باید هر دوز را در یکی از سنین زیر دریافت نمایند: دو ماهگی، 4 ماهگی، 6 تا 18 ماهگی، و 4 تا 6 سالگی. با سلام دنیا همراهی کنید تا اطلاعات جامعی درمورد واکسن فلج اطفال (تزریقی و خوراکی) کسب کنید و از زمان تزریق و عوارض جانبی آن آگاه شوید.

معرفی انواع واکسن فلج اطفال و عوارض جانبی آن

معرفی انواع واکسن فلج اطفال و عوارض جانبی آن

چه کسی واکسن فلج اطفال دریافت می کند؟

نوزادان و کودکان

کودکان در ایالات متحده باید واکنس فلج اطفال از نوع ویروس غیر فعال شده (IPV) را دریافت کنند تا از آنها در برابر فلج اطفال و پولیومیلیت محافظت کند. آنها باید در مجموعه چهار دوز این واکسن را دریافت کنند، که در سنین زیر خواهد بود:

 • 2 ماهگی
 • 4 ماهگی
 • 6 تا 18 ماهگی
 • 4 تا 6 سالگی

کودکانی که به کشورهایی سفر می کنند که خطر ابتلا به فلج اطفال بیشتر از یک مساله ظاهری است، باید قبل از سفر دوره کامل واکسن خود را دریافت کنند. اگر کودک دوره تزریق واکسن خود را قبل از سفر کامل نکند، یک برنامه عجله ای به شرح زیر توصیه می شود:

 • یک دوز در هفته ششم یا دیرتر
 • دوز دوم در چهار هفته یا بیشتر از تزریق دوز اول
 • دوز سوم در مدت چهار هفته یا بیشتر از تزریق دوز دوم
 • دوز چهارم شش ماه یا بیشتر از دریافت دوز سوم

اگر نمی توانید قبل از سفر این برنامه عجله ای را انجام دهید، دوز باقی مانده بر اساس بازه توصیه شده در برنامه عجله ای، باید در کشوری که به آن سفر می کنید، یا در زمانی که به کشور مبدا بازگشتید، تزریق شود. به علاوه، کودکانی که واکسن فلج اطفال را بر اساس برنامه عجله ای دریافت می کنند، هنوز هم باید دوزی از IPV را در سن 4 سالگی یا دیرتر دریافت کنند، در زمانی که حداقل 6 ماه از دریافت آخرین دوز مصرفی گذشته باشد.

بزرگسالان

اکثر بزرگسالان به واکنس فلج اطفال نیاز ندارند، زیرا آنها در زمان کودکی واکسن دریافت کرده اند. اما سه گروه از بزرگسالان در معرض خطر بیشتری هستند و باید واکسن فلج اطفال را در موارد زیر در نظر بگیرند:

 • اگر قصد مسافرت به کشوری را دارید که احتمال ابتلا به فلج اطفال بیشتر است. از پزشک خود در مورد اطلاعات خاص در خصوص واکسینه شدن سوال بپرسید.
 • در آزمایشگاه مشغول به کار هستید و بر روی نمونه های حاوی ویروس فلج اطفال کار می کنید.
 • شما یک کارمند در یک مرکز مراقبت های بهداشتی هستید و بیماران به فلج اطفال مبتلا هستند، یا در تماس نزدیک با شخصی هستید که به بیماری فلج اطفال دچار شده است.

بزرگسالان در این گروه های سنی که هرگز در برابر فلج اطفال واکسیناسیون نشده اند، باید 3 دوز از IPV را دریافت کنند:

 • دوز اول در هر زمانی
 • دوز دوم در یک تا دو ماه دیرتر
 • دوز سوم در 6 تا 12 ماه بعد از دوز سوم

بزرگسالان در این سه گروه که یک یا دو دوز از واکسن فلج اطفال را در گذشته دریافت کرده اند، باید 1 تا 2 دوز باقی مانده را نیز دریافت کنند. مهم نیست که از زمان دریافت دوزهای اولیه چقدر زمان گذشته باشد. بزرگسالانی که در معرض خطر بیشتر ویروس فلج اطفال قرار دارند و قبلا یک سری واکسن فلج اطفال دریافت کرده اند (IPV یا OPV)، می توانند یک دوز تقویت کننده IPV را برای بقیه عمر خود دریافت کنند.

چه کسی واکسن فلج اطفال دریافت می کند؟

چه کسی "نباید" واکسن فلج اطفال دریافت کند؟

به شخصی که میخواهد واکسن فلج اطفال را دریافت کند، موارد زیر را اطلاع دهید:

 • اگر شخصی که واکسن را دریافت می کند، آلرژی تهدید کننده زندگی شدیدی دارد. اگر تاکنون بعد از دریافت دوزی از داروی IPV، دچار یک واکنش آلرژی زای تهدید کننده زندگی شده اید، یا واکنش آلرژی زا به هر بخش از این واکسن دارید، به شما توصیه میشود که این واکسن را دریافت نکنید. اگر اطلاعاتی در مورد ترکیبات واکسن نیاز دارید، از پزشک خود بپرسد.
 • اگر شخصی که واکسن را دریافت می کند، احساس خوبی نمی کند. اگر بیماری خفیف مانند سرما خوردگی دارید، احتمالا بتوانید همان روز واکسن را دریافت کنید. اگر بیماری متوسط تا شدیدی دارید، احتمالا باید تا زمان بهبودی خود صبر کنید. پزشک می تواند در این خصوص به شما توصیه کند.

انواع واکسن فلج اطفال چیست؟

دو نوع واکسن جهت محافظت از فلج اطفال یا پولیومیلیت وجود دارند.

واکسن تزریقی فلج اطفال از نوع ویروس غیر فعال شده (IPV)

چه کسی

تنها واکسن فلج اطفالی است که در ایالات متحده از سال 2000 مورد استفاده قرار گرفته است. این دارو به شکل تزریقی در پا یا بازو تزریق می شود، که بستگی به سن بیمار دارد. کودکان به طور کلی 4 دوز از این واکسن را دریافت می کنند، که هر دوز در یکی از سنین زیر است:

 • در دو ماهگی
 • چهار ماهگی
 • 6 تا 18 ماهگی و
 • 4 تا 6 سالگی

واکسن فلج اطفال خوراکی (OPV)

انواع واکسن فلج اطفال چیست؟

این واکسن دیگر در ایالات متحده مجاز نبوده و در دسترس نیست. هنوز هم در برخی از نقاط جهان استفاده می شود. کودکان دوز این واکسن را به صورت قطره خوراکی دریافت می کنند.

از سال 2000، تنها IPV در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است تا خطر ویروس فلج اطفالی که در اثر مصرف OPV ممکن است رخ دهد را کاهش می دهد. این تصمیم همچنین مبتنی بر کاهش خطر ابتلا به ویروس شدید فلج اطفال در کشور گرفته شده و به این دلیل است که در حال حاضر در ایالات متحده مبتلا به فلج اطفال وجود ندارد. IPV که از سال 1987 در ایالات متحده استفاده شده است، به اندازه همان واکسن OPV موثر است. دو دوز دریافتی از IPV تا میزان 90 درصد از شما در برابر هر سه نوع ویروس فلج اطفال محافظت می کند. سه دوز از این واکسن تا حدود 99 درصد از شما در برابر این بیماری محافظت می کند.

واکسن فلج اطفال تا چه میزان می تواند موثر عمل می کند؟

واکنس فلج اطفال از نوع ویروس غیر فعال شده (IPV)، که تنها واکسن فلج اطفالی است که از سال 2000 در ایالات متحده استفاده شده است، تقریبا از تمام کودکان (99 نفر از هر 100 نفر) که دوز توصیه شده را دریافت کرده اند، محافظت می کند. برای بهترین محافظت، کودکان باید چهار دوز واکسن فلج اطفال را دریافت کنند.

عوارض جانبی احتمالی واکسن فلج اطفال چیست؟

عوارض جانبی احتمالی واکسن فلج اطفال چیست؟

با مصرف هر دارویی از جمله واکسن ها، احتمال عوارض جانبی وجود دارد. این علائم معمولا خفیف هستند و خودشان برطرف می شوند، اما واکنش های جدی نیز ممکن است در صورت دریافت این واکسن رخ دهد. برخی از افرادی که واکسن IPV را دریافت می کنند، در محل تزریق، زخم ایجاد می شود. مشکلات جدی در اثر تزریق واکسن IPV شناخته نشده است و اکثر افراد با تزریق آن دچار مشکل نمی شوند.

مشکلات دیگری که ممکن است بعد از تزریق واکسن رخ دهد، به شرح زیر است:

 • برخی از افراد بعد از اقدامات پزشکی از جمله دریافت واکسن، غش می کنند. نشستن یا دراز کشیدن به مدت 15 دقیقه می تواند مانع از غش کردن و آسیب دیدگی ناشی از غش کردن شود. اگر احساس سرگیجه می کنید یا تغییر در وضعیت بینایی تان رخ داده یا صدای زنگ در گوش احساس می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • برخی از افراد دچار درد شانه می شوند که می تواند بسیار شدیدتر و طولانی تر از دردهای عادی باشد که بعد از تزریق رخ می دهد. این اتفاق بسیار نادر است.
 • هر دارویی می تواند یک واکنش آلرژی زا شدید ایجاد کند. چنین واکنش هایی برای یک واکسن نادر است که تقریبا تخمین زده میشود که در یکی از یک میلیون دوز اتفاق می افتد و طی چند ساعت تا چند دقیقه بعد از واکسیناسیون رخ می دهد.

مانند هر داروی دیگری، احتمال بسیار بعیدی وجود دارد که واکسن باعث آسیب جدی یا مرگ شود. ایمنی واکسن ها همیشه تحت کنترل قرار می گیرد.

منبع: cdc

از
5
رای