6 خطر و تاثیر پوشیدن کفش پاشنه بلند در دوران بارداری

6 خطر و تاثیر پوشیدن کفش پاشنه بلند در دوران بارداری زن بارداری که کفش پاشنه بلند می پوشد، همیشه در معرض خطر سقط جنین است. افتادن یا پیچ خوردگی پا می تواند تهدیدی برای خودتان و کودکی که درون بدنتان است محسوب شود.

پوشیدن یا نپوشیدن کفش پاشنه دار یک سوال بزرگ برای زنان حامله است. آیا پوشیدن کفش پاشنه بلند در دوران بارداری بی خطر است؟ اگر عادت دارید به طور مرتب از کفش پاشنه بلند استفاده کنید، ممکن است متوجه شوید که در هنگام بارداری پوشیدن این نوع کفش بسیار دشوار است. بسیاری از زنان در طول نه ماه بارداری کفش های پاشنه دار می پوشند؛ اما پزشکان اکیداً توصیه هایی خلاف آن دارند و دلایل خوبی هم ارائه می دهند! دلایلی بسیاری وجود دارد که چرا باید در طول بارداری کفش های پاشنه بلند را کنار بگذارید، زیرا ممکن است ناراحتی ها و خطرات خاص خود را به همراه داشته باشند.

اثرات پوشیدن کفش پاشنه دار در دوران بارداری

1. گرفتگی ماهیچه ساق پا

هنگامیکه کفش پاشنه بلند می پوشید، عضلات ساق پای شما در حال انقباض قرار می گیرد. این منجر به گرفتگی عضلات می شود که ممکن است در طول حاملگی تشدید شود.

2. کمر درد

کفش پاشنه دار وضعیت بدن شما را تغییر می دهد. عضلات لگن شما به سمت جلو مایل می شود، و شکلی گرد به پشت شما می دهد.

 • در دوران بارداری، شما وزن قابل توجهی را در قسمت جلویی بدن اضافه می کنید و این تغییر حالت بدن می تواند منجر به درد پاها شود.
 • رباط ها در قسمت پایینی کمر و پاها در هنگام بارداری شل می شوند. پوشیدن کفش پاشنه دار، فشار بیشتری به مفاصل لگن و پشت وارد می کند، زیرا پشتیبانی مناسبی انجام نمی گیرد. این باعث درد اطراف مفاصل و رباط های تحتانی کمر و لگن می شود.
3. تعادل کمتر

قدرت قوزک پا به دلیل اضافه وزن و تغییرات هورمونی در بدن احتمالاً کاهش می یابد.

 • این یکی از دلایل معمول است که منجر به پایین آمدن تعادل فرد می شود.
 • هنگام پوشیدن کفش پاشنه بلند، احتمال بیشتری برای از دست دادن تعادل و لیز خوردن وجود دارد، که باعث صدمه دیدن شما و کودکتان می شود.

اثرات پوشیدن کفش پاشنه دار در دوران بارداری

4. کشیدگی عضلات

درست مانند پشت و شکم، رباط های موجود در مچ پا و ساق پا به دلیل هورمون های ناشی از حاملگی، شل می شوند.

 • این منجر به کشش عضلات پا می شود.
 • کفش هایی که قبل از بارداری به راحتی می توانستید بپوشید، حالا برایتان تنگ و دردناک خواهد شد.
5. ورم پاها

یک وضعیت پزشکی به نام ادما یا ورم پا، مچ پا و ساق پا وجود دارد که در دوران بارداری بسیار شایع است.

 • پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند یا کفش های لژ دار، مشکل را بیشتر می کند.
 • پوشیدن کفش پاشنه بلند به خصوص در اواخر بارداری می تواند باعث تورم پاها شود.
 • بیشتر مایعات در قسمت تحتانی بدن جمع می شوند و زن باردار در کنار تورم پاها، ممکن است درد را نیز تجربه کند.
6. سقط جنین

زن بارداری که کفش پاشنه بلند می پوشد، همیشه در معرض خطر سقط جنین است. افتادن یا پیچ خوردگی پا می تواند تهدیدی برای بارداری محسوب شود. بنابراین، چرا با پوشیدن کفش پاشنه بلند خود را در معرض خطر قرار دهیم؟

نکاتی برای پوشیدن کفش پاشنه بلند در دوران حاملگی

نکاتی برای پوشیدن کفش پاشنه بلند در دوران حاملگی

پوشیدن کفش پاشنه دار در دوران باردای به هیچ کس توصیه نمی شود، زیرا می تواند منجر به مشکلات جدی برای شما و جنین درون بدنتان شود. با این حال، اگر واقعاً باید این کفش را بپوشید، بهتر است برخی نکات را رعایت کنید:

 • پوشیدن کفش هایی با پاشنه کوتاه در طول سه ماهه اول بارداری می تواند بی خطر باشد، پس از این مدت جریان هورمون ها افزایش می یابد و عضلات شما شروع به کشیدگی می کنند.
 • سعی کنید کفشی با پاشنه کوتاه و پهن تر بپوشید.
 • کفشی بخرید که راحت باشد و بندهای تنگی روی پای شما نداشته باشد.
 • از کفش هایی با پاشنه های بلند تیز، کوتاه تیز و لژهای بلند جدا اجتناب کنید. پاشنه های باریکتر، پشتیبانی کمتری از بدن شما می کنند و حفظ تعادل با آنها سخت تر است.
 • اگر در طول روز مجبور هستید کفش پاشنه دار بپوشید، سعی کنید استراحت های کوتاهی داشته باشید. مدتی آنها را از پا درآورید تا پای شما استراحت کند و دوباره بپوشید.
 • پوشیدن کفش هایی با لژهای بلند در دوران حاملگی ایده خوبی نیست، زیرا افزایش وزن، شکل و مرکز ثقل بدن تغییراتی می کند که روی راه رفتن شما تاثیر می گذارد.
 • همچنین، رباط ها شل تر می شوند که ممکن است منجر به کشش عضلات و ناپایداری شود.
 • در مهمانی ها یا پیاده روی ها، از راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت با کفش های پاشنه بلند خودداری کنید. اگر برای حفظ ظاهر دلخواه مجبور هستید که کفش پاشنه دار بپوشید، سعی کنید بیشتر اوقات را بنشینید.
 • برای کارهای روزانه کفش های بدون پاشنه را جایگزین کفش پاشنه دار کنید.
 • اگر کفش پاشنه دار پوشیده اید و احساس ناراحتی می کنید، تمرینات کشش عضله ساق پا را انجام دهید و به آرامی پاهای خود را ماساژ دهید.

آیا پوشیدن کفش پاشنه دار در دوران بارداری موجب بروز واریس می شود؟

آیا پوشیدن کفش پاشنه دار در دوران بارداری موجب بروز واریس می شود؟

ممکن است درباره آن شک داشته باشید! اما هیچ شواهدی وجود ندارد که کفش های پاشنه دار به جز کمر درد و پا درد، باعث واریس نیز شود. ممکن است به این دلیل باشد که کفش پاشنه بلند در حین راه رفتن، حرکت را به حداقل می رساند و بنابراین باعث کاهش مقدار جریان خون می شود که موجب بروز مشکل وریدی خواهد شد. دلایل واقعی آن می تواند وراثت یا سابقه لخته های خونی باشد.

حالا که خطرات پوشیدن کفش پاشنه دار را می دانید، در مورد پوشیدن آن احتیاط کنید. بهتر است در دوران بارداری از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خودداری کنید. از خودتان و کودکی که درون بدنتان است، محافظت کنید.  

از
6
رای