فواید رفتن به سونا: دلایل مفید بودن سونا برای سلامت جسم و روح

فواید رفتن به سونا: دلایل مفید بودن سونا برای سلامت جسم و روح آیا می دانستید رفتن به سونا می تواند به شما در داشتن زندگی طولانی و شادتر کمک کند؟ علاوه بر آن سونا فواید زیادی برای سلامت جسم و روح دارد؛ از جمله: تقویت قلب و درمان افسردگی.

اگر می خواهید زندگی طولانی و شادتری داشته باشید، وقت آن است که عرق کردن را شروع کنید، البته این بار منظور ما ورزش کردن نیست.

7 مزایای شگفت انگیز برای رفتن به سونا

1. زندگی طولانی تر

عرق کردن واقعاً به شما کمک می کند زندگی طولانی تری داشته باشند، مخصوصاً اگر در سونا بوده باشد. در مطالعه ای که به طور آنلاین منتشر شده است، افرادی که حداقل هفته ای یکبار به سونا می روند، خطر مرگ خود را تا 22% کاهش می دهند، در حالی که افرادی که حداقل چهار بار در هفته به سونا می روند، خطر مرگ را تا دو سوم کاهش می دهند. توجه داشته باشید که این مطالعه در فنلاند انجام شده است، جایی که سونا بسیار محبوب است. اما اگر علاقه مند به طولانی تر کردن زندگی خود هستید، نشستن در سونا را امتحان کنید.

2. روحیه شادتر

افسردگی شایعترین بیماری روانی است، اما هنوز درمانی برای آن وجود ندارد. با این حال، علم د رحال کشف چیزهای بسیاری است که به بهبود علائم غم، ناامیدی، خستگی و بی علاقگی کمک می کند. و اکنون شما می توانید سونا را نیز به این لیست اضافه کنید. بیماران با افسردگی خفیف تا متوسط بعد از اینکه 5 روز در هفته برای 15 دقیقه به سونا رفتند، بهبود قابل توجهی را تجربه کردند.

مزایای رفتن به سونا

3. قلب قوی تر

یکی از دلایل مفید بودن سونا بخاطر دمای بین 70 تا 90 درجه سانتیگراد است که ممکن است به تقویت قلب و بهبود گردش خون کمک کند، بنابراین خطر بیماری های قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. محققان افزودند که حس آسایش و آرامش در حین حمام سونا نیز می تواند در سلامت قلب نقش داشته باشد.

4. حافظه بهتر

ممکن است نشستن در سونا یک راه خوب برای استراحت دادن به ذهن و تنها بودن با افکار باشد، اما بنظر می رسد که برای ذهن شما از یک استراحت ساده، خیلی بهتر است. افرادی که که حداقل چهار بار در هفته به سونا می روند، دو سوم کمتر از سایرین احتمال ابتلا به زوال عقل دارند. دانشمندان گمان می کردند که تقویت حافظه ممکن است با بهبود سلامت قلب ناشی از رفتن به سونا مرتبط باشد، به این معنی که یک قلب قوی تر به داشتن ذهن فعال تر منجر می شود. در هر صورت، این مسئله را به عنوان یک تایید رسمی برای گذراندن زمان استراحت بیشتر در اتاقی گرم و پر بخار بدانید!

دلایل مفید بودن سونا

5. نگرش خونسردانه

یکی از بهترین مزایای نشستن در یک سونا داغ این است که باعث خونسرد شدن شما می شود، این فضا برای انجام هر کار دیگری خیلی گرم است، اما برای نشستن، فکر کردن و یک گفتگوی آرام مناسب است. بدون تلفن همراه، رایانه و سایر وسایلی که موجب منحرف کردن ذهن شما می شوند، این 5 تا 20 دقیقه (نشستن طولانی تر توصیه نمی شود) احساس بسیار خوبی برایتان به ارمغان می آورد. احساس آرامش و رفا که بعد از ترک کردن سونا خواهید داشت، به شما کمک می کند تا در طول روز احساس خونسردی بیشتری داشته باشید.

6. اشتهای طبیعی

کم غذا می خورید؟ غذای زیادی می خورید؟ سونا ممکن است به شما کمک کند تا اشتهای خود را تنظیم کنید. در حالی که محققان روی تاثیرات سونا در درمان افسردگی مطالعه می کردند، متوجه مزایای غیر منتظراه ای شدند: سطح گرلین بیماران، یعنی هورمون مرتبط با اشتهای نرمال، در طول سونا درمان به محدوده طبیعی می رسد.

فواید سونا برای بدن

7. راهی برای درمان بیماری مزمن

مدت هاست که از کیسه های آب گرم برای تسکین درد ناشی از استفاده بیش از حد عضلات و صدمات استفاده می شود، اما آیا گرما می تواند به همین شکل به تسکین دردهای عمومی تر نیز کمک کند؟ دانشمندان در بیمارستانی تعداد 46 نفر از بیماران را که دچار درد زیادی بودند انتخاب و آنها را به دو گروه تقسیم کردند تا به پاسخ این سوال برسند. برای مقابله با درد روی هر دو گروه تمرینات ذهنی انجام شد اما از گروه دوم خواسته شد تا روزانه یکبار به سونا بروند. پس از گذشت یک ماه، هر دو گروه بهبود درد را نشان دادند، اما گروهی که سونا را امتحان کرده بودند تسکین بیشتری را تجربه کردند و طبق نتایج منتشر شده در روان درمانی و روان پزشکی، عصبانیت بسیار کمتری نسبت به وضعیت خود داشتند.

منبع: thehealthy

از
2
رای