مکیدن شست در نوزادان؛ 10 روش جلوگیری از مکیدن انگشت شست در کودکان

مکیدن شست در نوزادان؛ 10 روش جلوگیری از مکیدن انگشت شست در کودکان مکیدن انگشت شست برای سلامت و دندان های کودکان مضر می باشد. برای همین پیش از اینکه این عادت خارج از کنترل شود باید ترک شود. در ادامه بهترین راهنمایی ها برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست توسط کودکان، ارائه شده است.

اگرچه همه کودکان این کار را انجام نمی دهند، اما بسیاری از آنها مرحله ای را پشت سر می گذارند که انگشت شست یا دیگر انگشتان خود را می مکند. اگر کودکان نوپا به این کار خود ادامه دهند، مکیدن انگشت شست برای سلامت و دندان های کودکتان می تواند بسیار بد باشد. اجازه دادن به کودکتان برای مکیدن انگشتانش همانطور که سعی می کنید کاری کنید که این عادت بد را ترک کنند، باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود. در عوض باید در حل مشکل پیش قدم شوید و قبل از اینکه از کنترل خارج شود، از مکیدن انگشت شست توسط کودکتان جلوگیری کنید. بنابراین به خواندن این متن ادامه دهید تا بهترین راهنمایی ها را برای جلوگیری از مکیدن انگشت توسط کودکتان دریافت کنید.

10 راه برای کمک به فرزندان برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست

10. بر روی انگشتان کودکتان وازلین بمالید

همه می دانند که ترک یک عادت سخت، کار دشواری است. وقتی صحبت از ترک این عادت کنیم، حتی فرزند شما که عادت بد مکیدن انگشت شست دارد، با مشکل مواجه می شود. یک ترفند قدیمی است که بسیاری از مادران از آن در این روز استفاده می کنند، و این ترفند شامل، مالیدن وازلین بر روی انگشت شست کودکتان است! هنگامی که وازلین را بر روی انگشت خود احساس کنند، از طعم آن متنفر می شوند. این یک ترفند است که می تواند مشکل کودک را حل کرده و انگشتان او را از دهانش بیرون نگه دارد!

راه های متوقف کردن مکیدن انگشت شست توسط کودکان

9. شروع به شناسایی موقعیت ها

اگر متوجه شدید که کودکتان در حال مکیدن انگشت شست خود است، به این دلیل است که آنها احساس راحتی بیشتری نسبت به یک وضعیت داشته باشند. شما به عنوان والدین،  باید وقت بگذارید تا ببینید چه عواملی باعث می شوند فرزند شما انگشت شست خود را بمکد.

8. انگشت آنها را با یک میان وعده سالم جایگزین کنید

اگر می خواهید فرزندتان چیزی در دهان خود گذاشته تا بکمد، چرا به او یک میان وعده سالم نمی دهید که به حل این مساله کمک کند. این میان وعده ها سرشار از طعم دهنده هایی مانند توت فرنگی یا بلوبری است. یا می توانید بستنی های میوه ای یخی خانگی را درست کرده و هنگامی که احساس کردید کودک قصد دارد شروع به مکیدن انگشتان خود کند، آنها را به کودک خود بدهید. این می تواند یک طعم دهنده شیرین برای او باشد که شروع به مکیدن انگشت شست خود نکند و یک تقویت کننده مفید بسیار خوبی باشد که برای ترک این عادت افتضاح لازم دارند!

چگونه مکیدن انگشت شست توسط کودکان را درمان کنیم

7. کودکان با یک پتو ابریشمی، انگشتان خود را مالش دهند

ترفندی است که ما در خانواده خود استفاده کردیم تا بتوانیم مانع از مکیدن انگشت شست کودک شویم، این بود که یک پتوی ابریشمی بین انگشتان آنها قرار دادیم تا به جای مکیدن انگشتان خود، انگشتان را با آن مالش دهند. با استفاده از یک پتو ابریشمی، از مهارت های حسی آنها برای احساس نرمی و راحتی استفاده می کنیم. بنابراین متوقف کردن مکیدن انگشتان به وسیله زمان دادن به آنها که بتوانند احساس راحتی کنند، به جای اینکه انگشتان خود را بمکند صورت گرفته و ما می دانیم که این عادت را بلافاصله ترک خواهند کرد! به علاوه، پتوها را گاهی اوقات به دلیلی، «پتو امنیتی» می نامند. چیزی که برای کودکان خاص، بسیار آرامش بخش است.

6. وقتی انگشتان خود را می مکند، آنها را تنبیه نکنید

بزرگ ترین اشتباهی که والدین انجام می دهند هنگامی که تلاش می کنند کودکشان عادت مکیدن انگشتان را ترک کند، این است که فرزند خود را زمانی که انگشت خود را می مکد، تنبیه می کنند. تنبیه کردن آنها باعث می شود احساس کنند که باید برای کنار آمدن با این تنبیه، انگشتان خود را بیشتر بمکند. به جای مجازات کردن کودکان، با آنها صحبت کنید که چرا این کار را انجام می دهند، بنابراین شما درک بهتری از این عادت خواهید داشت. با درک و تنبیه نکردن آنها به خاطر این عادت، عادت های مکیدن انگشت شست را متوقف کنید.

راهکارهای ترک عادت مکیدن انگشت شست در کودکان و نوزادان

5. از چسب های پزشکی برای چسباندن توپ های پنبه ای به انگشتان شست آنها استفاده کنید

اگر فرزند شما برای ترک عادت مکیدن شست با مشکل مواجه شده، پس نیاز است که فکر دیگری بکنید. گاهی اوقات روش مطمئنی که باعث ترک عادت مکیدن انگشتان آنها می شود، استفاده از چسب های پزشکی است که توپ های پنبه ای را با استفاده از چسب ها بر روی انگشتان شست آنها بچسبانید. این روش به ترک عادت آنها کمک می کند، زیرا از لحظه ای که انگشت شست را در دهان خود بگذارند، طعم توپ های پنبه ای را حس می کنند و انگشت را از دهان خود بیرون آورده و هنگام احساس کردنش، از آن متنفر می شوند. بنابراین قبل از شروع کارهای روزانه خود، اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای چسباندن توپ های پنبه ای بر روی انگشتان شست آنها دارید.

4. با آنها در مورد خطرات مکیدن انگشتان شست صحبت کنید

مکیدن انگشتان شست تنها یک عادت بد بچگانه نیست که کودکان انجام می دهند، بلکه مکیدن انگشتان می تواند در طولانی مدت برای سلامت کودکان بسیار خطرناک باشد. مکیدن انگشتان شست می تواند به سلامت ضعیف دهان و دندان منجر شود. احتمالا همین حالا مطلع هستید که سلامت دهان با هر چیزی از جمله سلامت قلب و فشار خون مرتبط است. اگرچه کودک متوجه تمام این خطرات نمی شود، اما آنها را به گونه ای تجزیه و تحلیل کنید که برای کودکان قابل فهم باشد. وقت صرف کنید تا با کودکتان در مورد خطرات مکیدن انگشت که در زندگی شان به وجود می آید، صحبت کنید.

مکیدن انگشت شست و عوارض آن

3. از انگیزه دنده های مثبت استفاده کنید

بچه ها با حساس بودنشان شناخته شده اند و در حال حاضر کودکتان در حال مکیدن انگشت شست خود است تا در مواقعی که احساس ناراحتی می کند، به او آرامش دهد. مطمئن شوید که از یک انگیزه دهنده مثبت استفاده می کنید تا به کودکتان در ترک این عادت کمک کنید. این کار می تواند به واسطه نموداری باشد که پیشرفت آنها را ثبت می کند و پس از آن چند امتیاز به علت این رفتارشان دریافت می کنند. یا تنها وقتی انگشتان خود در کل روز نمی مکند، به آنها امتیاز ویژه ای با بیدار ماندن بیشتر در هنگام شب یا انتخاب شام مورد علاقه شان بدهید.

2. روش دیگری برای آرام کردن آنها پیدا کنید

دلیل اینکه این عادت مکیدن انگشت در کودکتان ایجاد شده است، این بود که کودکتان ناراحتی خود را تسکین دهد. اگرچه خوشحال می شوید که آنها خودشان را تسلی می دهند، اما نیاز است که راه دیگری پیدا کنید تا برای تسکین خود استفاده کنند که شامل مکیدن انگشت شست نباشد. به فرزند خود بیاموزید که وقتی احساس ناراحتی می کند خلاق باشد یا قدم پیش بگذارد. به هر حال برای بیان خود به شکل سالمی، باید مسیر درستی را انتخاب کنند. مهارت هایی که به آنها می آموزید تا مکیدن انگشت شست خود را متوقف کنند، مهارت هایی است که برای بقیه عمر خود به کار می گیرند.

بهترین ترفندهای ترک عادت مکیدن انگشت شست

1. یک چسب زخم برای روی انگشتان او بچسبانید

یک روش شگفت انگیز برای ترک عادت مکیدن انگشت توسط کودکتان، این است که چیزی به انگشت او بچسبانید. یک راه مقرون به صرفه برای انجام این کار، چسباندن چسب زخم بر روی انگشت شست او است، بنابراین وقتی آنها سعی در مکیدن انگشت خود می کنند، طعم بد چسب را در دهان خود حس می کنند. این کار باعث می شود که مکیدن انگشتان به تجربه بدی برای آنها تبدیل شود تا کاملا این عادت را ترک کنند. بنابراین در مورد اینکه کودک این عادت را تا چه حد ادامه خواهد داد، استرس نداشته باشید، در عوض مطمئن شوید تا زمانی که کودکتان این عادت بد را به طور کامل ترک کند، چسب زخم های او را دائما عوض می کنید!

منبع: babygaga

از
1
رای