علت سوت کشیدن گوش یا وزوز گوش چیست و درمان آن

علت سوت کشیدن گوش یا وزوز گوش چیست و درمان آن شنیدن صدایی مثل وزوز، سوت یا زنگ در گوش می تواند علل مختلفی داشته باشد. علت سوت کشیدن گوش یا وزوز گوش چیست و راه تشخیص و درمان شنیدن صدا در سر را در سلام دنیا بخوانید.

سوت کشیدن گوش که با نام وزوز گوش شناخته می شود. شنیدن صداهایی که در واقع وجود ندارند می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. گزارشات نشان می‌دهد شنیدن صداهای خاص مشکلی است که افراد زیادی را وادار می‌کند که به پزشک مراجعه کنند. برای برخی از این صداها هیچ توضیحی وجود ندارد. اما آیا شنیدن صداهای مختلف در سر می‌تواند نشانه بیماری یا مشکلی خاصی باشد؟ آیا مسئله‌ای وجود دارد که سلامت شما را به خطر انداخته است؟ چطور می‌توان آن را درمان کرد؟ در این مقاله از سلام دنیا قصد داریم تا به علت سوت کشیدن گوش بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در ابتدا به شما می‌گوییم که متدواولترین صداهایی که ممکن است در سر بشنوید کدام هستند و در ادامه دلایل بروز آن را شرح می‌دهیم. 

انواع صداهایی که در سر شنیده می شود:

شنیدن صدای وزوز در گوش

به شنیدن هر نوع صدای عجیب مانند صدای سوت، چکش، ضربان و هر شکل دیگر از این صداهای ناخوشایند وزوز می گویند. آمار نشان داده است که نزدیک به 50 میلیون آمریکایی صدای وزوز در گوش را داشته ‌اند. در 25 درصد از جمعیت، این صدا وزوز چیزی شبیه به صدای هواپیمای جنگنده است. تحقیقات در این زمینه نشان داده است که وزوز گوش زندگی حدود 2 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. 

شنیدن صدا در ذهن

شنیدن صدای سوت در گوش

شنیدن صدای صوت در گوش مشکلی است که بین 10 تا 15 درصد از افراد در سراسر جهان تجربه کرده‌اند. البته این مشکل اغلب به صورت کوتاه مدت است و بدون نیاز برای مراجعه به پزشک برطرف می‌شود. این صدای سوت مانند را حتی ممکن است بعد از رفتن به کنسرت نیز در سر خود بشنوید.  با این حال اگر شنیدن صدای سوت در گوش برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرد، لازم است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی و درمان شود. 


حتما بخوانید: درمان خانگی عفونت گوش با سیر


شنیدن صدای نبض یا ضربان در گوش

صدای وزوز گوش ممکن است حالتی ریتمیک و منظم داشته باشد. این صدا می تواند ریتمی هماهنگ و منظم با قلب داشته باشد و شخص احساس کند که در گوش خود صدای نبض می شنود. برخی از مشکلات گردش خون می تواند باعث شنیده شدن صدای نبض در گوش شود. در صورتیکه شخص فشار خون بالا، تومور مغزی یا انسداد کانال گوش و آنوریسم داشته باشید، صدای ضربان در گوش خود می شنوید.

شنیدن صدای باد در سر

شنیدن صدای باد در سر ممکن است ناشی از تحریک یک عضله کوچک به اسم «تنسور تیمپانی» باشد. این عضله که در بخش گوش میانی واقع است، به همراه عضله دیگری که عضله رکابی نام دارد جهت کاهش اثرات نامطلوب ناشی از صداهای بلند شروع به انقباض می‌کند. این عضله همچنین در نتیجه خمیازه کشید و دندان قروچه نیز تحریک شده صدایی شبیه به باد در گوش ایجاد می‌کند. 

درمان شنیدن صدا در سر

علت سوت کشیدن گوش یا شنیدن صدا در سر

برای شنیدن صدا در سر علل مختلفی شناسایی شده است که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم: 

1. شنیدن صدا در سر در اثر مصرف بعضی از داروها 

 • برخی داروهای ضد مالاریا از جمله کلروکین و کینین
 • تعدادی از داروهای ضد انعقاد خون مانند کاربامازپین و اسید والپروئیک
 • ببعضی از انواع آنتی بیوتیک‌ها، از جمله داکسی سایکلین، تتراسایکلین، آریترومایسین، ونکومایسین، سیپروفلوکساسین و توبرامایسین 
 • تعدادی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای از جمله آمی تریپتیلینپ و ایمی پرامین
 • بعضی از داروهای مربوط به درمان سرطان مانند سیس پلاتین و وین کریستین
 • دیورتیک‌های حلقه ای از قبیل بومتانید، فوروزماید و توراسماید

حتما بخوانید: قرص فوروزماید چه قرصی است


2. صدای وزوز در گوش بخاطر ترشحات بیش از حد در گوش

یکی دیگر از دلایل وزوز در گوش ترشحات بیش از حد ترشح شده و موم تشکیل شده در این ناحیه است که ممکن است ناشی از عفونت گوش و سینوس‌ها باشد.

3. شنیدن صدای وزوز در اثر مصرف بیش از حد الکل

نوشیدن بیش از حد الکل ممکن است باعث ایجاد توهم در شما شود به طوریکه چیزهایی را ببینید که اصلا وجود خارجی ندارند. این مسئله در مورد شنیدن نیز اتفاق می‌افتد. شنیدن این صداهای ناخوشایند ممکن است  تا سال ها پس از ترک مصرف الکل نیز ادامه داشته باشد. 

علت شنیدن صدای حرف در گوش

4. شنیدن صدای وزوز در اثر بروز آلزایمر و زوال عقل

بروز اختلالی به نام «زوال عقل با اجسام لویی» نیز می‌تواند به شنیدن صداهایی در گوش منجر شود، البته در این بیماری دیدن اجسامی که وجود ندارد شایع‌تر است شنیدن صداهایی در گوش است. این اختلال در برخی از افراد دچار به بیماری آلزایمر و زوال عقل به حدی شدید است که صداها را به طور واضح شنیده و سعی می‌کند پاسخ آن را بدهند. 

5. شنیدن صدای وزوز در سر در اثر تومور مغزی

در ابتدا باید بگوییم که شنیدن صدا در گوش به معنای ابتلا به تومور مغزی نیست! اما این احتمال وجود دارد که وقتی تومور در بخشی از مغز  رشد کند که مربوط به شنوایی است، به صورت تصادفی صداهای غیر واقعی در سر خود بشنود. 

6. شنیدن صدای وزوز در گوش در اثر مصرف مواد مخدر

بعضی از مخدرهای صنعتی مانند اکستازی ممکن است باعث شنیدن صداهایی در سر شود که منبع خارجی ندارند. این حالت می‌تواند در طول مصرف این مخدر و یا حتی سالها پس از ترک آن نیز اتفاق بیفتد. 

7. شنیدن صدای وزوز در گوش در اثر بیماری صرع

وقتی حمله عصبی ناشی از بیماری صرع بر آن قسمت هایی از مغز که مسئول پردازش شنوایی هستند اثر می‌گذارد، می‌تواند به شنیدن صدای وزوز در گوش منجر بشود. در برخی موارد، این صداها پیچیده می شوند و کاملا واضح نیستند.

8. شنیدن صدای وزوز در سر بخاطر از دست دادن قدرت شنوایی

افراد کم شنوا و یا افرادی که یک یا هر دو گوش آن دچار ناشنوایی شده است، ممکن است صدهایی عجیب و یا حتی اصواتی مثل موسیقی را در گوش خود بشنوند. 


حتما بخوانید: روش تمیز کردن جرم گوش نوزاد


9. شنیدن صدای وزوز در سر بخاطر تب بالا و عفونت زیاد

عفونت‌هایی مثل آنسفالیت و مننژیت نیز ممکن است به شنیدن صداهایی در سر منجر شود که همراه با علائم دیگری ظاهر می‌شود. تب بالا نیز وضعیتی مشابه به وجود می‌آورد. 

10. شنیدن صدای وزوز در گوش در اثر استرس شدید

داشتن استرس زیاد هم می‌تواند باعث احساس توهم و شنیدن صداهایی در گوش شود. مثلا ممکن است شخص حس کند صدای شخص عزیز از دست داده خود را شنیده است.  

11. شنیده شدن صدا در گوش در اثر بیماری روانی

شنیدن صدا در گوش در افراد مبتلا با اسکیزوفرنی بسیار شایع است. این افراد حس می‌کنند صداهایی را از تلویزیون یا درون سر خود می‌شوند. از جمله بیماری های روانی که می‌تواند باعث شنیدن صداهایی در سر فرد بشوند می‌توان موارد زیر را نام برد: 

 •  اختلال دو قطبی
 •  اختلال شخصیت مرزی
 • اختلال افسردگی اساسی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 •  اختلال اسکیزو فکتاتیک

12.  شنیدن صدای وزوزو بر اثر بیماری میگرن

افراد مبتلا به هاله میگرن، اغلب چیزهایی را می‌بینند که در واقعیت وجود ندارند. اما بعضی از بیماران نیز صداهایی را می شنوند. در افرادی که دچار افسردگی هستند این حالت شایع‌تر است. 

علت سوت کشیدن گوش

13. شنیدن صدای وزوز در سر بر اثر بیماری پارکینسون

افراد مبتلا به بیماری پارکینسون نیز ممکن است گاهی چیزهایی را ببینند و بشنوید که واقع وجود خارجی ندارند. 


حتما بخوانید: بیماری پارکینسون چیست


14. شنیدن صدای وزوز در گوش ناشی از مشکلات خواب (شنیدن صدا در سر هنگام خواب)

شنیده این چنین صداهایی زمانیکه تازه از خواب بیدار شده اید یا به خواب می‌روید، بسیار شایع است. این وضعیت معمولا نشان دهنده مشکل جدی نیست. در افرادیکه به سختی به خواب می روند یا ناگهان به خواب می‌افتند، این مساله بیشتر دیده می‌شود. 

15. شنیدن صدای وزوز گوش بر اثر بیماری تیروئید

میگزدم یکی از اختلالات نادر غده تیروئید است که بر اثر آن غده تیروئید کافی هورمون تولید نکرده و در نتیجه سطح هورمون به میزان خطرناکی پایین می‌آید. این اختلال می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد و باعث شنیدن صداهایی شود که وجود ندارد. 

چطور از وزوز گوش جلوگیری کنیم؟

با رعایت برخی موارد می‌توان از شنیده شدن صدای وزوز در گوش جلوگیری کرد:

 • کاهش استرس در زندگی با مدیریت درست کارها و پیشگیری از کمبود وقت و ایجاد استرس‌های ناشی از آن. 
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل که می تواند باعث پیشگیری از بروز صدای وزوز در سر شود. 
 • دوری از منابع صداهای بسیار بلند و محافظت از گوش‌ها در چنین مواردی. 

تشخیص علت صدای وزوو در گوش

در صورتیکه برای صدای وزوزو به پزشک مراجعه کنید، او ابتدا سابقه پزشکی و سپس علائم موجود را بررسی می‌کند و همچنین ممکن است سوالاتی از این قبیل را از شما بپرسد: 

 •  چه صدایی در گوش می شنوی؟ صدای صحبت افراد؟ صدای شبیه به سوت یا باد یا....؟
 • این صداهای از چه زمانی شروع شده است؟
 • آیا شنیدن این صداها مربوط به زمان های خاصی است؟ مثلا زمانیکه که به خواب می‌روی؟
 •  آیا در طول مدت شنیدن وزوز در گوش علائم دیگری نیز تجربه کرده ای؟
 •  آیا صداهایی که می‌شنوی تهدید آمیز هستند و یا صداهایی دلپذیر و یا معمولی به نظر می‌آیند؟
 • آیا دارویی مصرف می کنی؟
 • آیا از مواد مخدر مصرف می‌کنی یا قبلا مصرف داشته ای؟

پزشک بعد از پرسش این قبیل سوالات از بیمار، طبق تشخیص خود انجام آزمایشاتی را از بیمار می‌خواهد. همچنین ممکن است برای بررسی احتمال بیماری روانی از شما بخواهد به یک روان پزشک مراجعه کنید. 

برای مثال یکی از آزمایشاتی که پزشک می‌خواهد که تهیه کنید، الکتروانسفالوگرام (EEG) است که با اندازه گیری سیگنال‌های الکتریکی در مغز مشخص می‌کندکه آیا دچار بیماری صرع دچار هستید یا نه. همچنین بررسی میزان شنوایی نیز بسیار محتمل است تا مشخص شود که آیا مشکل شنوایی دارید یا نه. 

درمان صدای وزوز در گوش

درمان وزوز گوش بستگی به علت بروز آن دارد. گاهی اوقات پزشک به سادگی می تواند این مشکل را رفع کنند. برای مثال وقتی شنیدن صداها بر اثر مصرف داروهای خاصی باشد، پزشک می تواند با کاهش دوز دارو یا تغییر آن به یک داروی دیگر کمک کند تا صداها برطرف شود. متاسفانه در بعضی موارد روند درمان به این سادگی نیست. برای مثال در صورت ابتلای فرد به اسکیزوفرنی نیاز به درمان جدی و مصرف داروهای مختلف و دیگر مراقبت‌ها وجود دارد. 

سخن آخر

افراد زیادی با گله از شنیدن صداهایی در سر خود به مطب پزشکان مراجعه می‌کنند. شنیدن صدایی مثل وزوز، سوت یا زنگ در گوش می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله تشکیل موم در گوش، مشکلات شنوایی و یا حتی اختلالات جدی مانند تومور مغزی و بیماری اسکیزوفرنی. اگر از افردای هستید که به طور مداوم صداهایی را در سر خود می شنوید، باید برای تشخیص علت و درمان سوت کشیدن گوش هر چه زودتر به مطب پزشک مراجعه کنید. پزشک پس از تشخیص علت آن، شروع به درمان بیماری شما خواهد کرد.


مطالب مرتبط

روش شستشوی گوش در خانه

9 درمان خانگی انواع گوش درد کودک و بزرگسال

از
7
رای