روش شستشوی گوش در خانه و رفع انسداد گوش ناشی از جرم

روش شستشوی گوش در خانه و رفع انسداد گوش ناشی از جرم جرم گوش خطر عفونت را کاهش داده و مانع از احساس ناراحتی و خارش کانال گوش می شود. همچنین به کاهش مشکلاتی که آب در هنگام ورود به کانال گوش ایجاد می کند، کمک می نماید. در ادامه راه شستشوی گوش در خانه آمده است.

جرم یا موم گوش یکی از عملکردهای ضروری بدن محسوب می شود. این ماده به حذف سلول های مرده، آلودگی ها، مو و سایر مواد از کانال گوش کمک می کند. جرم گوش خطر عفونت را کاهش داده و مانع می شود کانال گوش دچار احساس ناراحتی و خارش شود. این ماده همچنین به کاهش مشکلاتی که آب در هنگام ورود به کانال گوش ایجاد می کند، کمک می نماید. با این وجود، ممکن است بدن، جرم گوش بیش از حد تولید کرده، باعث انباشت آن در کانال گوش و انسداد آن شود. انسداد ممکن است همچنین وقتی فرد اقدام به تمیز کردن کانال گوش با گوش پاک کن می نماید، روی دهد زیرا این کار ممکن است جرم ها را بیشتر به درون کانال گوش فشار دهد. اصطلاح پزشکی برای انسداد با جرم گوش، فشردگی موم گوش می باشد. افراد معمولاً می توانند این مشکل را در خانه با استفاده از محصولات ساده خانگی برطرف نمایند.

درمان های خانگی برای شستشوی گوش و رفع انسداد گوش با جرم

چندین روش خانگی برای رفع انسداد گوش با جرم ها وجود دارد:

1. هیدروژن پر اکسید 

چندین قطره هیدروژن پر اکسید ممکن است به حذف جرم های انباشته شده در گوش کمک کند. یک روش مرسوم برای حذف جرم ها این است که چندین قطره هیدروژن پر اکسید  را بر روی یک گلوله کتانی مرطوب ریخته و آن را بر روی گوش درگیر شده، قرار دهید. همچنین می توانید از یک قطره چکان تمیز برای ریختن محلول در کانال گوش استفاده کنید.

لازم است که سر خود را کمی خم کنید تا گوش درگیر شده برای چند دقیقه در وضعیت رو به بالا قرار بگیرد. این کار اجازه می دهد تا محلول به خوبی در کانال گوش پایین رفته و به محل انسداد برسد. پس از چند دقیقه، با خم کردن سر در جهت معکوس، می توانید مایعات اضافی و جرم های گوش را تا رفع انسداد تخلیه نمایید. هیدروژن پر اکسید را می توانید به صورت اینترنتی نیز خریداری نمایید.

روش خانگی برای رفع انسداد گوش با جرم

2. سرنگ توپ پلاستیکی

یک روش مشابه استفاده از سرنگ توپ پلاستیکی و کمی آب گرم است. فرد باید گوش درگیر شده را با خم کردن سر رو به بالا گرفته و از سرنگ برای ریختن آب گرم به آرامی در کانال گوش استفاده نماید. نباید آب را با فشار زیاد وارد کانال گوش کرد زیرا این کار می تواند باعث ایجاد سرگیجه شود. آب نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد. بعد از یک دقیقه، فرد باید سرش را در جهت مخالف خم کند تا آب و جرم گوش تخلیه شود. ممکن است لازم باشد این فرآیند را چندین مرتبه تکرار کنید. اگر فردی دچار آسیب گوش می باشد (مانند پارگی پرده گوش) نباید از این روش استفاده کند.

3. قطره های گوش

می توانید قطره های گوش را بدون تجویز یا اینترنتی برای درمان انسداد جرم گوش خریداری کنید. این ها معمولاً محلول های آبی یا روغنی هستند که جرم های گوش را نرم می کنند. این محلول ها معمولاً دارای کربامید پر اکسید می باشند که مشابه هیدروژن پر اکسید عمل می کند. برای استفاده از این محلول ها بدون تجویز، باید از دستورالعمل های موجود بر روی بسته بندی آنها پیروی نمایید. معمولاً باید از محلول را دو بار در روز برای مدت چند روز در گوش بریزید تا زمانی که کانال گوش تمیز شود.

سایر درمان های خانگی برای شستشوی گوش در خانه

با استفاده از یک قطره چکان، می توان سایر مواد مانند موارد زیر را در گوش بریزید.

مجدداً فرد باید یک یا دو قطره از این مواد را در وضعیتی که گوش درگیر رو به بالا باشد، در داخل کانال گوش ریخته، چند دقیقه صبر کرده و سپس سرش را در جهت مخالف خم کند تا مایعات و جرم ها از گوش خارج شوند.

درمان های خانگی برای شستشوی گوش در خانه

آیا باید از شمع های گوش برای شستشوی گوش استفاده کرد؟

شمع های گوش درمانی مطمئن و قابل اطمینان برای جرم گوش محسوب نمی شوند و افراد باید از استفاده از این شمع ها برای رفع مشکل گرفتگی گوش ها پرهیز نمایند. استفاده از شمع های گوش به عنوان مخروط گوشی یا درمان گرمایی گوش نیز شناخته می شود. این روش شامل پوشانیدن یک مخروط توخالی با پارافین یا موم، وارد کردن آن در گوش فرد درحالی که وی به پهلو دراز کشیده است و روشن کردن آن مانند شمع می شود. یک صفحه کاغذی از پوست در مقابل چکیدن قطرات موم ذوب شده احتمالی محافظت می کند.

تئوری این روش این است که استفاده از شمع بر روی گوش نوعی مکش ایجاد می کند که باعث بیرون کشیده شدن جرم ها از گوش می شود. با این وجود، هیچ شواهدی دال بر عملکرد صحیح این روش وجود ندارد. این روش ممکن است باعث آسیب رسیدن به فرد شود. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرده است که استفاده از این روش ممکن است مشکلات زیر را به همراه داشته باشد:

 • خونریزی
 • پارگی پرده گوش
 • سوختگی
 • آتش سوزی

روش های ایمن تر و کارآمدتری برای درمان انسداد گوش با جرم ها وجود دارد بنابراین بهتر است از این روش استفاده ننمایید.

آیا باید از شمع های گوش برای شستشوی گوش استفاده کرد؟

علائم انسداد کانال گوش با جرم

رایج ترین علائم انسداد کانال گوش با جرم، بروز موقت مشکلات شنوایی یا کاهش شنوایی می باشد. این امر ممکن است نگران کننده باشد اما معمولاٌ با رفع گرفتگی شنوایی فرد به حالت عادی باز خواهد گشت. سایر علائم عبارتند از:

 • درد در گوش
 • وزوز گوش
 • سرگیجه
 • احساس پر شدگی در گوش

راه جلوگیری از انسداد کانال گوش با جرم

 • استفاده از گوش پاک کن در کانال گوش ممکن است مضر باشد. وارد کردن گوش پاک کن یا سایر اشیاء به گوش به منظور تمیز کردن آن می تواند باعث بروز انسداد بر اثر جرم گوش شود. این اشیاء می توانند جرم گوش را بیشتر به داخل کانال گوش هل داده، فشرده نموده و باعث انسداد کانال گوش شوند.
 • برای جلوگیری از بروز این مشکل، فرد نباید هیچ چیزی را وارد گوش خود نماید. جرم گوش ممکن است ناخوشایند به نظر برسند اما تمیز کردن آن معمولاً ضروری نمی باشد.
 • اگر بدن فرد بیش از حد جرم گوش تولید می کند، وی می تواند از قطره های گوش بدون تجویز برای رفع بی خطر این مشکل استفاده کند.
 • یک روش دیگر برای جلوگیری از بروز انسداد بر اثر جرم گوش، نرم کردن جرم ها با ریختن محلول های مناسب در گوش چندین بار در طول یک ماه باشد. می توانید از برخی محصولات اینترنتی مانند قطره های رفع جرم گوش، روغن های معدنی یا هیدروژن پر اکسید برای این منظور استفاده کنید.
 • آبرسانی منظم به گوش نیز می تواند به جلوگیری از انباشت جرم در آن کمک کند اما معمولاً بهتر است از این روش برای درمان انسداد واقعی گوش استفاده کنید. هرگز در گوش های کودکان بدون مشورت با یک پزشک آب نریزید.

راه جلوگیری از انسداد کانال گوش با جرم

چه موقع باید برای مشکل جرم گوش به پزشک مراجعه نمایید؟

افراد معمولاً می توانند مشکل جرم گوش را در منزل درمان کنند. با این وجود، کانال و پرده گوش بسیار حساس هستند بنابراین گاهی بهتر است برای رفع مشکل انسداد به پزشک مراجعه نمایید. اگر با خونریزی، ترشحات یا درد شدید در گوش مواجه شدید، باید به پزشک مراجعه نمایید زیرا ممکن است عامل دیگری باعث بروز این علائم شده باشد. اگر درباره انباشت جرم گوش در یک کودک خردسال نگران هستید، به یک متخصص اطفال مراجعه نمایید. وی می تواند گوش های کودک را معاینه کرده و گزینه های درمانی را به شما پیشنهاد دهد. پزشک ممکن است انسداد را با استفاده از روش های زیر برطرف کند:

 • ساکشن
 • آبرسانی
 • سرنگ توپ پلاستیکی
 • یک ابزار کوچک جراحی به نام لت تراش

اگر پس از استفاده از چند روز استفاده از روش های درمان خانگی کماکان انسداد باقی ماند یا تشدید شد، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

از
33
رای