علت و درمان جوش بلوغ در نوجوانی با 9 ماسک خانگی و داروی گیاهی

علت و درمان جوش بلوغ در نوجوانی با 9 ماسک خانگی و داروی گیاهی علت جوش های نوجوانی تغییرات هورمونی، اضطراب و برخی داروهای شیمیایی است. چون، جوش بلوغ عامل اصلی عارضه باز شدن منافذ پوست است، درمان آکنه در اولویت قرار دارد. درمان خانگی جوش صورت نوجوانان در سلام دنیا بیاموزید.

آکنه یا جوش جوانی از بیماری های شایع دوران جوانی و نوجوانی است که باعث بروز شکل های مختلف ضایعات پوستی مثل جوش سرسیاه ، جوش سرسفید و ندول ها و ... می شود. در 80 درصد جوانان جوش ظاهر می شود. باید این نکته را ذکر کنیم که هر نوجوانی مبتلا به آکنه و جوش می شود، تفاوت بین آنها این است که برخی ها تنها یک یا دو جوش می زنند و برخی ها کل صورت شان جوش می زند. در این مقاله سلام دنیا،  به علت بروز جوش صورت نوجوانی و درمان خانگی آن پرداختیم. با ما همراه باشید.

جوش چیست و علت بروز آن

جوش با التهاب و آماس یک غده تولید کننده چربی در پوست شروع می شود. این غده (سبابه) نامیده می شود. و چربی با نام سبوم را تولید می کند که میزان سبوم براساس افزایش هورمون های اندروژن تولید می شود. جوش زدن در دوران بلوغ به علت تغییرات هورمونی و ترشح هورمون های جنسی، پیاز مو و غدد عرق شایع است. می تواند گفت عدم تعادل هورمون ها باعث افزایش تولید چربی پوست می شود. با افزایش میزان چربی بر روی پوست منافذ آن راحت تر بسته شده و در نهایت باعث ایجاد جوش می شود.

چه چیزی باعث آکنه نوجوانی می شود؟

پاسخ یک اندازه برای همه نیست. در برخی افراد، تشخیص علت آکنه ممکن است سخت باشد. ژنتیک و هورمون‌ها اغلب عوامل مهمی هستند (بله، ممکن است شما آن را از مادرتان گرفته باشید). در اینجا برخی از علل بالقوه دیگر وجود دارد:

 • به گفته متخصصان، کثیفی، میکروب‌ها و سلول‌های مرده پوست می‌توانند در بروز جوش و آکنه نقش داشته باشند، بنابراین شستن صورت (به‌ آرامی)، مانند تعویض ملحفه‌ها و روبالشی‌ها حیاتی است.
 • تولید بیش از حد روغن می تواند منجر به مسدود شدن منافذ شود که می تواند باعث ایجاد آکنه روی صورت شما شود.
 • رژیم غذایی سرشار از قند و غذاهای التهابی و فرآوری شده با چربی بالا ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشد.
 • گاهی اوقات، آلرژی به غذاها، داروها، محصولات پاک کننده یا محصولات مراقبت شخصی می تواند به عنوان مشکلات پوستی ظاهر شود. اگر فکر می کنید، این عوامل باعث جوش صورت شما است،  ایده خوبی است که یک آزمایش آلرژی انجام دهید.
 • التهاب یکی از عوامل اصلی است که می تواند دلایل زیادی داشته باشد - استرس، خواب ضعیف، رژیم غذایی، شرایط پزشکی و غیره. بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید.

جوش بلوغ از چه سنی شروع میشود

جوش های دوران بلوغ، بسیار متداول است و معمولا از سن 13 تا 27 سالگی ظاهر می شوند و در برخی افراد ممکن است تا سی سالگی ادامه داشته باشد.


حتما بخوانید: 20 میوه مفید برای پوستی روشن، صاف و بدون جوش


رابطه ید و جوش صورت

مصرف بیش از اندازه ید باعث ایجاد آکنه و جوش های پوستی می شود. افراد در سنین نوجوانی به دلیل وضعیت خاص هورمونی بدن بیشتر مستعد بروز این گونه جوش ها هستند و چنانچه در غذاهای مصرفی از ید زیاد استفاده شده باشد این عارضه تشدید می شود. از طرفی به دلیل لزوم مصرف شیر و محصولات لبنی در سنین رشد نمی توان مصرف آنها را محدود نمود پس باید از عدم وجود ید زیاد در آن اطمینان خاطر حاصل کرد.

زیرا تا مدتی  قبل تصور می شد مصرف زیاد شیر و محصولات لبنی موجب بروز چنین جوش ها و عوارض پوستی می شود اما محققان دانشگاه نیویورک دریافتند که در بسیاری از دامداری ها علاوه بر ضد عفونی ظروف دوشیدن شیر، به منظور جلوگیری از بروز عفونت در دام ها ؛ به آنها ید داده می شود که عامل اصلی در ایجاد جوش ها در واقع ید است نه صرفاً مصرف زیاد شیر و لبنیات. 

درمان جوش صورت نوجوانان

عوامل کلی در ایجاد جوش صورت نوجوانان

 • یکی از تغییرات پوستی در دوران بلوغ ایجاد کک و مک بر روی پوست است که علت آن عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست و تجمع آن در یک ناحیه می باشد. این عارضه در نوجوانان سفیدپوست بیشتر است و در نواحی در معرض تابش آفتاب بیشتر دیده می شود
 • از مهم ترین عارضه های پوستی در دوران بلوغ، جوش های غرور جوانی است که این جوش ها را در 80 درصد دختران و 90 درصد پسران دیده می شود.
 • جوش های غرور جوانی که از مشکلات پوستی  دوران بلوغ است  به علت تحریک فعالیت غدد چربی توسط هورمون آندروژن ایجاد می شود.
 • جوش های جوانی بیشتر در نواحی صورت، قسمت بالای قفسه سینه، پشت و روی شانه ها و بازوها دیده می شود.

این جوش ها اول سفید رنگ هستند و به علت انباشته شدن چربی ترشح شده در مجاری غدد چربی در پوست به وجود می آیند. بعد از گذشت زمان  این جوش ها به دلیل فشار مواد کراتینی، مجاری باز و مواد داخل آن، در اثر اکسیداسیون سیاهرنگ می شود و بعد از مدتی در اثر عوامل میکروبی به صورت جوش های برجسته التهابی تبدیل میشوند


حتما بخوانید: جوش کیستی چیست


علت بسیاری از جوش های جوانی تغییرات هورمونی، اضطراب و مصرف برخی داروهای شیمیایی مانند فنوباربیتال، ایزونیازید و فنی تویین است و نوجوانانی که  دارای پوست و موی چرب هستند؛ این جوش ها در آنان بیشتر دیده می شوند، از آنجایی که جوش جوانی عامل اصلی عارضه باز شدن منافذ پوست است، درمان آکنه همواره در اولویت قرار دارد.

عوارض عاطفی جوش صورت نوجوانان چیست

در گذشته، برخی از پزشکان و والدین میزان آکنه نوجوانان را دست‌کم می‌گرفتند که چقدر می‌تواند بر دیدگاه یک جوان نسبت به زندگی، سازگاری اجتماعی و حتی عملکرد مدرسه آنها تأثیر بگذارد. طبق گفته کلینیک مایو، امروزه می دانیم که جوش ها نه تنها روی پوست، بلکه بر روی روان نیز زخم ایجاد می کنند. آکادمی پوست آمریکا (AAD) اشاره می کند که آکنه نوجوانان می تواند منجر به عزت نفس و اعتماد به نفس پایین، تصویر بدنی ضعیف، کناره گیری اجتماعی و حتی افسردگی، عصبانیت و اضطراب شود. در این باره مطالعه ای صورت گرفت و طبق گفته شرکت‌کنندگان گزارش دادند که شدت آکنه و لکه‌های تیره ناشی از آکنه بر فعالیت‌های اجتماعی آن‌ها تأثیر گذاشته است. آنها همچنین گزارش دادند که محل و شدت آکنه آنها باعث شده است که احساس خجالت کنند، و نحوه لباس پوشیدن خود را بسته به محل ظاهر شدن آکنه، از جمله تأثیرات دیگر، تغییر داد

درمان جوش نوجوانی با ماسک خانگی و داروهای گیاهی 

1. درمان خانگی جوش نوجوانی با استفاده از یخ

می‌توان از یخ برای رفع آکنه استفاده کرد. کافیست یک قطعه یخ را برای مدت کوتاهی روی جوش قرار دهید. این روش به رفع سریع جوش‌ها کمک می‌کند.

درمان جوش نوجوانی

2. درمان جوش صورت با استفاده از تمرهندی

عصاره تمرهندی کارایی فراوانی در درمان جوش دارد. گذاشتن عصاره تمرهندی روی پوست علاوه بر درمان و از بین بردن جوش می تواند به درمان جراحات و آثار ناشی از جوش جوانی کمک می‌کند.

3. درمان خانگی جوش صورت نوجوانان با استفاده از گردو 

از گردو نیز می‌توان درمان آکنه و منافذ باز پوست استفاده کرد. برای این کار کافی است، مقداری پودر گردو را با کمی شیر بخوبی مخلوط کنید و بر روی مناطق آسیب دیده پوست قرار دهید.

4. درمان جوش بلوغ با داروی گیاهی

حنا نیز بجز خواص رنگی دارای ارزش درمانی است. اگر حنا را با عصاره تمرهندی و دو قاشق سرکه سیب بخوبی مخلوط کرده و همانند روغن بر روی جوش‌ها بمالید، پس از سه یا چهار مرتبه استفاده از این روغن، نتایج بسیار درخشانی حاصل خواهید کرد.

استفاده از حنا برای از بین بردن جوش صورت

5. درمان جوش صورت با استفاده از عسل 

برای درمان آکنه همچنین می‌توانید از عسل استفاده کنید. عسل نوعی مرطوب کننده طبیعی است و باعث التیام جراحات می‌شود. استفاده از عسل طبیعی نسبت به عسل فرآوری شده اولویت بالاتری دارد.


حتما بخوانید: بهترین ماسک عسل برای زیبایی پوست و رفع جوش


روش استفاده
 • سه پیمانه عسل را با یک پیمانه دارچین مخلوط کرده 
 • قبل از خواب بروی قسمت آسیب دیده پوست بمالید.
 • صبح روز بعد، پوست را شستشو دهید. بزودی شاهد تاثیر شگرف این نسخه خواهید بود.

خواص عسل برای از بین بردن جوش صورت

6. سرکه سیب؛ بهترین دارو برای از بین بردن جوش بلوغ

سرکه سیب سرشار از سیتریک، ساسنیک اسید، استیک و لاکتیک هستند که می توانند باکتری هایی که عامل بروز جوش نوجوانی می شود را از بین ببرند. از آنجایی که سرکه سیب به متعادل کردن PH پوست صورت کمک می کند و دارای خواص ضد التهابی است یک درمان خانگی عالی برای درمان جوش بلوغ می باشد. برای این کار کافی است:

 • چند قطره سرکه سیب روی پنبه ریخته و به آرامی روی جوش های خود قرار دهید.
 • اگر پوست حساسی دارید، بهتر است سرکه سیب را با آب رقیق کرده و بعد آن را روی پوست صورت بماید.
 • برای از بین بردن کامل جوش های بلوغ ، این کار را به طور منظم انجام دهید.

درمان جوش بلوغ با داروی گیاهی

7. درمان خانگی جوش بلوغ با آلوئه ورا

آلوئه ورا به خاطر داشتن خواص آنتی باکتریال و ضد التهابی از دوران باستان تا به امروز یکی از گیاهان پر طرفدار برای درمان جوش صورت نوجوانان است. برای رفع و از بین بردن جوش بلوغ کافی است:

 • ژله آلوئه ورا را شب ، قبل از خواب به صورت خود بمالید و اجازه دهید تا صبح روی صورت بماند و بعد با آب بشویید. 

ماسک صورت برای جوش بلوغ

8. درمان جوش بلوغ با شیر

شیر سرشار از لاکتیک اسید است که می تواند به از بین بردن میکروب هایی که عامل ایجاد جوش زیر پوستی هستند کمک کند. همچنین شیر می تواند به رفع آلودگی های پوست و چربی های اضافی آن کمک کند.


حتما بخوانید: درمان جوش زیر پوستی با 6 روش خانگی


طرز استفاده از شیر برای از بین بردن جوش های صورت نوجوانان

 • یک فنجان شیر را درون قابلمه بریزید و روی حرارت گذاشته
 • بعد به اندازه 3 قاشق چایخوری، نمک به آن اضافه کنید و هم بزنید.
 • مقداری آرد یا چند تکه نان خشک به آن بیفزایید تا سفت شود.
 • بعد از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا سرد شود.
 • بعد از سرد شدن آن را روی نواحی که جوش دارید ، بمالید و بگذارید تا خمیر خشک شود.
 • بعد صورت خود را با آب بشویید.

9. درمان خانگی جوش صورت با روغن درخت چای

روغن درخت چای، یکی از بهترین درمان خانگی برای درمان جوش بلوغ است ، زیرا دارای خواصی از جمله: خواص ضد باکتری، ضد قارچی، ضد عفونی کننده و... می باشد. برای از بین بردن جوش دوران بلوغ کافی است

 • اول صورت خود را بشویید و خشک کنید.
 • روغن درخت چای را با مقداری آب رقیق کنید.
 • با استفاده از یک پد آن را روی قسمت هایی که جوش دارید، بمالید

درمان خانگی جوش صورت نوجوانان

باید و نباید برای درمان آکنه نوجوانان

 • یک پاک کننده ملایم و آب گرم انتخاب کنید
 • برای درمان آکنه شدید از داروهای بدون نسخه به تنهایی استفاده نکنید
 • صورت خود را روزانه با محصولات بدون روغن و غیر کومدوژنیک مرطوب کنید
 • هرگز با آرایش خود نخوابید
 • از محصولات موی بدون رنگ استفاده کنید چون ممکن است، موقع استفاده به صورت شما بریزند و باعث جوش زدن صورت شود.
 • از دستکاری کردن جوش ها خودداری کنید. زیرا انجام این کار بیشتر از اینکه خوب باشد ضرر دارد.
 • زمان زیادی را بدون کرم ضد آفتاب زیر نور خورشید نگذرانید

چه زمانی باید در مورد آکنه خود به متخصص پوست مراجعه کنم؟

نیازی نیست که آکنه شما به سطح خاصی برسد تا نیاز به مشورت با یک متخصص پوست داشته باشد - هر زمانی که آماده بودید می توانید یک قرار ملاقات بگیرید. مهم نیست که آکنه شما چقدر شدید است، اگر مدیریت آن برای شما سخت است، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به پزشک مراجعه کنید.

آیا درمان دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرم؟

به گفته ایوانز، متخصصان پوست طیف گسترده ای از گزینه های تجویزی، از جمله نسخه های قوی تر از رتینوئیدها، آداپالن، و بنزوئیل پراکسید، همراه با آنتی بیوتیک های موضعی را در اختیار دارند. آنچه می خواهیم بگوییم این است: از رفتن به دکتر نترسید. مقابله با آکنه های مداوم می تواند سخت باشد، اما پوست یک منبع ارزشمند است. پزشکان می توانند بیشتر از اینکه فقط برای شما نسخه بنویسند، کار انجام دهند. آنها تمام نکات و یک روال خوب مراقبت از پوست، نحوه تاثیر سبک زندگی شما بر آکنه و موارد دیگر را می دانند.

سخن آخر

درمان‌های لکه‌های آکنه ممکن است برای انواع خاصی از آکنه مؤثر باشند، اما اگر مشکلات دائمی آکنه دارید، باید با یک متخصص پوست مشورت کنید. به مواد فعالی مانند بنزوئیل پراکسید، گوگرد، اسید سالیسیلیک، روغن درخت چای، خاک رس و/یا رتینوئیدها توجه کنید. بسیاری از این راه‌حل‌های سریع و درمان خانگی جوش دوران بلوغ می‌توانند به خشک کردن جوش کمک کنند و ظاهر آن را به حداقل برسانند.


مقالات مرتبط:

آیا خوردن شکلات باعث آکنه و جوش زدن صورت می شود
 

از
10
رای