سن چهار دست و پا رفتن کودک (زمان سینه خیز رفتن نوزاد)

سن چهار دست و پا رفتن کودک (زمان سینه خیز رفتن نوزاد) شاید کودکتان نیاز به "تشویق" دارد؛ مادری می‌گوید: کودک من بسیار تنبل بود، اما وقتی دستش به اسباب بازی یا میان وعده نمی رسید، واقعاً ناامید میشد و بنابراین مجبور می شد حرکتی کند!

از یک متخصص و همچنین از والدین در مورد سن و زمان شروع سینه خیز و چهار دست و پا رفتن کودکان سوال کردیم و پاسخ های متفاوتی دریافت کردیم!

چیزی که وجود دارد این است که وقتی نوبت به نوزادان میرسد: سرانجام مرحله ای را مشاهده می کنید که فرزند شما به سمت چیزی کاملاً جدید حرکت می کند! اما دقیقا چه زمانی -و حتی چطور- می‌توانید انتظار داشته باشید که سینه خیز و چهار دست و پا رفتن نوزاد آغاز شود؟ اجماع عمومی این است که معمولا بین 6 تا 10 ماهگی اتفاق می‌افتد؛ اگر چه همه کودکان یکسان نیستند و بعضی از کودکان چه باور کنید چه باور نکنید، از این مرحله صرف نظر (عبور) می‌کنند.

بچه ها از چه سنی شروع به خزیدن (سینه خیز یا چهار دست و پا رفتن) میکنند؟

بچه ها از چه سنی شروع به خزیدن (سینه خیز یا چهار دست و پا رفتن) میکنند؟

آنچه متخصص می گوید

با دکتر تیم اوبی از کالج رویال پزشکی و سلامت کودکان صحبت کردیم که به ما گفت: محدوده سنی وسیعی برای کودک در هنگام شروع خزیدن (سینه خیز یا چهار دست و پا رفتن) وجود دارد. اما معمولاً بین 6 تا 10 ماهگی اتفاق می افتد. بعضی از نوزادان به هیچ وجه سینه خیز نمی روند، در عوض چیزی را که به عنوان "حرکت کردن با باسن" شناخته می‌شود، انجام می‌دهند؛ یا فقط با نگه داشتن مبل، خودشان را در موقعیت ایستاده قرار می‌دهند. بقیه مستقیم از دراز کشیدن به راه رفتن ادامه می‌دهند و این مرحله را کلا از دست می‌دهند. نکته مهم این است که کودک شروع به تقویت گروه های عضلانی می کند که به او اجازه می دهد در حرکت باشد و در نهایت، خودش می ایستد و راه می رود.

"اگر والدین تا 10 ماهگی هیچ نشانه ای از تحرک نبینند، باید از پزشک معالج یا ویزیتور سلامتی خود مشاوره بگیرند."

آنچه مادران می گویند

ما در انجمن فیس بوک و در انجمن چت خود از مادرانی سؤال کردیم که چگونه این کار برای آنها انجام شده است. تعداد محدودی از آنها گفتند كه کودکانشان تقریباً در 5 ماهگی شروع به سینه خیز رفتن كردند؛ اگرچه اکثر آنها قبول داشتند که این احتمالا در 8 تا 10 ماهگی اتفاق می افتد. بنابراین، در حالی که یکی از کاربران می گوید: "دختر من 7 ماهه بود که او شروع به سینه خیز رفتن کرد". کاربر دیگری می گوید: "دختر من تا 10 ماهگی چهار دست و پا نرفت." و مادر دیگری می گوید: "دختر من 10 ماهه است و بالاخره توانسته است روی شکم قرار بگیرد. من انتظار نداشتم که او به این زودی ها سینه خیز برود؛ او بسیار زودرس بود."

اگرچه تعداد کمی از نوزادان تمایل به چهار دست و پا رفتن خوب و سریع (در هر سنی) دارند، برخی دیگر این موقعیت را تصور می کنند، اما هنوز تا چند هفته دیگر اتفاق نمی افتد:
مادری می‌گوید: "مرد کوچک من هفته گذشته شروع به چهار دست و پا رفتن کرده است. او 8 و نیم ماهه است. او روی دست و زانو بلند شده بود و برای چند ماه به عقب و جلو تکان می خورد؛ بنابراین حداقل برای دو ماه فکر می کردم که او هر روز این کار را خواهد کرد، اما این کار او تا 8 و نیم ماهگی طول کشید. او در حال حاضر با سرعت زیادی در این مکان پر دردسر حرکت می‌کند! "

و بعضی از کودکان در ابتدا چند مشکل جهت گیری دارند:
یک مادر می گوید: "دختر من از 11 ماهگی شروع به سینه خیز رفتن کرد، اما در ابتدا فقط به سمت عقب می رفت! حال پسر من 8 ماهه است و تقریباً سینه خیز می رود؛ اما در حال حاضر به نوعی حرکت کرم ابریشم لرزان را انجام می دهد." کاربر دیگر می‌گوید: "پسر من از نوع "حرکت کردن با باسن" بود، و ما باید بگوییم که خیلی از شما چیزهای مشابهی را گفته‌اید.

در حقیقت، به نظر می رسد تعداد کمی از نوزادان وجود دارند که سینه خیز رفتن را کاملا از دست می دهند.
لیزا ای می گوید: "پسر كوچك من كه الان 2 سال دارد، چهار دست و پا نرفته است. او راه رفتن را در 16 ماهگی شروع کرد، سپس چهار دست و پا می رفت." و کایلی آر می گوید: "کودک من سینه خیز نرفته است. او فقط در 9 ماهگی راه می رفت"

نظر مادران و متخصصان در مورد سن شروع چهار دست و پا رفتن کودک

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید اینست که فقط به این دلیل که یکی از کودکان شما یک کاری را انجام می دهد، هیچ تضمینی وجود ندارد که کودک دیگرتان همین کار را انجام دهد:
همانطور که دانا او می‌گوید: "فرزند اول من سینه خیز نمی رفت؛ فقط ایستاد و در 11 ماهگی یک راست به گشت زدن پرداخت. اما فرزند دوم من در 5 ماه و نیمی سینه خیز می رفت، در 7 ماهگی شروع به گشت زدن کرد و اکنون که 11 ماهه است در حال راه رفتن با فشار آوردن به روروئک است." و لوسی ام می‌گوید: "اولین فرزند من (یک پسر) از 8 ماهگی چهار دست و پا می رفت، اما تا بعد از تولد یک سالگی شروع به راه رفتن نکرد. فرزند دوم من (یک دختر) از 6 ماهگی چهار دست و پا می رفت و در 8 ماهگی راه می رفت."

سینه خیز رفتن نیز انواع مختلفی دارد:
همانند حرکت کردن با باسن، نوعی خزیدن کماندویی (ارتشی) نیز وجود دارد. مادری میگوید: "پسر 9 ماهه من و خزیدن کماندویی!!! بسیار شگفت انگیز است. امیدوارم که او روی زانوهایش بلند شود."

شاید او نیاز به "تشویق" داشته باشد:
همانطور که مادری می‌گوید: کودک من خزیدن "ارتشی" را از 8 تا 9 ماهگی، و سپس چهار دست و پا رفتن را در 10 ماهگی انجام داد. او بسیار تنبل بود، اما وقتی دستش به اسباب بازی یا میان وعده نمی رسید، واقعاً ناامید میشد و بنابراین مجبور می شد حرکتی کند!"

منبع: madeformums