خواص مکمل های روی برای سلامتی، درمان آکنه + انواع و عوارض جانبی آن

خواص مکمل های روی برای سلامتی، درمان آکنه + انواع و عوارض جانبی آن انواع مختلف مکمل های روی وجود دارند که به صورت کپسول و قرص در دسترس قرار دارند. از خواص مکمل روی: کاهش علائم سرماخوردگی، کنترل قند خون، بهبود آکنه های شدید و... می باشد.

روی (زینک) یک ماده ضرورری است که تقریبا برای همه جنبه های سلامت حیاتی می باشد. بعد از آهن، روی فراوان ترین ماده معدنی در بدن است. این مکمل به صورت های مختلفی وجود دارد، مکمل های زینک (روی) اغلب برای درمان دردها استفاده می شوند. تحقیق نشان می دهد که این ماده معدنی می تواند عملکرد سیستم ایمنی و تثبیت سطوح قند خون را افزایش دهد و به حفظ سلامت پوست، چشم و قلب کمک کند. این مقاله انواع، مزایا، مقدار مصرف پیشنهادی و عوارض جانبی بالقوه این مکمل را بررسی می کند.

انواع مکمل زینک (روی)

زمانی که مکمل زینک را برای مصرف انتخاب می کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که انواع مختلفی از مکمل های زینک در دسترس قرار دارند. این فرم های مختلف از جهات جداگانه بر سلامت اثر می گذارند. در اینجا چند نوع مکمل که ممکن است در داروخانه ها پیدا کنید وجود دارند:

 1. گلوکونات روی

گلوکونات روی به عنوان معمول ترین فرم مکمل روی بدون نسخه می باشد، این مکمل اغلب برای سرماخوردگی ها به صورت قرص مکیدنی و اسپری بینی استفاده می شود.

2. استات روی

استات روی مانند گلوکونات اغلب به صورت قرص مکیدنی برای کاهش علائم سرماخوردگی و تسریع در روند بهبودی استفاده می شوند.

3. سولفات روی

علاوه بر اینکه این ماده به پیشگیری از کمبود روی در بدن کمک می کند، کاهش علائم آکنه شدید را هم نشان داده است.

انواع مکمل های زینک (روی)

4. پیکولینات روی

برخی تحقیقات نشان می دهند که بدن می تواند این فرم مکمل روی را بهتر از انواع دیگر از جمله گلوکونات و سیترات روی جذب کند.

5. روی اوتوت

این نوع از مکمل روی،  وابسته به اورتیک اسید می باشد و معمول ترین نوع در داروخانه ها است.

6. سیترات روی

یک بررسی نشان می دهد که این نوع مکمل روی به خوبی گلوکونات جذب بدن می شود ولی تلخی کمتر و مزه مطبوع تری نسبت به گلوکونات دارد. چون این نوع مکمل به صورت گسترده ای در دسترس می باشد و مقرون به صرف ترین نوع مکمل روی است، اما گلوکونات می تواند انتخاب خوبی برای مقدار مصرفی تان در مقابل افزایش ناگهانی قیمت و بدون قطع مصرف ـن باشد. به هرحال، اگر مشکلی در پرداخت هزینه بیشتر ندارید می توانید مکمل پیکولینات روی که جذب بهتری دارد را مصرف کنید. مکمل ها به صورت کپسول، قرص ورقه ای و قرص مکیدنی در دسترس هستند. همچنین صرف نظر از نوع انتخابی، انتخاب های زیادی برای نحوه مقدار مصرف روزانه تان وجود دارد. ولی به خاطر داشته باشید که اسپری بینی حاوی روی به از دست دادن بویایی مرتبط بوده است و باید از مصرف آن خودداری کنید.

انواع مکمل های روی و خواص آنها

مزایا و خواص مکمل روی برای سلامتی

روی، برای جنبه های زیادی از سلامت بدن حیاتی است و با مزایای مختلفی مرتبط بوده است.

1. عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد

بسیاری از داروهای بدون نسخه و ویژگی درمان های طبیعی روی، ناشی از توانایی این ماده در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقابله با التهاب است. بررسی 18 مطالعه اثرات روی را برای بهبود سرماخوردگی معمولی نشان داده است که مصرف روی در طی  24 ساعت اولیه، علائم  و میانگین علائم را در طی یک روز کاهش می دهد. همچنین روی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و به کاهش التهاب و محافظت در مقابل بیماری های شدید مانند: بیماری قلبی، سرطان و دیابت ها کمک می کند. یک بررسی بروی افراد بزرگسال 50 ساله مشخص کرد که مصرف 45 میلی گرم گلوکونات روی به مدت یک سال علائم مختلفی از التهاب و تکرار عفونت را کاهش می دهد.

2. کنترل قند خون را افزایش می دهد

روی برای اثری که بر کنترل قند خون و ترشح انسولین می گذارد، شناخته شده است. انسولین مسئول هورمون برای انتقال قند خون در جریان خون به بافت ها است. بعضی از بررسی ها پیشنهاد می دهند که روی می تواند به تثبیت قند خون و بهبود حساسیت بدن نسبت به انسولین کمک کند. در یک مطالعه گزارش شد که مکمل های روی برای افزایش هر دو کنترل قند خون کوتاه مدت و بلند مدت در افراد دیابتی موثر است. تحقیق دیگری نشان می دهد که روی می تواند به کاهش مقاومت انسولین در بدن کمک کند و حفظ سطوح قند خون نرمال را بهبود ببخشد.

خواص مکمل روی برای سلامتی

3. به درمان آکنه کمک می کند

مکمل های روی اغلب برای بهبود سلامت پوست و درمان مشکلات شایع پوستی نظیر آکنه استفاده می شوند. مکمل سولفات روی به طور خاصی برای کاهش علائم شدید آکنه موثر نشان داده شده اند. در یک مطالعه 3 ماهه بروی 332 نفر مشخص شد که مصرف 30 میلی گرم روی خالص یعنی این مقدار به طور طبیعی در مکمل ها به کار می رود، در درمان آکنه های التهابی موثر بوده است. مکمل های روی اغلب بر روش های درمانی دیگر ارجحیت دارند چون آنها ارزان و موثر هستند و عوارض جانبی کمتری به همراه دارند.

4. سلامت قلب را بهبود می بخشد

بیماری قلبی یکی از مشکلات جدی است و تقریبا عامل  33 % از مرگ و میر سراسر جهان محسوب می شود. برخی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف روی می تواند عوامل خطر متعدد بیماری قلبی را بهبود ببخشد و حتی تری گلیسیرید و سطوح کلسترول را کاهش دهد. در بررسی 24 تحقیق مشخص شد که مکمل های روی به کاهش کلی سطوح و کلسترول "بد" (LDL) و به همان میزان تری گلیسیرید خون کمک کرده که به طور بالقوه می تواند به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند. علاوه بر این یک بررسی بر روی زنان 40 ساله نشان داد که مصرف بالای مکمل روی با کاهش سطوح فشار خون سیستولیک مرتبط بوده است. به هر حال، تحقیق اثرات مکمل ها را بر فشار خون محدود شده را هم ارزیابی می کند. تحقیق دیگری نشان می دهد که کاهش سطوح سرم روی می تواند با خطر بالای بیماری کرونری قلب مرتبط باشد، اما یافته ها بی نتیجه باقی ماندند.

خواص مکمل روی برای سلامتی

5. کاهش دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا (یا تخریب لکه زرد) یک بیماری شایع برای چشم ها است و یکی از دلایل منجر به نابینایی در دنیا می باشد. مکمل روی اغلب برای کاهش پیشرفت بیماری دژنراسیون مرتبط با سن استفاده می شود و به محافظت در مقابل از دست دادن دید و نابینایی کمک می کند. یک بررسی بروی 72نفر که مبتلا به دژنراسیون ماکولا بودند، نشان داده است که مصرف روزانه 50 میلی گرم سولفات روی به مدت 3 ماه پیشرفت این بیماری را کاهش می دهد. به طور مشابه در بررسی 10 مطالعه دیگر گزارش داده شد که مکمل روی در کاهش خطر پیشرفت دژنراسیون ماکولا پیشرفته موثر بوده است. اما در بررسی مطالعه دیگری مشخص شد که مصرف مکمل روی به تنهایی نمی تواند بهبود قابل توجه ای برای بینایی ایجاد کند و باید با درمان های انتخابی دیگری برای افزایش نتایج همراه شود.

مقدار مصرف مکمل روی

مقدار مصرف روزانه مکمل ها به نوع مصرفی آن بستگی دارد، چون هر مکمل حاوی مقادیر مختلف از روی خالص می باشد. برای مثال: سولفات روی از حدود 23 درصد روی خالص تشکیل شده، بنابراین 220 میلی گرم سولفات روی برابر مقدار 50 میلی گرم روی خالص خواهد بود. این مقدار بروی برچسب مکمل ها لیست می شود و تعیین میزانی که معمولا باید روزانه برحسب نیازتان مصرف کنید را آسان می کند. مقدار مصرف پیشنهاد شده روزانه برای افراد بزرگ سالان معمولا 30-15 میلی گرم روی خالص است. مقدار مصرف بیشتر برای درمان بیماری های خاص از جمله: آکنه، اسهال و عفونت تنفسی استفاده می شود. به هر حال، به دلیل عوارض جانبی بالقوه که با مصرف بیش از حد روی وابسته است، بهتر است از مقدار محدود روزانه 40 میلی گرم بیشتر مصرف نکنید، مگر اینکه با نظارت پزشک باشد.

مقدار مصرف مکمل روی

ایمنی و عوارض جانبی مکمل های روی

زمانی که مکمل های روی تجویز شده را مصرف می کنید، می توانند بی ضرر و روش موثری برای افزایش مصرف و بهبود جنبه های مختلف سلامت شما باشند. اما این مکمل ها با عوارض جانبی مضری از جمله: استفراغ، تهوع، اسهال و ناراحتی معده وابسته هستند. مصرف بیش از 40 میلی گرم روی خالص در هر روز می تواند منجر به علائم مشابه سرماخوردگی مانند: تب، سرفه، سردرد و کوفتگی شود. همچنین روی می تواند بر توانایی بدن در جذب مس مداخله کند و به مرور زمان به صورت بالقوه ای منجر به کمبود این مواد معدنی حیاتی شود.

علاوه بر این در مصرف مکمل های روی مداخله با جذب آنتی بیوتیک های خاصی و کاهش کارایی آنها دیده شده است. البته اگر در یک زمان با هم مصرف شوند. برای کاهش خطر عوارض جانبی به مقدار مصرف پیشنهادی توجه کنید و از مقدار متوسط و محدود 40 میلی گرم در هر روز زیاده روی نکنید، مگر اینکه تحت نظارت پزشک باشد. اگر بعد از مصرف مکمل های روی هر گونه عوارض جانبی منفی داشتید، مقدار مصرف تان را کاهش دهید و اگر علائم پابرجا بودند به راهنمایی متخصص بهداشت خود توجه کنید.

نتیجه

روی یک مواد معدنی ضروری برای بسیاری از جنبه های سلامت بدن است. مکمل های روزانه حاوی 30-15 میلی گرم روی خالص می توانند عملکرد سیستم ایمنی، سطوح قند خون و سلامت چشم، قلب و پوست را بهبود ببخشند. مطمئن شوید که بیشتر از مقدار مصرفی محدود 40 میلی گرم زیاده روی نمی کنید. عوارض جانبی روی شامل مشکلات گوارشی، علائم مشابه سرما خوردگی و کاهش جذب مس و کارایی آنتی بیوتیک های خاص می باشد. مکمل های روی به صورت گسترده انلاین در فروشگاهای بهداشتی محلی یا داروخانه ها موجود هستند. به علاوه، اگر می خواهید مقدار مصرف روی در رژیم غذایی تان را امتحان کنید و افزایش دهید بسیاری از مواد غذایی سرشار از ماده معدنی روی هستند مانند: آجیل، دانه ها، حبوبات، گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات

منابع غذایی حاوی روی

منبع: healthline

از
3
رای