چگونه شاد باشیم: 24 راه برای داشتن زندگی شادتر؛ راه های درمان درد و رنج درونی

چگونه شاد باشیم: 24 راه برای داشتن زندگی شادتر؛ راه های درمان درد و رنج درونی برای داشتن یک زندگی شاد باید، شاد بودن را از درون خود آغاز کنید. و راه های درمان درد و رنج های خود را بیاموزید. از راه های داشتن زندگی شادتر، خودشناسی و صادق بودن، است.

چطور باید انسان شادی باشیم؟ عوامل بسیاری وجود دارند که شادی را از ما دور می‌کنند، که می‌تواند شامل اتفاقات ناگوار گذشته، نگرانی بابت آینده و ناکامی در موقعیت هایی که در زمان حال برایمان رخ می‌دهد، شود. در این مقاله شما خواهید فهمید که برای داشتن یک زندگی شاد باید یاد بگیرید چطور درد و رنج هایتان را خودتان درمان کنید، چطور بر استرس خود غلبه کنید و قدر چیزهایی که دارید را بدانید. شما همچنین متوجه خواهید شد که شاد بودن را باید از درون خود آغاز کنید.

24 راه برای داشتن زندگی شادتر

1. در برابر نقاط ضعف خود مقاومت نکنید و آنها را بپذیرید و با هیجان و‌ انگیزه روی نقاط قوت خود کار کنید

به عبارت دیگر انجام کارهایی را که به شما کمک می‌کند انسان بهتری باشید متوقف نکنید. اگر مهارتی را ندارید بدنبال کسی باشید تا بتواند آن را به شما آموزش دهد و از یاد گرفتن چیزی‌ که قرار است آن را بدست آورید هیجان زده باشید.

راه داشتن زندگی شادتر: پذیرفتن نقاط ضعف

2. بدانید چقدر خوش شانس و خوشبخت هستید

تمرکزتان را روی بدبختی و بدشانسی های خود نگذارید. نیمه پر لیوان را درنظر بگیرید. به طور حتم همه شما چیزهایی دارید که به آن از دیدگاه بدبختی و منفی نگاه نمی‌کنید، این می‌تواند شامل افرادی باشد که شما را بدون درنظر گرفتن جایگاهتان دوست دارند و همیشه مراقبتان هستند، آنها بی هیچ چشم‌داشتی شما را دوست دارند (پدر، مادر و ...).

3. خودتان را بشناسید

همیشه زمانی را برای تفکر و شناخت بیشتر خودتان اختصاص دهید و آن را در وجودتان کشف کنید. این باعث می‌شود دیدتان نسبت به اتفاقات اطرافتان باز شود، هدف و رسالت خود را تعیین کنید و با شور و اشتیاقی که پیدا می‌کنید سرنوشت و اتفاقات آینده خود را بسازید.

خودشناسی از راه های داشتن زندگی شادتر

4. روی خود کنترل داشته باشید

اگر به دنبال زندگی شادی هستید، رفتارهایی نکنید و تصمیماتی نگیرید که در آینده پشیمان و اندوهگین شوید، به عبارتی خودتان ترتیب خودتان را ندهید. روی خودتان کنترل داشته باشید تا مرتکب گناهی نشوید که پس از آن قطعا پشیمانی و بیچارگی به همراه دارد.

5. تعادل داشته باشید

تعادل که داشته باشید برایتان اهمیتی ندارد مسیر زندگیتان چقدر دست انداز و پیچ و خم داشته باشد. چطور می‌توانیم تعادل داشته باشیم؟ به سادگی یاد گرفتن دوچرخه سواری می‌توان با تمرین به آن نیز دست یافت. شما با کنترل و آرام کردن ذهن‌تان می‌توانید به تعادل بیشتری نیز دست یابید.

6. صادق باشید

شادی محض را تنها در آزادی می‌توانید بیابید. صداقت نیز آزادی به همراه می‌ آورد. این آزادی را با صادق بودن در تمام امور زندگی و اتفاقات بدست آورید و این شادی ناب را تجربه کنید. به هیچ عنوان دروغ نگویید و یا وعده هایی ندهید که قادر به انجام آنها نیستید. براساس منطق و صداقت خودتان زندگی کنید نه افکار دیگران. تنها زمانی که مطمئن هستید می‌ توانید چیزی را برگردانید آن را قرض کنید. با هیچکس تعارف نداشته باشید و از نه گفتن یا بله گفتن ابایی نداشته باشید.

7. عاقل باشید

عاقل بودن نیازی به داشتن هوش بالا ندارد. برای عاقل بودن تلاش کنید تا قوانین و مقررات و فرهنگ جامعه و کشورتان را یاد بگیرید. کتاب های مقدس و مذهبی‌ تان را مطالعه کنید. اصول اخلاقی را فرا بگیرید. زمانی که به این حد از دانش رسیدید تا بتوانید خوب را از بد و‌ درست را از غلط تشخیص دهید، به سادگی می‌توانید راه درست را انتخاب کرده و اعمال و رفتار های درست در این راه باعث می‌شود ثمره آن یعنی زندگی شاد را بچشید.

8. از چیزهایی لذت ببرید که قابل خریدن نیستند

اگر می‌خواهید شادی‌ تان دوام داشته باشد، مبنای آن را روی چیزهای با ارزشی بگذارید که قابل خریدن نیستند. چیزهایی مانند: عشق واقعی، خانواده، دوستان خوب، افتخار، کرامت، صداقت و خاطرات خوب. شادی خود را بر مبنای چیزهای مادی مانند پول، اتومبیل ها و جواهرات قرار ندهید چرا که این شادی ها گذرا و کوتاه مدت است.

9. به طور منظم ورزش کنید

ورزش کردن کمک می‌کند تا بدن اندروفین آزاد کند، آنزیمی که باعث افزایش شور و اشتیاق و احساس لذت در ما می‌شود و استرس و درد و رنج را تسکین می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید شاد بمانید بدن خود را بسازید، روی آن کار کنید و همیشه تحرک داشته باشید.

ورزش منظم از راه های داشتن زندگی شادتر

10. از مواد غذایی مصرف کنید که مغز و بدن‌تان را سالم نگه دارند

مصرف غذاهایی که غنی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند، می تواند به شما کمک کند تا سلول‌ های مغزتان سلامت بمانند و همچنین با افسردگی و اضطراب مبارزه کند. این شامل ماهی قزل آلا، هندوانه، گریپ فروت، هویج و سایر غذاهایی است که به طور علمی می‌توانند به ما احساس شادی بدهند. البته اگر می‌خواهید رژیم غذایی طبیعی خود را تغییر دهید و دارو مصرف می‌کنید، حتما ابتدا آن را با یک پزشک حرفه ای درمیان بگذارید.

11. بخشنده و شاد باشید

کارهای خیر باعث ایجاد شادی عمیق و خالص در انسان می‌شود. زمانی که کاری را بدون چشم‌ داشت برای کسی انجام می‌دهید، قلب شما مملو از احساس و‌ لذت می‌شود؛ و اگر کسی در صدد جبران کار شما برنیاید  احساس ناراحتی نمی‌ کنید چرا که این کار را بدون هیچ چشم‌ داشتی انجام داده اید.

12. بر حسادت خود غلبه کنید

حسادت باعث می‌شود شما نتوانید از زندگی خود لذت ببرید و در یک کلام این احساس را در خود می‌کشید. از این رو، با یاد گرفتن اینکه چطور به چیزهایی که دارید قانع باشید و قدر آن ها را بدانید، حسادت را برای همیشه در قلب خود از بین ببرید.

غلبه بر حسادت از راه های داشتن زندگی شادتر

13. از خودتان بهتر باشید، نه دیگران

برای اینکه بتوانید از شر حسادت راحت شوید، خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. تمرکزتان را روی این بگذارید تا بهترین خودتان باشید نه تلاش برای برتر بودن از دیگران. بنابراین روی این تمرکز کنید که از خودتان بهتر شوید نه دیگران.

14. یاد بگیرید تا زمان را به اختیار خودتان در بیاورید و کنترل کنید

گاهی اوقات تنها چیزی که برای غلبه بر خشم و ناراحتی نیاز داریم کنترل زمان است، یعنی مقداری زمان گذاشته تا خود را آرام کرده و به حالت طبیعی بازگردیم. وقتی همه چیز به سرعت اتفاق می‌افتد نیاز دارید تا این سرعت را بگیرید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. زمانی که در ذهن یا قلبتان احساس سنگینی می‌کنید، مقداری استراحت کنید. همیشه به خودتان زمانی برای استراحت و تجدید قوا بدهید.

15. کسانی را که به شما آسیب رسانده‌اند ببخشید

کسانی را که به شما بدی کرده‌اند ببخشید، از جمله خودتان. دعا و مراقبه کنید تا قلبتان التیام یابد. باز هم زمان برای این کار بگذارید.

16. گذشته را رها کنید

باتوجه به مورد 15 به اتفاقاتی در گذشته برگردید که باعث رنجش شما در زمان حال می‌شود. شما علاوه بر اینکه کسی را که به شما بدی کرده می‌بخشید سعی کنید کارش را نیز فراموش کنید. به عبارت دیگر ببخشید، فراموش کنید و به جلو حرکت کنید.

رها کردن گذشته از راه های داشتن زندگی شادتر

17. لحظات شادی را برای خود ایجاد کنید‌

به جای اینکه زمان با ارزش خود را با فضای مجازی، بازی های ویدیوئی و سایر فعالیت هایی که لحظات و خاطرات مفرحی را برایتان ایجاد نمی‌کنند و خاطرات خوبی را در آینده برایتان رقم نمی‌زند، صرف کنید، آن را صرف خانواده و افرادی که دوست‌شان دارید کنید. باهم غذا بخورید، مسافرت بروید و در کل از کنار هم بودن لذت ببرید.

18. استفاده از شبکه های اجتماعی را به حداقل برسانید

اینکه در فضای مجازی در کمین بنشینید و هیچ کاری نکنید تا شخصی پستی انتشار کند و آن را بخوانید، هیچ عایدی در زندگی برایتان در پی نخواهد داشت. از این رو بجای لایک کردن و پسندیدن دیگران در فضای مجازی، عشق و مهربانی را در دنیای واقعی به دیگران بدهید.

19. در راه اعتقادات خود قدم بردارید

اعتقاد داشتن به عشق و همسر خود، دوستان و به خصوص اعتقاد به خدا می‌تواند به شما کمک کند تا نگرانی بابت زندگی خود نداشته باشید. با این حال، اگر می‌خواهید ایمان‌ تان بیشتر و زندگی شادتری داشته باشید، در جهت اعتقادات خود گام بردارید. این قدامات باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.

20. عشق واقعی و بی باکانه

اگر شما عاشق کسی هستید، از شکست عشقی احتمالی نترسید. ترس در عشق فقط قلب و روح شما را عذاب می‌دهد و مانع از داشتن عشق خالص و کامل در شما می‌شود. بدون داشتن عشقی کامل شما نمی‌توانید از لحاظ عاطفی زندگی خوبی را تجربه کنید. بنابراین فقط عشق خالص خود را به دیگران ابراز کنید و به یاد داشته باشید این عشق است که باقی می‌ماند.

عشق واقعی از راه های داشتن زندگی شادتر

21. معنوی زندگی کنید

شادی یکی از میوه های زندگی معنوی (غیرمادی) است. هنگامی که مبنای زندگی شما غیرمادی باشد، به چیزهایی توجه می‌کنید که تمام ناشدنی هستند، مانند عشق، مهربانی، شادی، آرامش و کنترل خود. از خواسته های شهوت انگیز، زنا، حرص، پول و شکم پرستی که باعث شادی های زودگذر می‌شوند اجتناب کنید.

22. راهی را انتخاب کنید که کمتر کسی به آن فکر کرده باشد

همیشه منتظر بودن و کاری نکردن راحت ترین کار است. اما واقعا از این طریق می‌توان شاد بود؟ اگر می‌خواهید زندگی کاملی داشته باشید، راهی را انتخاب کنید که به فکر کمتر کسی رسیده باشد، این مسیر ممکن است پیچیده و چالش برانگیزتر از بقیه مسیرها باشد اما بهترین ها را در زندگی برایتان به ارمغان می‌آورد. کوچکترین دروازه و باریک ترین مسیرها را انتخاب کنید، چراکه اکثر افراد از مسیرهای ساده عبور می‌کنند و تنها تعداد کمی هستند که این مسیرها را پیدا کرده و با عبور از آن به خوشبختی می‌رسند.

23. در آزمایش های زندگی صبور باشید

چیزی که زندگی شما را شادتر می‌کند داشتن اخلاق خوب است که شامل عشق، مهربانی، دلسوزی، فروتنی، ایمان و آرامش می‌شود. اخلاق خوبی که گذر زمان، حوادث و موقعیت ها آن را به چالش می‌کشند و قصد از بین بردنش را دارند. برای حفظ شادی در زندگی در هر شرایطی صبور باشید. اجازه ندهید کسی یا چیزی این فضایل را از شما دور کند.

24. از خداوند طلب شادی کنید

درنهایت، اگر بدنبال شادی واقعی هستید، درخواست آن از خداوند را دریغ نکنید. از خداوند شادی برای دیگران و خودتان درخواست کنید.

طلب شادی از خداوند را داشتن زندگی شادتر

نتیجه گیری

برای شاد بودن، باید خود را به یک فرد کاملا جدید تبدیل کنید. شما نباید تنها از طریق افکار و گفتار به خودتان شادی تزریق کنید، بلکه باید اطمینان حاصل کنید آنچه که می بینید، می شنوید، احساس می کنید،تصمیم می گیرید و آنچه که انجام می‌دهید همیشه منجر به شادی شما شود.

از
2
رای