آموزش نوشتن و انجام کارها با هر دو دست با روش های ساده

آموزش نوشتن و انجام کارها با هر دو دست با روش های ساده هر چند بیشتر افراد تمایل به استفاده از دست غالب خود برای انجام دادن کارها دارند؛ اما برخی نیز علاقه دارند تا مهارت های استفاده از هر دو دست را بدست آوردند؛ در ادامه روش های استفاده از هر دو دست را آموزش داده ایم.

اکثر مردم تمایل دارند از یک دست به عنوان دست غالب استفاده کنند. با این حال، شما همچنین می توانید یاد بگیرید تا بتوانید از هر دو دست به طور مساوی استفاده کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که در فعالیت های روزانه از دست غیر غالب خود استفاده کنید. سپس شروع به تمرین مهارت های حرکتی از جمله نوشتن و نقاشی کنید.

روش های توانمند شدن در استفاده از هر دو دست

روش 1: کار کردن با دست دیگر

1. برای تقویت دست و انگشتان غیر غالب خود تمریناتی انجام دهید

دست غیر غالب به احتمال زیاد قدرت کمتری از دست غالب شما دارد، که باعث می شود در اوایل تلاش برای دو دستی شدن کمی برایتان سخت باشد. هر روز با دست غیر غالب خود وزنه های سبک را بلند کنید، و به جای بازو روی سفت گرفتن جسم با دستان خود تمرکز کنید. برای ادامه تقویت دست خود از وزنه های سنگین تر استفاده کنید.

 • بلند کردن وزنه ها یکی از بهترین راه های تقویت دست شماست، اما می توانید برای تمرین دادن دست خود از یک  گاز انبر هم استفاده کنید.
 • شما همچنین می تواند تمرین پرتاب کردن توپ به هوا را با دست غیر غالب خود انجام دهید. این کار باعث می شود که در استفاده از آن دست ماهر باشید و در عین حال هماهنگی بهتری بین چشم و دست شما ایجاد شود.

بهترین راه های تقویت دست غیر غالب

2. برای کار با موس کامپیوتر از دست غیر غالب خود استفاده کنید

تغییر دستی که با موس کار می کند مزایای زیادی دارد، اما یکی از اصلی ترین فایده های آن این است که باعث افزایش مهارت دست غیر غالب شما می شود. به سادگی می توانید موس را در سمت دیگر کامپیوتر بگذارید و آن را طبق روال معمول استفاده کنید.

 • همچنین می توانید از یک موس مخصوص دست دیگر استفاده کنید یا از موس معمولی استفاده کنید.

نکته: برخی از مزایای دیگر تعویض دست موس این است که به شما امکان می دهد تا در حالی که از موس استفاده می کنید، با دست غالب خود روی کیبورد کار کنید، به این ترتیب برای همکارانتان نیز جالب تر به نظر می رسید!

راه افزایش مهارت دست غیر غالب

3. شروع به انجام کارهای کوچک روزانه با دست غیر غالب خود کنید

از دست غیر غالب استفاده کنید تا کارهایی مثل مسواک زدن، باز کردن در یا تمیز کردن اطرف خانه را انجام دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید که دیگر احساس ناخوشایندی نداشته باشید.

 • سعی کنید تا حد امکان با دست غیر غالب خود کارهایی مثل صابون و شامپو زدن در طول استحمام را انجام دهید. شاید متوجه آن نشوید، اما احتمالاً بیشتر این کارهای کوچک را با دست غیر غالب خود انجام می دهید.
 • حتماً هنگام استفاده از دست غیر غالب برای مسواک زدن، سعی کنید به درستی این کار را انجام دهید. اگر در مسواک زدن با این دست راحت نیستید، ممکن است به شکل ناخواسته دندان ها تمیز نشوند.
 • اگر سازی می نوازید، سعی کنید آن را با استفاده از دست غیر غالب خود انجام دهید.

راه های تقویت عملکرد دو نیمکره مغز

4. بعد از چند روز با دست غیر غالب خود غذا بخورید و آشپزی کنید

از همان دست برای جابجا کردن قابلمه ها و هم زدن مواد غذایی و سرو آن استفاده کنید. قاشق را با دستی بگیرید که کمتر از آن استفاده می کنید و سعی کنید غذا را به دهان ببرید. شاید لازم باشد ابتدا این کار را به آرامی انجام دهید تا از ریختن غذا جلوگیری شود، اما با گذشت زمان این کار آسان تر می شود!

 • جوشاندن آب یا سایر مواردی که نیاز به کنترل بیشتری دارد را با دست غالب خود انجام دهید زیرا می تواند خطرناک باشد.

تکنیک های کسب مهارت استفاده از هر دو دست

5. دست غالب خود را در پشت خود ببینید، به این ترتیب مجبور به استفاده از دست غیر غالب در انجام کارها می شود

این یک روش عالی برای وفق دادن ذهن و بدن در استفاده از این دست است، اما باید این کار را بعد از چند روز تمرین با این دست انجام دهید.

 • آسانترین راه برای انجام این کار، بستن مچ دست با طناب است، سپس انتهای دیگر آن را به پشت کمربند خود ببندید. این کار را با کمک شخص دیگری انجام دهید.

 روش عالی برای وفق دادن ذهن و بدن در استفاده از دست غیر غالب

روش 2: ماهر شدن در کار با هر دو دست با نوشتن و نقاشی با دست غیر غالب

1. مداد را با دست غیر غالب خود بگیرید، به همان شکلی که با دست دیگر می گیرید

با دستی که مهارت نوشتن دارید روی آینه بنویسید تا برایتان واضح باشد که قلم چطور حرکت می کند. این به شما تصویر روشنی از روش کار می دهد و به مغز کمک می کند تا همین عمل را با دست غیر غالب نیز انجام دهید. سپس مداد یا خودکار را با دست غیر غالب خود نگه دارید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

 • انگشتان دست خود را خیلی جمع نکنید. این کار ممکن است برای نگه داشتن مداد مفید به نظر بیاید، اما در نهایت تنها می تواند به دست شما صدمه بزند و باعث شود به شکل خوبی ننویسید.

نکته: می توانید برای سهولت نگه داشتن قلم در دست از یک کش لاستیکی استفاده کنید.

ماهر شدن در کار با هر دو دست با نوشتن و نقاشی با دست غیر غالب

2. از تمرین نوشتن حروف الفبا با دست غیر غالب شروع کنید

این کار شما را با چرخش های معمولی دست در نوشتن آشنا می کند. هدف ما پیدا کردن مهارت در ترسیم خطوط و منحنی ها تمیز است، اما اگر در ابتدا اشتباه زیادی مرتکب شدید، نگران نباشید. این کار را حداقل 10 دقیقه در روز انجام دهید، تا زمانی که احساس راحتی کنید.

 • ممکن است در ابتدا نوشتن با دست غیر غالب خسته کننده باشد، اما کمی استراحت کنید و بعداً دوباره امتحان کنید.
 • حتماً حروف الفبا را به شکل حروف بزرگ و کوچک تمرین کنید.

روش نوشتن با دست مخالف

3. اقدام به نوشتن حروف و رسم اشکال ساده کنید

یک کاغذ آماده کنید و شروع به کشیدن پروانه، گلدان، اشیاء متقارن، حروف و شکل ها کنید. اگرچه ممکن است در ابتدا فکر کنید که نوشته های شما افتضاح است، اما هر روز چند خط بنویسید. شما فقط با تمرین بهتر می شوید!

 • ممکن است خرید کتاب مشق کودکان برای این کار مفید باشد. استفاده از دست غیر غالب برای رنگ آمیزی کتاب های رنگ آمیزی نیز ایده خوبی است.
 • در حین انجام این کار، توجه کنید در نوشتن کدام حروف مشکل بیشتری دارد و بیشتر وقت خود را روی آنها بگذارید.

تکنیک های نوشتن با دست مخالف

4. نوشتن نام و جملات کامل را تمرین کنید

شما احتمالاً با شکل نوشتن نام خود بیشتر آشنا هستید، بنابراین حروف آن یک مجموعه خوب برای تمرین است. هر روز یک پارگراف 3 تا 5 جمله ای بنویسید تا نوشتن با دست غیر غالب برایتان راحت تر شود.

 • سعی کنید در هر روز جملات متفاوتی را بنویسید، در نتیجه دست شما فقط به یک پاراگراف عادت نمی کند.

روش های کسب توانایی در استفاده از هر دو دست

5. برای بهبود مهارت خود، حتماً هر روز نوشتن را تمرین کنید

این تکنیک را روزانه و حداقل برای یک ماه، حتی طولانی تر تمرین کنید. به زودی نوشتن با دست غیر غالب برایتان بسیار ساده تر می شود.

 • سعی کنید خاطرات روزانه را منحصراً با دست غیر غالب خود بنویسید.

آموزش فنون ماهر شدن در به کار بردن هر دو دست

از
1
رای