تربیت سگ با به کارگیری روش های تنبیهی صحیح

تربیت سگ با به کارگیری روش های تنبیهی صحیح تربیت سگ ها یکی از مهم ترین موارد در نگهداری آن هاست. یکی از راه هایی که می توان به کمک آن به تربیت سگ ها پرداخت به کار گیری تنبیه های مناسب در هنگام انجام کارهای نادرست توسط آن هاست. با ما همراه باشید.

ابتدا اجازه دهید آن چه را که ما تنبیه می نامیم برای شما شرح دهیم. تنبیه به کاری گفته می شود که صاحب سگ در صورت مشاهده رفتار نامناسب از سگ خود انجام می دهد. این کار می تواند شامل فریاد زدن، تنبیه بدنی یا سفت کردن قلاده باشد. کارامد بودن تنبیه را زمانی می توانید متوجه شوید که سگ شما دیگر آن کار را انجام ندهد. هرچند بعضی از تنبیه ها بسیار ملایم هستند (مانند گفتن کلمه "نه")، اما ما تنبیه کردن برای آموزش سگ را به دلیل اثرات و نتایج منفی این کار توصیه نمی کنیم. تنبیه ها به این دلیل که ممکن است باعث ایجاد ترس شوند و همچنین یک عامل اصلی برای بروز پرخاشگری و آزردگی در سگ ها هستند، حرکات پرخطری در نظر گرفته می شوند. اگر تصمیم دارید سگ یا توله سگ  خود را تنبیه کنید، بهتر است از راهنمایی های یک مربی حرفه ای سگ درباره زمان بندی و روش اعمال تنبیه بهره بگیرید. با این وجود، ما هم چنان معتقدیم که هر چه بیش تر بر جلوگیری از رفتارهای نامناسب و پاداش دهی به رفتارهای صحیح  سگ خود تمرکز کنید، کم تر به اعمال تنبیه نیاز خواهید داشت.

اموزش صحیح سگ

روش های صحیح تنبیه سگ

به کارگیری روش های صحیح تنبیه سگ ها ساده نبوده و اشتباهات در این مورد می تواند عواقب جدی در پی داشته باشد. ما در این جا بعضی از الزامات به کارگیری از یک تنبیه کارآمد را بیان کرده ایم:

  • تنبیه باید در فاصله زمانی حداکثر 5 ثانیه بعد از حرکت اشتباه یا نامناسب سگ انجام شود تا سگ درباره این که به خاطر کدام رفتارش تنبیه شده است، دچار سردرگمی نشود.
  • شدت تنبیه باید به گونه ای باشد که با 2 یا 3 بار اعمال شدن بتواند میزان رفتار نامناسب سگ را کاهش دهد. اگر تنبیه بیش از حد ناچیز یا ضعیف باشد، ممکن است حساسیت سگ را نسبت به تنبیهات از بین ببرد و برعکس اگر بیش از حد خشن و بی رحمانه باشد، ممکن است به سگ آسیب وارد کند. همچنین ممکن است ترس حاصل از آن باعث بروز مشکلات رفتاری در این حیوان شود.
  • سگ شما نباید فکر کند که تمام تنبیهات او از جانب اشخاص است در این صورت ممکن است یاد بگیرد که وقتی هیچ کس مراقب او نیست، رفتار نادرستی انجام دهد یا تصمیم بگیرد که بودن افراد در اطراف او می تواند ناخوشایند یا ترسناک باشد. تنبیه باید به گونه ای به نظر برسد که انگار از جانب یک نیروی طبیعی مانند نیروی گرانش بر او اعمال می شود (نه از جانب یک فرد خاص). یک راهکار خوب برای انجام این کار استفاده از یک تله مخفی است.

اصول تربیت سگ خانگی

  • شما باید رفتار جدیدی را برای جایگزین کردن آن با رفتار نادرست سگ به او بیاموزید. به عنوان مثال، به جای بالا پریدن برای جلب توجه به او بیاموزید که در جای خود بنشیند. اگر سگ شما رفتار جایگزینی برای کاری که به خاطر آن تنبیه شده است، نداشته باشد، ممکن است در این مورد که که چه مواقعی چه کاری را باید انجام دهد، دچار سردرگمی شود. همچنین او ممکن است رفتار نادرست دیگری را انتخاب کند یا دچار استرس و نگرانی شود.
  • توجه داشته باشید که تنبیه کردن سگ به خاطر رفتاهای پرخاشگرایانه او، ممکن است نتایج خطرناکی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال اگر سگ شما برای کودک تان پارس نماید و شما او را با فریاد کشیدن تنبیه کنید، او ممکن است در دفعات بعدی تظاهر کند که این کار را انجام نمی دهد اما حرکات دیگری مانند گاز گرفتن فرزندتان را بدون این که پارس کند انجام دهد.

روش صحیح آموزش سگ با تنبیه

 برخی از تنبیه های نامناسب سگ ها و عواقب آن ها

بردن او به محلی دیگر و سرزنش کردن او: این نوع مجازات فقط باعث می شود كه او از شما بترسد یا از حضور شما ترس داشته باشد. در این صورت ممکن است یاد بگیرد که کارهای خود را زمانی که تنها است انجام دهد.

فریاد کشیدن بر سر سگی که پارس می کند: در صورتی که او این کار را برای جلب توجه انجام داده باشد این کار می تواند باعث افزایش پارس کردن او شود. این کار می تواند باعث ترس سگ از آن فرد شده یا او را متقاعد کند که آن چه که برای آن پارس می کرده است واقعا مهم می باشد زیرا طرف مقابل نیز واکنشی شبیه به پارس کردن نشان داده است.

کشیدن قلاده سگ در هنگام کار اشتباه: این مجازات معمولا تنبیه شدیدی برای توقف تقلای سگ محسوب نمی شود. هم چنین کشیدن شدید قلاده او ممکن است که به گردن و مهره های گردن سگ آسیب وارد کند.

چگونه سگی مطیع داشته باشیم؟

به زانو درآوردن سگی که به بالا می پرد: این کار ممکن است به سگ بیاموزد که افراد بدقلق و بد رفتار هستند یا اگر احیانا او از خشن بودن لذت ببرد، ممکن است یاد بگیرید که با جسارت و خشونت بیش تری به کار خود ادامه دهد.

آموزش صحیح سگ با به کارگیری تنبیه می تواند دشوار و مخاطره آمیز باشد! در نتیجه ما توصیه می کنیم تنبیهی را انتخاب کنید که احتمال بروز صدمه کم تری را به همراه داشته باشد مانند به هم زدن دست ها یا زمان خارج کردن آن ها از منزل. سعی کنید در زمان آموزش سگ به نحوی از بروز رفتارهای ناخوشایند پیش گیری کرده و از همه مهم تر، کارهایی را که انتظار دارید سگ تان انجام دهد از طریق پاداش دهی به او بیاموزید.

منبع: petexpertise

از
10
رای