آموزش روش کاشت گل جفرسونیا و شرایط نگهداری و تکثیر Twinleaf

آموزش روش کاشت گل جفرسونیا و شرایط نگهداری و تکثیر Twinleaf روش کاشت گل جفرسونیا ؛ شرایط رشد، پرورش و نگهداری گیاه دوقلو (twinleaf) جفرسونیا و مشخصات گل توینلیف و روش آبیاری، دما، تکثیر و بیماری های گل Twinleaf در سلام دنیا بخوانید.

گل توینلیف یا همان گل جفرسونیا یک گیاه همراه خوب برای بسیاری از گونه‌های جنگلی دیگر از جمله هپاتیکا، فلوکس جنگلی، زودهنگام علفزار و شقایق کاذب می باشد. در هنگام تهیه گل توینلیف حتماً مواظب باشید تا آن را با گیاهی دیگر اشتباه نگیرید. برای جلوگیری از سردرگمی نام لاتین گل Twinleaf یا همان (Jeffersonia diphylla) می باشد. در این مطلب سلام دنیا، ما به آموزش نحوه رشد گل جفرسونیا؛ کاشت و مراقبت از آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

گل توینلیف یا گل جفرسونیا چیست

گل توینلیف (Twinleaf) یا همان گل جفرسونیا (Jeffersonia diphylla) متعلق به خانواده گل زرشک (Berberidaceae) می باشد. این گل دارای گیاهان و درختچه‌های چند ساله بسیاریست که اغلب گل‌ها را به‌صورت منفرد یا به‌صورت خوشه‌ای در بالای ساقه‌های خاردار تشکیل می‌دهند. تنها گونه دیگر از گل توینلیف، J. dubia است که گل بومی ژاپن می باشد. هنگامی که بنجامین اسمیت بارتون، گیاه شناس آمریکایی، توینلیف را در باغ ویلیام بارترام در پنسیلوانیا یافت، به افتخار توماس جفرسون که گیاه شناس هم بود، نام گیاه را به Jeffersonia diphylla تغییر داد.


حتما بخوانید: کاشت گل بامبو در گلدان و شرایط نگهداری


J. diphylla که گیاه بومی آمریکای شمالی شرقی می باشد، یک گل وحشی جنگلیست که در زیر تاج درختان از انتاریو به سمت جنوب، از ویسکانسین تا نیویورک، تا کارولینای شمالی، جورجیا و شمال آلاباما رشد می‌کند. گل توینلیف یک گیاه توده‌زا است که در هنگام گل دهی حدود هشت اینچ و با رسیدن میوه های خود تا سه فوت بلند می‌شود. گل های فراجایل (fragile ) سفید رنگ هستند و در ماه مارس و یا آوریل شکوفا می شوند. این نوع از گل ها تنها چند روز دوام می آورند. بر روی هر ساقه بدون برگ، یک گل فنجانی شکل شکوفا می شود و برگ های سه تا پنج اینچی بیرون می آیند.

نام رایج گل توینلیف از لوب های یکسان برگ الهام گرفته شده است که در بالای ساقه ها شبیه بال های فرشته هستند. هر گل که مانند یک ستاره شکل می گیرد، حدود یک اینچ قطر و حدود هشت گلبرگ دارد. غلاف های میوه گلابی شکل کپسولی گرد یک اینچی در ماه مه برای تولید دانه های قهوه ای تولید می شوند. غلاف های میوه قهوه ای-مسی یا طلایی-زرد می باشد.

گل توینلیف

مشخصات گل توینلیف

  • نام گیاه شناسی: جفرسونیا دیفیلا
  • نام های رایج: گل توینلیف
  • نوع گیاه: گل وحشی بومی و چند ساله علفی
  • اندازه بالغ: هشت اینچ تا سه فوت قد، یک فوت تا شانزده اینچ عرض
  • قرارگیری در معرض نور خورشید: قسمت سایه
  • نوع خاک: مرطوب، هوموسی، سنگ آهک
  • pH خاک: اسیدی (<6.8)
  • زمان شکوفه زدن: مارس یا آوریل
  • رنگ گل: سفید
  • منطقه بومی: شرق آمریکای شمالی

حتما بخوانید: آموزش کاشت زعفران در گلدان 


نحوه مراقبت از گل توینلیف

شما باید این گیاه را در محلی مرطوب و خنک در میان گیاهان بومی بکارید. گل توینلیف همچنین در مناطق سایه‌دار باغ‌های صخره‌ای هم به خوبی رشد می کند. با کاشت های انبوه این گل شما می توانید به سرعت یک پوشش زمینی کارآمد را ایجاد کنید. گلبرگ های گل به قدری شکننده هستند که در اولین وزش باد یا اولین بارندگی در اوایل بهار می ریزند. گیاهان توینلیف را با هم و عاری از علف های هرز بکارید.

1. نحوه مراقبت از گل توینلیف: نور

گل توینلیف سایه ی کم را ترجیح می دهد (نور مستقیم خورشید که فقط دو تا شش ساعت در روز طول می کشد) و نیز می تواند سایه کامل را هم (کمتر از دو ساعت تا بدون نور مستقیم خورشید) تحمل کند و دوام بیاورد.

2. نحوه مراقبت از گل توینلیف: خاک

این گیاه را می توانید در خاک گلدان مرطوب و هوموسیخوب بکارید. گل توینلیف بیشتر در خاک‌های آهکی چوب‌های مرطوب غنی از ارگانیک یافت می‌شود. برخی از باغداران موفق به رشد این گیاه چند ساله در مخلوطی از ماسه و ذغال سنگ نارس شده اند. برخی دیگر گزارش می دهند که گل توینلیف در خاک قلیایی هم نیز رشد می کند. توصیه ما به شما در این زمینه، خاک اسیدی (<6.8) می باشد.

3. نحوه مراقبت از گل توینلیف: آب

در تابستان خاک را با مالچ بپوشانید تا ریشه ها خنک بمانند. بعد از انجام این کار صبر کنید تا خاک خشک شود.

گل توینلیف

آیا گل توینلیف گیاهی سمی می باشد؟

این گیاه به عنوان ریشه روماتیسم هم نیز شناخته می شود، برخی از قبایل بومی آمریکا از گل توینلیف به صورت خارجی برای کمک به درمان مشکلات پوستی مانند زخم و التهاب استفاده می کنند. این گیاه حتی به عنوان چای هم برای بیماری هایی از جمله گرفتگی معده، استرس و عفونت ادراری استفاده می شود. اگر که ریشه این گیاه را در دوزهای زیاد مصرف کنید، بدون شک به شما حالت تهوع و استفراغ دست می دهد.


حتما بخوانید: کاشت گل رز در گلدان برای مبتدیان


از این گیاه در دوزهای کمتر به عنوان خلط آور هم نیز شناخته می شود و می تواند به دفع خلط کمک کند. ریشه گل توینلیف حاوی بربرین است که می تواند با رشد تومور مبارزه کند. با این حال، مطالعات معاصر زیادی بر روی گل توینلیف انجام نشده است.

گل توینلیف

تکثیر گل توینلیف

این گیاهان چند ساله علفی را در پایان فصل رشد تقسیم کنید. این گیاه از طریق بذر نیز به راحتی تکثیر می شود. بذرها را سه تا چهار هفته پس از گلدهی جمع آوری کنید. بذرها را به محض رسیدن بکارید تا خشک نشوند. توجه داشته باشید که نهال ها چهار تا پنج سال طول می کشد تا به گیاهان گلدار تبدیل شوند.

آفات و بیماری های رایج گیاهی

خوشبختانه هیچ مشکل جدی از نظیر حشرات یا بیماری وجود ندارد. شرایط مرطوب ترجیحی می تواند گل توینلیف را در برابر راب یا حلزون مستعد کند.

سخن آخر

گل توینلیف (Twinleaf) یا همان گل جفرسونیا (Jeffersonia diphylla) متعلق به خانواده گل زرشک (Berberidaceae) می باشد. در این مطلب سلام دنیا، شما را با روش کاشت و پروش گل جفرسونیا و همچنین شرایط نگهداری و روش تکثیر آن آشنا کردیم. امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. می توانید آن را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری زانادو

صفر تا صد پرورش گل محمدی و روش قلمه زدن آناز
3
رای