چگونه انسان خوب و فرد مفیدی باشیم و ویژگی های انسان خوب چیست؟

چگونه انسان خوب و فرد مفیدی باشیم و ویژگی های انسان خوب چیست؟ تمایل تمامی انسان ها این است که انسان خوبی باشند، اما انسان ها تا چه اندازه به این تمایل درونی خود نزدیک می شوند؟ انسان خوبی بودن چقدر سخت است و چه خصوصیاتی باید داشته باشیم؟

خوب بودن اغلب در کلام آسانتر از انجام آن است. بدون تلاش برای خوب بودن، سلام کردن به غریبه ها و گفتن لطفاً و متشکرم، زندگی می تواند خیلی خشن باشد. اما چرا این کار را انجام می دهیم؟ برای اینکه مودب بودن حس خوبی به افراد می دهد و راه را برای داشتن روابط بهتر آماده می کند! اگر این کافی نیست، چیزهای دیگری که به شما کمک می کند به اهدافتان برسید را بررسی کنید. اگر با مردم خوب باشید، تمایل بیشتری برای کمک به شما دارند. مطالب زیر را بخوانید تا بدانید چطور می توان انسان خوبی بود.

قسمت 1

خوب بودن در کارهای روزمره

خصوصیات انسان خوب

1. افراد دیگر را تصدیق کنید

وقتی که در هنگام پیاده روی از کنار شخصی می گذرید، حتی یک غریبه، حضور آنها را با یک "سلام" ساده تصدیق کنید. حتی یک دست تکان دادن ساده یا یک سر تکان دادن در هنگام گذشتن از کنارش، نشان خواهد که به آنها توجه نشان داده اید. اینکه اجازه بدهید مردم بدانند که به آنها توجه می کنید خوب است؛ این کار باعث می شود افراد احساس کنند کمی بیشتر خاص هستند. اگر شما در یک شهر شلوغ راه می روید، سخت است که نسبت به همه افرادی که از کنارشان رد می شوید واکنش نشان بدهید. سعی کنید حداقل در واکنش با افرادی که در اتوبوس یا هواپیما کنارشان می ایستید، یا به طور تصادفی به شما برخورد می کنند خوب و خوش برخورد باشید.

وقتی وارد کلاس یا محل کارتان می شوید به همکلاسی ها، معلم ها یا همکارانتان صبح بخیر بگویید. با این کار به زودی بین بقیه به عنوان یک فرد خوب و مودب شناخته می شوید.

خصوصیات انسان کامل

2. شنونده خوبی باشید

وقتی دیگران در حال صحبت با شما هستند، با دقت به آنها گوش دهید. خوب نیست که نظرات و داستان های افراد دیگر را رد کنید. به آنها فرصت بدهید صحبت کنند، درست همانطور که شما دوست دارید آنها به شما فرصت صحبت کردن بدهند. اگر حس کردید شخصی در حال بی ادبی یا زورگویی است، عکس العملی نشان ندهید. مودبانه منتظر باشید تا صحبتش را تمام کند و سپس موضوع گفتگو را تغییر دهید.   

خوب بودن به این معنا نیست که اجازه بدهید دیگران شما را اذیت کنند. اگر با غریبه ای صحبت کردید و او باعث ناراحتی شما شد، بهتر است خودتان را از ادامه صحبت معاف کنید و دور شوید.

فهرستی از صفات خوب

3. مودب، فروتن و مفید باشید

همیشه طبق اصول خودتان پیش بروید، از کلمات "لطفاً" و "سپاسگزارم" استفاده کنید. صبور، مراقب، مراعات کننده و محتاط باشید. با احترام با مردم رفتار کنید، حتی با آنهایی که نمی خواهید بشناسیدشان. اگر کسی نیاز به کمک دارد، به او پیشنهاد کمک بدهید. فراموش نکنید که وقتی می خواهید از مسیری رد شوید به جای گفتن " برو کنار!" بگویید "ببخشید". مردم سنگ ریزه نیستند که آنها را به یک طرف پرت کنید. آنها هم مثل شما موجود زنده هستند. اگر به شخصی احترام بگذارید، آنها هم متقابلاً به همان شیوه با شما برخورد می کنند.

اگر در وسایل نقلیه عمومی هستند و یک فرد مسن یا ناتوان یا باردار وارد می شود، صندلی خود را به او بدهید. این رفتار بسیار خوبی است. اگر می بینید که فردی نیاز به یک کمک کوچک دارد، مثل هنگامی که فردی با قد کوتاه در حال برداشتن یا گذاشتن چیزی در یک قفسه مرتفع، به او کمک کنید.

انسان خوبی باش

4. برای اینکه انسان خوبی باشید لبخند بزنید

لبخند زدن به مردم باعث می شود آنها بدانند که شما خوش برخورد هستید. به چشم های مردم نگاه کنید و به آنها لبخند بزنید. این کار معمولاً باعث می شود آنها هم متقابلاً به شما لبخند بزنند. این کار همچنین به آنها کمک می کند که در کنار شما احساس راحتی کنند. اگر آنها متقابلاً لبخند نزدند، احتمالاً روز بدی داشته اند. طبیعی است که همیشه در مقابل خوب بودن واکنش مثبتی دریافت نکنید، اما این کار معمولاً کمک می کند. هنگامیکه در خیابان قدم می زنید لبخند بزنید، وقتی چیزی از فروشگاه می خرید به فروشنده لبخند بزنید، وقتی صبح ها وارد کلاس می شود، یا هر زمانی که چشمتان به چشمان کسی افتاد لبخند بزنید.

حتی وقتی احساس خیلی خوبی ندارید هم لبخند بزنید. شما می توانید حتی با حال بد هم همچنان خوب و مودب باشید. چرا انرژی منفی خود را به دیگران منتشر کنید؟

اگر حال روحی خوبی ندارید و نمی خواهید به حرفهای دیگران گوش کنید، سعی کنید موزیک گوش بدهید، نقاشی بکشید یا به هر کار لذت بخش دیگری مشغول شوید. این سرگرمی مانع از این می شود که با حرکتی دیگران را ناراحت کنید یا بی ادبانه رفتار کنید (حتی اگر قصد آن را نداشته باشید).

انسان خوب بودن

5. برای خوب بودن همدلی را تمرین کنید

همدلی به معنی توانایی قرار دادن خودتان به جای دیگران است. همدلی چیزی نیست که به طور ذاتی داشته باشید، باید روی آن کار کنید. سعی کنید خودتان را به جای افراد دیگر در موقعیت های مختلف بگذارید و از خودتان سوال کنید " این اتفاق باعث می شود چه احساسی داشته باشند؟" در اینجا هدف این نیست که "پاسخ درست" را پیدا کنید. در عوض، این کار مقدم دانستن دیگران نسبت به خودتان است که به شما کمک می کند تا به یک شخصیت با فکر، محتاط و مهربان تبدیل شوید. تبعیض قائل نشوید. با همه به یک اندازه خوب باشید. حتی اگر با دوستان و معلمانتان خوب باشید اما با افراد دیگری که جذاب یا محبوب نیستند خوب نباشید، ممکن است واقعاً انسان خوش مشرب و دلپسند، همانطوریکه واقعاً هستید به نظر نرسید. دیگران را بر اساس نژاد، سن، جنسیت، توانایی یا مذهب آنها قضاوت نکنید.

انسان خوب بودن

6. هرگز پشت سر دیگران صحبت نکنید

البته، شما نباید به طور کلی از مردم انتقاد کنید، اما بعضی اوقات خوب است که به کسی بگوییم اشتباه کرده است. با این حال، هرگز پشت سر کسی که پیش شما نیست صحبت نکنید. بد صحبت کردن درباره افراد وقتی پیش شما حضور ندارند به سایر افراد نشان می دهد که شما به آنها نیز احترام نمی گذارید و پشت سر مردم رفتار متفاوتی دارید. انسان های خوب می دانند که صحبت کردن پشت سر آدمها هرگز ارزشمند محسوب نمی شود و شما را یک فرد سخن چین جلوه می دهد. اگر درباره کسی مشکل یا سوالی دارید، فقط لازم است سوال کنید.

انسان خوب کیست؟

7. برای خوب بودن به همه توجه کنید

نه فقط افرادی که به شما نزدیک هستند. باز کردن در برای یک دوست مهربانی است، اما یک فرد خوب و خوش رو به همه کمک می کند و با همه مهربان است. به یک شخص نیازمند در پیاده رو کمک برسانید، وقتی همکلاسی یا همکارتان در حال توزیع برگه ها در سالن است، پیشنهاد کمک بدهید. می توانید به دوست یا یکی از اقوامتان برای کارهای جشن تولدش کمک کنید. برای خوب بودن فقط باید خوب بود.

از مردم بپرسید چطور کارهایشان را انجام می دهند. زمانی را به این اختصاص بدهید تا از شخصی بپرسید اوضاع زندگی اش چطور پیش می رود، البته بدون اینکه فضولی یا دخالت کنید. اگر بنظر می رسد در صحبت کردن مقاومت می کنند، آنها را برای صحبت کردن بیش از مقداری که می خواهند، تحت فشار نگذارید.

قسمت 2

با افرادی که می شناسید خوب باشید

انسان خوبی باشیم

1. مثبت باشید

وقتی دوستانتان می خواهند با شما مشورت کنند یا فقط صحبت کنند تا حالشان بهتر شود، منفی یا انتقادی نباشید. سعی کنید در هر موقعیتی مثبت باشید. آنها را تشویق کنید. در هر موقعیتی دو حالت وجود دارد: حالت مثبت و حالت منفی. انسان های خوب به دیگران کمک می کنند تا حالت مثبت هر چیزی را ببینند. دستاوردهای دوستان خود را تقدیر کنید. اگر در یک آزمون موفق بود یا جایزه ای برنده شد، به او تبریک بگویید! مکمل دوستان خود باشید. اگر بین دوستانتان کسی هست که موهایش را دوست ندارد، به او بگویید که بنظر شما موهای قشنگی دارد یا او را بخاطر لبخند زیبایی که دارد تحسین کنید. هر چند ممکن است درباره چیزی که می گویید کاملاً صادق نباشید، اما خوب بودن شما را نشان می دهد. اگر او دوست نزدیکتان است، می توانید بگویید " به نظر قشنگ است اما اگر ..." و یک پیشنهاد کوچک بدهید که فکر می کنند ظاهر او را بهبود می بخشد.

بعضی اوقات افراد نیاز به خاموش کردن احساسات منفیشان دارند. شما می توانید مثبت باشید و وقتی صحبت می کنند آنها را درک کنید. لازم نیست بیش از حد شاد باشید؛ سعی کنید واکنش هایتان خیلی به دور از چیزی که دوستتان سعی دارد به شما بگوید نباشد.

انسان های خوب

2. فروتن باشید

آیا عادت دارید به افرادی که با شما تفاوت دارند یا غیر عادی هستند با غرور و تکبر نگاه کنید؟ خوب نیست که فکر کنید بهتر از دیگرانید. شما از نظر خودتان منحصر به فرد هستید، اما هر کسی تلاش های خودش را بهتر بودن دارد. خوب بودن با یکدیگر زندگی را برای همه بهتر می کند. همه با هم مساوی هستند و وقتی صحبت از این می کنید که چقدر عالی هستید، ممکن است کاری کنید دیگران حس کنند ارزش کمتری دارند. با تکبر راه نروید یا به خودتان مغرور نباشید. اگر کار فوق العاده ای انجام داده اید، مطمئناً چیزی وجود دارد که به آن افتخار کنید؛ فقط اطمینان حاصل کنید که از افرادی که شما را در این راه کمک کرده اند قدردانی کرده اید.

تا زمانی که کسی را به درستی نمی شناسید او را قضاوت نکنید. بر اساس ظاهر یا طرز صحبت کردن مردم درباره آنها حدس و گمان نزنید. بدانید که همیشه اولین نظر درباره خصوصیات یک نفر، نمی تواند حقیقت را درباره او بگوید. همانطور که می گویند یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید.

چگونه می توان انسان خوبی بود؟

3. صادق بودن به خوب بودن شما کمک می کند

اگر برای بدست آوردن شرایط خاصی سعی می کنید خوب باشید، این واقعاً مخالف خوب بودن است. کاری که شما انجام می دهید فریبنده، ظاهری و بی رحمانه است. خوب باشید چون می خواهید وقتی به زندگیتان نگاه می کنید ببینید که شخصیت درستی داشته اید، فرقی نمی کند چه نتیجه ای در پی داشته باشد. خوب باشید زیرا میل درونی شما به سمت خوب بودن است. دو رو نباشید. فخر فروشی نکنید. درباره مردم صحبت نکنید و از پشت سرشان خنجر نزنید. خوب بودن با مردم باعث می شود که اعتماد آنها را بدست آورید. اگر پشت سرشان صحبت کنید، به اعتماد آنها خیانت کرده اید. هرگز در غیبت کردن پشت سر دیگران شریک نشوید. این رفتار کارمای بدی به دنبال دارد.

انسان های خوب فراموش نمی شوند

4. روزهای خود را با مهربانی های کوچک پر کنید

کارهای کوچکی که هر روز انجام می دهید، مانند باز کردن در برای معلمی که نمی شناسیدش یا لبخند زدن به کسی که همیشه با شما خوب نیست. ممکن است این کارها زیاد به چشم نیایند، اما در بلند مدت، انجام این مهربانی ها باعث می شود شما شخص بهتری به نظر برسید.

 تبدیل شدن به انسان خوب

5. یاد بگیرید چطور چیزی را با دیگران سهیم شوید

این کار می تواند به معنی تقسیم کردن دسرتان با یکی از خواهرزاده های کوچکتان باشد. یا حتی درباره چیزهای بزرگتر، مثل اختصاص دادن مقداری از وقتتان به کسی که به شما نیاز دارد. همچنین می تواند شامل فعالیت های خیرخواهانه باشد. سخاوتمند بودن هم جزوی از خوب بودن است. سعی نکنید بیشتر از چیزی که می دهید را بگیرید و وقتی که می توانید، بیشتر از چیزی که می گیرید، بدهید.

قسمت 3

با افرادی که دوستشان دارید خوب باشید

برای انسان خوبی بودنبه دیگران کمک کنید

1. پیشنهاد کمک بدهید

اگر می بینید که مادر یا پدر شما درگیر کارهای مشکلی هستند که باید انجام شود، به آنها پیشنهاد کمک کنید. اگر زمان و انرژی کافی دارید، کمک به آنها را در اولویت بگذارید. کارهای خوب شما قطعاً در بلند مدت پاداش در پی دارد. منتظر نباشید تا از شما درخواست کمک بشود. خلاق باشید. وقتی افراد احتیاج به کمک دارند، راه های کمک به آنها را پیدا کنید. به بچه های کوچکتر در انجام تکالیفشان کمک کنید، به ایده های همسرتان برای پروژه جدیدش گوش کنید، برای خانواده صبحانه آماده کنید، سگتان را به پیاده روی ببرید. خواهر کوچکتان را به مدرسه برسانید. ممکن است اینها کارهای کوچکی به نظر برسند، اما تلاش های شما قدردانی خواهند شد.

انسان های خوب قابل اعتمادند

2. قابل اعتماد و قابل اطمینان باشید

بخشی از رفتار خوب با اعضای خانواده و دیگر عزیزانتان این است که وقتی به شما نیاز دارند، کنارشان باشید. به ایمیل های آنها پاسخ بدهید، جواب تلفن هایشان را بدهید و زمانیکه از شما می خواهید به حرفهایشان گوش کنید، برایشان وقت بگذارید. اگر کسی برای شما پیامی ارسال کرد، در سریعترین زمان ممکن جواب بدهید. خوب نیست که پاسخ دادن را به چند روز بعد موکول کنید.

اگر قول می دهید جایی بروید، حتماً به موقع در محل باشید. اگر می گویید کاری را انجام می دهید، حتماً آن را انجام بدهید. بدقولی باعث از بین رفتن اعتماد افراد به شما می شود و کار خوبی نیست. به دوستی خود متعهد باشید.

تبدیل شدن به انسان خوب با رفع مشکل دیگران

3. در کنار افرادی باشید که درگیر مشکلات هستند

در بحران یا شرایط روحی دشوار، دوستانتان به شما احتیاج دارند. مقداری شیرینی تهیه کنید و شب را در کنار آنها بگذرانید. اگر بهترین دوست شما با شکست سختی روبرو شده است، به او کمک کنید تا ناراحتی هایش را از بین ببرد. بهترین دوست و خوب ترین افراد، کسانی هستند که در هنگام سختی ها خودشان را عقب نمی کشند، می ایستند و همه تلاش خود را می کنند.

انسان خوبی بودن  با از بین بردن خشم

4. کار درست را انجام دهید، حتی اگر سخت باشد

بعضی اوقات خوب بودن آسان نیست. شما با شرایطی روبرو می شود که توانایی شما را می سنجد تا شخص خوبی بمانید. حتی افرادی که دوستشان دارید ممکن در زمان هایی اهل قضاوت، خود پسند یا خود خواه باشند. شما نباید تحت تاثیر رفتار آنها قرار بگیرید. وقتی در شرایطی قرار می گیرید که صبر و شکیبایی شما مورد آزمایش قرار می گیرد، از یک شخص خوب به یک شخص بی رحم تبدیل نشوید. وقتی عصبانی می شوید و احساس می کنید می خواهید کاری انجام بدهید که دور از خوب و مودب بودن است، سعی کنید به جای بروز دادن خشم، به شکل دیگری رفتار کنید. پیاده روی کنید، بالش خود را بزنید یا با یک بازی کامپیوتری خودتان را آرام کنید. شما قادرید اعمال و رفتار خود را کنترل کنید.

به یاد داشته باشید که همیشه با مردم طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند. وقتی به شأن دیگران احترام کامل می گذارید، آنها شما را به عنوان فرد خوب، قابل اعتماد و محترم در نظر می گیرند. در نهایت، می خواهید بقیه برای ایده ها، نقطه نظرات و احساسات شما احترام قائل شوند، حتی اگر آن را از طرف شما دریافت نکرده نباشند. اما شما باید همان حسن نیت را برای دیگران داشته باشید.

تبدیل شدن به انسان خوب با بخشیدن دیگران

5. دیگران را به راحتی ببخشید

کینه نگه ندارید و وقتی کسی از شما تقاضای بخشش کرد دیگر از او عصبانی و به دنبال تنبیه وی نباشید. به خاطر داشته باشید، بخشش یعنی به جای اینکه اجازه بدهید خشم و عصبانیت بر افکار شما تسلط پیدا کند، اجازه بدهید گذر زمان آن را حل کند. بخشش به معنای این نیست که فوراً مثل قبل به آن فرد اعتماد کنید. فقط به این معنی است که وقتی کسی صادقانه تقاضای بخشش کرد، ناراحتی ها را متوقف کنید. به علاوه، بخشش قسمت مهمی از خوش قلب بودن است. وقتی شما مهربان و بخشنده باشید، مردم به شما احترام می گذارند. حتی اگر آنها از شما تقاضای بخشش نکردند، سعی کنید آنها را ببخشید. کسی که ناراحتتان می کند و از شما عذر خواهی نمی کند، به طور کلی ارزش نگرانی و خشم شما را ندارد.  

از
60
رای