روش تمیز کردن توستر نان و آون توستر (فر برقی) با محلول ساده

روش تمیز کردن توستر نان و آون توستر (فر برقی) با محلول ساده چگونه توستر را تمیز کنیم ؛ روش پاک کردن توستر نان و آون توستر یا همان فر برقی با سرکه و جوش شیرین و بهترین زمان و نکات اصولی تمیز کردن توستر در سلام دنیا بیاموزید.

توسترها کاربرد زیادی دارند و می توانند در طول روز از صبحانه تا درست کردن خوراک مورد استفاده قرار گیرند، به عنوان پایه ای برای پیش غذاها و به عنوان یک میان وعده نیمه شب. چیز خاصی  وجود دارد که پس از اعمال حرارت اضافی روی نان پخته شده اتفاق می افتد و ما نمی توانیم در برابر آن مقاومت کنیم. فرقی نمی‌کند نان تست خود را با یک آون توستر، توستر برش‌های پاپ‌آپ یا ترکیبی از این دو درست کنید، یک دستگاه تمیز نان تست خوشمزه‌تر (و مطمئن‌تر) درست می‌کند. در این مطلب از سلام دنیا درباره نحوه تمیز کردن توستر و آون توستر صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

هر چند وقت یکبار یک توستر را تمیز کنیم؟

اگر روزانه از توستر پاپ‌آپ خود استفاده می‌کنید، تمیز کردن هفتگی برای پاک کردن خرده‌ها و باقی‌مانده مواد غذایی که می‌تواند باعث طعم سوختگی یا آتش‌سوزی شود، بهتر است . از آنجایی که اجاق های توستر بیشتر از تهیه نان تست استفاده می شوند، نیاز به تمیز کردن بیشتر دارند. اگر فقط از فر برای تهیه نان تست استفاده می کنید، تمیز کردن هفتگی کافی است. با این حال، اگر غذاها را گرم می‌کنید یا غذاهای دیگر را کباب می‌کنید، فر - به‌ویژه سینی غذا- باید بعد از هر بار استفاده تمیز شود.

هر چند وقت یکبار یک توستر را تمیز کنیم؟

آنچه شما نیاز دارید:

 • تجهیزات / ابزار
 • قلم موی شیرینی پزی
 • سینک ظرفشویی
 • اسفنج یا پارچه ظرف
 • پارچه میکروفیبر
 • سطل زباله

حتما بخوانید: روش شستن دستکش باغبانی چرمی، لاتکس و نخی 


مواد

 • آب گرم
 • مایع ظرفشویی با چربی گیر
 • جوش شیرین
 • سرکه سفید مقطر
 • اسفنج ملامینه

تجهیزات لازم برای تمیز کردن توستر

نحوه تمیز کردن توستر

1. توستر را از برق جدا کرده و بگذارید خنک شود

قبل از اینکه بخواهید توستر را تمیز کنید، همیشه ابتدا آن را از برق بکشید. قرار دادن هر چیزی به جز غذا در توستر در حالی که به برق وصل است می تواند باعث برق گرفتگی یا آتش سوزی شود. وقتی توستر را از برق جدا کردید، قبل از شروع تمیز کردن، اجازه دهید کاملا خنک شود.

نحوه تمیز کردن توستر1

2. سینی را جداکنید

توستر را روی یک سینک نگه دارید. اگر دستگاه دارای یک سینی قابل جابجایی در قسمت پایین یا قسمت پایینی آن است که باز می شود، آن را باز کنید و با استفاده از یک برس شیرینی پزی خرده های توستر را از داخل جدا کنید. توستر را وارونه کنید و خرده های نان تست را داخل سطل زباله بریزید.

نحوه تمیز کردن توستر2

3. یک محلول پاک کننده درست کنید

در یک سینک یا ظرف شویی، محلولی از آب گرم و مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. اگر توستر سینی خرده نان قابل جابجایی دارد، فقط سینی را در آب صابون فرو کنید و آن را با اسفنج یا دستمال ظرفشویی خوب بشویید. سینی را با آب شفاف بشویید و با یک پارچه جاذب خشک کنید.

نحوه تمیز کردن توستر3

4. چربی زدا را انتخاب کنید

برای بهترین نتایج تمیز کردن، مایع ظرفشویی را انتخاب کنید که حاوی چربی‌گیر باشد. چربی‌زدا نسبت به مایع ظرفشویی معمولی، هر گونه تجمعی را سریع‌تر و با چربی زانو کمتری از بین می‌برد.


حتما بخوانید: طرز تهیه 3 محلول تمیز کننده قوی و شامپو فرش خانگی


5. خرده ها را از داخل بردارید

با برداشتن سینی خرده نان، از برس شیرینی پزی استفاده کنید تا به خرده هایی که هنوز به داخل توستر چسبیده اند برسید. انگشتان خود را داخل شکاف ها قرار ندهید وگرنه ممکن است به انگشتان و اجزای داخلی آسیب وارد شود. در صورت امکان، هم از بالا و هم از پایین دستگاه کار کنید.

نحوه تمیز کردن توستر4

6. نمای بیرونی توستر را تمیز کنید

یک اسفنج یا دستمال ظرفشویی را در آب صابون فرو کنید تا قسمت بیرونی توستر پاک شود. بیشتر آب را بشویید تا اسفنج فقط مرطوب شود. به صفحه ها یا اهرم های روی کنترل ها و همچنین دستگیره ها توجه بیشتری داشته باشید. ممکن است بتوانید صفحه ها را بردارید تا بتوان آنها را در محلول صابون شست.

وقتی بیرون تمیز شد، با یک اسفنج آغشته به آب شفاف پاک کنید تا باقی مانده صابون پاک شود. دستگاه را با یک پارچه نرم و میکروفیبر به خوبی خشک کنید.

نحوه تمیز کردن توستر5

7. ایجاد درخشش ضد زنگ

برای درخشش بیرونی یک توستر استیل ضد زنگ، از یک پاک کننده فولاد ضد زنگ تجاری استفاده کنید یا یک پارچه تمیز را با کمی سرکه سفید مقطر مرطوب کنید. قسمت بیرونی را پاک کنید تا لکه ها پاک شود و درخشندگی بدون رگه باقی بماند.

 • توستر را دوباره سرهم کنید.
 • برای تکمیل فرآیند تمیز کردن، سینی خرده نان را تعویض کنید، صفحه‌ها را به تنظیمات دلخواه خود بازگردانید و توستر را به برق وصل کنید.

نحوه تمیز کردن توستر6.

چگونه آون توستر را تمیز کنیم؟

از آنجایی که آون توستر اغلب برای گرم کردن و پختن غذاها و همچنین برشته کردن نان استفاده می شود، فضای داخلی به تمیز کردن گسترده تری نیاز دارد.


حتما بخوانید: نکات مهم و اصول نگهداری یخچال و فریزر 


1. فر را از برق بکشید

همیشه قبل از شروع فرآیند تمیز کردن، دستگاه را از برق بکشید و مطمئن شوید که کاملا خنک است.

چگونه اجاق توستر را تمیز کنیم؟1

2. حذف و پاک کردن اجزاء

اکثر فرها دارای سینی و سینی پخت و پز هستند که می توان آنها را جدا کرد. پس از برداشتن، می توان آنها را در آب گرم و صابون شست و یا در ماشین ظرفشویی قرار داد. اگر مواد غذایی گیر کرده است، برای تمیز کردن راحت تر، اجازه دهید اجزای آن یک شب در آب صابون خیس شوند.

چگونه اجاق توستر را تمیز کنیم؟2

3. تکان دهید تا خرده ها از بین بروند

فر توستر را به سطل زباله یا سینک منتقل کنید. در صورت امکان، ته دستگاه را باز کرده و به خوبی تکان دهید تا خرده ها و ذرات غذا از بین برود. از یک برس شیرینی پزی برای پاک کردن خرده های چسبیده به سطوح چرب استفاده کنید.

چگونه اجاق توستر را تمیز کنیم؟3

4. یک محلول پاک کننده را مخلوط کنید

2 فنجان آب بسیار گرم، چند قطره مایع ظرفشویی و 1/2 فنجان سرکه سفید مقطر را با هم مخلوط کنید.

چگونه اجاق توستر را تمیز کنیم؟4

هشدار

ممکن است وسوسه انگیز باشد که یک پاک کننده اجاق تجاری را برای تمیز کردن داخل آون توستر بگیرید. این ایده بدی است زیرا بیشتر فضای داخلی از آلومینیوم ساخته شده است و پاک کننده فر می تواند به آن آسیب برساند.

5. فضای داخلی را تمیز کنید

یک اسفنج را به محلول آغشته کنید تا داخل فر توستر تمیز شود. مطمئن شوید که اسفنج را فشار دهید تا مرطوب باشد اما چکه نکند. هر سطح داخلی - دیوارها، کف و سقف - را پاک کنید و اسفنج را مرتباً بشویید. اگر غذای سوخته ای وجود دارد که تکان نمی خورد، خمیری از جوش شیرین و چند قطره آب درست کنید. یک اسکرابر پلاستیکی یا یک اسفنج ملامینه را به خمیر آغشته کنید و به آرامی بشویید. هرگز از پشم فولادی یا هر گونه خراش دهنده بیش از حد ساینده استفاده نکنید.

سعی نکنید عناصر گرمایشی را تمیز کنید و از خیس شدن بیش از حد آنها در حین تمیز کردن خودداری کنید.

چگونه اجاق توستر را تمیز کنیم؟5

6. درب شیشه ای را درخشان کنید

اکثر اجاق های توستر دارای یک پنجره شیشه ای در در هستند. چربی را برش دهید و با استفاده از سرکه سفید مقطر با قدرت کامل، شیشه را درخشان کنید. آن را روی لیوان اسپری یا پاک کنید و بگذارید چند دقیقه بماند. برای درخشش بدون لکه، آن را با یک پارچه نرم پاک کنید. برای غذاهای پخته شده قدیمی یا روغن، از یک اسفنج ملامینه برای برش لایه های گرانج روی لیوان استفاده کنید، سپس با یک پارچه نرم پاک کنید.

چگونه اجاق توستر را تمیز کنیم؟6

7. بیرون را تمیز کنید

از همان محلول تمیز کننده ای که برای فضای داخلی استفاده می شود، می توان برای پاک کردن قسمت بیرونی آون توستر استفاده کرد. از یک اسفنج نرم استفاده کنید که سطح آن را خراب نکند. با یک پارچه نرم که فقط با سرکه پاشیده شده است، یک پاک کردن نهایی را انجام دهید تا فولاد ضد زنگ بدرخشد.


حتما بخوانید: روش از بین بردن لکه و تمیز کردن صفحه و شیشه تلویزیون


فراموش نکنید که کنترل ها را تمیز کنید. اگر می توان صفحه ها را جدا کرد، می توان آن ها را در آب گرم صابون شست، شست وشو داد و قبل از مونتاژ مجدد به خوبی خشک کرد.

چگونه اجاق توستر را تمیز کنیم؟7

8. توستر فر را دوباره سرهم کنید

وقتی همه چیز تمیز و کاملا خشک شد، اجزا را دوباره جمع کنید و فر را وصل کنید تا برای استفاده آماده شود.

چگونه اجاق توستر را تمیز کنیم؟8

نکاتی برای تمیز نگه داشتن توستر شما

 • یک فر را طوری بچینید که در سینی خرده نان توستر قرار بگیرد. این کار تمیز کردن را در هنگام ریزش آسان تر می کند.
 • خرده های نان را که می تواند از بیرون آمدن نان جلوگیری کند را حذف کنید. توسترها و اجاق های توستر را به طور مرتب تمیز کنید تا از تداخل باقی مانده با مکانیسم های داخلی جلوگیری کنید.
 • کیسه های پلاستیکی نان یا نان شیرینی را در نزدیکی دستگاه قرار ندهید. گرمای یک توستر می تواند به سرعت پلاستیک را ذوب کند.

برداشتن کیسه پلاستیکی ذوب شده از توستر

اگر یک کیسه پلاستیکی به طور تصادفی روی سطح یک توستر ذوب شد، تا آنجا که ممکن است پلاستیک را با استفاده از یک سوهان چوبی یا پلاستیکی بردارید. قبل از اینکه پلاستیک باقی مانده را بردارید، دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید خنک شود. سپس روی یک اسفنج مرطوب جوش شیرین بپاشید و محل را بشویید. با یک اسفنج مرطوب تمیز پاک کنید و این کار را تا زمانی که دیگر پلاستیکی جدا نشود، تکرار کنید.

برای از بین بردن تغییر رنگ نهایی، یک تکه پنبه را به پاک کننده ناخن بر پایه استون آغشته کنید. محل را با پنبه مالش دهید و هنگام انتقال پلاستیک از یک توپ تازه استفاده کنید. در نهایت، ناحیه را با یک پارچه نرم مرطوب شده با آب پاک کنید تا ناحیه را بشویید. 

سوالات متداول

آیا می توانم توستر خود را در آب فرو کنم تا تمیز شود؟

خیر، فرو بردن توستر در آب می تواند به اجزای الکتریکی آن آسیب برساند. در عوض، از یک اسفنج یا پارچه مرطوب برای پاک کردن سطوح توستر استفاده کنید.

چگونه چیزهای سوخته را از توستر بیرون بیاورید؟

از خمیر جوش شیرین و آب برای خارج کردن مواد غذایی سوخته از توستر استفاده کنید. به جای پشم فولادی یا چیزی ساینده تر، آن را با یک برس موی نرم مالش دهید.

چرا توستر من بوی سوختگی می دهد؟

وقتی از توستر استفاده می کنید، غذای سوخته قدیمی و خرده های سینی خرده نان می تواند بوی سوزش بدهد. با این حال، اگر هیچ ذرات غذایی در داخل آن وجود نداشته باشد، بوی سوختگی ممکن است ناشی از یک قطعه الکتریکی شکسته در توستر باشد.

سخن آخر

با توجه به نکات آمده در خصوص تمیز کردن توستر و اجاق آن امیدواریم که در این زمینه مشکلی نداشته باشید.


مقالات مرتبط:

روش تمیز کردن ظروف آلومینیومی سیاه شده

پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل ضد زنگاز
4
رای