نکات مهم و اصول نگهداری یخچال و فریزر برای افزایش طول عمر

نکات مهم و اصول نگهداری یخچال و فریزر برای افزایش طول عمر راهنمای نگهداری یخچال و فریزر ؛ 10 مورد از بهترین نکته مهم و اصول مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر برای افزایش طول عمر آنها و جلوگیری از خرابی یخچال در سلام دنیا بیاموزید.

یخچال یکی از پرکار ترین وسایل در خانه شما می باشد، چرا که در تمام طول سال 24×7 کار می کند. شما با خیال راحت سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات، شکلات‌ها، آب‌میوه‌ها، آب، باقیمانده غذا و غیره را داخل یخچال خود می گذارید. تنها چند ساعت از کار افتادگی یا خرابی یخچال می تواند منجر به فاسد شدن میوه ها و شیر شود. پس بنابراین، هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد که یخچالش وسط تابستان‌ (یا هر فصلی) خراب شود. پس با این اوصاف آیا هنوز هم که هنوزه نحوه نگهداری از یخچال خود را بلد نیستید؟ خب، در این مطلب سلام دنیا، ما به نحوه نگهداری از یخچال و نکات مهم , اصول مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر برای افزایش طول عمر آنها و جلوگیری از خرابی یخچال پرداخته ایم. با ما همراه باشید. 

نحوه نگهداری از یخچال

 • درب یخچال را سریع ببندید
 • بسته شدن کامل درب یخچال را بررسی کنید
 • همیشه دمایی مناسب را برای خنک کردن تنظیم کنید
 • مواد داخل یخچال را به درستی بچینید
 • دریچه های داخل یخچال را مسدود نکنید
 • برفک ها را تمیز کنید
 • از قرار دادن خیلی نزدیک یخچال به دیوارها خودداری کنید
 • هر چند روز یکبار یخچال را تمیز کنید
 • دستورالعمل های تراز بودن یخچال را دنبال کنید
 • کویل های کندانسور یخچال را تمیز کنید

حتما بخوانید: 9 اشتباه رایج هنگام استفاده از یخچال و فریزر و روش رفع آن


1. نحوه نگهداری از یخچال: درب یخچال را سریع ببندید

بستن درب یخچال عملی بسیار مهم و ضروری تلقی می شود. اگر درب یخچال را برای مدت طولانی باز نگه دارید، یخچال دمای محیط خود را از دست می دهد و برای خنک کردن دوباره مواد غذایی مجبور به کار بیشتر - که فقط به معنای مصرف بیش از حد برق و قبض برق با ملغی بالا است - می شود پس از این به بعد - اگر که روش شماره یک به شما کمک کرد - قبل از رفتن به سراغ یخچال خود فکر کنید و سپس در آن را باز کنید.  پس از گذاشتن مواد غذایی یا خارج کردن آن ها  از یخچال، درب یخچال را به درستی ببندید. اینکار به یخچال کمک می کند تا دما را بدون کار کردن بیش از حد حفظ کند.

نحوه نگهداری از یخچال

2. نحوه نگهداری از یخچال: بسته شدن کامل درب یخچال را بررسی کنید (واشر)

توجه داشته باشید که - همانطور که صحبت از بستن درب شد - گاهی اوقات واشر درب یخچال خراب می شود (ترک می خورد، سفت می شود یا شکل خود را از دست می دهد). در این مواقع حتی اگر درب را هم به درستی ببندید، باز هم هوای سرد به بیرون نشت می کند که این خود منجر به مصرف بیش از حد انرژی بیشتر می شود. سایش و پارگی واشر می تواند در طی چند سال و یا به دلیل نگهداری بد اتفاق بیفتد.

بنابراین، شما باید به طور دوره ای وضعیت واشر درب یخچال خود را بررسی کنید. یکی از راه حل های آسان برای بررسی اینکه آیا واشر درب را به درستی میبندد یا نه، گذاشتن یک سکه بین درب و محفظه یخچال می باشد.. در را به گونه ای ببندید که نیمی از سکه داخل و نیمی دیگر برای شما نمایان باشد. اگر که سکه خیلی راحت لیز خورد، به این معنی است که واشر به درستی درب را نمیبندد و باید با یک مهندس خدمات حرفه ای تماس بگیرید تا آن را برای شما درست و تعمیر کند.

نحوه نگهداری از یخچال

3. نحوه نگهداری از یخچال: همیشه دمایی مناسب را برای خنک کردن تنظیم کنید

اکثر یخچال ها راهی را برای تنظیم دما به ما ارائه می دهند. توجه داشته باشید که تنظیم و حفظ دمای مناسب برای خنک سازی کارآمد یخچال ضروری می باشد. توصیه ما به شما این است که دمای یخچال را بر روی 4 درجه و دمای فریزر را زیر 0 درجه سانتیگراد تنظیم کنید (در حالت ایده آل، دمای فریزر باید - اگر که در فریزر گوشت نگهداری می کنید - 18- درجه سانتیگراد یا 19- درجه سانتیگراد باشد). به احتمال زیاد - اگر که یخچال شما دارای سیستم اعداد مناسب برای تنظیم دما نباشد - دارای یک سیستم مبتنی بر مقیاس می باشد.


حتما بخوانید: بهترین دمای مناسب یخچال برای جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی


در این صورت، شما باید درجه را در حد متوسط ​​یا معمولی نگه دارید. برای جزئیات بیشتر و تنظیمات دمای توصیه شده، باید دفترچه راهنمای یخچال را به درستی بخوانید.

نحوه نگهداری از یخچال

4. نحوه نگهداری از یخچال: مواد داخل یخچال را به درستی بچینید

شما باید وسایل داخل یخچال را به خوبی بپوشانید و نیز به درستی بچینید. سعی کنید مواد غذایی و سایر غذاها را در داخل ظروف پلاستیکی در بسته نگهداری کنید. ظروف پلاستیکی به حداقل رساندن رطوبت داخل یخچال کمک می کند و از پخش بوها در داخل محفظه جلوگیری می کند. چیدمان صحیح اقلام در یخچال نیز به شما کمک می کند تا سریعتر آنها را ذخیره و خارج کنید.

نحوه نگهداری از یخچال

5. نحوه نگهداری از یخچال: دریچه های داخل یخچال را مسدود نکنید

باید فاصله کافی بین دریچه های یخچال و وسایلی که در داخل یخچال نگهداری می شوند وجود داشته باشد. این کار به یخچال کمک می کند تا هوای خنک را همانطور که باید، از آن عبور دهد. اگر چیزی دریچه‌ها را مسدود کند، محیطی ناکارآمد در داخل یخچال شکل می گیرد که آن را مجبور می‌کند برای خنک نگه داشتن مواد غذایی سخت‌تر کار کند.

6. نحوه نگهداری از یخچال: برفک ها را تمیز کنید

اگر که یخچال شما، یخچالی تک در باشد، امکان اینکه هر از چند گاهی یخچالتان برفک بزند وجود دارد. باید به طور منظم آن را تمییز کنید و برفک ها را بردارید، چرا که انجام ندادن این کار باعث هدر رفتن انرژی می شود. تمیز کردن برفک یخچال یک درب می تواند بیش از یک ساعت به طول بی انجامد. به نظرم من بهتر است که این کار را در تعطیلات آخر هفته یا زمانی که زمان کافی دارید انجام دهید.

نحوه نگهداری از یخچال

7. نحوه نگهداری از یخچال: از قرار دادن خیلی نزدیک یخچال به دیوارها خودداری کنید

یخچال را خیلی نزدیک به دیوارها قرار ندهید. اصلاً مهم نیست که یخچال خود را کجا قرار داده اید، ولی باید حتماً مطمئن شوید که بین یخچال و دیوار حداقل یک اینچ فاصله وجود داشته باشد. این فاصله به یخچال کمک می کند تا گرمای تولید شده در طول فرآیند تبرید را پخش نکند و از خود به طور موثر نگهداری کند.

8. نحوه نگهداری از یخچال: هر چند روز یک بار یخچال را تمیز کنید

بخش بزرگی از نگهداری یخچال دقیقاً حول محور تمیز و مرتب نگه داشتن آن می چرخد. هیچ کس دوست ندارد به یک یخچالی نامرتب و بدبو نگاه بیندازد. شما باید بیرون و داخل یخچال را با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب و یک ماده تمیزکننده ملایم (یا سرکه) تمیز کنید. فراموش نکنید که واشر درب را هم نیز تمیز کنید.


حتما بخوانید: روش اصولی تمیز کردن یخچال و خوشبو کردن آن


9. نحوه نگهداری از یخچال: دستورالعمل های تراز بودن یخچال را دنبال کنید

یک یخچال باید از همه طرف تراز بماند تا درها به درستی باز و بسته شوند. اگر سطح یخچال شما تراز نباشد، امکان اینکه وقتی که در را باز می کنید، مایعات داخل فنجان ها یا لیوان های باز داخل یخچال بریزند، زیاد است. برای بررسی اینکه آیا یخچال از همه طرف تراز می باشد یا نه، از یک ابزار تراز استفاده کنید. آن را در یکی از قفسه های داخل یخچال قرار دهید و سپس آن را متناسب با آن تنظیم کنید.

10. نحوه نگهداری از یخچال: کویل های کندانسور یخچال را تمیز کنید

این بخش یکی از چالش برانگیزترین بخش ها در زمینه نگهداری یخچال می باشد. کندانسور یخچال که در طول فرآیند تبرید گرما را آزاد می کند، معمولاً در قسمت پایینی و عقب یخچال قرار دارد. با گذشت زمان، انواع کثیفی ها کویل ها را مسدود می کنند. مسدود شدن کویل ها باعث می شود که گرما به طور موثر آزاد نشود و خنک کنندگی یخچال هم نیز کاهش یابد. کندانسور پر از خاک باعث می شود یخچال بیشتر از آنچه که باید کار کند و نیز هزینه قبض برق را برای شما افزایش می دهد.

برای تمیز کردن کندانسور یخچال به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. معمولاً فرآیند تمیز کردن کندانسور شامل خاموش کردن یخچال، درآوردن کابل برق از پریز برق، چرخاندن یا دور کردن یخچال از دیوار (به طوری که بتوانید همه چیز را به وضوح ببینید) و چند پیچ که باید ​​از پشت آن جدا شوند، می شود. بعد از انجام این مراحل شما باید از یک ابزار مخصوص تمیزکننده کندانسور یا یک جاروبرقی برای از بین بردن کثیفی و موهای گیر کرده بر روی لوله های کندانسور استفاده کنید.

نحوه نگهداری از یخچال

محافظت از یخچال با استفاده از برنامه گارانتی تمدید

با وجود تعمیر و نگهداری های منظم، گاهی اوقات نیز ممکن است که یخچال خراب شود. در چنین مواردی، گارانتی می تواند به شما کمک کند. برای نجات از خرابی‌های ناگهانی و سرویس‌های پرهزینه، توصیه می‌کنیم که یک برنامه گارانتی تمدید برای یخچال خود خریداری کنید. برنامه گارانتی تمدید یخچال که شامل موارد زیر باشند:

 • ضمانت سازنده را برای ماندگاری بیشتر یخچال شما تمدید  کند
 • نقص ها و خرابی ها را پوشش  دهد
 • خدمات رایگان درب منزل شما
 • گارانتی تعمیر یا تعویض
سخن آخر

تنها چند ساعت از کار افتادگی یا خرابی یخچال می تواند منجر به فاسد شدن میوه ها و شیر شود. پس بنابراین، هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد که یخچالش وسط تابستان‌ (یا هر فصلی) خراب شود. بنابراین ما در این مطلب به ما اصول و نکات نگهداری از یخچال و فریزر برای افزایش عمر و جلوگیری از خرابی آن بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

علت یخ زدن لوله پشت یخچال و رفع آن

علت روشن شدن ناگهانی و انفجاری آبگرمکن و پکیجاز
2
رای