روش شستن دستکش باغبانی چرمی، لاتکس و نخی + تعمیر و نگهداری

روش شستن دستکش باغبانی چرمی، لاتکس و نخی + تعمیر و نگهداری شستن و تمیر کردن دستکش باغبانی؛ ساده ترین روش شستشو دستکش باغبانی چرمی، نخی و لاتکس با ماشین لباسشویی و دست ؛ از بین بردن لکه دستکش باغبانی، تعمیر و نگهداری آن را در سلام دنیا بخوانید.

بیشترین وسیله مورد استفاده در باغ و نیز برای یک باغبان، دست های باغبان می باشد. شما باید برای محافظت از دست های خود در برابر خار و مواد شیمیایی از دستکش های باغبانی استفاده کنید. هنگام انتخاب دستکش باغبانی همیشه دو سوال پیش می آید. در حین استفاده از دستکش چه کاری را می توانم انجام دهم و اینکه آیا دستکش ها به اندازه کافی مناسب هستند تا به دستان من آزادی و کنترل لازم را بدهند یا نه؟ دستکش های باغبانی را می توان از جنس های مختلفی همچون چرم، پنبه، لاتکس، نئوپرن، مواد مصنوعی و یا ترکیبی از پارچه ها تهیه کرد. در این مطلب سلام دنیا، ما به آموزش شستن دستکش های باغبانی چرمی، نخی و لاتکس؛ نحوه از بین بردن لکه، تعمیر، دوخت و نگهداری صحیح دستکش باغبانی پرداختیم. با ما همراه باشید.

شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

نحوه شستن دستکش های باغبانی به جنس دستکش بستگی دارد. درست است که هیچ باغبانی دستکش تمیز و بکری ندارد، اما خب توجه داشته باشید که شما باید پس از دست زدن به مواد شیمیایی یا گیاهان بیمار، دستکش های باغبانی را به طور کامل بشویید تا از گسترش بیماری در بقیه گیاهان جلوگیری و به ماندگاری دستکش خود کمک کنید.

مواد مورد نیاز برای شستشوی صحیح دستکش های باغبانی:

  • سینک یا سطل
  • ماشین لباسشویی
  • کیف لباس زیر مشبک
  • شلنگ باغچه
  • برس نایلونی نرم
  • دستمال های میکروفیبر یا نخی

حتما بخوانید: روش شستن و تمیز دستکش چرم


  • مواد شوینده معمولی
  • صابون زین یا چرم
  • نرم کننده چرم
  • صابون یا مایع ظرفشویی

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

1. نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی بافتنی نخی یا الیاف مصنوعی

شما می توانید دستورالعمل ذکر شده در ادامه مطلب را برای شستشوی صحیح دستکش های باغبانی خود - اگر که دستکش های شما تنها از پارچه ساخته شده باشند و یا کف دست ها با لاتکس، نیتریل، نئوپرن یا پی وی سی پوشیده شده باشند - دنبال کنید.

1. شستن خاک نرم از روی دستکش باغبانی

از یک شلنگ باغچه یا یک سطل پر از آب برای شستشوی کثیفی سطح دستکش خود استفاده کنید. ساده ترین راه برای شستن خاک نرم از روی دستکش های باغبانی مالیدن دست های خود بهم در زیر شیر آب می باشد. دستان خود را زیر شلنگ باغچه یا داخل یک سطل آب بگیرید و آنها را به هم بمالید تا خاک از روی آن پاک شود.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

2. انتخاب مناسب تنظیمات ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی را روی چرخه معمولی و آب سرد تنظیم کنید.


حتما بخوانید: روش شستن کاپشن چرم مصنوعی و طبیعی در خانه با لباسشویی


نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

3. از بین بردن لکه های دستکش باغبانی

اگر نگران لکه‌هایی هستید که به سختی پاک می‌شوند، از مواد شوینده لباسشویی برای تمیز کردن قسمت‌های لکه‌دار دستکش استفاده کنید. مواد شوینده را با انگشتان خود یا یک برس نایلونی نرم بر روی پارچه بمالید. قبل از شستن دستکش ها، اجازه دهید که مواد به مدت 10 دقیقه روی دستکش ها باقی بمانند. این زمان به مواد شوینده اجازه می دهد تا لکه ها را از بین ببرد و آنها را از روی پارچه جدا کند.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

4. شستن دستکش ها

دستکش های باغبانی را می توان با رنگ ها و پارچه هایی مشابه شست. برای سهولت در کنار هم نگه داشتن آنها در ماشین لباسشویی، شما می توانید آنها را در یک کیسه لباس زیر مشبک قرار دهید.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

5. شستشو با دست

اگر ترجیح می دهید دستکش ها را با دست بشویید، همان مراحل قبل از شستشو با ماشین لباسشویی را دنبال کنید. از مواد شوینده معمولی و آب سرد استفاده کنید. دستکش ها را بچلانید و بگذارید حداقل 10 دقیقه خیس بخورند. آب صابون را تخلیه کنید و سینک یا سطل را با آب تمیز دوباره پر کنید تا دستکش ها را بتوانید بشویید. دستکش ها را به آرامی فشار دهید تا تمام آب صابون - تا جایی که هیچ کفی باقی نماند - از آن خارج شود.

6. آویزان کردن دستکش ها در هوای آزاد

از خشک کن استفاده نکنید و دستکش های باغبانی خود را بر روی رخت آویز لباس یا بند رخت در فضای باز آویزان کنید. گرمای خشک کن می تواند باعث انقباض یا آسیب به کف دست های نئوپرن دستکش شما شود.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی لاتکس

دستکش های باغبانی لاتکس، نئوپرن، نیتریل یا PVC برای استفاده در هنگام کار با کودها، آفت کش ها یا علف کش ها، دستکش هایی ایده آل می باشند. اگر که از این دستکش  ها برای پخش مواد شیمیایی استفاده می کنید آن ها را با دستکش های دیگر نشویید. 


حتما بخوانید: روش شستن دمپایی حوله ای، جیر و چرمی


1. شستن دستکش ها:

در حالی که هنوز دستکش را در دست دارید، آن‌ها را زیر یک جریان آب سرد از شیلنگ باغچه یا سینک ابزار مورد استفاده خود بشویید.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

سپس از یک تکه صابون یا چند قطره مایع ظرفشویی برای شستن دستکش استفاده کنید. برای لکه های سخت، از یک برس نایلونی نرم استفاده کنید تا بتوانید به آرامی لکه ها را از بین ببرید.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

بعد از انجام این کار، دوباره دستکش ها را بردارید و بیرون و داخل دستکش را با آب سرد بشویید.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

2. آویزان کردن دستکش ها در هوای آزاد:

دستکش ها را از نوک انگشتان آویزان کنید تا از طریق هوای آزاد خشک شوند. شما می توانید آن ها را بر روی رخت آویز یا بند رخت در فضای باز آویزان کنید. توجه داشته باشید که وقتی دستکش ها به سرعت خشک نشوند، کپک می تواند در داخل آن ها شکل گیرد. هنگامی که قسمت بیرونی دستکش خشک شد، دستکش ها را به داخل بچرخانید و قبل از پوشیدن دوباره دستکش، زمان بیشتری برای خشک شدن داخل آن بگذارید.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

3. نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی چرمی

درست است که دستکش های چرم باغبانی بیشترین محافظت را برای کارهای سنگین مانند جابجایی سنگ ها یا هرس درختچه های خاردار به شما ارائه می دهند، ولی خب از طرفی دیگر هم معمولاً برای کارهایی که نیاز به انگشتان زیرک و تیز کاری دارند، خوب نیستند.

1. شستن خاک نرم از روی دستکش:

از یک برس نرم استفاده کنید تا هرگونه خاک نرم را از روی دستکش پاک کنید. اگر دستکش ها مرطوب و گل آلود هستند، اجازه دهید ایندا خشک شوند و سپس خاک روی آن ها را پاک کنید.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

2. تمیز کردن دستکش با صابون زین

شما باید دستکش های چرمی را با یک صابون چرمی ملایم (صابون زین یا صابون کاستیل) تمیز کنید. برای این کار هرگز از مواد شوینده معمولی استفاده نکنید. صابون زین را با یک پارچه شستشو با حرکات دایره ای ملایم بر روی دستکش بمالید. هنگامی که تمام سطح دستکش تمیز شد، یک دستمال تمیز را مرطوب کرده و صابون را از روی آن پاک کنید. سپس اجازه دهید دستکش به دور از آفتاب یا گرما خشک شود.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

3. حالت دادن دستکش های چرمی

برای نرم و لطیف نگه داشتن چرم، باید پس از تمیز کردن، آن را حالت داد. پس از خشک شدن دستکش، از روغن بذر کتان یا نرم کننده چرمی تجاری برای نرم کردن و حالت دهی دوباره دستکش استفاده کنید. از یک دستمال خشک نرم استفاده کنید تا روغن یا نرم کننده را روی دستکش بمالید. حتماً اجازه دهید که دستکش در هوای آزاد خشک شود.

نحوه شستشوی صحیح دستکش های باغبانی

تعمیر و دوخت دستکش باغبانی

توجه داشته باشید که سوراخ‌های کوچک در دستکش‌های بافتنی پنبه‌ای یا مصنوعی را می‌توان با سوزن و نخ دوخت، ولی خب سوراخ‌های دستکش‌های لاتکس یا چرمی را نمی‌توان. بهتر است که دستکش‌های لاتکس یا چرمی را برای محافظت از دستان خود تعویض کنید.

نگهداری صحیح از دستکش باغبانی

قبل از اینکه دستکش ها را در فضای خشک و مطبوع نگهداری کنید، مطمئن شوید که پس از تمیز کردن، برای جلوگیری از کپک زدن، آن ها را کاملاً خشک کنید.

سخن آخر

دستکش های باغبانی را می توان از جنس های مختلفی همچون چرم، پنبه، لاتکس، نئوپرن، مواد مصنوعی و یا ترکیبی از پارچه ها تهیه کرد. نحوه شستن دستکش های باغبانی به جنس دستکش بستگی دارد. درست است که هیچ باغبانی دستکش تمیز و بکری ندارد، اما خب توجه داشته باشید که شما باید پس از دست زدن به مواد شیمیایی یا گیاهان بیمار، دستکش های باغبانی را به طور کامل بشویید


مطالب مرتبط:

چگونه کفش سفید را تمیز کنیم

بهترین نرم کننده و پاک کننده لوازم چرمیاز
1
رای