روش شستن و تمیز دستکش چرم و اصول تعمیر و نگهداری دستکش چرم

روش شستن و تمیز دستکش چرم و اصول تعمیر و نگهداری دستکش چرم چگونه دستکش چرم را بشوییم ؛ روش شستن انواع دستکش های چرمی؛ نحوه تمیز و پاک کردن لکه از روی دستکش چرمی در خانه و اصول مراقبت، تعمیر و نگهداری دستکش چرمی در سلام دنیا بیاموزید.

دستکش‌های چرمی می‌توانند از دستکش‌های مطالعه، کار تا دستکش‌های ورزشی برای کمک به بهبود عملکرد شما تا اکسسوری‌های چرمی شیک و متناسب با مجموعه شما متغیر باشند. در نهایت انواع دستکش ها در اثر تعریق و تماس با سطوح کثیف می شوند و باید تمیز شوند. در این مطلب از سلام دنیا درباره نحوه تمیز کردن، شستن و اصول نگهداری از دستکش های چرم صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی

چرم ممکن است در اثر تماس زیاد با آب آسیب ببیند، بنابراین تمیز کردن باید با دقت با صابون مخصوصی که برای محافظت از چرم طراحی شده است انجام شود. مهمتر از همه، آخرین مرحله تمیز کردن، حالت دادن به چرم است تا انعطاف پذیر و مقاوم در برابر آب و کثیفی باقی بماند.

اکثر انواع چرم صاف (معروف به چرم آنالین و ناپا) به خوبی به فرآیند تمیز کردن توضیح داده شده در زیر پاسخ می دهند. اما چرم جیر و نابوک، که هر دو دارای روکش خشن  هستند، به روش متفاوتی از تمیز کردن نیاز دارند.

نکته

اگر دستکش های چرمی دارید که با خز طبیعی اندود یا تزئین شده اند ، بهتر است آن ها را توسط یک فرد حرفه ای ببرید تا تمیز کند. تمیز کردن در خانه، به غیر از از بین بردن لکه های سبک روی نوک انگشتان، می تواند به خز آسیب برساند.


حتما بخوانید: روش شستن کاپشن چرم مصنوعی و طبیعی در خانه با لباسشویی


آنچه شما نیاز دارید
تجهیزات / ابزار

 • پارچه های میکروفیبر
 • کاسه کوچک یا فنجان مخلوط کن
 • حوله جاذب
 • برس نرم

مواد

 • صابون زین یا کاستیل
 • سرکه سفید مقطر
 • نرم کننده چرم
 • ایزوپروپیل (مالش) الکل
 • سواب پنبه
 • جوش شیرین

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی1

دستورالعمل ها برای مراقبت از دستکش های چرمی

 • مواد شوینده : صابون زین یا صابون کاستیل
 • دمای آب: گرم
 • نوع چرخه: فقط شستن با دست
 • چرخه خشک کردن: فقط در هوا خشک شود.
 • درمان های خاص: بعد از شستشو از نرم کننده چرم استفاده کنید.
 • هر چند وقت یکبار تمیز کنید: حداقل یک بار در سال؛ یا زمانی که به وضوح کثیف است

نحوه تمیز کردن دستکش های چرمی

1. خاک را تمیز کنید

در یک کاسه کوچک یا پیمانه، مقدار مساوی آب گرم و سرکه سفید مقطر را با هم مخلوط کنید. یک پارچه میکروفیبر را با مخلوط مرطوب کنید و به آرامی قسمت های لکه دار را پاک کنید. با انتقال خاک به قسمت تمیز پارچه حرکت کنید.

اگر دستکش‌ها گلی شده‌اند، قبل از پاک کردن گل، اجازه دهید گل خشک شود. از یک برس نرم استفاده کنید تا آن را پاک کنید و سپس لکه های باقی مانده را پاک کنید.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی2

2. لکه های جوهر را پاک کنید

برای پاک کردن لکه جوهر از چرم، یک سواب پنبه ای را به الکل ایزوپروپیل (مالش) آغشته کنید. از یک انتهای لکه جوهر شروع کنید و به آرامی آن را با سواب بمالید. از مالش دادن خودداری کنید زیرا می تواند به چرم آسیب برساند. با انتقال جوهر، سواب را دور بیندازید و از یک سواب تازه استفاده کنید. به آرامی کار کنید تا از پخش شدن لکه جوهر جلوگیری کنید.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی3

3. یک محلول تمیز کننده آماده کنید

در یک کاسه کوچک، یک محلول آب گرم و یک صابون مایع ملایم مانند صابون کاستیل یا زین ایجاد کنید. اگر از نوار یا صابون ژل در قالب استفاده می کنید، یک پارچه میکروفیبر را خیس کنید و آن را روی نوار بمالید تا کف روی پارچه ایجاد شود.


حتما بخوانید: روش شستن دمپایی حوله ای، جیر و چرمی


نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی4

4. قسمت بیرونی دستکش ها را تمیز کنید.

دستکش ها را صاف روی یک حوله جاذب قرار دهید. از پارچه صابونی برای پاک کردن کثیفی از دستکش استفاده کنید که از مچ شروع می شود و به سمت هر انگشت حرکت می کند. حتما بین هر انگشت را به خوبی تمیز کنید. چرم را اشباع نکنید، بلکه روی تمیز کردن سطح تمرکز کنید.

هنگام انتقال خاک، پارچه را اغلب بشویید و در صورت نیاز مجدداً از صابون استفاده کنید. دستکش ها را برگردانید و از طرف دیگر هم تکرار کنید.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی5

5. قسمت داخلی دستکش ها را تمیز کنید.

در صورت امکان، دستکش ها را از داخل بچرخانید و مراحل تمیز کردن را تکرار کنید. اگر دستکش‌ها با خز مصنوعی  پوشیده شده‌اند ، داخل آن را با پارچه‌ای مرطوب شده با مخلوط 50:50 سرکه سفید مقطر و آب پاک کنید تا به کنترل باکتری‌ها و بو کمک کنید. 

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی6

6. دستکش ها را بشویید

از یک پارچه میکروفیبر تمیز و مرطوب برای "شستشوی" دستکش در دو طرف استفاده کنید. با توجه دقیق به درزها و نواحی بین انگشتان، هرگونه باقیمانده کف را پاک کنید. برای جلوگیری از رطوبت بیش از حد در حین کار، پارچه را بشویید و خوب بچرخانید. 

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی7

7. دستکش ها را در هوا خشک کنید

دستکش ها را در سمت راست به بیرون روی یک حوله تمیز و جاذب قرار دهید تا در هوا خشک شود. هرگز دستکش های چرمی را در زیر نور مستقیم خورشید یا نزدیک منبع گرما قرار ندهید تا سرعت خشک شدن را افزایش دهید. بعد از یک ساعت آن ها را چک کنید و روی دست هایتان بگذارید تا به شکل و کشش چرم کمک کند. اگر داخل به شدت مرطوب است، آنها را به سمت بیرون بچرخانید. یک ساعت دیگر صبر کنید، آنها را به سمت راست بچرخانید و دوباره بپوشانید تا به ارامی خشک شوند. اکثر دستکش ها در کمتر از هشت ساعت کاملا خشک می شوند. 

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی8

8. از نرم کننده چرم استفاده کنید

برای نرم و لطیف نگه داشتن چرم، پس از خشک شدن کامل از یک نرم کننده چرمی تجاری در قسمت بیرونی دستکش استفاده کنید. دستورالعمل های برنامه روی برچسب را دنبال کنید. 


حتما بخوانید: بهترین نرم کننده و پاک کننده لوازم چرمی


نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستکش های چرمی9

انواع دستکش های چرمی چیست؟

دستکش های چرمی از پوست حیوانات سم دار مختلف ساخته می شوند. بیشتر دستکش ها از پوست گاو استفاده می کنند، اما دستکش های ساخته شده از پوست خوک، پوست بز، پوست گوسفند و آهو نیز به راحتی در دسترس هستند. از هر نوع پوستی که استفاده می شود، دستکش ها را می توان در پوشش ها، وزن ها و کیفیت های مختلف چرم ساخت: 

 • آنیلین : چرم آنیلین یک چرم تمام دانه است که با ماده شیمیایی آنیلین درمان شده است. این رایج ترین نوع چرم است که برای دستکش های زمستانی، کاری و ورزشی استفاده می شود.
 • Nappa : بالاترین درجه چرم، چرم Nappa بسیار نرم و انعطاف پذیر است. معمولا از پوست گوسفند یا گوسفند دانه کامل تهیه می شود.

دو نوع دیگر چرم دارای روکش های خشن و پوشک هستند که باید با استفاده از تکنیک های خاص تمیز شوند:

 • جیر: چرم جیر طبیعی از قسمت زیرین نرم پوست حیوانی با دانه های دوشاخه ایجاد می شود. دارای روکش پوشک است که به راحتی لکه می شود.
 • نوبوک: از نظر ظاهری مشابه جیر، نوبوک از قسمت بالای پوست حیوان استفاده می کند که به خوبی سمباده و صاف شده است تا نرم ترین و مخملی ترین پوشش چرم را ایجاد کند.

پاک کردن لکه از روی دستکش چرمی

بیشتر لکه های دستکش چرمی با مالش مخلوط آب و سرکه سفید به راحتی از بین می روند. در مورد جوهر و سایر لکه های روغنی، مالش با پارچه ای که با الکل مرطوب شده است معمولاً کار را انجام می دهد.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه روغن از روی کت جیر


مراقبت و تعمیر دستکش چرمی

اگر درز دستکش لباس شما پاره شده است، آنها را برای تعمیر به تعمیرگاه کفش ببرید. بیشتر تلاش‌ها برای تعمیرات خانگی موفقیت‌آمیز نبوده و می‌توانند باعث آسیب بیشتر به چرم‌های ظریف شوند. برای دستکش‌های کاربردی که ظاهر آن‌ها مهم نیست، انواع کیت‌های تعمیر چرم موجود است که موادی را برای اعمال مواد چسبنده خود چسب بر روی سوراخ‌ها یا دوختن درزهای پاره‌شده فراهم می‌کند.

نگهداری دستکش های چرمی

در صورت عدم استفاده، دستکش های چرمی باید قبل از نگهداری کاملاً خشک شوند. آنها را در یک کیسه پنبه ای قابل تنفس قرار دهید تا از گرد و غبار محافظت شود، اما با گردش هوا کافی برای جلوگیری از تشکیل کپک. نگهداری در سطل پلاستیکی می تواند باعث زرد شدن دستکش های چرمی سفید شود. ایده خوبی است که قبل از اینکه دستکش های چرمی خود را برای مدت طولانی نگهداری کنید، آنها را نرم کنید.

هر چند وقت یکبار دستکش های چرمی را تمیز کنید؟

حتی دستکش های چرمی که به ندرت استفاده می شوند، باید سالی یک یا دو بار تمیز و نرم شوند تا چرم انعطاف پذیر بماند. ایده خوبی است که دستکش های زمستانی را درست قبل از قرار دادن آن ها برای نگهداری فصلی تمیز و حالت دهی کنید. 

دستکش هایی که مکرر استفاده می شوند باید هر زمان که به طور مشهود کثیف می شوند، کاملا تمیز شوند، اما مطمئن شوید که فقط در صورت لزوم این درمان را دریافت می کنند، زیرا چرم دوست ندارد زیاد در معرض آب قرار گیرد. دستکش های کار چرمی را می توان بعد از هر بار استفاده و با استفاده از محلول سرکه/آب مرطوب کرد، اما باید هر چند ماه یکبار کاملاً تمیز و نرم شوند.

نکاتی برای تمیز کردن دستکش های چرمی

 • برای کمک به کنترل بو در دستکش های خزدار بین تمیز کردن، دستکش ها را با انگشتان به سمت پایین به چوب لباسی ببندید. داخل دستکش ها را  جوش شیرین خشک بپاشید و اجازه دهید 24 ساعت آویزان شوند. دستکش ها را از داخل بچرخانید و قبل از پوشیدن دوباره، جوش شیرین را با برس بیرون بکشید.
 • در حالی که دستکش های شما در حال خشک شدن هستند، به طور دوره ای آن ها را روی دست های خود قرار دهید تا چرم را کشیده و از جمع شدن آن ها مطمئن شوید.
 • اجازه دهید دستکش های مرطوب به آرامی خشک شوند، زیرا این کار از سفت شدن و ترک خوردن چرم جلوگیری می کند. هرگز دستکش های خیس را با سشوار خشک نکنید و آنها را روی رادیاتور یا منبع حرارت دیگری قرار ندهید تا خشک شوند.
 • اگر یک دستکش را بپوشید در حالی که با دست دیگر آن را با استفاده از محلول آب/صابون زین پاک می کنید، تمیز کردن دستکش ممکن است آسان تر باشد.

سوالات متداول

آیا باید دستکش های چرمی خود را ضد آب کنم؟

اگر به طور مرتب چرم را حالت دهی می کنید، معمولاً عایق رطوبتی لازم نیست. قرار گرفتن گهگاهی در معرض باران یا برف به آنها آسیبی نمی رساند. اما اگر دستکش‌های شما مرتباً در معرض شرایط مرطوب قرار می‌گیرند، می‌توانید آن‌ها را با محصولی مانند Nikwax که برای ضدآب نگه داشتن چرم ساخته شده است، ضد آب کنید.

چگونه می توانم یک جفت دستکش چرمی قدیمی را نو کنم؟

دستکش های قدیمی که برای مدت طولانی استفاده نشده اند ممکن است خشک و سفت شوند. مالش کامل آنها با لانولین یا نرم کننده چرمی در حین پوشیدن دستکش، آنها را نرم می کند و به آنها کمک می کند تا در دستان شما اصلاح شوند. هنگامی که دوباره انعطاف پذیر شدند، می توانید آنها را به سمت بیرون برگردانید تا داخل آن ها تمیز شود.

چگونه لکه های روغن را از دستکش های چرمی پاک کنم؟

تا جایی که می توانید روغن را با دستمال کاغذی خشک پاک کنید. سپس، پودر بچه یا نشاسته ذرت را روی محل لکه دار بپاشید و اجازه دهید روی دستکش یک شب بماند. پودر روغن بیشتری را جذب می کند و می توان آن را پاک کرد. طبق معمول این کار را با تمیز کردن دستکش ها دنبال کنید.

سخن آخر

با توجه به نکاتی که در این مطلب جهت مراقبت از دستکش های چرمی آمده می توانید از این نوع دستکش ها در زمان بیشتری استفاده نمایید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مطالب مرتبط:

پاک کردن لکه مبل چرمی، پارچه ای

روش تمیز کردن چکمه جیر پوست گوسفنداز
2
رای