گل یاس؛ اطلاعات و راهنمایی کامل برای کاشت و نگهداری از درختچه گل یاس (یاسمن)

گل یاس؛ اطلاعات و راهنمایی کامل برای کاشت و نگهداری از درختچه گل یاس (یاسمن) گل یاس یک گیاه زینتی و خوش عطر است که در اصل در مناطق گرمسیری رشد می کند. برای پرورش گل یاس باید فضای گرم و سر پوشیده ای را انتخاب کنید. مراقبت از آن نیازمند توجه (شامل: هرس، آبیاری و نور کافی) است.

پرورش گل یاس: راهنمایی و نکات لازم برای پرورش و مراقبت از گل یاسمن

گل یاس یک گیاه زینتی و خوش عطر است که در اصل در مناطق گرمسیری رشد می کند. رایحه خوش آن در صنعت عطر سازی مورد توجه است و این گیاه خاصیت درمانی دارد. گل یاسمن می تواند به صورت درختچه یا بوته باشد و بعضی از آنها به شکل گل همیشه سبز هستند. بیشتر گل های یاسمن در نواحی گرمسیری تا نیمه حاره وجود دارند، اگرچه کمی از آنها در مناطق معتدل هم رشد می کنند. یکی از مهم ترین جنبه های نگهداری از گل یاس مراقبت از این گیاه در مقابل آب و هوای سرد است. وقتی گل یاس رشد می کند می تواند پوشش خوش بویی در باغ، روی داربست ها و دیوارها ایجاد کند. انواع بوته های گل یاس برای ایجاد منظره زیبا با شکوفه های خوشبو و درخشان به رنگ های صورتی، سفید، کبود یا حتی زرد عالی هستند.

مراقبت از گل های یاس

مراقبت از گل یاس شاید نیازمند کمی تلاش و زحمت باشد اما نتیجه کار خیلی با ارزش است. همۀ گل های یاس خوشبو نیستند اما متداول ترین و بادوام ترین نوع آنها خوشبو هستند. نوع رایج این گل به صورت درختچه است و برگ های سبز و براق بزرگتری نسبت به گل یاس زینتی دارد. اگر این گل ها در فضای سر پوشیده کاشته شوند، هر دو نوع می توانند در آب و هوای معتدل هم سالم باقی بمانند. گل یاس عربی بوته کوچکی با برگ های همیشه سبز است. تنوعات دیگری برای گونه های گل یاسمن وجود دارد که برای آب و هوای نیمه حاره مناسب هستند. یادگیری نحوه پرورش و کاشت گل یاس (یاسمن) یک منظره چشم نواز و بوی مطبوع به فضای باغ خواهد افزود.

نحوه پرورش گل یاس

وقتی که می خواهید گل یاسمن پرورش بدهید، فضای گرم و سر پوشیده ای را انتخاب کنید. بعضی از درختچه های مختلف که به ارتفاع نیم متر رسیدند به ساختارهای مراقبتی نیاز دارند. تمام گل های یاس نور مستقیم خورشید را به محلی که نور را سایه می کند با خاک خوب خشک شده و کمی حاصل خیز ترجیح می دهند. گیاه را در خاک و هم سطح با گلدانی که در آن رشد کرده بود، بکارید. بیشتر گل های یاسمن به خاطر دوام بیشتر به ساقه های پایه پیوند می خورند.

روش کاشت و پرورش گل یاس

 نحوه مراقبت از درختچه یاس

مراقبت و نگهداری از گل یاسمن کار سختی نیست اما به توجه زیاد نیاز دارد. درختچه ها در ابتدای جوانی نیاز به پرورش دارند. ممکن است از گیره هایی برای بستن گیاه استفاده کنید یا فقط برای قسمتی از آنها داربست درست کنید. گیاه را در فصل بهار قبل از باز شدن شکوفه ها جدید حاصل خیز کنید. در سال دوم برای رشد بیشتر شاخه سر درختچه ها را کوتاه کنید با این کار بوته ها پرپشت تر خواهند شد. درختچه گل یاس مستعد نفوذ آفتی به نام تارتنچه است که می توان با استفاده از روغن گل برزی یا روغن چریش با آن مقابله کرد.

مراقبت از گل یاس (یاسمن) خانگی

گونه های یاسمن پاکوتاه می توانند گل های خانگی خوبی باشند. آنها به رطوبت و محیط آفتابی در خانه نیاز دارند. البته درختچه یاس را هم می توانید به خانه تان بیاورید چون ارتفاع آنها به سادگی با هرس یا کوتاه کردن در فصل زمستان (خواب) کنترل می شود. گیاهانی که در گلدان کاشته می شوند دسترسی به مواد مغذی اضافی ندارند، بنابراین آنها به حاصلخیزی دو بار در سال نیاز دارند. برای جلوگیری از لکه دار شدن برگ های براق گل به دقت مراقب حیوانات خانگی و نفوذ آب از قسمت انتهایی گلدان باشید. گل یاس در اواخر بهار تا فصل تابستان گل خواهد داد. در اوایل بهار قبل از فصل شکوفه زدن به دلیل نیاز به فضای بیشتر، آنها را در گلدان بزرگتری بکارید.

روش مراقبت از گل یاسمن خانگی

نحوه هرس کردن گل یاس

زمان کوتاه کردن گل در فصل بهار است و آنها را در فضای بدون گیاه بکارید. گل را با شیب به سمت هورمن ریشه ای کوتاه کنید و در آخر آنها را به سمت میانه بدون خاک فشار دهید مانند کود گیاهی. شاخه های بریده را کمی مرطوب نگه دارید. بهترین زمان برای رشد بیشتر گل های هرس شده از خرداد ماه تا اوایل آبان ماه است. زمانی که شاخه های بریده ریشه زدند مطابق دستورالعمل های کلی گل یاسمن از آنها مراقبت کنید.

بیماری های شایع گل یاس

بیماری در گل های یاس

بیماری به صورت مکرر برای گل یاسمن پیش نمی آید و اگر از گلی که از مناطق گرمسیر به نواحی بومی نیمه حاره آورده شده مراقبت شود، گل به خوبی رشد می کند. بیماری گل یاس می تواند شاخه و برگ، ریشه و گل ها و روی هم رفته سلامت گیاه را تهدید کند. بعضی اوقات این بیماری به دلیل رطوبت زیاد در شرایط بسیار گرم به وجود می آید و گاهی اوقات حشرات باعث بروز بیماری در گل می شوند. بیماری های گوناگون و شایع گل یاس به گستردگی هر یک از انواع این گل هستند اما اولین قدم برای تشخیص این بیماری اطمینان از نحوه صحیح مراقبت از گیاه است.

 بیماری های شایع گل یاسمن

بیماری شایع گل یاس (یاسمن)

زمانی که از سلامت و میزان نوع خاک، نور، سطح گرما، مواد مغذی و رطوبت که همگی از احتیاجات گیاه شما هستند، مطمئن شدید حالا زمان بررسی عوامل دیگری برای بروز بیماری گیاه است. آفت لکه برگی برای گل های یاس بیماری شایعی است چون این آفت ها دوست دارند که در آب و هوای گرم و کمی مرطوب زندگی کنند. این شرایط برای رشد انواع بیماری های قارچی بسیار مطلوب است. معمول ترین بیماری های گل یاس بادزدگی، زنگ گیاهی (توسط قارچ ها ایجاد می شود) و پژمردگی هستند که همه این بیماری ها بروی بسیاری از گیاهان مختلف اثر می گذارند. این موارد بیماری های اولیه برگ ها و ساقه ها هستند که باعث پژمرده شدن برگ، رنگ پریدگی و کم رنگ شدن آن، ریختن برگ ها و شکندگی ساقه و گاهی اوقات به گیاهان جوان تر هم سرایت می کنند.

درمان بیماری قارچی گل یاس به قارچ کش یا ترکیب جوش شیرین و آب نیاز دارد. پیشگیری از بیماری موضوع حیاتی است چون وقتی که تخم قارچ ها زنده هستند خلاص شدن از آنها کار سختی است. از آبیاری بیش از حد گل ها خودداری کنید و ایجاد دایره های زیادی اطراف گیاه به کاهش رشد قارچ کمک می کند. بیماری فرسایش ریشه نیز باعث ریزش برگ ها و تغییر رنگ آنها می شود. اما عمده ترین دلیل بروز این مشکل کرم های انگلی هستند که ریشه را می خورند و به گل آسیب می رسانند. زمانی که کرم به گیاه نفوذ پیدا می کند دفع آنها کار بسیار سختی می شود، اما شما می توانید روش خاک خیس خورده با حشره کش های مناسب را امتحان کنید. در غیر این صورت، فقط باید انواع پایدار گل یاس را خریداری کنید.

درمان بیماری قارچی گل یاس با جوش شیرین

درمان بیماری گل یاسمن

اولین قدم برای مقابله با هر نوع بیماری، قرنطینه کردن گیاه تحت تاثیر واقع شده است. مرحله دوم نیاز دارد تا  قسمت های آسیب دیده و بیمار گیاه حذف شوند. این کار شامل برداشتن برگ های افتاده هم می باشد. درمورد گل هایی که در گلدان کاشته شده اند باید گل را در گلدان تمیز و مطابق اصول بهداشتی با خاک تازه بکارید این کار از پراکندگی بعدی تخم قارچ ها برای آسیب رساندن به گل جلوگیری خواهد کرد. سپس برای پیشگیری از بیماری های گل یاس طبق نحوه صحیح آبیاری و مراقبت های مخصوص گیاه بومی عمل کنید.

درمورد گل هایی که در خاک کاشته می شوند موضوع کمی سخت تر است، اما می توانید اطراف گیاه را حفره ای بکنید و آن را با خاک تازه پر کنید یا به طور کلی گل را از خاک خارج کنید و ریشه ها را بشویید و گل را در مکانی که اخیرا اصلاح شده دوباره بکارید. از اسپری روغن چریش برای رفع هر نوع آفت حشره ای، و از قارچ کش ها یا ترکیب جوش شیرین و آب را برای مقابله با قارچ ها و مراقبت صحیح از گیاه بومی برای ارتقا رشد گل و کمک به بهبود سلامت آن استفاده کنید.

روش های درمان بیماری های گل یاسمن

منبع: gardeningknowhow

از
3
رای