روش تازه نگه داشتن سالاد برای یک هفته با چند ترفند ساده

روش تازه نگه داشتن سالاد برای یک هفته با چند ترفند ساده هیچ سالادی به طور نامحدود تازه نخواهد ماند اما با چند ترفند ساده می توانید بعد از تهیه سالاد آن را تا حدود یک هفته تازه نگهداشته و از مصرف آن لذت ببرید. روش تازه نگه داشتن انواع سالاد خام و پخته در یخچال را در سلام دنیا ببینید.

سالادها یک روش عالی برای استفاده از میوه های تازه و سبزیجات در رژیم غذایی شما هستند اما اگر آنها را از قبل درست کرده باشید، تازه نگه داشتن آنها دشوار است. اگر نمی خواهید سالاد خود را درست قبل از مصرف آن مخلوط کنید، مطمئن شوید که سبزیجات را با یک دستمال کاغذی در یخچال نگهداری کرده و سالاد میوه را نیز با آب یا آب مرکبات تازه نگه دارید. هیچ سالادی به طور نامحدود تازه نخواهد ماند اما با چند ترفند ساده می توانید بعد از تهیه سالاد آن را تا حدود یک هفته تازه نگهداشته و از مصرف آن لذت ببرید. پس با ما در این مقاله از سایت سلام دنیا همراه باشید تا ترفندهای ساده برای تازه تگه داشتن سالاد برای یک هفته را بیاموزید.

روش تازه نگه داشتن سالاد و سس برای یک هفته با چند ترفند ساده

روش 1: نگهداری سالادهای سبزیجات برگی

1. کاهو و سایر سبزیجات برگ دار را خرد کرده و بشویید

ریشه های کاهو برگی را خرد کرده و هسته کاهو را خارج کنید. یک کاسه را با آب خنک پر کرده و اجازه دهید برگها حدود ده دقیقه در آن خیس بخورند، سپس آنها را خارج کنید. اگر آب کثیف به نظر می رسد آن را دور ریخته و کاسه را مجدداً از آب پر کنید. این فرآیند را آن قدر تکرار کنید تا آب باقیمانده تمیز باشد. سپس برگها را شسته و روی یک حوله کاغذی تمیز بگذارید.


حتما بخوانید: طرز تهیه سالاد مرغ و کاهو خوشمزه رستورانی


روش تازه نگه داشتن سالاد

2. برگها را با دستگاه چرخان سالاد خشک کنید

برگها را درون سبد دستگاه چرخان قرار داده و درب آن را بدرستی ببندید. برگها را برای مدت 15 الی 20 ثانیه در دستگاه چرخان خشک کنید تا آب اضافی آنها گرفته شود.

3. اگر دستگاه چرخان ندارید، برگ های کاهو را در یک حوله چای پیچید

حوله را باز کرده و برگهای مرطوب را روی آن بچینید. حوله را با برگهای داخل آن به آرامی لوله کرده و با کمی فشار برگها را خشک کنید. بعد از چند ثانیه می توانید آن را باز کرده و برگهای خشک شده کاهو را بردارید.

4. سایر مواد سالاد را خرد کرده و بشویید

بسیاری از سبزیجات مانند گوجه فرنگی و خیار را می توان زیر آب شیر شستشو داده و با حوله های تمیز کاغذی خشک کنید. بعضی دیگر مانند هویج ممکن است نیاز به تمیز کردن با برس سبزیجات یا پوست کندن برای از بین بردن آلودگی های انباشته شده در شیارهای خارجی پوست آنها داشته باشند.

5. مواد سالاد را در یک کاسه جمع کنید

در زیر کاسه سبزیجات سنگین تر مانند هویج و خیار را قرار داده و کاهو و سایر سبزیجات برگی را روی آنها بریزید. آن را به آرامی هم بزنید اما سس را روی سالاد نریزید زیرا باعث شل شدن برگ ها می شود.

6. سس و سایر تزئینات را تا قبل از خوردن سالاد، اضافه نکنید

هر نوع سس یا چاشنی دیگر را در یک ظرف جداگانه در یخچال نگهداری کنید. افزودن زودهنگام آنها باعث شل و پژمرده شدن برگها می شود.

چگونه سالاد را تازه نگهداریم

7. بر بالای کاسه سالاد، یک دستمال کاغذی تمیز و خشک قرار دهید

آن را بر روی برگهای سالاد پهن کرده یا در کاسه های کوچکتر می توانید آن را تا کنید. دستمال کاغذی آب و رطوبت سبزیجات را به خود جذب کرده و باعث می شود برگها خیس و پژمرده نشوند.

8. اگر سالاد شما حاوی سبزیجات آب دار است، دستمال های کاغذی را لایه لایه روی آنها قرار دهید

اگر سالاد شما دارای سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی و خیار است که غلظت آب بالایی دارند و باعث خیس شدن زودهنگام سبزیجات برگی می شوند، باید این اقدامات را بیشتر انجام دهید. مقداری از سالاد خود را در کاسه ریخته و روی آن یک دستمال کاغذی بگذارید. بر روی آن کمی سالاد را پهن کرده و مجدداً یک ورق دیگر دستمال کاغذی روی آن قرار دهید. می توانید این کار را برای دو تا چهار لایه تکرار کنید، اما نهایتاً یک دستمال کاغذی باید در بالاترین سطح قرار بگیرد.

  • بعضی سبزیجات که دارای آب زیادی هستند عبارتند از کرفس، تربچه، کدو سبز، کدو مسمایی و فلفل دلمه ای.

9. ظرف را با استفاده از درپوش، پلاستیک یا هر دو محکم کنید

یک لایه محکم از پلاستیک چسبناک روی کاسه قرار دهید تا از ورود هوا و خراب شدن برگها جلوگیری کند. اگر کاسه دارای درپوش است، آن را روی لایه پلاستیکی قرار دهید تا از لایه محافظ بیشتری استفاده کنید.

10. سالاد را در یخچال قرار دهید تا به مدت یک هفته تازه بماند

هر چند روز یکبار سالاد را بررسی کنید و برگها را به آرامی هم بزنید. در صورتی که دستمال های کاغذی بیش از حد خیس شده بودند، آنها را تعویض کنید.

راه های تازه نگهداشتن سالاد در یخچال برای یک هفته

روش 2: روش تازه نگه داشتن سالاد میوه در یخچال برای 5 روز

1. میوه ها را شسته و برش بزنید

تمامی میوه ها به جز موز را شسته و آنها را به قطعات لقمه ای خرد کنید. میوه های خرد، شسته و خشک شده را در یک کاسه قرار دهید.

  • پوست خربزه، طالبی و هندوانه بشویید و قسمت بالا و پایین آن را برش داده و  سپس آن را از وسط برش بزنید. سپس گوشت میوه را به صورت مربع شکل خرد کنید.
  • سیب ها را شسته و آنها را با دستمال کاغذی تمیز خشک کنید، سپس ناحیه اطراف هسته را برش داده و بقیه را به صورت مربع شکل خرد کنید.
  • توت ها را کاملاً شسته و روی دستمال کاغذی بگذارید تا خشک شوند.
  • اگر از موز استفاده می کنید، آن را پوست کنده و به صورت دایره های کوچک برش بزنید.

2. اگر از میوه های اکسید کننده استفاده می کنید، میوه های خرد شده را با آب مرکبات بپوشانید

یک لیمو ترش، آناناس یا پرتقال را برش داده و آب را در یک کاسه کوچک و جداگانه بگیرید. یک قاشق غذاخوری آب مرکبات را در یک فنجان آب مخلوط نموده، سپس آن را روی میوه های خرد شده بریزید.

  • استفاده از آب مرکبات فقط در صورت داشتن میوه هایی که اکسید کننده هستند، لازم است. اگر سالاد میوه شما فاقد این گونه میوه هاست و فقط از میوه هایی مانند توت، خربزه یا مرکبات تشکیل شده است، استفاده از یک ظرف درب دار ضدهوا در داخل یخچال، باید آن را تازه نگه دارد.

حتما بخوانید: طرز تهیه سالاد میوه خوشمزه با میوه های فصل و خامه


3. اگر آب مرکبات ندارید، میوه ها را در آب سرد نگهداری کنید

میوه ها را در یک کاسه پلاستیکی (ترجیحاً درب دار) قرار داده و آن را تا لبه با آب سرد پر کنید تا میوه ها کاملاً در آب غوطه ور شوند.

نگهداری از سالاد میوه های تازه

4. یک درب ضد هوا روی کاسه قرار دهید

میوه ها به دلیل داشتن آب زیاد، سریعتر از سبزیجات برگ دار خراب می شوند، بنابراین سالاد میوه خود را در صورت امکان در یک کاسه درب دار نگهداری کنید. در غیر این صورت، با پلاستیک سلفون روی کاسه سالاد را به طور کامل ببندید.

5. سالاد میوه را به مدت سه تا پنج روز در یخچال قرار دهید

سالاد میوه شما برای تازه ماندن باید در یخچال نگهداری شود، حتی اگر سالاد شما حاوی میوه های اکسید کننده نباشد. نگهداری بیش از پنج روز سالاد میوه در یخچال توصیه نمی شود. پس از گذشت این مدت، میوه ها طراوت خود را از دست می دهند.

6. قبل از سرو سالاد میوه، آب آن را تخلیه کنید

کاسه را از یخچال خارج کرده و سالاد میوه را درون صافی بر روی سینک دستشویی بریزید یا آن را با قاشق سوراخ دار از کاسه خارج کنید تا آب آن گرفته شود.

7. هر زمان که قصد مصرف سالاد را داشتید، سس و چاشنی ها را به آن اضافه کنید

سس و چاشنی ها را در یک ظرف جداگانه در یخچال نگهداری کرده و قبل از مصرف، آنها را داخل سالاد بریزید.

روش تازه نگه داشتن سالاد میوه در یخچال

روش 3: روش تازه نگه داشتن سالادهای حاوی گوشت، تخم مرغ و پاستا برای یک هفته

1. سالاد الویه و سالاد ماکارونی تا چند روز در یخچال میماند

سالاد را در ظرف مهر و موم شده و دارای درب ضد هوا قرار دهید. بسیاری از سالادها مانند سالاد مرغ یا تن ماهی و سالاد ماکارونی مواد اولیه پخته شده ای دارند، بنابراین بسیار مهم است که این مواد غذایی تا حد امکان در معرض هوا قرار نگیرند. اگر فقط برای پوشاندن ظرف از سلفون استفاده می کنید، بهتر است آن را بیش از دو یا سه روز در یخچال نگه ندارید.


حتما بخوانید: طرز تهیه سالاد تن ماهی مجلسی و خوشمزه 


2. ظرف سالاد را در اسرع وقت در یخچال قرار دهید

سالادهایی که دارای مواد اولیه پخته شده هستند، باید در یخچال نگهداری کنید تا از رشد باکتری ها یا بد شدن طعم آنها جلوگیری شود. اگر سالاد بیش از دو ساعت در خارج از یخچال نگه داشته شده یا بوی ناخوشایندی پیدا کرده بود، آن را دور بریزید (بویژه سالاد تخم مرغ یا سالاد سیب زمینی با سس مایونز).

نحوه تازه نگهداشتن سالاد ماکارونی ، سالاد ماهی در یخچال

3. سالاد خود را بیش از پنج روز در یخچال نگهداری نکنید

بسیاری از سالادها که حاوی مواد پخته شده و سس یا محصولات مایونزدار هستند، حتی در صورت نگهداری در یخچال بعد از حدود پنج روز خراب می شوند. مواد موجود در سالاد خود را مشخص کرده و بیش از زمان ماندگاری سریعترین ماده فاسد شدنی بکار رفته در سالاد، آن را نگهداری نکنید. سالاد ماکارونی فاقد سس مایونز را می توان به مدت پنج تا هفت روز تازه نگه داشت.

سخن آخر

هیچ سالادی به طور نامحدود تازه نخواهد ماند اما با چند ترفند ساده می توانید بعد از تهیه سالاد آن را تا حدود یک هفته تازه نگهداشته و از مصرف آن لذت ببرید. ما در این مطلب سلام دنیا، به شما این ترفندهای ساده که به شما در تازه نگه داشتن انواع سالاد خام و پخته در یخچال برای یک هفته را آموزش دادیم. امیدوارم که برایتان مفید بوده باشد. تجربیات و سوالات خود را در خصوص روش نگهداری سالاد برای مدت طولانی با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

آموزش تصویری روش های نگهداری خیار برای مدت طولانی

بهترین روش پخت اسفناج + طرز نگهداری اسفناج در فریزر

طرز فریز کردن بامیه خورشتی به شکل اصولی و گام به گام 

از
3
رای