آموزش تصویری روش های نگهداری خیار برای مدت طولانی + نکات آن

آموزش تصویری روش های نگهداری خیار برای مدت طولانی + نکات آن خیار؛ جزء سبزیجاتی است که بعد از گذشت چند روز شل و نرم می شوند. چندین روش و نکات کلیدی برای ذخیره سازی و نگهداری خیار برای طولانی مدت در یخچال و فریزر وجود دارد که در ادامه بیان شده است.

خیار میان وعده سالم و خوشمزه ای هستند اما بعد از گذشت چند روز شل و نرم می شوند. ماندگاری خیار را با پیچیدن آنها در دستمال حوله ای نمدار و قرار دادن آنها در یخچال طولانی تر کنید. برای ذخیره سازی طولانی مدت قبل از فریز کردن خیار آنها را با آب نمک ترکیب کنید. روش مناسبی برای فریز کردن انتخاب کنید تا مطمئن شوید خیار تا زمانی که به آنها نیاز دارید تازه باقی می مانند.

ترکیبات:
 • برش های فریز شده
 • 7 خیار سایز کوچک
 • 1 قاشق غذاخوری (14.8 میلی لیتر) نمک
 • 1 و نیم فنجان (360 میلی لیتر) شکر سفید
 • 1و 1/2 فنجان (360 میلی لیتر) سرکه سفید تقطیری

روش های نگهداری و ذخیره کردن خیار خرد و اسلایس شده

الف: آماده سازی خیار برای ذخیره سازی

1. قبل از ذخیره کردن خیار آنها را بشویید

خیار را از بسته بندی خارج کنید، حتی اگر آنها در بسته بندی سربسته و بدون هوا پلاستیکی هستند. آنها را با آب خنک، جاری در سینک ظرف شویی بشویید. شستن خیار با صابون نیاز نیست، اگرچه شستتشو با صابون به خیار صدمه نخواهد زد.

راه های ذخیره سازی خیار

2. خیار را کاملا خشک کنید

آنها قبل از اینکه ذخیره شوند باید خشک باشند. برای گرفتن نم بیشتر خیار را با دستمال حوله ای خشک کنید. سپس، آنها را داخل یک دستمال حوله ای یا پارچه بپیچید. تا زمانی که شما آماده خرد کردن خیار شوید پارچه یا دستمال رطوبت باقی مانده را جذب می کنند.

 • باید فورا از هر خیاری که نرم شده یا لکه های از کپک دارد استفاده شود. قسمت های نرم یا کپک زده را با چاقو جدا و دور بریزید.

روش آماده کردن خیار برای ذخیره سازی

3. برای اینکه ذخیره سازی آسان تر شود خیار را پوست بکنید

با استفاده از پوست کن سبزیجات خیار را پوست بکنید. پوست سبز و تیره را جدا کنید و گوشت سبز روشن را در معرض دید باقی بگذارید. از سفت شدن پوست نرم جلوگیری کنید. جداسازی آن آسان است، مگر اینکه شما بخواهید خیار را خرد کنید.

برای اینکه ذخیره سازی آسان تر شود خیار را پوست بکنید

4. خیار را به اندازه برش های کوچک ببرید

از چاقوی تیز استفاده کنید تا بتوانید خیار را به قسمت های قابل کنترل تری خرد کنید. برش ها را به طول 1/4 (0.64 سانتی متر) در نظر بگیرید. برش ها دقیق نمی شوند، بنابراین لازم نیست که خیلی دقیق برش ها را اندازه بگیرید. سعی کنید تا حد ممکن برش ها کوچک باشند تا در صورت امکان از جذب کردن آب آنها جلوگیری کنید.

 • زمانی که به درستی از خیار استفاده شود آنها بهترین میان وعده هستند. اگر تا به حال برنامه ای برای استفاده از خیار نداشته اید از خرد کردن آنها خودداری کنید. در عوض آنها را در دستمال حوله ای خشک بپیچید و آنها را داخل کیسه در یخچال بگذارید.

چگونه خیار خرد شده را نگهداری کنیم

ب: خیار خرد شده یخچالی

1. دستمال حوله ای را نمدار کنید

مهم نیست که چطور خیار را خرد می کنید، قسمت بدون پوست آنها را با دستمال حوله ای پوشیده نگه دارید. دستمال را با آرامی با آب سرد، جاری سینک نمدار کنید. از فرو بردن دستمال در آب خودداری کنید، چون رطوبت بیش از حد باعث می شود خیار سریع تر نرم شوند. آب اضافه را با فشار دادن از دستمال بگیرید.

 • خرد کردن خیار به اندازه برش های کوچک، آسان ترین روش برای ذخیره سازی آنها است، اما این تنها روش نیست. تا زمانی که گوشت خیار را تازه و پوست آن را خشک نگه می دارید می توانید خیاریی که کمی خرد شدند را ذخیره کنید.
 • اگر خیار را از وسط خرد کردید نیمه نمدار که در معرض دید هست را با دستمال حوله ای بپوشانید. پوست را با دستمال خشک بپوشانید تا از جذب رطوبت خیار خودداری کنید.

نگهداری خیار خرد شده در یخچال

2. خیار را با دستمال حوله ای بپیچید

برش های خیار را در قسمت میانی دستمال حوله ای بگذارید. انتهای آن را تا کنید تا برش ها را کاملا بپوشاند. مقداری رطوبت باید برای تازه نگه داشتن میوه بدون کپک باشد.

 • اگر درباره اضافه کردن رطوبت زیاد نگران هستید می توانید برش ها را در یک دستمال حوله ای خشک بپیچید.
 • چون نم باعث می شود خیار نرم و کپکی شوند، خیار خرد شده را به طور جداگانه از خیار خرد نشده ذخیره کنید.

آسان ترین روش برای ذخیره سازی خیار

3. خیار را در کیسه پلاستیکی در باز ذخیره کنید

کیسه های تولیدی در فروشگاه های مواد غذایی زیادی موجود هستند و به عنوان ظروف نگه دارنده خوبی از آنها استفاده می شود. کیسه های پلاستیکی دوباره قابل بسته شدن هم انتخاب دیگری هستند. کیسه ها از شل شدن خیار جلوگیری می کنند. این کار اجازه می دهد رطوبت از آن خارج شود.

خیار را در کیسه پلاستیکی در باز ذخیره کنید

4. کیسه را در گرم ترین قسمت یخچال بگذارید

اگر می خواهید آنها را در یخچال نگه داشته باشید کشو یا جایی که سبزیجات را در یخچال تازه نگه می دارد مناسب ترین نقطه می باشد. علاوه بر این، آنها را در قسمت جلو قفسه میانی قرار دهید. بهتر است خیار شما از هوای سرد که در نزدیکی کف و فریزر جمع می شوند دور باشند.

 • مطالعه نشان می دهد که خیار در سرما باقی نخواهند ماند. دمای کمتر از 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتی گراد) پس از 3 روز شروع به خراب کردن آنها می کند. دما را با بهترین شکل ممکن کنترل کنید و برش ها را در زودترین زمان ممکن مصرف کنید.

جلوگیری از شل شدن خیار

5. خیار خرد شده را از میوهایی که گاز اتیلن تولید می کنند دور نگه دارید

خیار نسبت به اتیلن حساس است و زمانی که در معرض آن قرار بگیرد سریع تر خراب می شود. اگر می توانید از ذخیره سازی این میوه ها با خیار خودداری کنید. اگر آنها را در یک یخچال می گذارید آنها را به قسمت جداگانه منتقل کنید یا از ذغال ها برای کاهش قرارگیری خیار در معرض اتیلن استفاده کنید.

 • این گاز نامرئی توسط میوهایی مانند: هندوانه، موز، سیب، هلو و گلابی تولید می شود. گوجه فرنگی ها یکی از مهم ترین دلایل کپک زدن خیلی سریع خیار است.

مهم ترین دلایل کپک زدن خیلی سریع خیار

6. خیار را در طی 2 روز بخورید

خیار دوام زیادی ندارند به ویژه بعد از اینکه آنها خرد شدند. برای استفاده از آنها طی چند روز برنامه ریزی کنید. ممکن است با ذخیره سازی درست و کمی خوشانسی آنها تا یک هفته سالم باقی بمانند.

 • به محض اینکه خیلی سریع خیار فاسد شد تعداد کمی از برش های ذخیره شده را کاهش دهید. اجازه بدهید تا زمانی که به آنها نیاز دارید خیار خرد نشده باقی بمانند.

تکنیک های نگهداری خیار اسلایس شده برای یک هفته

ج: خیار فریز شده

1. خیاری خرد شده را در کاسه بگذارید

برش های خیار را در کاسه بزرگ مخلوط کنید و تا حد امکان صاف بخوابانید و آنها را در صورت امکان در لایه جداگانه بگذارید. هر چقدر بیشتر بتوانید برش ها را پهن کنید نمک زدن به آن آسان تر خواهد بود. همچنین کاسه ای را انتخاب کنید که در برابر سرما مقاوم باشد.

راه نگهداری خیار در فریزر

2. نمک را روی خیار بپاشید

1 قاشق غذاخوری (14.8 میلی لیتر) نمک برای 7 فنجان خیار خرد شده در نظر گرفته می شود. زمانی که تعداد کمتری از این حد را خرد می کنید مقدار نمک را کاهش دهید. با استفاده از انگشتان یا قاشق اندازه گیری نمک را به اندازه مساوی پخش کنید. همچنین می توانید برای پوشاندن نمک روی خیار آنها را با دست یا کمک قاشق ترکیب کنید.

 • اگر در مورد میزان نمکی که باید استفاده کنید مطمئن نیستند مقدار کمی از آن را روی هر برش بپاشید. تا هر چقدر که می توانید از بین 2 انگشت نمک را بردارید و روی آنها بپاشید.
 • اگرچه، می توانید به صورت مستقیم خیار را بدون نمک و دیگر مواد افزودنی فریز کنید، اما آنها بدون نمک شل می شوند چون خیار آب خیلی زیادی دارند. همچنین آنها هنوز هم برای افزودن طعم به نوشیدنی ها، سوپ و اسموتی ها نیز خوب هستند.

موارد استفاده از خیار

3. خیار را به مدت یک شب در یخچال بگذارید

کاسه را به یخچال منتقل کنید. حالا لازم نیست کاری انجام بدهید، اما صبر کنید و می توانید کاسه را فقط برای 24 ساعت در آنجا بگذارید. اگر می خواهید مطمئن شوید که خیار ترد باقی می مانند روی کاسه را با حوله بپوشانید و یک مشت یخ روی آن قرار دهید.

چگونه خیار را ترد ذخیره کنیم

4. خیار را خشک کنید

روز بعد، کاسه را از یخچال خارج کنید و آب را بیرون بریزید. به کمک دست خیار را فشار دهید یا با وسایل آشپزخانه آب اضافی آن را خارج کنید. خارج سازی آب خیار برای ترد نگه داشتن آنها ضروری است.

خارج سازی آب خیار برای ترد نگه داشتن آنها

5. خیار را با شکر و سرکه مخلوط کنید

شکر سفید و سرکه سفید تقطیری را به کاسه اضافه کنید. مواد را با هم ترکیب کنید، اجازه دهید شکر حل شود چون خیار برای چند دقیقه در این مخلوط فرو برده می شوند.

 • نسبت این مواد براساس ذائقه تان تنظیم کنید. بسیاری اوقات، از شکر زیاد و سرکه کمتر برای شیرین تر شدن خیار استفاده می شوند. استفاده از سرکه بیشتر نسبت به شکر باعث ترش شدن خیار می شود و آنها را به خیار شور تبدیل می کند.

نکات نگهداری خیار به صورت خیار شور

6. خیار را در ظروف فریزر ذخیره کنید

دوباره ظرف را بیرون بیاورید و خیارشور را به ظروف قابل مقاوم در برابر سرما منتقل کنید. مایع شکر و سرکه را درون ظروف نیز قرار دهید و حدود 1/4 در (0.64 سانتی متر) در قسمت بالای ظرف را فضای خالی بگذارید. خیار می تواند برای تمام سال در فریزر دوام داشته باشد.

خیار را در ظروف فریزر ذخیره کنید

از
0
رای