راهنمای کامل انتخاب چاقوی آشپزخانه و معرفی انواع و کاربردهای آن

راهنمای کامل انتخاب چاقوی آشپزخانه و معرفی انواع و کاربردهای آن همه چاقوهای آشپزخانه کاربرد مشخصی دارند. برخی برای برش گوشت و سبزیجات و برخی برای نان و.... هستند. در صورتی که بخواهیم آشپزی لذت بخشی داشته باشیم بهتر است که با کاربرد درست هرکدام از آن ها آشنا شویم.

با وجود انواع مختلفی از چاقوها، ممکن است انتخاب برای داشتن یک مجموعه چاقوی مناسب و کاربردی کار آسانی نباشد. آیا با وجود داشتن چاقوی گوشت بری نیاز به داشتن چاقوی سر آشپز وجود دارد؟ چاقوی ژاپنی سانتوکو چه ویژگی ای دارد؟ برای کمک به شما در انتخاب آسان تر، اطلاعاتی درباره ظاهر و کاربرد انواع مختلف چاقو را به شما ارائه می دهیم.

انواع چاقو آشپزخانه و کاربرد آن ها

راهکارهایی برای انتخاب چاقوی مناسب

انتخاب چاقوی مناسب

سعی کنید با یک چاقوی گوشت بری یک گوجه فرنگی را خرد کنید. اکنون با یک چاقوی سفره آرایی گوجه ها را خرد کنید، خیلی زود متوجه می شوید هر چاقو برای هدف خاصی طراحی شده است. این بدان معنا نیست که باید همه انواع چاقوهای موجود در بازار را بخرید، بلکه باید در نظر بگیرید که بیش تر از چه سبک آشپزی لذت می برید و متناسب با نیاز خود اقدام به تهیه چاقوی آشپزخانه کنید.

کاربرد هر چاقو

آیا استفاده از چاقوی مناسب برای کاربری های مختلف اهمیت دارد؟ ممکن است به نظر بدیهی باشد، اما به آن توجه می شود؟ چاقوی گوشت بری برای خرد کردن خوب نیست، و اگر با آن چاقو اقدام به این کار کنید احتمالاً زحمت زیادی متحمل می شوید و به تیغه چاقو نیز آسیب می رسانید. چاقوی سر آشپز یک چاقوی چند کاره عالی است اما برای کارهای ظریف مانند خرد کردن فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی، یک چاقوی کوچک و ظریف بهتر است.

پس چطور باید چاقوی مورد نیاز را انتخاب کنیم؟

با انتخاب مجموعه ای از چاقوها می توانید بخشی از مسئله را حل کنید، چنان چه در حال حاضر یک مجموعه از این چاقوها را دارید، در این جا کاربرد آن را به شما می گوییم.

1. چاقوی سرآشپز

چاقوی سرآشپز، چاقویی مفید و کلاسیک است که همه وظایف اصلی تهیه غذا مانند خرد کردن و بریدن مواد غذایی تازه را انجام می دهد. یک چاقوی سرآشپز مناسب می تواند احساس شما در مورد آشپزی را به طور کلی تغییر دهد.

بهترین چاقو برای آشپزی

2. چاقوی سفره آرایی (Paring)

برش زدن، پوست کردن و بریدن را می توانید به آسانی با این چاقو انجام دهید. در مورد این چاقو تنها باید در انتخاب نوع تیغه صاف یا دندانه دار تصمیم بگیرید (تیغه دندانه دار برای بریدن گوجه فرنگی عالی است)، یا می توانید هر دو نوع را تهیه کنید.

3. چاقوی چند منظوره

برای انجام کارهای مختلف یک چاقوی چند منظوره داشته باشید، برای خرد کردن های ظریف مانند خرد کردن موسیر، برش زدن، تمیز کردن و تکه تکه کردن سبزیجات. تیغه کمی بلندتر آن برای زمانی مناسب است که استفاده از چاقوی سرآشپز لزومی ندارد اما یک چاقوی سفره آرایی کوچک نیز به اندازه کافی راحت نیست.

چگونه انواع چاقو های آشپزخانه را بشناسیم؟

4. چاقوی نان

چاقوی نان همان چیزی است که برای بریدن نان لازم دارید بدون این که باعث له شدن یا پاره شدن نان شود. تیغه اره ای درشت آن لایه ترد رویی را برش می زند و بدون خرد کردن قسمت نرم درونی، نان را برش می زند.

کدام چاقو مناسب آشپزخانه است؟

5. چاقوی استیک

هیچ چیز به اندازه یک استیک خوب لذت بخش نیست، اما در صورت استفاده از وسایل نامناسب برای سرو، لذت بخشی این غذای خوش مزه کم می شود. برای تهیه برش های نازک و مجلل از چاقوی استیک استفاده کنید.

6. چاقوی فیله

یک چاقوی فیله باید تیغه ای انعطاف پذیر داشته باشد تا ماهی و گوشت را با ظرافت برش بزند. با تهیه چاقوی مناسب و یادگیری کمی مهارت، می توانید در بریدن گوشت استاد شوید.

7. چاقوی جدا کردن گوشت از استخوان (بی خس کردن)

به سراغ چاقوی های فنی تر می رویم. چاقوی بی خس کردن دارای تیغه ای باریک و انعطاف پذیر با نوک نازک است. شکل آن باعث می شود کار کردن در اطراف استخوان ها آسان تر بشود و موجب آسیب کمتری به بافت گوشت هم می شود. این چاقو خوب است اما داشتن آن ضروری نیست، مگر این که برای آماده کردن غذاهای خود معمولاً از گوشت استفاده کنید.

 چاقو مناسب آشپزخانه

8. مجموعه گوشت بری

استفاده از وسایل مناسب برای تهیه کباب بره، مرغ درسته یا هر چیز دیگری که نیاز به بریدن دارد کار را بسیار آسان تر و جذاب می کند. مطمئناً می توانید با چاقوی سرآشپز یا چاقوی نان این کار را انجام دهید، اما با داشتن یک مجموعه چاقوی گوشت بری می توانید گوشت را به شکل بهتری برش بزنید. چنگال های دو شاخه گوشت را نگه می دارد و کم ترین آسیب را آن می رساند، در حالی که تیغه بلند و باریک چاقوی گوشت بری به سرعت گوشت و مفاصل را از هم جدا می کند.

چگونه چاقو مناسب انتخاب کنیم؟

9. ساطور

ساطور برای خرد کردن استخوان یا بریدن تکه های بزرگ گوشت یا حجم زیادی از سبزیجات کاربرد دارد. کار این چاقو ظریف نیست اما ما آن را دوست داریم. ساطور برای شکستن قسمت پشتی خرچنگ یا باز کردن مغز استخوان ها نیز بکار می رود.

10. سانتوکو

این چاقوی آشپزی ژاپنی در تهیه غذاهای زیادی استفاده می شود. شیارهای روی تیغه آن باعث عبور جریان هوا می شود و به این شکل مانع از چسبیدن مواد غذایی به چاقو می شود، تیغه صاف و محکم آن نسبت به چاقوی های معمولی به سرعت و سهولت به پایین حرکت می کند.

11. چاقوی سبزیجات

چاقوی سبزیجات با داشتن تیغه های مخروط، شیاردار، نازک، زاویه دار و پهن تجربه شما را از خرد کردن سبزیجات به شکل شگفت انگیزی ارتقاء می دهد. این چاقوها در آماده سازی سریع و آسان سبزیجات برای آشپزی کمک می کنند.

ویژگی های چاقوی مناسب پوست کنی؟

12. چاقوی مزالونا (ریزکننده)

با چاقوهای مزالونا خرد کردن مواد گیاهی را به راحتی انجام دهید. مزالونا در زبان ایتالیایی به معنی نیمه ماه یا هلال است که شکل تیغه را توصیف می کند. آن را بر روی سبزیجات تازه خود به عقب و جلو حرکت دهید تا آن ها را کاملاً خرد کند.

انواع چاقو

13. چاقوی پنیر

اگر می خواهید پنیر صبحانه شما به شکل زیباتری بریده شوید از چاقوی مخصوص آن استفاده کنید. چاقوی پنیر طوری طراحی شده است که مانع از چسبیدن پنیر و حرکت راحت تر آن می شود. اگر انواع مختلفی از پنیرها را دوست دارید یک مجموعه از چاقوهای پنیر، انتخاب خوبی برای شماست.

چاقو مناسب برای برش کیک

14. چاقوی ساشیمی

برای تهیه یک سوشی خانگی انتخابی حرفه ای است. سطح صاف و لبه نازک آن برش های یکنواخت و صافی ایجاد می کند که در تهیه سوشی لازم است. آن را تیز نگه دارید و سال ها از برش های بی نظیرش لذت ببرید.

خرید چاقو آشپزخانه مناسب

منبع: yuppiechef

از
0
رای