11 خاصیت شگفت انگیز موسیر برای سلامتی، کاهش وزن، پوست و مو

11 خاصیت شگفت انگیز موسیر برای سلامتی، کاهش وزن، پوست و مو خوشبختانه فشار خون را می توان با استفاده منظم از موسیر کنترل کرد. موسیر حاوی آلیسین است که می تواند فشار خون را کاهش دهد، همراه با پتاسیم که به باز شدن عروق خونی کمک می کند.

موسیر از گونه پیاز است. آنها شباهت بسیار زیادی به ساختار سیر دارند و معمولا به شکل خوشه ای رشد می کنند. موسیر دارای خواص زیادی برای سلامتی،  پوست و مو است. موسیر می تواند باعث کاهش فشار خون، کاهش وزن و... شود.

مزایای موسیر (شالت)

 • بهبود رشد موها
 • مبارزه با رادیکال های آزاد
 • افزایش عملکرد مغز
 • بهبود گردش خون
 • کمک به ثبات عصبی
 • کاهش فشار خون
 • کمک به جلوگیری از دیابت
 • کمک به کاهش وزن
 • کمک به حفظ تراکم استخوان
 • بهبود سلامتی پوست
 • کمک به سیستم دفاعی بدن

موسیر چیست؟

موسیر از گونه پیاز است. آنها شباهت بسیار زیادی به ساختار سیر دارند و معمولا به شکل خوشه ای رشد می کنند. این سبزی شناخته شده، با عنوان علمی Allium cepa var. aggregatum معروف می باشد و به نظر می رسد بومی خاورمیانه است و بعد احتمالا توسط جنگ های صلیبی توسط تهاجم به فلسطین به اروپا وارد شده است. موسیر گیاه جالبی می باشد که در حال حاضر به عنوان یک عنصر اصلی در غذاهای بسیاری از کشورهای جهان استفاده می شود. آنها را می توان به شکل تازه یا ترشی استفاده کرد و از طریق روش های مختلف آماده می شوند. موسیر نه تنها برای عطر و طعمشان طرفدار دارد، بلکه برای ارزش تغذیه ای نیز ارزشمند است.

ارزش غذایی موسیر (1 موسیر 43 گرم)

 • کالری: 31
 • کربوهیدرات کل:  7.1 گرم
 • فیبر غذایی: 1.4 گرم (6٪ میزان نیاز روزانه)
 • پروتئین: 1.1 گرم
 • پتاسیم: 142 میلی گرم (4٪ میزان نیاز روزانه)
 • ویتامین سی: 5.7 ٪ میزان نیاز روزانه
 • کلسیم: 1.6٪ میزان نیاز روزانه
 • آهن: 2.8٪ میزان نیاز روزانه

11 مزیت شگفت انگیز موسیر برای سلامتی

1. کمک به سلامت رشد موها

مدتهاست که جستجوی مواد طبیعی برای افزایش رشد مو به شکل های تکمیلی ادامه داشته است. علم ثابت کرده است که اگر موسیر را مصرف کنید، رشد طبیعی مو عملا تضمین شده است. موسیر برای افزایش سلامت رشد موها مورد استفاده قرار گرفته است، زیرا نشان داده شده است که باعث افزایش گردش خون در پوست سر شده که خود افزایش رشد مو را به دنبال دارد. موسیر حاوی گوگرد است که ریزش مو را کاهش می دهد و موجب رشد موها می شود. موسیر همچنین می تواند به عنوان یک درمان برای شوره سر استفاده شود، با مخلوط موسیر با لیمو، دوغ و عسل، می توان به معجون مو برای حذف شوره سر دست پیدا کرد.

2. دارای خواص آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدان ها برای محافظت از بدن در مقابل آسیب اکسیداتیو توسط رادیکال های آزاد ضروری هستند. آنها اساسا به محافظت از سلول ها از آسیب سلولی کمک می کنند، و خوشبختانه موسیر مقدار زیادی آنتی اکسیدان ها را فراهم می کند. موادی مانند کورستین و کومپرفول، آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. Allicin یکی دیگر از این آنتی اکسیدان ها است که در پیاز و سیر یافت می شوند و همچنین به کاهش جهش های سلولی کمک می کند. مجله آسیا اقیانوسیه پیشگیری از سرطان بیان می کند که موسیر حاوی مواد مهار کننده رشد سلول های سرطانی است که برای مصرف مکرر در رژیم غذایی قابل استفاده است.

خواص موسیر

3. افزایش عملکرد مغز با موسیر

مغز نیروی محرکه انسان است. موسیر تمام عملکردهای بدن را تنظیم می کند. کمبود هر ماده مغذی مهمی که برای عملکرد مغز حیاتی است، موجب آسیب رساندن به فعالیت مطلوب می شود و احتمال دارد که کمبود آن رخ دهد. موسیر دارای ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه است که عملکرد مغز را تقویت می کند. موسیر  حاوی اسید گاما آمینو باتیر، یک انتقال دهنده عصبی مرکزی است که به کاهش استرس کمک می کند و ذهن را آرام می کند. با تنظیم واکنش های هورمونی و آنزیمی در مغز، ویتامین ها نیز در عملکرد ذهنی و احساسی کمک می کنند. همچنین، موسیر حاوی ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری نسبت به پیاز، به خصوص پیریدوکسین، اسید فولیک، تیامین و ویتامین C است. پرییدوکسین (B-6) موجود در موسیر باعث افزایش سطح گابا در مغز انسان می شود که باعث تحریک پذیری عصبی می شود.

4. موسیر گردش خون را بهبود می بخشد

گردش خون برای زنده ماندن حیاتی است. انتقال اکسیژن، دی اکسید کربن و هورمون ها توسط این سیستم خونی انجام می شود. موسیر با افزایش گردش خون کمک می کند جریان این مواد در بدن بهبود یابد. آهن، پتاسیم و مس کمک می کند تولید گلبول های قرمز جدید را افزایش دهد، همچنین بهبود زخم و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. به همین ترتیب، موسیر می تواند به مبارزه با کم خونی کمک کنند و به حل مسائلی که سبب کم شدن انرژی و عدم تمرکز کمک کند.

خواص موسیر برای سلامتی

5. کمک به پایداری عصبی

اگر چه بدن توسط طرح ها تلاش می کند تا وضعیت هوموتازیست را حفظ کند، گاهی اوقات کارها به همان شیوه ای که باید انجام نمی شود و تعادل بین هورمون ها، انتقال دهنده های عصبی و دیگر ترکیبات بیولوژیکی بهم می خورد. به عنوان مثال، استفاده از محرک ها باعث افزایش هورمون های کورتیزول و آدرنالین عصبی می شود. این امر باعث ایجاد مشکل در آرامش و خواب می شود. انتقال دهنده عصبی GABA به بهبود خواب و افزایش خلق و خو کمک می کند.

6. فشار خون پایین

فشار خون یک عامل حیاتی برای حفظ سلامت قلب و گردش خون است. فشار خون بالا یک عامل خطر مرتبط با بیماری های قلبی و بسیاری از دیگر مشکلات سلامتی نامطلوب است، اما خوشبختانه فشار خون را می توان با استفاده منظم از موسیر کنترل کرد. موسیر حاوی آلیسین است که می تواند فشار خون را کاهش دهد، همراه با پتاسیم که به باز شدن عروق خونی کمک می کند. پتاسیم یک وازودیلاتور است که کمک می کند تا دیواره های رگ های خونی جریان آزاد خون را تحمل کنند. این روند از لخته شدن خون جلوگیری می کند و سیستم قلبی عروقی را از استرس محافظت می کند.

خواص موسیر برای فشار خون پایین

7. موسیر می توانند به جلوگیری از دیابت کمک کنند

در میان سایر عملکردها، موسیر دارای خواص هیپوگلیسمی است که می توانند در کنترل دیابت کمک کنند. این ویژگی به علت فیتوشیمیایی موجود در موسیر است (فیتوشیمیایی مواد شیمیایی هستند که در گیاهان یافت می شوند). دو نوع ماده فیتوشیمیایی که عمدتا در موسیر یافت می شود، آلیمیم و آللییل دیسپولید هستند که مسئولیت خواص ضد دیابتی را دارند. این مواد فیتوشیمیایی همچنین ممکن است به بهبود حساسیت انسولین کمک کنند، که امکان کنترل قند خون را بیشتر می کند. موسیر واقعا به عنوان یک ابزار در مدیریت دیابت شناخته نمی شوند، اما اگر از دیابت نوع 2 رنج می برید، می تواند برای سلامت شما اهمیت مهمی داشته باشد.

8. کمک به کاهش وزن

چاقی خطر بیماری های خاص مانند دیابت، سرطان و بیماری های قلبی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. با این وجود، کاهش وزن سالم، این خطرات را کاهش می دهد و می تواند شما را به زندگی کاملا لذت بخش وارد کند. موسیر می تواند به سبب محتوای کم کالری خود باعث کاهش وزن شود، این امر می تواند موجب استفاده از این گیاه شگفت انگیز در رژیم غذایی کم کالری محدود شما باشد. تنها به این خاطر که سعی می کنید وزن خود را کاهش دهید، نباید خوردن غذاهای بی مزه را تحمل کنید.

خواص موسیر برای کاهش وزن

9. تراکم استخوان را حفظ می کند

توده استخوانی سالم بسیار مهم تر از آن چیزی است که فکرش را کنید، زیرا در یکپارچگی ساختاری بدن، و نیز داشتن نقاط تکیه گاه قوی برای ماهیچه ها، بسیار مهم است. استخوان ها  به محافظت از اندام های موجود در بدن ما و همچنین به سلامت عمومی ما کمک می کنند. موسیر دارای کلسیم، عنصر اصلی است که برای سلامتی استخوان ها مهم است؛ خوردن غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D باعث حفظ سلامت استخوان ها می شود. مکمل کلسیم برای داشتن استخوان های سالم ضروری است. اطمینان از مصرف کلسیم در طول زندگی برای همه و نه صرفا برای کودکان مهم است.

10. سلامت پوست

استرس همراه با رژیم غذایی ناقص یک دستور مطمئن برای سرعت بخشیدن به پیری است. برای حفظ سلامت پوست، بدن نیاز به مواد مغذی مناسب دارد. موسیر به دلیل منبع غنی مواد مغذی، میکروب ها ( که مسئول عفونت های پوستی هستند) را از بین می برند، در حالی که گوگرد کمک می کند تا پوست از پیری زودرس فاصله بگیرد. گوگرد همچنین به جلوگیری از انباشت پوست مرده کمک می کند و برای مشکلاتی مانند پسوریازیس مفید است همچنین دارای خواص ضد التهابی است که به کاهش قرمزی و افزایش تندرستی کمک می کند. مقدار گوگرد پوست ما با افزایش سن کاهش می یابد بنابراین مصرف رژیم غذاهای غنی از گوگرد ضروری است. 

تأثیر موسیر بر سلامت پوست

11. کمک به سیستم دفاعی بدن

سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است. کوچکترین کمبود در سیستم ایمنی بدن ما می تواند منجر به عواقب فاجعه باری شود، و این باعث می شود که پاتوژن های خارجی وارد بدن ما شوند. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل چیست؟ با فراهم کردن رژیم غذایی خوب می توان این کار را کرد. موسیر حاوی مواد مغذی تقویت کننده سیستم ایمنی هستند که باعث می شود آنها در جذب مهاجمان خارجی و جلوگیری از عفونت مؤثر باشند. با توجه به محتوای آنتی اکسیدانی موسیر، خطر ابتلا به سرطان به میزان زیادی کاهش می یابد.

نتیجه گیری

مزایای سلامتی مرتبط با مصرف موسیر، همه را به سمت اضافه کردن این گیاه به رژیم غذایی متمایل می کند. طعم و مزه آن کاملا متفاوت از پیاز و سیر است، آن را امتحان کنید.