خواص و مضرات گوجه فرنگی برای زنان و مردان، لاغری، پوست و مو

خواص و مضرات گوجه فرنگی برای زنان و مردان، لاغری، پوست و مو خواص گوجه فرنگی چیست؛ فواید و مضرات گوجه فرنگی خام و پخته برای مردان، زنان، پوست و مو، پروستات، رحم، لاغری، بدنسازی، غلظت خون ویتامین و مواد مغذی گوجه فرنگی خشک در سلام دنیا بخوانید.

گوجه فرنگی (به انگلیسی: Tomato)، که به نام گیاه شناسی lycopersicon esculentum شناخته می شوند. ماده غذایی پرکابرد و خوشمزه در آشپزی است و به دلیل وجود آنتی اکسیدان های قوی در آن برای سلامتی بدن نیز خواص زیادی دارد. در این مطلب سلام دنیا قصد داریم به بررسی خواص گوجه فرنگی خام، پخته، خشک شده و ناشتا برای سلامتی زنان و مردان، رحم، پروستات، اسپرم، لاغری، پوست و مو، بدنسازی، سرطان، مواد مغذی و ویتامین گوجه فرنگی بپردازیم. پس تا پایان این مطلب لطفا همراه ما باشید.

گوجه فرنگی برای چی خوبه

گوجه فرنگی حاوی ویتامین های A، C، K و ویتامین های گروه B، مواد معدنی نظیر پتاسیم، منگنز، منیزیم، مس و فسفر و فیبر ،پروتئین و مقداری ترکیبات ارگانیک مانند لیکوپن و مقادیر بالای لاز انتی اکسیدان ها است. وجود این ترکیبات مهم و مغذی در گوجه فرنگی به آن خواص سلامتی زیادی بخشیده است.مصرف گوجه فرنگی می تواند برای سلامت قلب، مغز، دستگاه گواش،بینایی،عملکرد کبد،لاغری و.. مفید باشد.

خواص گوجه فرنگی برای سلامت استخوان

وقتی صحبت از سلامت استخوان و حفظ آن به میان می آید، گوجه فرنگی اولین چیزی نیست که به ذهن می رسد. این به این دلیل است که کلسیم یا منیزیم گوجه فرنگی بالا نیست، اما باید در نظر داشت که سطح لیکوپن آن بسیار خوب است و برای جلوگیری از آسیب اکسیداتیو در استخوان بسیار کاربردی می باشد. بسیاری از مردم استخوان را یک بافت زنده در نظر نمی گیرند، در حالی که استخوان نیز یک بافت زنده است. اهمیت لیکوپن در زنان یائسه که مشکلات پوکی استخوان شدیدی را تجربه کرده اند تأیید شده است. 

خواص گوجه فرنگی برای کاهش خطر ابتلا به ترومبوآمبولیک

قسمت های ترومبوآمبولی به شرایط مرتبط با پلاکت های غیر طبیعی و لخته شدن سلول های خونی مانند مواردی که در طی سکته مغزی یا حمله قلبی اتفاق می افتد اشاره می کند. به طور معمول، این وقایع پس از تغییرات در خون و عروق به آرامی در طول زمان اتفاق می افتد و اغلب همراه با لخته شدن غیر طبیعی خون است. گوجه فرنگی حاوی ترکیباتی است که مانع فرآیندهای لخته شدن بیش از حد و در نتیجه خطر ابتلا به این بیماری ها می شود.


حتما بخوانید: خواص آب گوجه فرنگی و مضرات آن


خواص گوجه فرنگی برای لاغری و کاهش وزن

در حالی که رژیم غذایی مناسب برای از دست دادن وزن، افزایش اکسیداسیون سلول های چربی طبیعی است. با این حال، این بدون بروز عوارض جانبی نیست، زیرا افزایش اکسیده شدن معمولا بر اساس سیستم گسترده رخ می دهد، و دیگر اثرات مرتبط با اکسیداسیون مانند افزایش آسیب به پوست را به همراه دارد. با این حال، گوجه فرنگی می تواند به جبران این افزایش و قرار گرفتن در معرض محرک های اکسیداتیو، به لطف وجود لیکوپن و سایر ترکیبات فیتو، از جمله ویتامین C و E کمک کند. به علاوه، بسیار کم کالری و سیر کننده است، که باعث می شود گزینه مناسب رژیم غذایی باشد.

خواص گوجه فرنگی برای لاغری و کاهش وزن

خواص گوجه فرنگی برای حفظ سلامت قلب

مصرف منظم گوجه فرنگی دارای اثرات مفیدی بر روی قلب است، که عمدتا به دلیل آنتی اکسیدان بتا کاروتن و لیکوپن می باشد. گوجه فرنگی به کاهش آسیب اکسیداتیو در قلب کمک کرده، مانع شکل گیری لخته های خطرناک خون شده و همچنین باعث کاهش اثر کلسترول می شود.

خواص گوجه فرنگی برای کاهش خطر سرطان

افزایش مصرف گوجه فرنگی باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان، به خصوص پروستات، روده بزرگ و سینه می شود. این اثرات به شدت به دلیل حضور لیکوپن است، اگر چه مواد مغذی دیگر قطعا نقش حمایتی را نیز ایفا می کنند.

خواص گوجه فرنگی برای کاهش میزان پراکسیداسیون لیپید

در داخل عروق خونی چربی ها قرار دارند. این یک بخش قابل تغییر از بیوشیمی ما است. با این حال، این نقطه آغازی برای آسیب های اکسیداتیو، تصلب شریان و بیماری های قلبی است. گوجه فرنگی، به علت توانایی آنتی اکسیدانی قدرتمند، میزان این آسیب اکسیداتیو را کاهش می دهد.

خواص گوجه فرنگی برای سلامت چشم

مواد غذایی حاوی ویتامین A و آنتی اکسیدان های کاروتنوئید مرتبط با آن باعث کاهش آسیب دژنراسیون ماکولا چشم می شوند و به محافظت از عصب بینایی و بهبود دید در شب کمک می کند. علاوه بر این، لیکوپن دارای اثرات مقابله با رادیکال های آزاد است که منجر به کاهش علائم تاری دید، آب مروارید شده و به حفظ سلامت چشم سالمندان کمک می کند.

خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و چشم

خواص گوجه فرنگی برای مردان

گوجه فرنگی حاوی ماده ای بسیار موثر به نام لیکوپن است.این ماده  می توان موجب افزایش قدرت باروری مردان تا 70 درصد شود. نتایج یک مطالعه در بوستون مشخص کرد که مصرف هفتگی 2 تا 4 وعده سس گوجه فرنگی موجب کاهش 35 درصد خطر ابتلا به سرطان پروستات و 59 درصد خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات خواهد شد.

خواص گوجه فرنگی برای اسپرم

نتایج بررسی ها نشان داده است که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی ممکن است به افزایش کیفیت اسپرم در مردان کمک کند. در این بررسی مردان سالمی که روزانه به عوان مکمل دو قاشق غذاخوری پوره گوجه فرنگی (غلیظ)خوردند، اسپرم با کیفیت تری داشتند. علاوه براین، وجود آنتی اکسیدان های قوی در گوجه فرنگی نیز می تواند موجب کاهش تعداد اسپرم‌های غیرطبیعی شده و به بهبود حرکت اسپرم کمک کند و آسیب وارد شده به آن را کاهش دهد.


حتما بخوانید: راه های افزایش میزان اسپرم به طور طبیعی


خواص گوجه فرنگی برای کنترل بیماری پروستات

لیکوپن موجود در گوجه فرنگی نقش بسزایی در جلوگیری از مشکلات پروستات مردان ایفا می کند. اندازه یا تعداد سلول های پروستات تحت تاثیر DHT آندروژن، به سرعت افزایش می یابند. در حالی که این رشد عمدتا بی ضرر است، می تواند منجر به مشکلات بسیار ناراحت کننده شده و جریان طبیعی ادرار را دچار مشکل می کند. گوجه فرنگی می تواند تولید برخی از این هورمون را که روی غده پروستات اثر می گذارند مسدود کند.

خواص گوجه فرنگی برای اسپرم

خواص گوجه فرنگی در بدنسازی

گوجه فرنگی سرشار از پروتئین است،ماده ای که برای ترمیم سلول ها و ساخته ماهیچه های بدنسازان ضروری است. علاوه براین،گوجه فرنگی به دلیل داشتن مقادیر بالای ویتامین C حاوی اسید اورسولیک و توماتین است که می توانند نقش موثری در استحکام، قدرت و حفظ ماهیچه‌ها داشته باشد. اسید اورسولیک و توماتین به تحریک رشد و قدرت سلول های ماهیچه کمک می کنند و مانع از تحلیل و ضعف آنها می شوند.جالب است بدانید که ویتامین C موجود در گوجه فرنگی به رفع خستگی و دفع سموم موجود در ماهیچه ناشی از فعالیت و کار کمک می کند .به همین دلیل گوجه فرنگی در رژیم غذایی بدنسازان جایگاه ویژه ای دارد.

خواص گوجه فرنگی برای غلظت خون

مصرف گوجه فرنگی با کمک به کاهش فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) ممکن است باعث انقباض رگ های خونی برای کنترل فشار خون شود. نتایج تحقیقات مشخص کرد که عصاره گوجه فرنگی اثربخشی مشابه ای مانند دارو‌های مهار کننده ACE دارد که  با باز کردن رگ‌های خونی موجب بهبود جریان خون می شوند. بررسی ها نشان می‌دهند مصرف عصاره گوجه فرنگی با مهار ACE  می تواند موجب کاهش التهاب، اختلال درر تجمع پلاکت‌ها و بهبود گردش خون شود.

خواص گوجه فرنگی برای دیابت

طبق اعلام انجمن دیابت آمریکا، گوجه فرنگی در رژیم غذایی مبتلایان به دیابت جایگاه مهمی دارد.این به دلیل وجود آهن و ویتامین C و E گوجه فرنگی است،زیرا همه این ترکیبات در کمک به تسکین علائم دیابت موثر هستند. نکته قابل توجه دیگر پایین بودد شاخص گلیسمی گوجه فرنگی است که می‌تواند برای مبتلایان به دیابت نکته مثبتی محسوب شود.

نتایج مطالعاتی در هند مشخص کرد، مصرف مکمل گوجه فرنگی برای مدت طولانی تاثیرات مفیدی در مبتلایان به دیابت داشته است. اگرچه برای تایید این موضوع تحقیقات بیشتری نیاز است اما این نتایج نوید بخش عنوان شده اند.در یک مطالعه‌ که در ایران انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه 200گرم گوجه فرنگی خام اثربخشی خوبی در کاهش میزان فشار خون بیماران دیابتی نوع 2 دارد. لیکوپن و سایر ترکیبا موجود در گوجه فرنگی در مبتلایان به دیابت تاثیر مثبتی بر استرس و تولید اکسیداتیو دارند.

خواص گوجه فرنگی برای دیابت

خواص گوجه فرنگی برای روده

وجود سطح بالای ليكوپن در گوجه فرنگی می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد.علاوه براین،پوست و دانه های گوجه فرنگی به پاکسازی روده ها کمک می کند.

خواص گوجه فرنگی برای کم خونی

همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد گوجه فرنگی حاوی  ویتامین‌های A ، B، C، K و مواد معدنی مانند کلسیم ، فسفر و آهن است.این ترکیبات نقش موثری در تأمین انرژی و تقویت بدن و کمک به جذب آهن دارند. بنابراین مصرف گوجه فرنگی در درمان كمخونی موثر می باشد.


حتما بخوانید: درمان کم خونی و فقر آهن با داروهای گیاهی


خواص گوجه فرنگی برای کبد چرب

 لیكوپن رنگدانه طبیعی است که در گوجه فرنگی وسایر میوه‌ها و سبزیجات قرمز رنگ وجود دارد. وجود مقادیر بالای لیكوپن در گوجه فرنگی خاصیت ضد التهابی و ضد سرطانی به خصوص برای كبد دارد و  می تواند به میزان قابل توجهی موجب کاهش بروز سرطان کبد و كبد چرب شود. نتایج یک مطالعه حیوانی نشان داد گوجه فرنگی و فرآورده های آن دارای خاصیت ضد التهابی و ضد سرطانی فوق العاده ای هستند و مصرف دو تا سه عدد گوجه فرنگی علاوه بر پیشگری از بروز کبد چرب می تواند با افزایش میکروبیوتیک مفید از رشد باکتری های مرتبط با التهاب جلوگیری کند.

خواص گوجه فرنگی برای کبد چرب

خواص گوجه فرنگی برای کلیه

مصرف گوجه فرنگی برای مبتلایان به بیماری های کلیوی و افراد مستعد عفونت کلیه موثر عنوان شده است. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی به رفع مشکلات مرتبط با عفونت کلیه ها کمک می کند. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در این ماده مغذی با داشتن خواص ضد سرطانی مانع از ابتلا به سرطان کلیه می شوند.

خواص گوجه فرنگی برای پوست

درمان مشکلات پوستی

گوجه فرنگی کاربرد زیادی در درمان‌های زیبایی پوست دارد. وجود ترکیبات مهم در گوجه فرنگی می تواند نقش موثری در بهبود منافذ بزرگ پوست، درمان جوش، تسکین آفتاب سوختگی و بازسازی پوست داشته باشد. همچنین گوجه فرنگی حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان‌های به ویژه لیکوپن است، که می تواند به پوست برای مقابله با آسیب سلولی و التهاب پوستی کمک کند.

بهبود بافت پوست

گوجه فرنگی می تواند به بهبود بافت صورت هم کمک کند. گوجه فرنگی با رفع چربی های اضافی پوست شادابی صورت را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.برای این منظور باید آب گوجه فرنگی تازه و خیار را باهم مخلوط کنید. با کمک یک پنبه ، این مخلوط را به طور منظم روی صورت خود بمالید و نتایج خیره کننده ان را مشاهده کنید.

خواص گوجه فرنگی برای پوست

محافظت در برابر آفتاب

نتایج مطالعات مشخص کرده اند که مصرف گوجه فرنگی می تواند به محافظت از پوست در برابر اثرات مضر آفتاب کمک کند. همچنین این ماده مغذی موجب بهبود توانایی پوست در مقابل اشعه ماورا بنفش نیز می شود.

تقویت سلامت پوست

یک مطالعه در بوستون عنوان کرد، آنتی اکسیدان‌هایی نظیر لیکوپن  نقش زیادی در تقویت سلامت پوست دارند. در گزارش گفته شده است، لیکوپن یکی از معدود آنتی اکسیدان‌هایی است که خواص محافظتی نوری دارد.

خواص گوجه فرنگی برای اگزما

 گوجه فرنگی دارای روغن فوق العاده ای است که می تواند اثربخشی خوبی در درمان بیماری های پوستی نظیر اگزما داشته باشد. استفاده از روغن گوجه فرنگی تاثر خوبی در درمان بیماری اگزما دارد،برای این منظور این روغن را در  ناحیه مورد نظر بمالید و ماساژ دهید.در روش دیگر می توانید گوجه فرنگی را به مدت شب تا صبح روی پوست خود بمالید و صبح آن را بشویید.

خواص گوجه فرنگی مو

حالت دهنده مو

اگر به دنبال حالت دهنده خوب هستید باید بگوییم که گوجه فرنگی حالت دهنده طبیعی فوق العاده ای است. آنها علاوه بر ایجاد درخشش طبیعی برای پوست به نرم کردن و انعطاف پذیری مو هم کمک می کنند. دبرای این کار باید چند قطره از آب گوجه فرنگی را  روی دستان خود بریزید و آن را روی موهای خود بمالید. گوجه فرنگی مانند یک حالت دهنده طبیعی عمل می کند و باعث حالت دادن به موها می شود.

درمان موهای خشک

پوره گوجه فرنگی می تواند برای درخشش و انعطاف موهای خشک هم مفید باشد. بعد از مخلوط کردن پوره گوجه را با روغن آنها را روی موها بمالید. اجازه دهید 20 دقیقه روی موها بماند و بعد آن را بشویید. این درمان خانگی به نرم،درخشان و منعطف شدن موها کمک می کند.

خواص گوجه فرنگی مو

درمان شوره و پوسته پوسته شدن پوست سر

یکی دیگر از خواص سلامتی گوجه فرنگی برای موها درمان شوره و پوسته پوسته شدن پوست سر است. شوره یا پوسته شدن پوست سر با مشکلاتی نظیر اگزما و پسوریازیس مرتبط هستند. گوجه فرنگی با داشتن محتوای بالای ویتامین C شوره سر را درمان کرده و به تامین کلاژن برای لایه های بافت پوست سر کمک می کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی شوره سر با طب سنتی


ریزش مو

گوجه فرنگی و آب گوجه فرنگی درمان فوق العاده ای برای ریزش مو هستند.برای تهیه ماسک مو گوجه فرنگی ابتدا یک گوجه فرنگی را له کنید و روی مو ها و پوست سر خود بمالید، اجازه دهید 20 دقیقه بماند و بعد با آب گرم موهای خود را بشویید.

خواص گوجه فرنگی برای رحم

گوجه فرنگی به دلیل داشتن ترکیات مهمی مانند ویتامین K‌، فولات و پتاسیم و همچنین ویتامین C‌ با سرطان مبارزه کند، از این رو از بروز  سرطان دهانه‌ی رحم‌ نیز جلوگیری می کند.

خواص گوجه فرنگی برای بیماری های عصبی

بسیاری از بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون، به دلیل صدمه اکسیداتیو هستند که اگر این آسیب کاهش یابد خطر ابتلا به بیماری یا سرعت پیشرفت بیماری را کاهش می دهد. لیکوپن اثرات قدرتمندی را برای حفظ عملکرد بهینه مغز دارد.

خواص گوجه فرنگی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی

گوجه فرنگی غنی از بسیاری از ویتامین های آنتی اکسیدان مانند C و E است که باعث تقویت سیستم ایمنی و افزایش تولید سلول های سفید خونی می شود. بخش قابل توجهی از سیستم ایمنی بدن در دستگاه گوارش است، اگر چه بسیاری از مردم این را درک نمی کنند، اما خوشبختانه فیبر محلول گوجه فرنگی نیز می توانند از تغذیه مناسب حمایت کنند.

خواص گوجه فرنگی برای کودکان

تقویت سیستم ایمنی بدن

گوجه فرنگی با داشتن ویتامین C می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان و نوزادان کمک  کرده و مانع از ابتلا آنها به سرماخوردگی و آنفلوآنزا شود. همچنین و ویتامین C موجود در گوجه فرنگی نقش موثری در پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی از سرب در کودکان دارد.

رشد و ترمیم استخوان ها

گوجه فرنگی حاوی کلسیم و ویتامین K است به همین دلیل می تواند به رشد و ترمیم استخوان ها در کودکان کمک زیادی کند. گوجه‌فرنگی برای رشد قد کودکان تاثیر قابل توجهی دارد.

خواص گوجه فرنگی برای کودکان

تقویت بینایی

گوجه فرنگی حاوی ویتامین A است،این ویتامین نقش موثری در تقویت بینایی کودکان دارد.بنابراین مصرف آن می تواند به تقویت بینایی در کودکان کمک کند.

منبع غنی از آنتی اکسیدان

از آنجایی که گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان است به همین دلیل باید در رژیم غذایی کودک قرار داشته باشد.زیرا کودکان متابولیسم بدنشان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر است،همین امر موجب افزایش فعالیت رادیکال های آزاد در انها شده  که می تواند به سلولی و DNA آنها آسیب برساند.بنابراین مصرف گوجه فرنگی به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی می تواند با فعالیت رادیکال های آزاد مبارزه کند و از بروز آسیب به سلول و DNA  کودکان جلوگیری کند.

خواص گوجه فرنگی خام

یافته های مطالعات جدید نشان می دهد،مصرف گوجه فرنگی خام یا آب گوجه فرنگی می‌تواند موجب کاهش سطح کلسترول بد خون و افزایش سطح کلسترول خوب شود. مطالعه دیگری در مکزیک مشخص کرد، مصرف گوجه فرنگی خام (14 وعده در هفته به مدت یک ماه) می‌تواند بر میزان کلسترول زنان دارای اضافه وزن تاثیر مثبتی داشته باشد.با این حال برخی مطالعات عنوان می کنند که مصرف گوجه فرنگی پخته بهتر از گوجه فرنگی خام است زیرا گوجه پخته حدود 4 برابر لیکوپن بیشتری دارد.

خواص گوجه فرنگی پخته

گاهی اوقات تصور می شود با پختن مواد غذایی ویتامین ها یا سایر مواد مغذی موجود در آنها کم می شود،این در مورد گوجه فرنگی درست نیست،زیرا گوجه فرنگی پخته فواید بیشتری نسبت به گوجه فرنگی خام دارد.زیرا در زمان پخته شدن گوجه فرنگی حاوی 4 برابر لیکوپن بیشتر نسبت به نوع خام ان است.زیرا در زمان مصرف گوجه فرنگی خام بیشتر لیکوپن موجود در ان بر اثر هضم نشدن از بدن دفع می شوند. اما در زمان پختن گوجه فرنگی، دیواره سلولی گوجه فرنگی شکسته می شود و بدن به راحتی به لیکوپن این آنتی اکسیدان قوی دسترسی پیدا می کند و بیشتر ان را جذب می کند. بهترین منابع گوجه فرنگی پخته شامل سس گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی کنسرو شده هستند.

خواص گوجه فرنگی پخته

خواص گوجه فرنگی ناشتا

کاهش سکته مغزی

مصرف گوجه فرنگی ناشتا می تواند باعث کاهش خطر سکته مغزی شود.

افزایش انرژی

 خوردن یک لیوان آب گوجه فرنگی ناشتا، به دلیل داشتن مواد مغذی انرژی شما برای باقی روز را تامین و شما را سرحال خواهد کرد.

 پاکسازی بدن

خوردن آب گوجه فرنگی ناشتا به سم‌زدایی و دفع مایعات اضافی بدن کمک میکند. این  خاصیت سم زدایی گوجه فرنگی به آنتی اکسیدان موجود در آن مرتبط است.

خواص گوجه فرنگی ناشتا

 تناسب اندام

مصرف آب گوجه فرنگی ناشتا به دلیل کالری کم گوجه فرنگی موجب فعال سازی متابولیسم بدن شما می شود و برای تناسب اندام بسیار مفید است.

رفع یبوست

نوشیدن یک لیوان آب گوجه فرنگی ناشتا به دلیل وجود فیبر در ان به درمان و پیشگیری از یبوست کمک می کند.


حتما بخوانید: برای درمان یبوست چه بخوریم


سلامت قلب

مصرف آب گوجه فرنگی ان هم در شروع صبح بصورت ناشتا به کاهش کلسترول‌های بد کمک می کند و از سلامت قلب شما محافظت می کند.

خواص گوجه فرنگی خشک شده

گوجه فرنگی خشک حاوی ویتامین های C و A ، اسیدفولیک یا بتا کاروتن و مقدار کمی ویتامین های گروه B شامل B1، B2، B3، B5 و همچنین دارای مواد معدنی مختلف شامل کلسیم، فسفر، پتاسیم، فیبر، سدیم، گوگرد، کمی آهن، مس و روی نیز است.وجود این ترکیبات در گوجه خشک شده این ماده غذایی را به یک ماده مفید و سالم تبدیل کرده است که خواص زیادی برای سلامت بدن نیز دارد. از مهم ترین خواص سلامتی گوجه فرنگی خشک شده می توان به  اشتهاآور بودن،برطرف کننده ضعف و خستگی، تقویت کننده سلسله اعصاب و قلب و دستگاه گردش خون اشاره کرد. متخصصان  مصرف گوجه فرنگی خشک شده را برای بیماران مبتلا به دردهای مفاصل و همچنین رماتیسم و نقرس مفید عنوان کرده اند.

خواص گوجه فرنگی خشک شده

ویتامین گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی حاوی ویتامین‌های زیادی از جمله ویتامین A، C، B3، B6، E و k استک.

مضرات گوجه فرنگی

 •  در برخی موارد نادر مصرف گوجه فرنگی ممکن است منجر به حساسیت و واکنش های آلرژیک در برخی افراد شود،به این نوع آلرژی،سندرم آلرژی به گرده یا سندرم آلرژی دهانی می گویند که با علائمی مانند خارش در دهان، گلودرد یا تورم دهان یا گلو ظاهر می شود.
 • گوجه فرنگی حاوی مقادیر بالای پتاسیم است بنابراین مصرف بیش از حد آن می تواند برای مبتلایان به بیماری های کلیوی مضر باشد.
 • مصرف گوجه فرنگی به دلیل اسیدی بودن می تواند در افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده باعث سوزش سر دل و استفراغ شود.

مواد مغذی در هر 100 گرم گوجه فرنگی 

 • کالری: 18
 • کربوهیدرات: 4 گرم
 • فیبر: 1.5 گرم
 • قند: 2/5 گرم
 • ویتامین ای: 0/5 میلی گرم
 • ویتامین کا: 8 میکروگرم
 • نیاسین: 0/6 میلی گرم
 • ویتامین ب6: 0/1 میلی گرم
 • اسید فولیک: 15 میکروگرم
 • کلسیم: 10 میلی گرم
 • منیزیم: 11 میلی گرم
 • پتاسیم: 24 میلی گرم
 • مس: 0/1میلی گرم
 • منگنز: 0/1 میلی گرم
سخن آخر

مصرف منظم گوجه فرنگی دارای اثرات مفیدی بر روی قلب است، که عمدتا به دلیل آنتی اکسیدان بتا کاروتن و لیکوپن می باشد. از دیگر خواص گوجه فرنگی برای سلامتی، کاهش وزن و سلامت چشم است. ما در این مطلب به طور کامل به بیان خواص و مضرات گوجه فرنگی برای سلامتی زنان و مردان، پوست و مو پرداختیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات آب هندوانه برای سرماخوردگی، سنگ کلیه، مردان و زنان

خواص و مضرات سیاه گیله [قره قاط] برای قاعدگی، سلامتیاز
2
رای