خواص آب گوجه فرنگی و مضرات آن + طرز تهیه آب گوجه فرنگی خانگی

خواص آب گوجه فرنگی و مضرات آن + طرز تهیه آب گوجه فرنگی خانگی آب گوجه فرنگی برای چی خوبه؛ خواص، فواید و مضرات آب گوجه فرنگی برای گلودرد، لاغری، پوست و مو، مردان، زنان، سرماخوردگی و دیابت، بهترین زمان مصرف و طرز تهیه آب گوجه خانگی در سلام دنیا بخوانید.

آب گوجه فرنگی یک نوشیدنی محبوب است که طیف گسترده ای از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های قوی را فراهم می کند. آب گوجه فرنگی به ویژه دارای لیکوپن (یک آنتی اکسیدان قوی با مزایای سلامتی چشمگیر) است. با این حال، برخی معتقدند که آب گوجه فرنگی ممکن است به دلیل داشتن مقدار زیادی سدیم در برخی برندها، به اندازه خود گوجه فرنگی مزایای سلامتی نداشته باشد. این مقاله سلام دنیا در مورد خواص آب گوجه فرنگی برای سلامتی، گلودرد، لاغری، پوست و مو، زنان و مردان، پروستات، سرطان، دیابت، مضرات آب گوجه فرنگی، بهترین زمان مصرف و طرز تهیه آب گوجه فرنگی خانگی و قیمت آن بحث می کند.

آب گوجه فرنگی برای چی خوبه

فواید آب گوجه فرنگی از محتوای غنی ویتامین، مواد معدنی و فیتونوترینت های گوجه فرنگی ناشی می شود. در این میان، ترکیب به نام لیکوپن در ان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است. نتایج تحقیقات مشخص کرده است که باین ماده انتی اکسیدانی باعث بهبود سلامت عمومی بدن می شود. همچنین این ماده با پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری ها از جمله سرطان مرتبط است.فرآوری گوجه فرنگی  در واقع غلظت لیکوپنموجود در ان را (تا چهار برابر) افزایش می دهد. این بدان معناست که آب گوجه فرنگی  نسبت به گوجه فرنگی تازه منبع غذایی بسیار بهتری از لیکوپن است.آب گوجه فرنگی می تواند طیف گسترده ای از فواید را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مغذی و متعادل ارائه دهد. مزایای سلامتی ان شامل کاهش کلسترول، محافظت در برابر سکته مغزی و بیماری قلبی و موارد دیگر است. این نوشیدنی برای حفظ سلامت پوست، چشم و استخوان شما نیز مفید است.


حتما بخوانید: خواص و مضرات گوجه فرنگی برای زنان و مردان


خواص آب گوجه فرنگی برای سلامتی 

1. ارزش غذایی بالای آب گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی یک نوشیدنی محبوب است که از گوجه فرنگی تازه تهیه شده است. اگر چه می توانید آب گوجه فرنگی خالص را خریداری کنید، بسیاری از تولیدکنندگان آن را با آب میوه های دیگر مانند کرفس، هویج و چغندر ترکیب می کند. در اینجا اطلاعات مربوط به مواد مغذی برای 1 فنجان (240 میلی لیتر) از 100٪ آب گوجه فرنگی آورده شده است:

مواد مغذی آب گوجه فرنگی میزان آن در یک فنجان (240 میلی لیتر)
کالری 1
پروتئین 2 گرم
فیبر 2 گرم
ویتامین A 22٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
ویتامین C 74٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
ویتامین K 7٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
تیامین (ویتامین B1) 8٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
نیاسین (ویتامین B3) 8٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
پیریدوکسین (ویتامین B6) 13٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
اسید فولیک (ویتامین B9) 12٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
منیزیم 7٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
پتاسیم 16٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
مس 7٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
منگنز 9٪ از مقدار مورد نیاز روزانه

همانطور که می بینید، آب گوجه فرنگی بسیار مغذی است و در آن بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم وجود دارد. به عنوان مثال، نوشیدن فقط یک فنجان (240 میلی لیتر) آب گوجه فرنگی تقریبا نیاز روزانه ویتامین C را تامین می کند. کاروتنوئیدها رنگدانه هایی هستند که به ویتامین A تبدیل می شوند. این کاروتنوئید ها نه تنها به ویتامین A تبدیل می شوند، بلکه به عنوان آنتی اکسیدان های قوی نیز عمل می کنند و از سلول ها محافظت می کنند تا از آسیب های ناشی از مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد محافظت شوید.

آسیب های رادیکال آزاد با بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی مرتبط است و اعتقاد بر این است که در روند پیری نقش دارند. علاوه بر این، آب گوجه فرنگی حاوی منیزیم و پتاسیم (دو ماده معدنی حیاتی برای سلامت قلب) است. این نیز یک منبع عالی از ویتامین B است، از جمله اسید فولیک و ویتامین B6، که برای متابولیسم بدن و بسیاری از توابع دیگر مهم است.

2. حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان ها

آب گوجه فرنگی یک منبع غنی از آنتی اکسیدان های قوی مانند لیکوپن (یکی از انواع رنگدانه گیاهی کاروتنوئید) است که با مزایای چشمگیر سلامتی در ارتباط دارد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که نوشیدن آب گوجه فرنگی غنی از لیکوپن، تاثیرات مثبتی بر روی سلامت به ویژه بواسطه کاهش التهاب ایجاد می کند. مطالعه ای روی 106 زن با وزن بیش از حد نشان داد که نوشیدن 1/4 فنجان (330 میلی لیتر) آب گوجه فرنگی روزانه به مدت 20 روز به طور معنا داری نشانگرهای التهابی مانند اینترلوکین 8 (IL-8) و فاکتور نکروز توموری آلفا (TNF-α) را از بین می برد. علاوه بر لیکوپن، آب گوجه فرنگی یک منبع عالی از ویتامین C و بتا کاروتن نیز (دو آنتی اکسیدان دیگر با خواص ضد التهابی قوی) است.

خواص آب گوجه فرنگی

3. می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد

تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی غنی از گوجه فرنگی و محصولات گوجه فرنگی مانند آب گوجه فرنگی ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن را کاهش دهد.

4. می تواند عوامل ریسک بیماری قلبی را بهبود بخشد

گوجه فرنگی ها به بهبود سلامت قلب کمک می کند. گوجه فرنگی حاوی آنتی اکسیدان های قوی مانند لیکوپن و بتا کاروتن هستند که به کاهش عوامل ریسک بیماری قلبی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و افزایش چربی در شریان ها کمک می کند (تصلب شریان).


حتما بخوانید: درمان قطعی فشار خون بالا با عرقیات گیاهی، دمنوش در طب سنتی


بررسی 584 نفر چنین نشان داده که کسانی که رژیم غذایی غنی از گوجه فرنگی و محصولات گوجه فرنگی داشته اند در مقایسه با افرادی که مصرف گوجه فرنگی کمی داشتند، کاهش ریسک در ابتلا به بیماری های قلبی نشان داده اند. علاوه بر این، بررسی 21 مطالعه مربوط به محصولات گوجه فرنگی کاهش قابل توجهی در میزان کلسترول LDL "بد"، و نشانگر التهابی و بهبود قابل توجه در جریان خون نشان داده است.

5. ممکن است از برخی سرطان ها جلوگیری کند

با توجه به سطح بالایی از مواد مغذی مفید و آنتی اکسیدان ها، در مطالعات متعددی آب گوجه فرنگی اثرات ضد سرطانی نشان داده است. بررسی 24 مطالعه مربوط به مصرف زیاد گوجه فرنگی و محصولات گوجه فرنگی با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات همراه بوده بود. در یک مطالعه سلولی، عصاره لیکوپن از محصولات گوجه فرنگی رشد سلول های سرطانی پروستات را مهار و حتی باعث از بین رفتن آنها شده است.

در مطالعات حیوانی همچنین مشاهده شده که محصولات گوجه فرنگی ممکن است اثر محافظتی بر روی سرطان پوست داشته باشد. موش هایی که پودر قرمز گوجه فرنگی را برای 35 هفته تغذیه می کردند، بعد از اینکه در معرض نور UV قرار گرفتند، به طور معنی داری کمتر از میزان مواجهه با سرطان پوست برخوردار بودند. اگر چه این نتایج امیدوار کننده است، تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانند چگونه گوجه فرنگی ها و محصولات مانند آب گوجه فرنگی ممکن است بر رشد سرطان در انسان تأثیر بگذارد.

5 مزیت آب گوجه فرنگی برای سلامتی

6. حفظ سلامت دستگاه گوارش

مصرف روزانه آب گوجه فرنگی کبد را سالم نگه می دارد،به هضم غذا کمک می کند، حرکات منظم روده را تحریک می کند و از  بروز یبوست جلوگیری می کند.

7. کاهش کلسترول

فیبر موجود در آب گوجه فرنگی به تجزیه کلسترول LDL (کلسترول بد) کمک می کند و نیاسین تأثیر مفیدی بر سطح کلسترول بالا در خون دارد.

خواص آب گوجه فرنگی برای بدن

8. خواص ضد التهابی

التهاب مزمن و ناهنجاری های التهابی با ابتلا به مجموعه ای از بیماری های ناخوشایند مرتبط هستند. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن روزانه یک لیوان آب گوجه فرنگی، نشانگر اولیه التهاب را تقریباً تا یک سوم کاهش می دهد.

9. سم زدایی بدن

آب گوجه فرنگی در دفع رسوبات مضر سمی از بدن تاثیر فوق العاده ای دارد. همچنین محتوای کلر و گوگرد موجود در آن به کبد و کلیه کمک می کند تا عملکرد سم زدایی خود را بهتر انجام دهند.


حتما بخوانید: فواید سم زدایی بدن از طریق پا با نمک و طب سنتی


10. خواص آب گوجه فرنگی برای گلودرد

غرغره کردن آب گوجه فرنگی به دلیل داشتن خواص ضد عفونی کننده می تواند به درمان و تسکین گلودرد کمک کند.غرغره کردن آب گوجه فرنگی در مقایسه با آب نمک 10 برابر اثربخشی بیشتری در تسکین گلو درد دارد.

11. خواص آب گوجه فرنگی برای لاغری

یکی از مهمترین خواص آب گوجه‌فرنگی لاغری و کاهش وزن است.آب گوجه فرنگی به عنوان یک نوشیدنی چربی سوز نیز شناخته شده است.نوشیدن این اب میوه مفید می تواند به هیدراته ماندن بدن کمک کند.از انجایی که اب گوجه فرنگی حاوی سدیم پایین و فیبر بالای است مانع از ضعف بدن شده و به فرد برای احساس سیری طولانی‌ مدت کمک می کند. علاوه براین،نوشیدن اب گوجه فرنگی کالری و مواد مغذی لازم بدن را هم فراهم می کند.در صورتی که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستید می توانید با قرار دادن آب گوجه فرنگی در رژیم غذایی خود از خواص فوق العاده ان برای لاغری بهره ببرید.

خواص آب گوجه فرنگی برای لاغری

12. خواص آب گوجه فرنگی برای مردان

یک مطالعه با هدف بررسی اثرات مصرف آب گوجه فرنگی بر سطوح لیکوپن پلاسمایی منی و پارامترهای اسپرم در مردان نابارور انجام شد.در این مطالعه پس از یک دوره چهار هفته ای، افراد به طور تصادفی در سه گروه آب گوجه فرنگی،آنتی اکسیدان و یک گروه کنترل قرار گرفتند. افراد گروه آب گوجه فرنگی و گروه آنتی اکسیدان به ترتیب روزانه یک قوطی آب گوجه فرنگی (حاوی 30 میلی گرم لیکوپن) یا یک کپسول آنتی اکسیدان (حاوی ویتامین C 600 میلی گرم، ویتامین E 200 میلی گرم و گلوتاتیون 300 میلی گرم) مصرف کردند.

12 هفته (دوره تغذیه). سطح لیکوپن پلاسمایی منی و پارامترهای اسپرم هر 6 هفته در طول دوره تغذیه اندازه گیری شد.در گروه آب گوجه فرنگی، سطح لیکوپن پلاسما در هفته دوازدهم دوره تغذیه به طور معنی داری افزایش یافت. همچنین کاهش گلبول‌های سفید پلاسمایی منی و افزایش تحرک اسپرم در گروه آب گوجه‌فرنگی به ترتیب در هفته دوازدهم و ششم نسبت به گروه کنترل معنی‌دار بود.در نتیجه به نظر می رسد مصرف منظم آب گوجه فرنگی باعث بهبود حرکت اسپرم در بیماران نابارور می شود. این اولین گزارشی است که نشان می‌دهد ماده غذایی طبیعی، مانند آب گوجه‌فرنگی، ممکن است برای ناباروری مردان مفید باشد.

13. خواص آب گوجه فرنگی پروستات

گوجه فرنگی منبع غنی فیبر و لیکوپن محسوب می شود و دارای خواص آنتی اکسیدانی است.به همین دلیل مصرف گوجه فرنگی یا نوشیدن اب گوجه فرنگی می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک کند.


حتما بخوانید: علائم سرطان پروستات و تشخیص و درمان


14. خواص آب گوجه فرنگی برای دیابت

وجود ماده ای معدنی به نام کرومیم در گوجه فرنگی به مبتلایان به دیابت در کنترل میزان قند خون کمک می کند،بنابراین نوشیدن آب گوجه فرنگی می تواند برای مبتلایان به دیابت مفید در نظر گرفته شود.

15. خواص آب گوجه فرنگی برای سرماخوردگی

وجود مقادیر بالای ویتامین A و ویتامین C در آب گوجه فرنگی می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.از طرف دیگر ترکیبات لیکوپن و کاروتنی موجود در آب گوجه فرنگی برای درمان و پیشگیری از بیماری های سرماخوردگی و آنفلونزا موثر عمل می کند.

خواص آب گوجه فرنگی برای سرماخوردگی

16. خواص آب گوجه فرنگی برای چشم و بینایی

از انجایی که آب گوجه فرنگی حاوی مقادیر خوبی از ویتامین A است،بنابراین نوشیدن این آب میوه خوشمزه می تواند برای تقویت بینایی مفید باشد و از بروز مشکلاتی مانند شب کوری جلوگیری کند.علاوه براین،گوجه فرنگی سرشار از مواد مغذی گیاهی بتا کاروتن، لوتئین و زآگزانتین است و می تواند به حفظ سلامت چشم و محافظت از آنها در برابر انحطاط ماکولا (نوعی اختلال چشم)کمک کند.

17. خواص آب گوجه فرنگی برای پوست

نوشیدن اب گوجه فرنگی به دلیل وجود خواص آنتی اکسیدانی و سایر ترکیبات موثر در آن می تواند برای پوست خواص سلامتی متعددی بهمراه داشته باشد.از مهمترین خواص آب گوجه فرنگی برای سلامت پوست می توان به درمان و پیشگیری از جوش، کوچک کردن منافذ باز پوست و تنظیم ترشح سبوم (چربی) در پوست‌های چرب اشاره کرد. آب گوجه فرنگی می تواند به حفظ رطوبت پوست های خشک کمک کند.


حتما بخوانید: طرز تهیه 12 ماسک صورت گوجه فرنگی برای لک صورت و جوش


18. خواص آب گوجه فرنگی برای لک صورت

وجود ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و لیکوپن در اب گوجه فرنگی،این ماده را به یک درمان موثر برای لک صورت تبدیل کرده است.استفاده از آب گوجه فرنگی می تواند به روشن شدن لکه های تیره پوست کمک کند.برای این منظور می توانید آب گوجه فرنگی را روی صورت خود بمالید و به ارامی ماساژ دهید.کمی صبر کنید و بعد از گذشت 15 دقیقه و خشک شدن پوست، آن را بشویید. برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید این درمان را به مدت 15 روز متوالی انجام دهید.

خواص آب گوجه فرنگی برای لک صورت

19. خواص آب گوجه فرنگی برای مو

وجود ویتامین‌ها و آهن در آب گوجه‌فرنگی موجب درخشندگی و براق شدن موهای تیره، کدر و آسیب‌دیده می شود. علاوه بر این،آب گوجه فرنگی برای رفع خارش پوست سر و شوره نیز موثر عمل می کند.برای اینکه از خواص آب گوجه فرنگی برای سلامت مو بهره ببرید باید بعد از شستشو موها با شامپو مقداری آب گوجه‌فرنگی تازه را روی پوست سر و موهای خود بریزید و اجازه دهید به مدت 5 تا 6 دقیقه روی موها و سر باقی بماند.بعد از گذشت این مدت موها را با آب سرد بشویید.

20. خواص آب گوجه فرنگی برای موخوره

آب گوجه فرنگی تاثیر خوبی در رفع موخوره دارد.برای این منظور ابتدا گوجه ها را له کنید حالا آب بدست امده را به مدت 5 دقیقه روی موها ماساژ دهید. نیم ساعت صبر کنید و بعد موها را با آب گرم و صابون یا شامپو کتیرا بشویید. استفاده از این درمان برای 2 بار در هفته می تواند به رفع موخوره کمک کند.

بهترین زمان مصرف آب گوجه فرنگی

بهترین زمان مصرف آب گوجه‌فرنگی نخستین ساعات روز عنوان شده است.البته نوشیدن این آب میوه خوشمزه به تنهایی برای تامین انرژی کل روز شما کافی نیست پس آب گوجه فرنگی را به همراه یک صبحانه متنوع و کامل میل کنید.

بهترین زمان مصرف آب گوجه فرنگی

مضرات و عوارض جانبی بالقوه آب گوجه فرنگی

اگر چه آب گوجه فرنگی بسیار مغذی است و ممکن است مزایای چشمگیر سلامتی را به همراه داشته باشد، اما در بعضی از موارد همراه با معایبی است.

1. سدیم بالا

بزرگترین نقص آن ممکن است این باشد که بیشتر فرآورده های آن حاوی سدیم بالایی هستند. بسیاری از محصولات آب گوجه فرنگی حاوی نمک افزوده هستند که باعث افزایش محتوای سدیم می شود. به عنوان مثال، 1/4 فنجان (340 میلی لیتر) آب گوجه فرنگی 100٪ حاوی 980 میلی گرم سدیم است که 43٪ از مقدار مورد نیاز روزانه بیشتر می باشد.
رژیم های غذایی با سدیم بالا مخصوصا برای افرادی که حساس به نمک هستند، ممکن است مشکل ساز باشد. گروه های نژادی خاصی از افراد مانند آفریقایی آمریکایی بیشتر احتمال دارد که توسط غذاهای پر سدیم تحت تاثیر قرار بگیرند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی با سدیم بالا ممکن است به فشار خون بالا کمک کند.

2. فیبر کمتر

عوارض دیگر آب گوجه فرنگی این است که فیبر کمتری نسبت به گوجه فرنگی دارد. البته آب گوجه فرنگی نسبت به سایر نوشیدنی های میوه مانند آب سیب و آب پرتقال حاوی مقادیر بیشتر فیبر است.

توجه داشته باشید که در بسیاری از نوشیدنی های گوجه فرنگی، میوه های دیگری نیز اضافه شده است که می تواند کالری و محتوای قند را افزایش دهد. برخی برند ها حتی ممکن است حاوی قندهای اضافه باشند. هنگام تهیه آب گوجه فرنگی، آب گوجه فرنگی 100٪ را بدون هیچ نمک یا قند اضافه تهیه کنید.

مضرات آب گوجه فرنگی

3. تشدید ریفلاکس معده

علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD) ممکن است بخواهند از مصرف آب گوجه فرنگی ممانعت کنند زیرا ممکن است نشانه ها را بدتر کنند.


حتما بخوانید: درمان خانگی رفلاکس معده با عسل و داروهای گیاهی


مضرات آب گوجه فرنگی

مصرف گوجه فرنگی در کنار فواید متعددی که بهراه دارد گاهی اوقات باعث بروز عوارض جانبی هم می شود.از مهمترین عوارض جانبی گوجه‌فرنگی می توان به برگشت اسید معده به مری، ناتوانی در تحمل آن، درد عضلانی و…اشاره کرد.لیکوپین موجود در گوجه فرنگی عامل بروز عوارض جانبی ان است.برخی عوارض جانبی گوجه فرنگی شامل موارد زیر است:

 • سوزش سرمعده
 • برگشت اسید معده به مری
 • حساسیت و عفونت
 • مشکلات کلیوی
 • سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر
 • اسهال
 • بالا رفتن سطح سدیم خون
 • مشکلات ادراری
 • مشکلات تنفسی

آیا باید آب گوجه فرنگی بخورید؟

آب گوجه فرنگی می تواند یک انتخاب سالم برای بسیاری از مردم باشد. آب گوجه فرنگی بویژه برای کسانی که نیاز به مواد مغذی بالاتری دارند مانند افراد مسن تر و کسانی که سیگار می کشند، انتخاب بسیار خوبی است. برای مثال، افرادی که سیگار می کشند نیاز به ویتامین C بیشتری نسبت به بقیه دارند. از آنجایی که آب گوجه فرنگی در این مواد مغذی بسیار بالاست، ممکن است انتخابی هوشمندانه ای برای افراد سیگاری باشد.

بسیاری از افراد مسن دسترسی محدود به مواد غذایی دارند و تمایل دارند غذاهای کمتری مصرف کنند. آب گوجه فرنگی می تواند یک راه مناسب و خوشمزه برای کمک به فراهم کردن مواد مغذی برای آنها باشد. علاوه بر این، جایگزین مناسبی برای نوشیدنی های ناسالم مانند آب میوه مصنوعی، سودا و سایر نوشیدنی های شیرین است. نوشیدن آب گوجه فرنگی 100٪ بدون اضافه کردن نمک یا قند یک راه عالی برای افزایش مصرف مواد مغذی است.

آیا آب گوجه فرنگی برای شما مناسب است؟

چگونه می توان آب گوجه فرنگی خانگی تهیه کرد

برای کسانی که در آشپزخانه خلاق هستند، آب گوجه فرنگی خانگی به آسانی همراه چند ماده مغذی آماده می شود.

طرز تهیه آب گوجه فرنگی خانگی

 • به مدت 30 دقیقه در دمای متوسط، گوجه فرنگی تازه را بپزید.
 • هنگامی که سرد می شود، گوجه فرنگی ها را به یک مخلوط کن یا غذاساز ریخته و بقدری هم بزنید تا به قوام مطلوب برسد.
 • می توانید مخلوط گوجه فرنگی بدست آمده را بعنوان نوشیدنی مصرف کنید و یا با حرارت دادن به آن به عنوان سس در تهیه غذا از آن استفاده کنید.

گوجه فرنگی ها را می توان با سایر سبزی ها و گیاهان مانند کرفس، فلفل قرمز و پودر زیتون ترکیب کرد تا محتوای غذایی با عطر و طعم بهتری داشته باشید.
یک نکته مفید این است که هنگام خوردن گوجه فرنگی، کمی روغن زیتون اضافه کنید. از آنجا که لیکوپن یک ترکیب محلول در چربی است، خوردن یا نوشیدن گوجه فرنگی با کمی چربی باعث افزایش عملکرد آن در بدن می شود.

طرز تهیه آب گوجه فرنگی خانگی

قیمت آب گوجه فرنگی

قیمت آب گوجه فرنگی بسته به اندازه و برند تولید کننده آن متفاوت است. قیمت یک پاکت آب گوجه فرنگی 1000 میلی لیتری 27500 تومان می باشد.

کلام آخر:

وجود مواد مغذی مختلفی مانند ویتامین C، ویتامین‌های B و پتاسیم اب گوجه فرنگی را به یک نوشیدنی خوشمزه و مقوی برای بدن تبدیل کرده است. در این مقاله سعی کردیم شما را با خواص آب گوجه فرنگی برای سلامت بدن آشنا کنیم. آب گوجه فرنگی منبع عالی آنتی‌ اکسیدان‌های متنوع مانند لیکوپین محسوب می شود. از مهمترین فواید لیکوپین می توان به کاهش التهاب و احتمال ابتلا به بعضی از انواع سرطان‌ها اشاره کرد.


مقالات مرتبط:

خواص آب کشمش ناشتا برای جوش، لاغری و سلامتی

خواص و مضرات سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز در طب سنتی برای بیماریهااز
5
رای