خواص و مضرات سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز در طب سنتی برای بیماریها

خواص و مضرات سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز در طب سنتی برای بیماریها سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز چیست و برای چی خوبه ؛ فواید، خواص و مضرات سرخ ولیک یا زالزالک برای دیابت، قلب، پوست، مو، سرطان در طب سنتی و خواص دمنوش سرخ ولیک در سلام دنیا بخوانید.

زالزالک ممکن است فواید سلامتی بالقوه ای برایی سلامت قلب، درمان دیابت و سرطان داشته باشد. با این حال، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای ایجاد دوزهای مفید و ایمن انجام دهند. ما در این مقاله سلام دنیا به بررسی خواص سرخ ولیک یا زالزالک می پردازیم. این تحقیق در مورد سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز چیست و برای چی خوبه  و فواید و مضرات سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز برای سلامتی، پوستف مو، قلب، دیابت، سرطان در طب سنتی پاسخ می دهد.

سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز چیست و برای چی خوبه

زالزالک میوه یک درخت وحشی است که در نقاط مختلف جهان از جمله اروپا، آمریکای شمالی و آفریقای شمالی رشد می کند.نام گیاه شناسی این گونه Crataegus است. سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز از خانواده گیاهان Rosaceae است. اگرچه صدها گونه از Crataegus وجود دارد، اما وقتی مردم به زالزالک معمولی اشاره می کنند، معمولاً به معنای گونه سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز هستند.


حتما بخوانید: فواید عرق کیالک (زالزالک) برای سلامتی


زالزالک گیاهی خاردار است که میوه های توت مانند تولید می کند. مردم برای قرن ها از میوه ها، برگ ها و گل های زالزالک برگ ریز برای درمان های گیاهی استفاده می کردند. زالزالک برگ ریز دارای خواص گیاهی است که ممکن است فواید سلامتی بالقوه ای داشته باشد و دانشمندان اثربخشی این گیاه را در درمان شرایط مختلف مورد مطالعه قرار داده اند.

سرخ ولیک یا زالزالک برگ ریز چیست و برای چی خوبه

خواص سرخ ولیک برای سلامتی

 بررسی های تاریخی نشان داده است که زالزالک از گذشته به عنوان درمانی برای شرایط مختلف، از جمله سوء هاضمه و فتق استفاده شده است.مطالعات منبع معتبر نشان می دهد که زالزالک حاوی ترکیبات مفیدی مانند آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب غیر اشباع چندگانه است. فلاونوئیدها و پروسیانیدین ها اجزایی است که مسئول اکثر خواص سلامتی و درمانی این میوه پر خاصیت هستند.دانشمندان از آن زمان به بررسی اجزای زیست فعال این گیاه پرداختند. با این حال، تحقیقات بیشتر در مورد آنها ضروری است.

1. خواص سرخ ولیک برای محافظت از سلامت قلب

بر اساس بررسی سال 2020، زالزالک یا سرخ ولیک ممکن است توانایی محافظت از قلب را داشته باشد. ممکن است از طریق زیر برای سلامت قلب مفید باشد:

 • کاهش چربی در خون و کاهش کلسترول
 • دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی
 • به طور بالقوه کمک به جلوگیری از اختلال عملکرد اندوتلیال (تنگ شدن شریان ها)

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که دانشمندان باید در مورد ایمنی و کارایی زالزالک برای درمان تصلب شرایین بیشتر تحقیق کنند. این بدان معنی است که افراد مبتلا به بیماری های قلبی باید قبل از مصرف زالزالک با یک متخصص قلب صحبت کنند.

خواص سرخ ولیک برای سلامتی:محافظت از سلامت قلب

2. خواص سرخ ولیک برای سرطان

یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2021 نشان داد که زالزالک یا سرخ ولیک دارای خواص ضد سرطانی است. محققان از سلول‌های تومور مغزی استفاده کردند و دریافتند که عصاره زالزالک می‌تواند آنها را بکشد و از تکثیر آن‌ها جلوگیری کند. خواص ضد سرطانی بالقوه سرخ ولیک به  محتوای بالای پلی فنل در آن نسبت داده شده است. با این حال، مطالعات بیشتر بر روی انسان ضروری است.


حتما بخوانید: افزایش احتمال بروز سرطان با 9 ماده غذایی سرطان زا


3. خواص سرخ ولیک برای از بین رفتن میکروب

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد Crataegus azarolus،یک گونه زالزالک که در مدیترانه رشد می کند، ممکن است در برابر هفت میکروارگانیسم مختلف و باکتری های گرم مثبت موثر باشد.خواص ضد میکروبی زالزالک ممکن است باعث از بین رفتن یا جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ های مضر با منبع مطمئن شوند. علاوه بر این، زالزلک ها حاوی کربوهیدرات های پیچیده و آنتی اکسیدان هایی هستند که ممکن است کاربردهای بالقوه مفیدی در صنایع غذایی و دارویی داشته باشند.

4. خواص سرخ ولیک برای کمک به هضم

مطالعات حیوانی نشان می دهد که نوعی زالزالک که در شمال شرقی چین رشد می کند، Crataegus dahurica Koehne، ممکن است به فرآیند هضم کمک کند. عصاره زالزالک به طور قابل توجهی زمان حرکت غذا در دستگاه گوارش در موش را تسریع کرد.با این حال، این اثر ممکن است در انسان مشابه نباشد، بنابراین دانشمندان باید روی این مزیت بالقوه مطالعه بیشتری انجام دهند.

خواص سرخ ولیک برای سلامتی:کمک به هضم

5. خواص سرخ ولیک برای دیابت

یک بررسی سال 2022 نشان می دهد که دانشمندان ممکن است بتوانند از سرخ ولیک داروهای جدیدی برای درمان دیابت بسازند. پس از بررسی مطالعات انجام شده در 20 سال گذشته، بازبینان پیشنهاد می کنند که زالزالک یا سرخ ولیک ممکن است فواید سلامتی زیر را برای دیابت و عوارض ناشی از آن داشته باشد:


حتما بخوانید: خواص گزنه برای دیابت و سلامتی و مضرات آن


 • کاهش تری گلیسیرید (چربی در خون) و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم
 • افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی آنزیم های خاص
 • کاهش مولکول های التهابی
 • تنظیم قند خون و ترشح انسولین
 • بهبود سلامت سلول های خاصی در پانکراس
 • ممکن است به کاهش عواملی که منجر به چاقی می شوند کمک کند.

خواص سرخ ولیک برای دیابت

توجه به این نکته مهم است که اکثر مطالعاتی که در بررسی سال 2022 گنجانده شده اند، مطالعات حیوانی بوده اند، بنابراین یافته های آنها ممکن است برای انسان صدق نکند.نویسندگان خاطرنشان کردند که محققان باید زالزالک یا سرخ ولیک را برای درمان‌های بالقوه دیابت بررسی کنند.بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید قبل از مصرف زالزالک برای مشاوره بیشتر با پزشک مشورت کنند.

6. خواص سرخ ولیک برای پوست

گیاه سرخ ولیک دارای خواص قابض است به همین دلیل از آن در  تهیه محصولات مراقبت های پوستی استفاده می شود.علاوه براین سرخ ولیک به دلیل داشتن ترکیبات موثر در رفع عوارض پوستی و سرخی پوست به رنگ مس در آمدن پوست Couperese نیز کاربرد دارد.برای تهیه این جوشانده درمانی باید 20 گرم از گل با میوه سرخ ولیک را به نیم لیتر اضافه کنید و اجازه دهید بجوشد و داخل یکی از کرم های زیبایی بصورت پماد استفاده کنید.

خواص سرخ ولیک برای پوست

7. خواص سرخ ولیک برای مو

در مورد خواص سرخ ولیک برای مو اطلاعات دقیقی وجود ندارد.

8. خواص سرخ ولیک در طب سنتی

 • سرخ ولیک باعث تنظیم فشار خون می شود.
 • سرخ ولیک با داشتن خاصیت ادرارآوری می تواند به پاکسازی بدن از سموم و بهبود عملکرد کلیه ها کمک کند.
 • کاهش دهنده کلسترول و چربی خون به شمار می رود.
 • گیاه سرخ ولیک ضد تشنج و جمع کن، و تب براست.
 • هسته آن برای حل کردن سنگ کلیه و مثانه سودمند است.
 • دانه‌ های سرخ ولیك با كاهش اسید اوریك به درمان بیماری نقرس کمک می کنند.
 • میوه سرخه ولیک تقویت کننده معده است.

حتما بخوانید: برای کاهش سریع چربی خون چه بخوریم


9. خواص دمنوش سرخ ولیک

 • برای رفع ناراحتی‌ های گوارشی و درمان اسهال نیز مورد استفاده دارد.
 • دمنوش سرخ ولیک به دلیل داشتن خواص آرامبخشی برای تنظیم خواب شبانه افرادی که از بی خوابی رنج می برند بسیار سودمند است.
 • غرغره کردن دمنوش میوه سرخه ولیک در معالجه گلو درد توصیه شده است.
 • مصرف دمنوش این گیاه نقش موثری در رفع اسپاسم ها و سایر ناراحتی‌ های د‌وران یائسگی دارد.
 • این دمنوش گیاهی ضداسپاسم و مسکن است.
 • نوشیدن دمنوش سرخ ولیک باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
 • دمنوش سرخ ولیک پشتیبانی از بهداشت دهان و دندان را فراهم می کند.
 • به طور کلی د‌منوش گل‌های سرخه ولیک (زالزالک ریز برگ) و یا گرد‌ گل خشک شده آن به مقد‌ار 5 تا 8 گرم د‌ر روز برای ضعف قلب، آنژین، ورم آئورت، اختلالات عصبی نظیر نگرانی، بی‌خوابی، سرگیجه، احساس صد‌ا د‌ر گوش و نظایر آن بسیار موثر است.

خواص دمنوش سرخ ولیک

مضرات سرخ ولیک

مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه(NCCIH) اشاره می کند که دانشمندان هیچ مشکل ایمنی جدی را در اکثر مطالعات روی سر ولیک برای نارسایی قلبی گزارش نکرده اند.با این حال، یک مطالعه نشان می دهد زالزالک نارسایی قلبی را در شرکت کنندگان در مطالعه بدتر می کند. این ممکن است به این دلیل باشد که زالزالک با داروهایی که مصرف می‌کردند تداخل داشت.به همین دلیل مهم است افرادی که می خواهند زالزالک را امتحان کنند، ابتدا با پزشک خود صحبت کنند، به خصوص اگر دارو مصرف می کنند. مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه همچنین بیان می کند که مصرف بیش از حد زالزالک یا سرخ ولیک ممکن است عوارض جانبی زیر را در افراد ایجاد کند:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • علائم گوارشی
 • مشکلات تنفسی
 • شکم درد

حتما بخوانید: 10 روش درمان سریع انواع شکم درد


سوالات متداول:

1. آیا زالزالک برای انسان سمی است؟

زالزالک سمی نیست. با این حال، این گیاه حاوی یک ماده شیمیایی به نام آمیگدالین است که می تواند باعث مسمومیت با سیانید در دوزهای بالا می شود.قبل از مصرف زالزالک، فرد باید برای مشاوره بیشتر با پزشک صحبت کند.

2. چه کسی نباید زالزالک را امتحان کند؟

اطلاعات ایمنی کمی در مورد مصرف زالزالک در بارداری یا شیردهی وجود دارد.علاوه بر این، مصرف زالزالک ممکن است با داروها تداخل داشته باشد، بنابراین فرد باید حتما قبل از مصرف این میوه وحشی با پزشک خود صحبت کند.

3. آیا می توان هر روز زالزالک خورد؟

عطاری هایی که عصاره‌های زالزالک را عرضه می کنند، معمولاً دستورالعمل‌هایی را در مورد دفعات مصرف این دارو ارائه می‌دهند.با این حال، مردم باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد اینکه آیا می توانند و یا باید زالزالک را چند بار مصرف کنند صحبت کنند.

سخن پایانی:

شواهد نشان می دهد که زالزالک یا سرخ ولیک ممکن است فواید سلامتی بالقوه ای برای قلب و بیماری هایی مانند دیابت و سرطان داشته باشد. با این حال، دانشمندان نیاز به انجام مطالعات بیشتری برای روشن شدن اثربخشی و ایمنی این میوه دارند. افراد ممکن است میوه زالزالک یا آن را به عنوان عصاره مصرف کنند. با این حال، فرد باید قبل از مصرف زالزالک یا سرخ ولیک یا عصاره زالزالک با پزشک خود صحبت کند.


مطالب مرتبط:

خواص و مضرات آقطی سیاه [انگور کولی] برای لاغری و سلامتی

درمان خانگی دل پیچه و اسهال با 5 روش سریع و ساده از
2
رای