افزایش احتمال بروز سرطان با 9 ماده غذایی سرطان زا که روزانه مصرف می کنیم

افزایش احتمال بروز سرطان با 9 ماده غذایی سرطان زا که روزانه مصرف می کنیم ارتباطی صریح بین مصرف زیاد محصولات لبنی و محصولات کلسیمی با پیشرفت سرطان پروستات مشخص شده است. نتایج نشان دادند مردانی که زیاد از محصولات لبنی زیاد استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار داشتند.

آیا تا به حال این جمله را شنیده اید "هرچیزی که تورا نکشد قوی تر می سازد؟" خوب، این جمله زمانی که با عوامل سرطان زا همراه باشد، درست از آب در نمی آید. عوامل سرطان زا موادی هستند که در پیشرفت سرطان در انسان و حیوانات نقش مستقیمی ایفا می کنند. تعدادی از آنها عبارتند از آزبست، تنباکو و پلوتونیوم .به هرحال، بسیاری از آیتم های غذایی معمولی به ظاهر بی ضرر نیز به میزان زیادی با انواع سرطان ها مرتبط هستند. برای مثال، گوشت های فراوری شده. سازمان بهداشت جهانی (WHO) قبل از سال 2015، یافته های بررسی جدید خود را آشکار کرد و به طور رسمی گوشت های فراوری شده مانند هات داگ و گوشت نمک سود شده ( مانند بیکن) را در طبقه "مواد سرطان زا برای انسان ها" قرار داد. همچنین ارتباط میان گوشت قرمز و سرطان روده بزرگ را بررسی کرد. اما برگر ها و گوشت های خشک شده تنها موادهای غذایی نیستند که باید در مصرف آنها دقت کنید. بلکه باید نگاه دقیق تری به اقلام موجود در سوپر مارکت ها انداخته و از مصرف اقلام سرطان زا به هر صورت پرهیز کنید.

9 ماده غذایی که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

1. کنسرو رب گوجه فرنگی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه و پروستات

اغلب همه محصولات ردیف کنسروی با مواد شیمیایی به نام بیسفنول آ یا BPA تولید می شوند. حتی افرادی که در معرض کم BPA قرار می گیرند، با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، سرطان پروستات، ناباروری، بلوغ زودرس، اختلات متابولیسمی و دیابت نوع 2 مواجه می شوند. اما کنسرو های گوجه فرنگی همچنین به دلیل اسیدیته بالا فوق العاده خطرناک هستند، این اسیدیته بالا می تواند باعث عبور مواد BPA از قوطی به داخل رب شود. بنابراین بهتر است برای پخت غذا از گوجه فرنگی های تازه استفاده کنید یا اگر در خانه رب گوجه تهیه کرده اید، آن را در قوطی شیشه ای نگهداری کنید.

کنسرو رب گوجه فرنگی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه و پروستات

2. روغن های هیدروژنه و افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست

روغن های هیدروژنه برای حفظ مواد غذایی فراوری شده به کار می روند تا به آنها ظاهری خوشایند با ماندگاری طولانی مدت بدهند. اما در حقیقت این روغن ها بر غشا، ساختار و انعطاف پذیری سلول ها اثر می گذارند که می تواند منجر به بروز سرطان شود. روغن سبزیجات نیز حاوی سطوح بالای امگا 6 و اسید های چرب است که می تواند بیماری های قلبی و خطر انواع بیماری های مهلک مخصوصا سرطان پوست را افزایش دهد. بدن به مقداری امگا 6 نیاز دارد اما آن را باید متناسب با امگا 3 مصرف کرد. ماهی آزاد، ماهی خال مخالی و گوشت حیوانات گیاه خوار منابع خوبی از امگا 3 هستند. زمانی که نوبت به روغن می رسد،بهترین گزینه برای قلب سالم، استفاده از روغن زیتون است که به صورت طبیعی و نه شیمیایی تهیه شده است.

روغن های هیدروژنه و افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست

3. افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات با مصرف محصولات لبنی

اگرچه کلسیم برای تقویت استخوان عالی است اما محققان ارتباط بین مصرف زیاد کلسیم و پیشرفت سرطان پروستات را کشف کرده اند. چون محصولات لبنی سرشار از کلسیم هستند می توانند میزان هیدروکسی ویتامین د3 بدن را تا 25.1 کاهش دهند. این هورمون به عنوان محافظت کننده از مردان در مقابل سلول های سرطانی پروستات شناخته می شود، بنابراین با کاهش میزان طبیعی آن در بدن تان احتمال پیشرفت سرطان افزایش می یابد. در بررسی ای که توسط دپارتمان اپیدمیولوژی (همه گیر شناسی) در کالج بهداشت عمومی هاروارد انجام شد، ارتباطی صریح بین مصرف زیاد محصولات لبنی و محصولات کلسیمی با پیشرفت سرطان پروستات مشخص شد. نتایج نشان دادند مردانی که زیاد از محصولات لبنی استفاده می کنند در مقابل کسانی که مصرف کمتری داشتند، بیشتر در معرض گسترش سرطان پروستات قرار داشتند.

 افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات با مصرف محصولات لبنی

4 و 5. گوشت های قرمز و فرآوری شده و افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ

سوسیس، بیکن، هات داگ، سوسیس دودی، ژامبون و انواع دیگر گوشت های فراوری شده حاوی انواع مواد شیمیایی و نگه دارنده از جمله نیترات های سدیم هستند که آنها را تازه و با ظاهری خوش آیند نگه می دارد، اما وقتی که در معرض گرما زیاد یا شرایط اسیدیته بالا قرار می گیرند، می توانند به ماده سرطان زا تبدیل شوند. مخصوصا گوشت های دودی بسیار خطرناک هستند. چون گوشت طی فرایند دودی کردن با دوده ترکیب می شود (شاید دوده را به عنوان ترکیبات کشنده موجود در سیگار به یاد بیاورید). در بررسی که در مجله دارو BMC منتشر شد، محققان نوشته بودند که نمک بیش از حد و مواد شیمیایی که در تهیه گوشت های فراوری شده استفاده می شوند برای سلامت انسان خطرناک هستند. شرکت کنندگان در تحقیق که مقدار 160 گرم یا بیشتر از گوشت های فراوری شده مصرف کرده بودند، با افزایش خطر مرگ زود هنگام تقریبا در طی 12 سال رو به رو شدند. بر طبق گفته های محققان سازمان بهداشت جهانی، با مصرف گوشت قرمز فرآوری شده، به ازای مصرف 100 گرم به طور روزانه، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می تواند تا 17 درصد افزایش یابد. برای اینکه از خود را از لذت مصرف گوشت محروه نکنید و سلامتی خود را نیز حفظ کنید، گوشت های حیوانات که از علوفه تازه تغذیه شده، ارگانیک و بدون هورمون های مختلف است را بخرید و روزانه کمتر از 100 گرم مصرف کنید.

گوشت های قرمز و فرآوری شده و افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ

6. نان حاوی برومات پتاسیم است که عاملی برای افزایش احتمال ابتلا به سرطان به حساب می آید

خبرهای دلسرد کننده از گروهای فعال محیط زیستی می گوید که 86 نوع نان و محصولات نشاسته ای را به عنوان محصولات حاوی برومات پتاسیم شناسایی کرده اند. ماده شیمیایی ای که گاهی اوقات از آن با عنوان آرد برمات یاد می شود. این ماده به فرایند تولید سرعت می بخشد و به سفید و حجیم شدن نان کمک می کند. این ماده به برخی غلات نیز اضافه می شود. مصرف این ماده برای مصرف کننده هزینه های جدی در پی دارد. این ماده با اختلالات سیستم عصبی مرتبط بوده و توسط تعدادی از سازمان های بهداشت به عنوان ماده ای سرطان زا برای انسان  شناسایی شده است. به همین دلیل، اتحادیه اروپا، انگلستان، کانادا و برزیل اجازه استفاده برومات پتاسیم را نمی دهند. در ایالت متحده، سازمان غذا و دارو (FDA) کارخانه داران را وادار به توقف مصرف این ماده کرده. از این پس به لیست ترکیبات نانی که می خرید به دقت نگاه کنید، اگر حاوی ارد برومات شده بود، گزینه دیگری را انتخاب کنید.

نان حاوی برومات پتاسیم است که عاملی برای افزایش احتمال ابتلا به سرطان به حساب می آید

7. شکر تصفیه شده

تومورها برای تغذیه و افزایش سایز خود از شیرینی ها استفاده می کنند. این واقعیت نگران کننده در سال 1931 توسط اتو واربورگ برنده جایزه نوبل داروسازی کشف شده است. واربورگ مشخص کرد که در طی فرایند تکثیر سلول های سرطانی، آن ها وابسته به شیرین کننده های غنی از فروکتوز مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند. HFCS توسط سلول های سرطانی خیلی سریع و آسان تر از بقیه شیرین کننده ها متابولیزه می شود. برچسب مواد مغذی را برای داشتن شکر تصفیه شده بررسی کنید و از مصرف ان خودداری کنید.

شکر تصفیه شده و افزایش احتمال ابتلا به سرطان

8. نوشیدنی های الکلی

بعد از استعمال تنباکو، مصرف نوشیدنی های الکلی منجر به بروز سرطان می شود. اگرچه این موضوع درست است که مصرف میزان متوسط و کم نوشیدنی الکلی دقیقا می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد، اما افراط در مصرف آن هم می تواند نارسایی قلبی و سکته و سرطان را در پی داشته باشد. در یک بررسی جامع که توسط کارشناسان سازمان بهداشت جهانی انجام شد، به این نتیجه رسیدند که مصرف بیش از حد نوشیدنی الکلی علت اصلی سرطان های دهان، مری، کبد، روده بزرگ، مقعد و سینه زنان است. به اندازه یک گیلاس شراب هروز برای زنان و دو گیلاس برای مردان بسنده کنید.

نوشیدنی های الکلی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان

9. چربی های اشباع شده

بی ارتباطی چربی اشباع شده با بیماری های قلبی مشخص شده است، اما به این معنی نیست که تمامی چربی اشباع هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. تجزیه و تحلیل ها در سال 2015 از 52 مطالعه که در مجله دارو منتشر شده، گزارش داده اند که زنان با مصرف بالای چربی اشباع شده، خطر ابتلا به سرطان سینه خود را تا بالای 30 درصد درمقایسه با کسانی که مصرف کمتری داشتند، افزایش داده اند. زمانی که سن تان بیشتر می شود، سعی کنید مصرف غذاهایی با چربی اشباع شده زیاد مانند خوراکی های فراوری شده با روغن های سبزیجات، گوشت های چرب، پنیر های فراوری شده و دسر ها با پایه کره را کاهش دهید.

 چربی های اشباع شده و افزایش احتمال ابتلا به سرطان

منبع: eatthis

از
2
رای