خواص هلو؛ 10 خاصیت درمانی هلو و نحوه انتخاب و نگهداری صحیح آن

خواص هلو؛ 10 خاصیت درمانی هلو و نحوه انتخاب و نگهداری صحیح آن هلو سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که منشا آن در چین به بیش از 8000 سال پیش می رسد. از خواص هلو برای سلامتی: کمک به هضم، محافظت از پوست و افزایش ایمنی بدن است.

هلو میوه ای کوچک با پوست پرزی و گوشت سفید یا زرد است که منشا آن در چین به بیش از 8000 سال پیش می رسد. بیشتر هلوها مغذی هستند و ممکن است مجموعه ای از مزیت های سلامتی را از جمله؛ بهبود در هضم، نرمی پوست و تسکین آلرژی در پی داشته باشند. در اینجا 10 مزایای بهداشتی شگفت آور در استفاده از هلوها وجود دارد.

10 مزیت و خواص فوق العاده هلو برای سلامتی

1. بسته بندی شده با مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها

هلو غنی از بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی سودمند است. یک هلو متوسط ( 150 گرم) حاوی تقریبا:

 • کالری: 58
 • پروتئین: 1 گرم
 • چربی: کمتر از 1 گرم
 • کربوهیدرات: 14 گرم
 • فیبر: 2 گرم
 • ویتامین C (ث) : 17٪ از ارزش روزانه (DV)
 • ویتامین A (آ): 10٪ از DV
 • پتاسیم: 8 درصد DV
 • نیاسین: 6٪ از DV
 • ویتامین E (ای) : 5٪ از DV
 • ویتامین K (کا) : 5٪ از DV
 • مس: 5٪ از DV
 • منگنز: 5٪ از DV

هلو همچنین مقادیر کمتری از منیزیم، فسفر، آهن و برخی از ویتامین های B را در بر می گیرد. علاوه بر این، آنها حاوی مقادیر زیاد آنتی اکسیدان ها (ترکیبات گیاهی سودمند که با عوارض اکسیداتیو مبارزه می کنند و از بدن در برابر پیری و بیماری محافظت می کند) می باشند. به نظر می رسد هلوهای تازه و کنسرو شده مقادیر مشابه ویتامین ها و مواد معدنی را داشته باشند. با این حال، هلوهای تازه دارای سطوح بالاتر آنتی اکسیدان ها هستند و به نظر می رسد در حفاظت از آسیب های اکسیداتیو موثرتر از کنسرو شده باشند.

هلو سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی

2. به هضم کمک می کنند

هلو ممکن است به هضم سالم کمک کند. یک میوه متوسط می تواند حدود 2 گرم فیبر داشته باشد؛ نیمی از آن فیبر محلول است، در حالی که نیمه دیگر فیبر نامحلول است. فیبر نامحلول به حجم مدفوع اضافه می کند و به حرکت و خروج غذا از طریق روده کمک می کند و احتمال ابتلا به یبوست را کاهش می دهد. از سوی دیگر، فیبر محلول مواد مغذی برای باکتری های مفید در روده فراهم می کند. به نوبه خود، این باکتری ها اسیدهای چرب زنجیره ای کوتاه مانند استات، پروپیونات و بوتیرات را تولید می کنند که سلول های روده شما را تغذیه می کند.

اسید چرب در روده شما همچنین می تواند باعث کاهش التهاب و بهبود علائم اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و زخم کولیت شود. گل های هلو یکی دیگر از بخش های این میوه می باشند که می تواند باعث هضم شود. آنها برای درمان اختلالات گوارشی معمولا در طب سنتی چینی استفاده می شوند.

3. می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد

خوردن میوه ها به طور منظم از جمله هلو ها ممکن است سلامت قلب را ارتقا دهد. هلو می تواند عوامل خطر بیماری های قلبی، مانند فشار خون بالا و میزان کلسترول را کاهش دهد. بیشتر مطالعات سلولی نشان می دهد که هلو ها ممکن است به اسیدهای صفراوی (ترکیبات تولید شده توسط کبد شما از کلسترول) متصل شوند. اسیدهای صفراوی، همراه با کلسترول موجود در آنها، در نهایت از طریق مدفوع دفع می شوند، که ممکن است باعث کاهش سطح کلسترول خون شود. مطالعات تکمیلی و مطالعات حیوانی نشان داد که هلو ممکن است کلسترول LDL کل و "بد" و همچنین فشار خون و سطوح تری گلیسرید را کاهش دهد.

خواص هلو در سلامت قلب

4. می تواند از پوست محافظت کند

هلو ممکن است دارای اثرات محافظتی باشد که باعث حفظ سلامت پوست شما می شود. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که ترکیبات موجود در هلو ممکن است توانایی پوست شما برای حفظ رطوبت را بهبود بخشد و در نتیجه منجربه بهبود بافت پوست شود. علاوه بر این، مطالعات حیوانی نشان می دهد که عصاره های ساخته شده از گل ها یا گوشت هلو به طور مستقیم از جلوگیری از آسیب UV کمک می کند.
عصاره های گیاهی هلو همچنین به تأخیر افتادن تومورهای پوستی در موش می انجامد. با این حال، قبل از نتیجه گیری باید تحقیقات بیشتری در مورد انسان انجام شود.

محافظت از پوست از مزایای هلو

5. ممکن است از برخی انواع سرطان جلوگیری کند

مثل بسیاری از میوه ها، هلو ها ترکیبات گیاهی مفید را ارائه می دهند که ممکن است از برخی سرطان های مختلف در بدن محافظت کنند. به ویژه، پوست و گوشت هلو غنی از کاروتنوئید ها و اسید کافئیک است - دو نوع آنتی اکسیدانی که دارای خواص ضد سرطانی است.

پلی فنل های هلو ممکن است توانایی کشتن سلول های سرطانی را بدون آسیب به سلول های سالم نیز داشته باشند. در مطالعه ای، زنان بعد از یائسگی که حداقل 2 بار در هر روز هلو یا عصاره آن را مصرف می کردند، خطر ابتلا به سرطان پستان را %41 کاهش دادند. با این حال، مطالعات کمی در انسان انجام شده است، بنابراین تحقیقات بیشتری لازم است.

6. ممکن است علائم آلرژی را کاهش دهد

هلو ممکن است علائم آلرژی را کاهش دهد. هنگامی که بدن در معرض آلرژن قرار می گیرد، هیستامین ها یا مواد شیمیایی ساخته شده توسط سیستم ایمنی بدن برای کمک به از بین بردن آلرژن ها آزاد می شوند. هیستامین بخشی از سیستم دفاع بدن هستند و باعث علائم آلرژی مانند عطسه، خارش یا سرفه می شوند. تحقیقات نشان می دهد هلو ممکن است با انتشار هیستامین در خون به کاهش علائم آلرژی کمک کند. علاوه بر این، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره های هلو ممکن است در جلوگیری از التهاب که معمولا در واکنش های آلرژیک مشاهده می شود مؤثر باشد.

کاهش آلرژی از خواص هلو

سایر مزایای بالقوه هلو 

ممکن است چندین مزایای سلامتی ارائه دهد. بیشترین تحقیقات شامل موارد زیر است:

7. می تواند ایمنی را افزایش دهد

هلو غنی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها است. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که آنها همچنین ممکن است با انواع خاصی از باکتری ها مبارزه کنند .

8. ممکن است در مقابل سموم خاصی از بدن محافظت کند

در یک مطالعه، عصاره هلو توسط افراد سیگاری استفاده شده و حذف نیکوتین در ادرار افزایش یافته است.

9. می تواند سطح قند خون را کاهش دهد

مطالعات نشان می دهد که ترکیبات موجود در هلو ممکن است به جلوگیری از افزایش سطح قند خون و مقاومت به انسولین در موش های چاق کمک کند. به گفته این پژوهش، این مطالعات کوچک بوده و بیشتر این مزایا در انسان مشاهده نشده است.

از مزایای هلو: کاهش قند خون

10. هلو به راحتی در دسترس است و می توان در غذاها از آن استفاده کرد

آنها را می توان به صورت تازه، پخته شده و کباب شده یا در غذاهای گرم و سرد به طور یکسان استفاده کرد. به عنوان مثال، هلوی تازه به عنوان میان وعده غنی از مواد مغذی می باشد و می توان  به تنهایی یا با ماست و تعدادی آجیل استفاده شوند.

نحوه انتخاب و نگهداری هلو

هلو دارای انواع مختلفی می باشند (برخی سفید، و برخی زرد هستند). هلو سفید شیرین تر است، در حالی که زرد طعم ترشی دارد. هنگام انتخاب هلو، معمولا بوی شیرین آنها به معنای رسیده بودن می باشد. سعی کنید از خرید میوه های قهوه ای، کبود و یا چروکیده جلوگیری کنید. در عوض، هلو را سفت یا کمی نرم انتخاب کنید.

شما می توانید هنگام خرید هلو آن را فشار دهید و اگر اثر فشار را روی گوشت آن مشاهده شد متوجه رسیده بودن آن شوید. اگر هلو شما بیش از سفت باشد، بعد از گذشت یک تا سه روز در دمای اتاق کمی رسیده و نرم تر خواهد شد. اگر قصد ندارید آنها بلافاصله مصرف کنید، بهتر است در یخچال خود نگهداری کنید تا از رسیدن بیش از حد هلو جلوگیری شود. هلوها می توانند به صورت کنسرو یا یخ زده نیز خریداری شوند. به یاد داشته باشید که هلوهای کنسروی حاوی آنتی اکسیدان های کمتر از هلوهای تازه یا یخ زده هستند.

از
2
رای