موز و دیابت: چرا موز برای کسانی که دیابت دارند بی خطر است

موز و دیابت: چرا موز برای کسانی که دیابت دارند بی خطر است موز نوعی ميوه سالم و مغذی برای افراد مبتلا به ديابت است كه به عنوان بخشی از يک رژیم غذايی متعادل و اختصاصی، در اعتدال بخورند. ترکیب كردن موز با يک منبع پروتئين مانند ماست يونانی گزینه مناسب مبتلایان به دیابت است.

فرد مبتلا به ديابت بايد محتويات هر وعده غذايی را با دقت مورد توجه قرار دهد. در حالی كه ميوه ها و سبزيجات حاوی طيف گسترده ای از مواد مغذی ضروری هستند، برخی از آنها می توانند باعث افزايش قند خون شوند.

موز برای مبتلايان به ديابت چقدر ايمن است؟

در بيشتر موارد، خوردن موز در اعتدال برای افراد دیابتی بی خطر است. موز به صورت گياهی رشد می كند كه هر خوشه می تواند از 50 تا 150 موز داشته باشد. فروشگاه ها موزهای تکی را در اندازه های مختلف، از کوچک تا خیلی بزرگ، به فروش می رسانند. افراد مبتلا به ديابت می توانند از شاخص قند خون (GI) استفاده كنند تا تاثير قند خون يک نوع مواد غذايی را در نظر بگيرند. اين سيستم رتبه بندی ايده ای از سرعتی كه كربوهيدرات های خاص قند خون را تقويت می كنند، ارائه می دهد. شاخص قند خون موز كم است. طبق اطلاعات بين المللی شاخص قند خون، موز رسيده دارای شاخص قند خون 51 است. غذاهای دارای شاخص قند خون کم, نمره 55 يا كمتر دارند. افراد مبتلا به ديابت تا زمانی كه اندازه مناسب خوراک را با دقت در نظر بگيرند می توانند از آنها لذت ببرند. در این مقاله به این مساله می‌پردازیم که چرا موز برای کسانی که دیابت دارند و مزایای تغذیه‌ ای آنها بی خطر است.

موز برای مبتلايان به ديابت چقدر ايمن است؟

موز و دیابت

اگر فرد مبتلا به ديابت باشد، می تواند مقادير به خوبی كنترل شده موز را در رژيم غذايی بگذارد. مقدار ويتامين، مواد معدنی و فيبر موجود در موز می تواند فوايد غذايی برای مبتلايان به ديابت ايجاد كند، تا زمانی كه يک فرد مقادير زيادی مصرف نكند. نويسندگان يک تحقیق كوچک در سال 2014، 250 يا 500 گرم (گرم) وعده صبحانه موز را به پانزده شركت كننده مبتلا به ديابت نوع 2 و 30 نفر با سطح كلسترول بالا در خون آنها داده اند.

آنها دریافتند که مصرف موز به طور مستقیم بعد از خوردن تاثیر معنی‌ داری بر قند خون ندارد؛ اما خوردن هر روز صبح باعث کاهش معنی‌ دار قند خون ناشتا می‌شود. با اين حال، نويسندگان اين مطالعه پذيرفته اند كه برای تأييد اثر كاهش قند موز به روشی مفيد از نظر بالينی لازم است. با این حال، نویسندگان مطالعه پذیرفته اند که مطالعه ای وسیع تر برای تایید اثر کاهش قند موز در یک روش بالینی مفید، لازم خواهد بود.

يک مطالعه هم گروهی در سال 2017 با 0.5 ميليون شركت كننده نشان می دهد كه اگرچه ميوه هايی با شاخص قند خون کمتر (GI) برای افراد مبتلا به ديابت نسبت به ميوه های دارای شاخص قند خون بالاتر بی خطر هستند، اما هر دو می توانند به شخص كمک كنند كه در درجه اول خطر ابتلا به ديابت را كاهش دهد. انجمن ديابت آمريكا (ADA) پیشنهاد می کند كه افراد مبتلا به ديابت بايد ميوه را در يک رژيم غذايی كنترل شده قرار دهند، مانند خوردن يک تکه کوچکی از ميوه كامل يا نیمی از ميوه بزرگ با هر وعده غذايی به عنوان دسر.

موز و دیابت

پخت و پز و آماده سازی

تهیه برخی محصولات موزی فرآوری شده ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت کمتر مناسب باشد. به عنوان مثال، برخی از توليد كنندگان مواد غذايی چیپس موز خشک شده را به عنوان يک درمان سالم يا ميان وعده به بازار عرضه می كنند. با این حال؛ این مواد ممکن است حاوی قند یا شربت اضافه برای افزایش طعم باشند. خوردن يک وعده چيپس موز به احتمال زياد باعث افزایش قند خون نسبت به ميان وعده ای با يک موز كوچك و تازه می شود. حتماً برچسب های مواد غذایی را با دقت بخوانيد و مصرف ميوه های خشک شده كه قند اضافه شده دارند، را محدود يا جلوگيری كنيد.

نكات تغذیه ای و ایمنی غذایی برای افراد به دیابت

نكات زير ممكن است به فرد مبتلا به ديابت كمک كند موز را با اطمینان در وعده غذايی و ميان وعده قرار دهد.

1. موز ترکیب شده با منبع چربی يا پروتئين سالم

خوردن موز در كنار منبع چربی اشباع نشده، مانند بادام يا كره بادام زمينی، پسته، تخمه آفتابگردان يا گردو، می تواند تأثير مثبتی بر قند خون و همچنين افزایش طعم آن داشته باشد. يكی ديگر از گزينه های سالم برای مبتلايان به ديابت، ترکیب كردن موز با يک منبع پروتئين مانند ماست يونانی است. اين کار به فرد كمک می كند تا مدت طولانی تری احساس سیری كند و تمايل به ميان وعده در طول روز را كاهش دهد و به آنها در تنظيم قند خون كمک كند.

2. خوردن يک موز نارس را در نظر بگيريد

موز نارس ممكن است گلوكز را به میزان کمتری نسبت به موز رسيده ایجاد كند. در سال 1992، يک تحقیق قديمی از 10 شرکت کننده مبتلا به ديابت، به بررسی ميزان رسيدگی موز در رابطه با قند خون پرداخت. محققان دريافتند كه موز سبز يا نارس تأثير کمتری بر قند خون نسبت به موز رسيده دارد. موز نارس در مقايسه با موز رسيده حاوی نشاسته بيشتری است. بدن نمی تواند نشاسته ها را به راحتی و به اندازه قندهای كمتر پيچيده تجزيه كند. اين منجر به افزايش آهسته تر و قابل كنترل تر قند خون می شود.

نكات تغذیه ای و ایمنی غذایی برای افراد به دیابت

3. موز كوچكتر را بخوريد

كنترل خوراک می تواند بر ميزان قند فردی که موز مصرف می کند تأثير بگذارد. موز در اندازه های مختلفی موجود است. یک فرد در صورت انتخاب یک موز کوچک تر، میزان کربوهیدرات کمتری مصرف خواهد کرد. به عنوان مثال، يک موز كوچک كه 15-18 سانتیمتر طول دارد؛ 23.07 گرم (g) كربوهيدرات در هر وعده دارد، در حالی كه يک موز بسیار بزرگ تقريباً زير 35 گرم كربوهيدرات دارد.

روزانه چه تعداد موز می توانيد بخوريد؟

پاسخ اين سؤال بستگی به فرد، ميزان فعاليت او و اینکه چطور موز سطح قند خون او را تغییر می دهد دارد. قند خون بعضی از افراد ممكن است نسبت به ساير افراد به موز حساس تر باشد. دانستن این که چگونه موز بر روی قند خون یک فرد بخصوص تاثیر می‌گذارد، می‌ تواند به او کمک کند که در صورت نیاز، داروها و شات انسولین خود را مدیریت کند. در مورد مصرف موز در برنامه وعده غذايی ديابت با پزشک يا متخصص تغذيه ثبت شده خود صحبت كنيد.

پيگيری كربوهيدرات

يک موز با اندازه متوسط ​​18 تا 21 سانتیمتر به خودی خود حاوی تقريبا 26 گرم كربوهيدرات است. با يک تيم بهداشت و درمان كار كنيد تا ميزان مصرف كربوهيدرات مورد نظر خود را مشخص كنيد. پزشک يا متخصص تغذيه، فرد را در مورد اثربخشی کنترل خوراک و کنترل مصرف فيبر، پروتئين، چربی و كربوهيدرات را به روشی عملی آموزش خواهد داد. فرد باید از نزدیک برنامه غذایی دیابت را دنبال کند.

به خاطر داشته باشيد كه خوردن يک موز در كنار منبع ديگری از كربوهيدرات، مانند يک تكه نان تست يا غلات، به اين معنی است كه مصرف کربوهیدرات کل از این وعده غذایی بیشتر است. بسته به توصيه های غذایی پزشک، ممكن است لازم باشد در وعده غذايی بعدی كربوهيدرات ها را تعويض كنيد. از طرف ديگر، بعد از خوردن وعده غذايی سبک تر از كربوهيدرات، شما می‌ توانید کربوهیدراتی را که از یک موز کوچک به عنوان میان وعده ذخیره کرده‌اید، مصرف کنید. این امر تضمین می‌کند که هیچ وعده غذایی یا میان وعده ای کربوهیدرات بیش از حد تامین نمی‌کند.

 مبتلایان به دیابت روزانه چه تعداد موز می توانند بخورند؟

تغذيه

به طور كلی، میزان چربی اشباع، سديم و مواد مغذی متراكم موز پایین است و غنی از فیبر است. همچنين منبع مهم پتاسيم است، یک ماده معدنی كه به تعادل سطح سديم در خون كمک می كند. موز همچنين تركيب خوبی از مواد مغذی دیگر دارد, از جمله:

می دانم موز حاوی مقدار زيادی پتاسيم است. آيا اين امر به كاهش اثرات ديابت كمک می كند؟

پتاسيم برای بسياری از فرآيندهای بدن، مانند تنظيم سيگنال های عصبی، متعادل كردن سطح مايعات و حمايت از انقباض عضلات يک ماده مغذی مهم است. پتاسيم می تواند در كاهش عوارض ناشی از ديابت و مديريت مواردی از جمله فشار خون بالا مفيد باشد. این یک ماده غذایی مهم برای کاهش خطرات قلبی و عروقی است که اغلب در افرادی که مبتلا به دیابت ضعیف هستند وجود دارد. شامل بيشتر ميوه ها و سبزيجات با ريز مغذی های مهم مانند پتاسيم می تواند تاثیر مثبتی در مديريت ديابت داشته باشد. ناتالی اولسن، دارای مجوز، متخصص تغذیه، فیزیولوژیست ورزشی کالج پزشکی ورزشی آمریکا، پاسخ ها نظرات متخصصان پزشکی ما را نشان می دهد. کلیه مطالب کاملاً اطلاعاتی است و نباید به عنوان مشاوره پزشکی در نظر گرفته شود.

آیا موز به كاهش اثرات ديابت كمک می كند

نتیجه گیری

موز نوعی ميوه سالم و مغذی برای افراد مبتلا به ديابت است كه به عنوان بخشی از يک رژیم غذايی متعادل و اختصاصی، در اعتدال بخورند. فرد مبتلا به ديابت بايد گزينه های غذای گياهی تازه از جمله ميوه و سبزيجات را در رژيم غذايی داشته باشد. موز بدون افزودن كالری زياد، ارزش غذايی زيادی را تأمين می كند. برای یک رژیم غذایی دقیق, ایده خوبی است که با متخصص تغذیه ثبت‌ شده یا متخصص دیابت صحبت کنید.

منبع: medicalnewstoday

از
1
رای