11 مزیت موز برای سلامتی بر پایه شواهد علمی؛ بهبود حساسیت به انسولین با خوردن موز نارس

11 مزیت موز برای سلامتی بر پایه شواهد علمی؛ بهبود حساسیت به انسولین با خوردن موز نارس موز، میوه ی بومی جنوب شرقی آسیا است. موز حاوی مقادیر زیادی فیبر و آنتی اکسیدان می باشد. موز می تواند برای کاهش قند خون، کاهش وزن، سلامت کلیه و گرفتگی عضلات مفید باشد.

موز بسیار سالم و خوشمزه است. آنها حاوی مواد مغذی ضروری هستند و مزایای هضم، سلامت قلب و کاهش وزن را به همراه می آورند. علاوه بر داشتن مواد بسیار مغذی، آنها  غذای میان وعده بسیار مناسبی نیز هستند. در اینجا 11 مزیت بهداشتی مبتنی بر علم موز وجود دارد.

11 مزیت موز برای سلامتی بر پایه شواهد علمی

1- موز حاوی بسیاری از مواد مغذی مهم است

موز یکی از محبوب ترین میوه های جهان است. بومی در جنوب شرقی آسیا بوده ولی  در حال حاضر در بسیاری از نقاط گرم جهان رشد می کنند. موز در رنگ، اندازه و شکل متفاوت است. شایع ترین نوع، کاوندیش است که نوعی موز دسر می باشد. رنگ آن هنگامی که نارس است سبز و زمانی که به طور کامل رسیده می شود زرد می شود.

موز حاوی مقدار زیادی فیبر و همچنین چندین آنتی اکسیدان است. یک موز متوسط (118 گرم) همچنین دارای:

1- پتاسیم: 9٪  از مقدار مورد نیاز روزانه
2- ویتامین (B6) ب 6: 33٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
3- ویتامین (C) ث:  11٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
4- منیزیم:  8٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
5- مس:  10٪ از از مقدار مورد نیاز روزانه
6- منگنز:  14٪ از از مقدار مورد نیاز روزانه
7- کربن خالص:  24 گرم
8- فیبر:  3/1 گرم
9- پروتئین: 1/3 گرم
10- چربی: 0/4 گرم

                                             

هر موز فقط حدود 105 کالری دارد و تقریبا منحصرا از آب و کربوهیدرات تشکیل شده است. موز حاوی پروتئین بسیار کم و تقریبا بدون چربی است. کربوهیدرات ها در موزهای سبز و نارس عمدتا به شکل  نشاسته مقاوم هستند، اما به محض رسیدن موز، نشاسته به شکر (گلوکز، فروکتوز و ساکاروز) تبدیل می شود.

موز سرشار از مواد مغذی مهم

2-  موز حاوی مواد مغذی است که مقادیر قند خون را کاهش می دهد

موز غنی از پکتین است، نوعی فیبر است که به گوشت، ساختاری اسفنجی می دهد. موزهای نرسیده حاوی نشاسته مقاومی است که مانند فیبر محلول است و از هضم فرار می کند. هر دو پکتین و نشاسته مقاوم ممکن است سطح قند خون خود را پس از وعده غذایی کاهش دهد و اشتها را کم کنند.

علاوه بر این، موز نیز از شاخص گلوکز (GI) پایین تر از حد متوسط برخوردار است، که اندازه گیری آن از 0 تا 100 است که بیانگر چگونگی افزایش سریع سطح قند خون بعد از مصرف غذاها را نشان می دهند. ارزش GI موزهای نابالغ حدود 30 است، در حالی که موزهای رسیده در حدود 60 می باشد. میانگین ارزش همه موزها 51 است.

این بدان معنی است که موز نباید موجب افزایش شدید قند خون در افراد سالم شود. با این حال، ممکن است این موضوع برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2، که احتمالا از خوردن بسیاری از موزهای رسیده، اجتناب می کنند، مهم باشد. افراد مبتلا به دیابت که موز می خورند، باید میزان قند خون خود را کنترل نمایند.

کاهش قند خون از مزایای موز

3- موز می تواند سلامت دستگاه گوارش را بهبود بخشد

فیبر ماده غذایی با بسیاری از مزایای سلامت، از جمله بهبود هضم غذا مرتبط است. موز متوسط دارای حدود 3 گرم فیبر است که منبع فیبر نسبتا خوبی است.
موز حاوی دو نوع اصلی فیبر است:

1- پکتین: با رسیدن موز کاهش می یابد.

2- نشاسته مقاوم: در موزهای نارس یافت می شود.

نشاسته مقاوم در برابر هضم غذا مقاومت می کند و در روده بزرگ شما قرار می گیرد، که در آن، غذایی برای باکتری های مفید در روده خواهد شد. علاوه بر این، برخی از مطالعات سلولی پیشنهاد می کنند که پکتین می تواند در برابر سرطان روده بزرگ محافظت کننده باشد.

4- موز می تواند به کاهش وزن کمک کنند

هیچ مطالعه ای اثرات مستقیم موز را در کاهش وزن بررسی نکرده است. با این حال، موز دارای ویژگی های متعددی است که آن را به عنوان یک غذای کاهش وزن مورد استفاده قرار می دهند.

برای شروع، موز دارای کالری کمتری است. به طور متوسط موز تقریبا بیش از 100 کالری دارد. با این حال، بسیار مغذی و سیر کننده است.

خوردن فیبر بیشتر سبزیجات و میوه ها مانند موز بارها و بارها با کاهش وزن مرتبط است. علاوه بر این، موزهای نابالغ حاوی نشاسته مقاوم هستند، به طوری که با مصرف آنها حس سیری می کنید و می توانند اشتها را کاهش دهید.

5- موز می تواند از سلامت قلب حمایت کند

پتاسیم ماده معدنی است که برای سلامت قلب، به ویژه کنترل فشار خون ضروری است. با وجود اهمیت آن، تعداد کمی از مردم پتاسیم را در رژیم غذایی خود دریافت می کنند. موز یک منبع غذای عالی پتاسیم است. یک موز متوسط (118 گرم) شامل 9 درصد از RDI می باشد.

یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند، و افرادی که مقدار زیادی پتاسیم می خورند ریسک 27 درصد کمتر ابتلا به بیماری های قلبی را دارا می باشند. علاوه بر این، موز حاوی مقادیر قابل توجهی از منیزیم است که برای سلامت قلب نیز مهم است

6- موز حاوی آنتی اکسیدان های قوی است

میوه ها و سبزیجات منبع عالی آنتی اکسیدان های رژیم غذایی هستند و موزها از این قاعده مستثنی نیستند. آنها حاوی انواع مختلف آنتی اکسیدان های قوی، از جمله دوپامین و کاتچین ها هستند. این آنتی اکسیدان ها با بسیاری از مزایای سلامتی ، مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بیماری های دژنراتیو مرتبط هستند.

7- موز می تواند به حس سیری بیشتر کمک کند

نشاسته مقاوم شده نوعی کربوهیدرات غیر قابل خوردن است که در موز و سایر مواد غذایی یافت می شود که مانند فیبر محلول در بدن شما عمل می کند. به عنوان یک قاعده کلی، موز سبز، محتوای نشاسته مقاوم تر است.

از سوی دیگر، موزهای زرد و رسیده حاوی مقادیر کمتری از نشاسته مقاوم و فیبر کل، اما مقادیر بیشتری از فیبر محلول را دارا می باشند. هر دو پکتین و نشاسته مقاوم در برابر اثرات کاهش اشتها و افزایش احساس پس از غذا را افزایش می دهد.

8- موزهای نارس ممکن است حساسیت انسولین را بهبود بخشند

مقاومت به انسولین یکی از عوامل خطر عمده برای بسیاری از بیماری های جدی در جهان، از جمله دیابت نوع 2 است. مطالعات متعدد نشان می دهد که 15-30 گرم نشاسته مقاوم در روز ممکن است حساسیت به انسولین را با 33-50٪ در کمتر از 4 هفته بهبود بخشد.

موزهای نارس منبع خوبی از نشاسته مقاوم هستند. بنابراین، آنها ممکن است به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند. با این حال، دلیل این اثرات به خوبی درک نمی شود، و همه مطالعات در مورد این موضوع موافق نیستند. مطالعات بیشتر باید بر روی موز و حساسیت به انسولین انجام شود.

موز نارس

9-  موز می تواند سلامت کلیه را بهبود بخشد

پتاسیم برای کنترل فشار خون و عملکرد کلیه سالم ضروری است. پتاسیم به عنوان یک منبع تغذیه خوب، ممکن است برای حفظ کلیه های سالم مفید باشد.
یک مطالعه 13 ساله در زنان مشخص شد افرادی که 2-3 بار موز در هفته خوردند، 33٪ کمتر به بیماری کلیوی دچار می شوند.

10-  موز می تواند برای ورزش مزایایی داشته باشد

موز اغلب به عنوان مواد غذایی مناسب برای ورزشکاران شناخته می شود. خوردن موز ممکن است موجب کاهش درد و گرفتگی عضلات مربوط به ورزش شود که تا 95٪ جمعیت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد. علت گرفتگی عضلات تا حد زیادی ناشناخته است، اما نظریه ای ترکیبی از عدم تعادل آب و الکترولیت در بدن را بیان می کند.

با این حال، تحقیقات، یافته های متفاوتی در مورد موز و گرفتگی عضلانی را نشان می دهد. در حالی که برخی مطالعات آنها را مفید می دانند، برخی دیگر اثرات مفیدی بدست نیاورده اند. گفته می شود که موز، قبل، در طول و پس از تمرین استقامتی، تغذیه ای عالی محسوب می شود.

موز مناسب برای ورزشکاران

11- موز را به راحتی می توان به رژیم غذایی اضافه کرد

نه تنها موز فوق العاده سالم است بلکه یکی از راحت ترین غذاهای میان وعده می باشد. موز یک افزودنی عالی برای ماست، غلات و شیرینی ها می باشد. شما حتی می توانید آنها را به جای شکر در پخت و پز نیز استفاده کنید.

علاوه بر این، موز به علت پوسته محافظ ضخیم آن، به ندرت آلوده به آفت کش ها یا آلاینده ها می شود. موز به راحتی قابل خوردن است و حمل و نقل آسان است. آنها معمولا به راحتی هضم می شوند.

موز را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید

نتیجه گیری

موز میوه محبوبی است که می تواند مزایای زیادی برای سلامتی فراهم نماید. در میان چیزهای دیگر، آنها می توانند عمل هضم و سلامت قلب را به دلیل محتوای فیبر و آنتی اکسیدان خود افزایش دهند.

آنها حتی ممکن است به کاهش وزن کمک کنند؛ زیرا آنها نسبتا کم کالری و مواد مغذی هستند. موز رسیده یک راه عالی برای خوشحال کردن علاقمندان به شیرینی است. هر چه بیشتر، موز زرد و سبز می تواند شما را سالم نگه دارد و احساس شما را کامل کند.

از
1
رای