خواص هندوانه برای سلامتی، کاهش کلسترول، فشار خون و بیماری دژنراسیون

خواص هندوانه برای سلامتی، کاهش کلسترول، فشار خون و بیماری دژنراسیون هندوانه یک میوه خوشمزه است که سرشار از ویتامین های C، A و دیگر ترکیبات گیاهی است. هندوانه خواص زیادی برای سلامتی دارد مثل: کمک به هیدراته شدن (آب رسانی) بدن و کاهش التهاب

هندوانه یک میوه خوشمزه و با طراوت است که برای شما مناسب است. هندوانه تنها شامل 46 کالری در هر فنجان است، اما دارای ویتامین C، ویتامین A و بسیاری از ترکیبات گیاهی سالم است. در اینجا 9 مزایای بهداشتی برای خوردن هندوانه وجود دارد.

9 خاصیت هندوانه برای سلامتی

1. به هیدراته شدن بدن کمک می کند

آشامیدن آب یک راه مهم برای هیدراته نگه داشتن بدن شما است. با این حال، خوردن غذاهای دارای محتوای آب بالا نیز می تواند کمک کند. جالب است، هندوانه 92٪ آب است. علاوه بر این، محتوای آب زیاد موجود در میوه ها و سبزیجات به شما کمک می کند تا احساس خوبی داشته باشید. ترکیبی از آب و فیبر به این معناست که شما غذای خوب و بدون کالری زیادی می خورید.

2. شامل مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مفید است

هندوانه یکی از کم کالری ترین میوه ها است؛ فقط 46 کالری در هر فنجان (154 گرم). این میزان حتی از میوه های کم قند مانند توت ها کمتر است. یک فنجان (154 گرم) هندوانه دارای بسیاری از مواد مغذی دیگر نیز هست، از جمله این ویتامین ها و مواد معدنی:

  . ویتامین C (ث) : 21٪ از مصرف روزانه مرجع (RDI)

  . ویتامین A (آ) : 18٪ از RDI

  . پتاسیم: 5٪ RDI

  . منیزیم: 4٪ RDI

  . ویتامین B1، B5 وB6 (ب6) : 3٪ از RDI

هندوانه حاوی بتا کاروتن و لیکوپن نیز می باشد.
در اینجا یک مرور کلی از مهمترین آنتی اکسیدان ها هندوانه بیان شده است:

ویتامین C

ویتامین C آنتی اکسیدان است که به جلوگیری از آسیب سلولی از رادیکال های آزاد کمک می کند.

کاروتنوئیدها

کاروتنوئیدها یک کلاس از ترکیبات گیاهی هستند که شامل آلفا کاروتن و بتا کاروتن هستند که در بدن شما به ویتامین A تبدیل می شود.

لیکوپن

لیکوپن یک نوع کاروتنوئید است که به ویتامین A تغییر نمی کند. این آنتی اکسیدان قوی باعث می شود که غذاهای گیاهی مثل گوجه فرنگی و هندوانه قرمز رنگ باشند و با بسیاری از مزایای سلامتی مرتبط است.

هندوانه سرشار از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی

3. حاوی ترکیباتی است که می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند

محققان لیكوپن و سایر ترکیبات گیاهی را در هندوانه برای اثرات ضد سرطان مورد بررسی قرار داده اند. اگرچه مصرف لیکوپن با ریسک پایین تر برخی از انواع سرطان همراه است، نتایج مطالعه کاملا واضح نیست. قویترین پیوند تاکنون به نظر می رسد بین لیکوپن و سرطان سیستم گوارشی یافت شده است. به نظر می رسد کاهش ریسک ابتلا به سرطان با کاهش فاکتور رشد شبه انسولین (IGF)، یک پروتئین درگیر در تقسیم سلولی، کاهش می یابد. سطح IGF بالا با سرطان ارتباط دارد.

4. می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد

بیماری قلبی یکی از علل مرگ در سراسر جهان است. عوامل سبک زندگی، از جمله رژیم غذایی، ممکن است ریسک ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را با کاهش فشار خون و میزان کلسترول کاهش دهند. چندین ماده مغذی در هندوانه دارای مزایای ویژه ای برای سلامت قلب است. مطالعات نشان می دهد که لیکوپن ممکن است به کاهش کلسترول و فشار خون کمک کند. همچنین می تواند باعث جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به کلسترول شود.

با توجه به مطالعات انجام شده در مورد افراد چاق، زنان یائسه و مردان فنلاندی، لیکوپن همچنین می تواند سفتی و ضخامت دیواره های شريانی را کاهش دهد. اکسید نیتریک عروق خونی شما را افزایش می دهد، که فشار خون را پایین می آورد. دیگر ویتامین ها و مواد معدنی در هندوانه نیز برای قلب شما مفید است. این شامل ویتامین A، B6، C، منیزیم و پتاسیم می باشد.

خواص هندوانه در بهبود سلامت قلب

5. کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو

التهاب عامل اصلی بسیاری از بیماری های مزمن است. هندوانه ممکن است به کاهش التهاب و آسیب اکسیداتیو کمک کند؛ زیرا حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان های ضد التهابی لیکوپن و ویتامین C است. لیکوپن به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز ممکن است برای سلامت مغز مفید باشد. به عنوان مثال، ممکن است به تأخیر انداختن و پیشرفت بیماری آلزایمر کمک کند.

6. ممکن است منجر به جلوگیری از بیماری دژنراسیون وابسته‌ به سن ماکولا شود

لیکوپن در قسمت های مختلف چشم دیده می شود و چشم را در برابر آسیب و التهاب اکسیداتیو محافظت می کند. همچنین ممکن است دژنراسیون ماکولوی مربوط به سن (AMD) را از بین ببرد. این یک مشکل عمومی چشم است که می تواند باعث نابینایی در افراد مسن شود. نقش لیکوپن به عنوان آنتی اکسیدان و ضد التهاب ممکن است به جلوگیری از پیشرفت و بدتر شدن AMD کمک کند.

خواص هندوانه جلوگیری از بیماری دژنراسیون

7. ممکن است به کاهش درد عضلانی کمک کند

سیترولین، یک اسید آمینه موجود در هندوانه است که ممکن است درد عضلانی را کاهش دهد. این نیز به عنوان یک مکمل در دسترس است. جالب توجه است، آب هندوانه جذب سیترولین را نیز افزایش می دهد. در یک مطالعه کوچک به ورزشکاران آب هندوانه ساده، آب هندوانه مخلوط با سیترولین یا نوشیدنی سیترولین داده شد. هر دو نوشیدنی هندوانه در مقایسه با سیترولین به تنهایی، باعث کاهش درد عضلانی و بهبود سریع ضربان قلب شد.

8. مناسب برای پوست و مو

دو ویتامین موجود در هندوانه، A و C  برای سلامتی پوست و مو مهم هستند. ویتامین C به کلاژن سازی، پروتئینی که پوست و موها را تقویت می کند، کمک می کند. ویتامین A نیز برای پوست سالم مهم است، زیرا به ایجاد و ترمیم سلول های پوست کمک می کند. بدون ویتامین A کافی، پوست شما می تواند خشک و پوسته پوسته شود. هر دو لیکوپن و بتا کاروتن نیز ممکن است به محافظت از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی کمک کنند

از مزایای هندوانه : مناسب بودن برای پوست و مو

9. می تواند گوارش را بهبود بخشد

هندوانه حاوی مقدار زیادی آب و مقدار کمی فیبر است که هر دو برای هضم سالم مهم هستند. فیبر می تواند حجم مدفوع را افزایش دهد، در حالی که آب کمک می کند تا دستگاه گوارش به طور موثرتری حرکت کند. خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از آب و فیبر، از جمله هندوانه، می تواند برای ارتقای حرکات طبیعی روده مفید باشد.

از
3
رای