آموزش لباس بافتنی نوزاد دخترانه و پسرانه، بافت سرهمی نوزاد

آموزش لباس بافتنی نوزاد دخترانه و پسرانه، بافت سرهمی نوزاد با فرا رسیدن فصل سرما باید با استفاده از لباس بافتنی نوزاد؛ آنها را در برابر سرما محافظت کنیم. در این مقاله ما علاوه بر آموزش لباس بافتنی نوزاد و انواع مدل های لباس بافتنی نوزاد را جمع آوری کرده ایم.

با فرا رسیدن فصل سرما باید با استفاده از لباس بافتنی نوزاد؛ آنها را در برابر سرما محافظت کنیم. اگر شما هم نوزاد تازه متولد شده ای دارید و به دنبال آموزش برای لباس بافتنی نوزاد هستید می توانید به خواندن این مقاله ادامه دهید. در این مقاله ما علاوه بر آموزش لباس بافتنی نوزاد از جمله: لباس بافتنی نوزاد پسرانه با قلاب، آموزش بافت سرهمی نوزاد، پتوی نوزاد، لباس بافتنی نوزاد دخترانه و ... انواع مدل های لباس بافتنی نوزاد را جمع آوری کرده ایم. با ما همراه باشید. 

آموزش لباس بافتنی نوزاد پسرانه با قلاب

برای بافت لباس بافتنی نوزاد با استفاده از قلاب به کاموا با ضخامت متوسط نیاز دارید. علاوه بر این باید بافت پایه بلند و بافت پاپ کورنی را بلد باشید. برای اندازه لباس بافتنی نوزاد در این قسمت ما دور لباس را 52 و ارتفاع آن را 30 در نظر گرفته ایم. دور کمر کودک خود را اندازه بگیرید در این بافت ما 40 سانتی متر در نظر گرفته ایم.

روش بافت لباس بافتنی نوزاد پسرانه با قلاب

 • اول به اندازه 48 سانتی متر زنجیره ببافید.
 • ردیف اول: 3 زنجيره بزنيد. در کل دانه ها يک پايه بلند بزنيد.
 • ردیف 2: 3 زنجيره بزنيد، سپس در دانه بعد يک بافت پاپ كورنی بزنيد. یک دانه جا بيندازيد و مجددا در دانه بعد يک بافت پاپ كورنی بزنيد. اين كار را تا آخر ردیف تكرار كنيد.
 • ردیف 3 و 4: این 2 ردیف را نیز مانند ردیف دوم ببافید.
 • ردیف 5 تا زیر بغل: 3 زنجیره ببافید. سپس در همه دانه ها یک بافت پایه کوتاه بزنید. از  اول بافت تا زیر بغل حدود 16 سانتی متر می شود.
 • اگر می خواهید ژاکت پسرانه خود را همانند ژاکت های معمولی ببافید که دکمه های آن قسمت وسط بافت باشد. باید تعداد دانه های را بر 4 تقسیم کنید و 2 قسمت آن را برای قسمت پشت در نظر بگیرید. و یک قسمت برای سمت راست قسمت جلو و دیگری برای سمت چپ قسمت جلو می باشد. تعداد دانه های ما 48 است که بر 4 تقسیم شود می شود 12. 24 دانه برای قسمت پشت، 12 قسمت برای سمت راست جلو و 12 تا برای قسمت چپ جلو.
 • در مدل لباس بافتنی نوزاد، که در این قسمت آموزش داده ایم، دکمه های لباس در سمت چپ قرار می گیرد برای همین 24 دانه برای سمت پشت می شود اما قسمت جلو تعداد فرق می کند برای جلو یک سمت را 18 دانه و سمت دیگر را 6 دانه در نظر می گیریم. و هر قسمت را به صوت جداگانه می بافیم.
 • اندازه زیر بغل تا سر شانه 14 سانتی متر است، زمانی که 10 سانتی متر بافتید باید یقه را شروع کنید. پس 18 دانه اول را ببافید و دیگر نبافید. و برمی گردید. به طور که انگار 18 دانه داریم. 10 سانت را به این کل ببافید.

حتما بخوانید: آموزش بافتنی با قلاب از ابتدا


بافت یقه لباس بافتنی نوزاد

برای کناره لباس که یقه قرار می گیرد، در ردیف بعدی 2 دانه اول را کور کنید. بعد ردیف را تا آخر ببافید. زمان برگشت دوباره  دانه را کور کنید. این کار را تا زمانی که ارتفاع لباس به 30 سانتی متر برسد، تکرار کنید. سپس کور کنید.

اول باید قسمت راست را تا رسیدن به یقه ببافید، سپس قسمت پشت و در آخر هم قسمت چپ را ببافید. یقه سمت چپ همانند سمت راست بافته می شود. چون قسمت پشت یقه ندارد پس باید به اندازه 14 سانتی متر بافته شود.

لباس را به شکل طبیعی درآورید و بعد سرشانه ها را دوخته و سپس نوبت به یقه، جا دکمه و آستین می رسد. از پایین قسمت راست لباس شروع کنید. در قسمت کناره داخلی لباس از پایین تا جایی که یقه شروع می شود یک ردیف بافت پایه بلند ببافید. دوباره یک ردیف دیگر پایه بلند ببافید و سپس کور کنید.

برای سمت چپ برای ردیف اول بافت پایه کوتاه بزنید. ردیف دوم در هر 2 دانه اول، یک بافت پایه بلند بزنید، سپس یک زنجیره زده، یک دانه جا انداخته و در دانه بعدی یک پایه بلند بزنید این کار باعث ایجاد سوراخ برای جا دکمه می شود. این مدل لباس بافتنی نوزاد 3 جا دکمه دارد بنابراین در فواصل مساوی این کار را برای 2 جا دکمه دیگر تکرار کنید.

برای لبه یقه: در حالی که روی لباس به سمت شماست، از قسمت راست لباس شروع کرده و یک ردیف بافت پایه بلند، دور تا دور یقه بزنید. بعد اول قسمت راست، بعد پشت و در آخر قسمت چپ یک سره پایه می زنید. زمانی که به آخر رسیدید، برگردید و این کار را 3 الی 4 سانتی متر تکرار کنید

برای حلقه آستین، از وسط زیر بغل نخ را با استفاده از  کوک یا بخیه به لباس بافتنی نوزاد، وصل کنید. 3 زنجیره زده و دور تا دور را بافت پایه بلند بزنید. آخر کار را به اول کار وصل کنید. سپس ردیف اول را ببافید، دانه اول را در هر ردیف که می بافید کور کنید تا آستین به مرور تنگ شود. 3 ردیف آخر را مانند پایین لباس بافت پاپ کورنی بزنید. اندازه آستین 32 سانتی متر در نظر بگیرد. آستین دیگر را به همین شیوه ببافید. حالا دکمه ها را بدوزید، لباس بافتنی نوزاد پسرانه شما آماده است.

آموزش لباس بافتنی نوزاد پسرانه با قلاب

آموزش بافت سرهمی نوزاد

از لباس بافتنی نوزاد، سرهمی است که می توان با مدل های مختلف بافت در این بخش ما بافت سرهمی نوزاد مدل پیچ را آموزش داده ایم.

اولین کار برای لباس بافتنی نوزاد، تهیه کاموای نرم و بدون پرز نوزادی است. اگر نمی دانید که چطور اندازه های نوزاد خود را بگیرید می توانید با استفاده از جدول زیر که اندازه لباس بافتنی نوزاد را برای هر سنی نوشته است، اندازه های نوزاد خود را بگیرید.

اندازه لباس بافتنی نوزاد

اندازه لباس بافتنی نوزاد

شروع بافت سرهمی نوزاد مدل پیچ

 • به اندازه دور مچ پا، دانه سر بیندازید و بافت کشباف به شکل تکی با 2 تایی به اندازه 5 سانتی متر ببافید. اگر دوست دارید می توانید شروع بافت را با بافت رکن آغاز کنید.
 • بعد از 5 سانتی متر بافت کشباف، باید دانه های خود را تقسیم کنید. این کار را در ردیف اول بعد از کشباف انجام دهید. مثلا اگر 40 دانه سر انداخته اید تقسیم بر 2 می شود 20 دانه، که 20 دانه برای قسمت جلوی پاچه است و 20 دانه دوم برای پشت پاچه می باشد.
 • با توجه به اینکه مدل پیچ ها با هم فرق می کند، باید تعداد دانه های پیچ را برای قسمت وسط پاچه محاسبه کنید. مثلا اگر مدل پیچ ساده را انتخاب کرده اید، این مدل پیچ 8 دانه نیاز دارد. این 8 دانه را در قسمت وسط بافت نصفه قرار دهید. شما در کل 20 دانه دارید که 8 دانه برای پیچ است و 12 دانه باقی مانده به این شکل می شود، 6 دانه سمت چپ پیچ و 6 دانه سمت راست پیچ.

مرحله اول بافت سرهمی پیچ نوزاد

 • باید به این نکته مهم در بافت سرهمی نوزاد مدل پیچ این است که تقسیم بندی و دقت در شمردن تعداد دانه های در این مدل پیچ بسیار مهم است تا پیچ دقیقا در وسط هر پاچه بیفتد.
 • برای بافت به این صورت ادامه دهید بافت 6 دانه بافت رکن، 8 دانه بافت پیچ و دوباره 6 دانه بافت رکن. مابقی دانه های که برای قسمت پشت پا است را به صورت 20 دانه بافت رکن ببافید. 
 • پس از اولین ردیف تقسیم بندی که انجام دادید هر 10 ردیف که می بافید یک دانه به اول و آخر ردیف اضافه کنید تا زمانی که به قسمت فاق برسید.
 • برای اضافه کردن در قسمت فاق باید اینطور عمل کنید که در اول و آخر ردیف رفت به ترتیب در هر طرف 1، 2 و 3 دانه اضافه کرده. پاچه اول را ببافید و آن را داخل میل کمکی منتقل کنید و نگه دارید. سپس پاچه دوم را سر بیندازید.

مرحله دوم بافت سرهمی نوزاد

پاچه دوم را دقیقا مانند پاچه اول ببافید. برای قسمت پیچ در پاچه دوم باید قرینه عمل کنید. به این معنی که نصف بافت که 20 دانه رکن است اول بافته شده و سپس پیچ در قسمت دوم بافت انجام می شود. 

زمانی که هر دو پاچه به این مرحله رسیدند باید به طور همزمان هر دو پاچه را داخل یک میل انداخته و ببافید. این بافت طوری است که در هر دو سمت بافت، هر دو قسمت پیچ ها، قسمت ساده بافی یا رکن در پشت و وسط بافت مشترک قرار گیرد. به اندازه 5 سانتی متر ببافید و سپس اول و آخر بافت در هر سمت را 3 دانه سر بیندازید.

از این 3 دانه و 3 دانه از خود بافت که در کل 6 دانه می شود برای سجاف دکمه جلو استفاده می شود. در فاصله های 8 سانتی متری یک جادکمه روی دانه 3 و 4 یک سمت بیاندازید. سپس تا زمانی که به زیر حلقه برسید بدون کم و زیاد کردن ببافید.


حتما بخوانید : اموزش تصویری بافت کلاه دخترانه


آموزش بافت سرهمی نوزاد

بافت قسمت حلقه

برای بافت قسمت حلقه باید تعداد دانه ها را  اول منهای 6 کرده و سپس آن را بر 4 تقسیم کنید. نتیجه می شود: 1 دانه برای سمت راست قسمت جلو، 2 دانه برای قسمت پشت سمت چپ، 6 دانه را برای هر طرف قسمت جلو 3 دانه در نظر بگیرد.

این 6 دانه، همان تعداد دانه هایی هستند که به اندازه 5 سانتی متر پس از متصل کردن قسمت فاق به هر طرف اضافه کرده اید. برای بافت حلقه پس از تقسیم بندی بافت باید قسمت های جلو و پشت را به صورت جداگانه تا بلندی قد حلقه آستین بدون اینکه دانه ای اضافه یا کم شود تا رسیدن به سرشانه ببافید. این مدل آستین افتاده است برای همین نیازی به زدن حلقه نیست. زمانی که 2 تا 3 سانتی متر به سرشانه مانده بود باید تعداد دانه های هر قسمت را بر 3 تقسیم کنید. 

در هر طرف، 2 قسمت برای سرشانه و یک قسمت برای یقه می شود. اول 6 دانه سجاف کور کرده و مابقی دانه های قسمت یقه را در 3 ردیف کور کنید و سپس دانه های سرشانه را کور کنید. برای اینکه بهتر متوجه شوید به این مثال توجه کنید، مثلا اگر تعداد دانه های سمت جلو در هر طرف 36 دانه هست، 18 دانه برای سرشانه در نظر گرفته و ببافید و 18 دانه دیگر برای قسمت یقه است که باید اول 6 دانه از آن را سجاف کور کنید، 12 دانه بعدی را 3 قسمت کرده و اول 5 دانه بعد 4 دانه و در آخر هم 3 دانه کم کنید تا به قسمت سرشانه برسید. دانه های سرشانه را یک ردیف ببافید و سپس کور کنید. پس از کور کردن دانه های هر دو طرف پشت باید کلاه بافته شود.

نکته: هم می توانید دانه های قسمت یقه را کور کرده و مجددا دانه سر بیندازید و هم می شود دانه هایی که می خواهید کور کنید را فقط داخل میل نگهدارید.

بافت کلاه سرهمی نوزاد

برای بافت کلاه این مدل لباس بافتنی نوزاد، به اندازه دور تا دور یقه دانه سر بیندازید یا دانه های یقه را داخل میل نگه دارید. در ردیف اول با توجه به ضخامت کاموای برای هر دانه یا اگر کاموای شما ضخیم است برای 2 دانه در میان یک ژته کور انجام داده و سپس شروف به بافت کلاه کنید تا رسیدن به بلندی قد کلاه مورد نظر بافت رکن ببافید. بعد بافت را نصف کرده و همزمان از هر نصفه یک دانه را کور کنید.

بافت گوش های کلاه سرهمی نوزاد 

مدل گوش های این لباس بافتنی نوزاد، مدل خرسی است که باید تقریبا به اندازه 12 تا 15 سانتی متر دانه سر بیندازید این تعداد به اندازه سرهمی نوزاد بستگی دارد. به اندازه 4 سانتی متر بافت رکن ببافید و بعد در هر ردیف، هر دو تا دانه را یکی کرده تا بالای بافت جمع شود. سپس دو طرف بافت را بدوزید تا شکل کاسه گود شود.

روش بافت آستین سرهمی نوزاد

برای بافت آستین سرهمی نوزاد باید به اندازه دور مچ باید دانه سر بیندازید، سپس به اندازه 5 سانتی متر بافت کشباف بافته و پس از آن به هر 4 دانه یک دانه بیفزاید. اگر می خواهید آستین گشادتر باشد. بعد از بافتن هر 10 ردیف یک دانه به هر سمت بافت اضافه نمایید. به اندازه بلندی قد مچ تا زیر بغل به علاوه 2 سانتی متر ببافید و آخر بافت صاف کور کنید و قسمت کور شده را به قسمت حلقه بدوزید.

سرهمی بافتنی نوزاد پسر


حتما بخوانید: آموزش بافتنی با میل


آموزش بافت لباس نوزاد دخترانه

لباس بافتنی نوزاد برای دختران شامل پتو، ژاکت بافتنی و جلیقه بافتنی دخترانه می باشد. برای بافت این لباس بافتنی نوزاد طبق مراحل زیر عمل کنید.

1. بافت پتو:

اول با کاموای صورتی 187 دانه سر بیندازید، و مانند نقشه زیر به اندازه 80 سانتی متر ببافید و سپس کور کنید. برای حاشیه کنار پتو، از یک سمت دانه بگیرد، برای قسمت گوشه های پتو در هر دو طرف 1 دانه بیفزایید و به شکل 4 دانه زیر، 4 دانه رو به طول 6 سانتی متر ببافید و بعد کور کنید. بقیه لبه های پتو را نیز به همین شکل ببافید و بعد گوشه ها را بدوزید.

لباس بافتنی نوزاد برای دختران

2. بافت ژاکت نوزاد دختر

برای این کار از قسمت یقه شروع کنید. 55 دانه سر بیندازید، 3 ردیف ساده ببافید. در ردیف بعدی به شکل: 2 دانه یکی، 1 ژته ببافید و سپس مجددا 3 ردیف ساده ببافید. از ردیفی که به صورت 2 تا یکی بافته اید، یک ژته برای یقه به سمت داخل تا کنید و بدوزید. سپس بافت رکن انجام دهید. هر 6 ردیف، 4 دانه در بین یک دانه اضافه کنید تا تعداد دانه های به 220 عدد برسد.

زمانی که به تعداد 220 دانه رسیدید، باید بافت را به شکل 35+40+70+40+35 تقسیم کرده و بافت را به این صورت ادامه دهید: برای 40 دانه آستین مطابق نقشه 17 سانتی متر ببافید و بعد کناره آستین را مثل یقه اما با 5 ردیف ساده ببافید. برای دانه های پشت  جلو نیز مطابق نقشه 17 سانتی متر ببافید و سپس لبه پایین را مثل لبه آستین ببافید.

3. بافت جلیقه نوزاد

بافت جلیقه لباس بافتنی نوزاد، مانند بافت ژاکت است با این تفاوت که دیگر دانه های آستین را نباید ببافید و آنها را کور می کنید.

لباس بافتنی نوزاد

لباس بافتنی نوزاد دکمه چپی

لباس بافتنی نوزاد شیک دخترانه

لباس بافتنی نوزاد شیک دخترانه

لباس بافتنی نوزاد با پاپوش

لباس بافتنی نوزاد با پاپوش

لباس بافتنی نوزاد با میل

لباس بافتنی نوزاد با میل

لباس بافتنی نوزاد توری

لباس بافتنی نوزاد توری

لباس بافتنی نوزاد مجلسی

لباس بافتنی نوزاد مجلسی

لباس بافتنی نوزاد مدل سرهمی

لباس بافتنی نوزاد مدل سرهمی

لباس بافتنی نوزاد شیک پسرانه

لباس بافتنی نوزاد شیک پسرانه

مدل لباس بافتنی نوزاد

مدل لباس بافتنی نوزاد طرح روباه

مدل لباس بافتنی نوزاد طرح روباه

سرهمی بافتنی نوزاد پسر

سرهمی بافتنی نوزاد پسر

سرهمی بافتنی نوزاد پسر

مدل سرهمی نوزاد پسرانه

مدل بافت سرهمی نوزاد

سرهمی بافتنی نوزاد پسر

مدل بافتنی سرهمی نوزاد

آموزش بافت سرهمی نوزاد

مدل سرهمی بافتنی نوزاد پسرانه

مدل سرهمی بافتنی نوزاد پسر کلاه خرگوشی

مدل سرهمی بافتنی نوزاد پسر کلاه خرگوشی

سرهمی بافتنی نوزاد پسر مدل ساده

سرهمی بافتنی نوزاد پسر مدل ساده

آموزش لباس بافتنی نوزاد پسرانه با قلاب

لباس بافتنی نوزاد پسر با میل

سرهمی بافتنی نوزاد پسر مجلسی

لباس بافتنی نوزاد دخترانه

لباس بافتنی نوزاد دخترانه

لباس بافتنی نوزاد دخترانه طرح دار

لباس بافتنی نوزاد دخترانه بدون آستین

لباس بافتنی نوزاد دخترانه بدون آستین

لباس بافتنی نوزاد دخترانه با هد

لباس بافتنی نوزاد دخترانه با هد

لباس بافتنی نوزاد دخترانه شیک و مجلسی

لباس بافتنی نوزاد دخترانه شیک و مجلسی

لباس بافتنی نوزاد دخترانه طرح گل

لباس بافتنی دخترانه با قلاب

لباس بافتنی دخترانه با قلاب

لباس بافتنی نوزاد دخترانه مدل بلوز و شلوار

لباس بافتنی نوزاد دخترانه مدل بلوز و شلوار

لباس بافتنی نوزاد دخترانه مدل ژاکت

مدل لباس بافتنی نوزاد دخترانه شیک و ساده

لباس بافتنی نوزاد پسرانه

لباس بافتنی نوزاد پسرانه

لباس بافتنی نوزاد پسرانه مدل ژاکت

لباس بافتنی نوزاد پسرانه، کلاه و بلوز

لباس بافتنی نوزاد پسرانه مدل بلوز

انواع مدل های لباس بافتنی نوزاد پسرانه

لباس بافتنی نوزاد پسرانه بلوز و شلوار

لباس بافتنی نوزاد پسر، مدل کلاه و ژاکت

لباس بافتنی نوزاد پسرانه، مدل جلیقه

لباس بافتنی نوزاد پسر دو بند

لباس بافتنی نوزاد پسرانه بلوز طرح دار

لباس بافتنی نوزاد پسرانه مدل سویشرت


مقالات مرتبط:

آموزش بافت شال گردن برای مبتدیان

آموزش ژاکت بافتنی زنانه

مدل لباس بافتنی دخترانه

از
35
رای