آموزش کلاه بافتنی؛ اموزش تصویری بافت کلاه

آموزش کلاه بافتنی؛ اموزش تصویری بافت کلاه چگونه کلاهی با هر اندازه و شکلی ببافید، الگوی بافت کلاه که در ادامه آمده است به شما یاد می دهد که چگونه یک بافت اولیه و پایه را انجام دهید؛ اولین قدم برای بافت کلاه، اندازه گیری دور سر است.

با فرا سیدن فصل سرما، اکثر خانم های با سلیقه با استفاده از میل، قلاب و نخ و کامواهای مختلف، به بافتن انواع مدل کلاه، دستکش، شال و... رو می آورند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با آموزش کلاه بافتنی، کلاه بافتنی با قلاب، کلاه بافتنی دخترانه و همچنین آموزش کلاه بافتنی پسرانه و... آشنا کنیم. انواع مدل های بافتنی کلاه وجود دارند که شاید در ظاهر سخت باشند ولی بافت ساده و راحتی دارند. که به سادگی می توانید آن ها را برای خود یا فرزندتان ببافید. با ما همراه باشید.

الگوی بافت کلاه: چگونه کلاهی با هر اندازه و شکلی ببافید؟ الگوی بافت کلاه که در ادامه آمده است به شما یاد می دهد که چگونه یک بافت اولیه و پایه را انجام دهید؛ سپس مدل مورد نظر خود را مانند کلاه لبه دار، کلاه های گوش پوش دار، لبه برای کلاه های پسرانه، کلاه های زنانه و... روی آن پیاده کنید.


حتما بخوانید: آموزش بافتنی از پایه


روش اندازه گیری دور سر برای بافت کلاه

اولین قدم برای بافت کلاه، اندازه گیری دور سر است. می توانید برای اینکه دقیق اندازه بگیرید که یک روش اندازه گیری از دور سر بچه ها یا بزرگسالان است که در بزرگترین مقیاس انجام می شود. برای این کار فاصله بالای ابروها و گوش های را در دور تا دور سر اندازه بگیرید. اگر از اندازه ای که به دست آورده اید اطمینان ندارید، در زیر اندازه های تقریبی دور سر برای سن های مختلف آورده شده است؛ که می توانید از آنها استفاده کنید.

سن اندازه دور سر به اینچ اندازه به سانتی متر
نوزاد 11- 12 اینچ 28-30.5 سانتی متر
نوزاد تازه به دنیا آمده 13 اینچ 33 سانتی متر
نوزاد 2 هفته تا 3 ماه 14 اینچ 35.5 سانتی متر
3 تا 6 ماه 15 اینچ 38 سانتی متر
6 تا 9 ماه 16 اینچ 40.5 سانتی متر
9 تا 12 ماه 16.5 اینچ 42 سانتی متر
12 تا 18 ماه 17 اینچ 43.5 سانتی متر
18 تا 24 ماه 18 اینچ 46 سانتی متر
کودک نو پا (2 تا 5 سال) 18- 19 اینچ 46 تا 48.5 سانتی متر
کودک 19-20 اینچ 48.5 تا 51 سانتی متر
نوجوان 20-21 اینچ 51-53.5 سانتی متر
زنان بزرگسال 22 اینچ 56 سانتی متر
مردان بزرگسال 23 اینچ 59 سانتی متر

آموزش کلاه بافتنی 

باید به خاطر داشته باشید که هر مدل بافت کلاه از قسمت بالای آن شروع می شود. قسمت بالای کلاه به شکل یک دایره صاف، پهن و گرد است که قطر آن از تقسیم اندازه دور سر بر عدد 3.14 بدست می آید. مثلا اگر قصد دارید تا یک کلاه برای نوزاد تازه متولد شده ببافید و اندازه دور سر او 33 سانتی متر است.

 • اندازه قطر گردی قسمت پایین کلاه برای این نوزاد به این شکل بدست می آید: 10.5= 3.14÷33.

به یاد داشته باشید که برای بافت یک دایره پهن و صاف باید با توجه به نوع بافت تعداد گره ها را تعیین کنید. مثلا اگر برای بافت دایره از بافت پایه استفاه می کنید در هر ردیف فقط باید 6 گره اضافه کنید و اگر از بافت پایه دوبل استفاده می کنید 12 گره بزنید. این یک قانون کلی برای بافتن یک دایره صاف است و نباید تعداد آن کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد.

 • و نکته دوم این است که در هر ردیف این 6 یا 12 گره باید به طور یکسان از یکدیگر فاصله داشته باشند. 

زمانی که کلاه بافتنی شما تک رنگ است یعنی راه راه و چند رنگ نیست در این صورت نیازی نیست که هر رج را با بافت نامرئی به پایان برسانید. و لازم نیست که هر رج را با گره زنجیره شروع کنید. باید روی حلقه ها و پیچ خوردن آن عمل کنید و با استفاده از یک گیره که باید به آخرین گره رج خود متصل کنید و در هنگام بافتن و پیشروی آن را حرکت دهید.

آموزش کلاه بافتنی 

آموزش کلاه بافتنی با قلاب

رج 1: ابتدا 3 بافت زنجیره ببافید و آن را با استفاده از بافت نامرئی به حلقه وصل کنید. سپس 6 بافت پایه کوتاه روی حلقه ببافید که در انتها باید 6 دانه داشته باشید.

رج 2: در این رج برای هر دانه دو بافت پایه ببافید در آخر این ردیف باید 12 دانه داشته باشید.

رج 3: در این ردیف، یک بافت پایه، دو بافت پایه می بافید به این صورت که در اولین دانه بافت پایه کوتاه می بافید و در دانه دوم 2 تا بافت پایه کوتاه و این کار را 6 بار تکرار می کنید. این ردیف باید 18 دانه داشته باشید. در واقع شما در دومین دانه، بافت ها این رج را اضافه می کنید.

رج 4: در این رج باید عمل (2 بافت پایه کوتاه- 2 بافت پایه کوتاه) را برای 6 بار تکرار کنید. به این شکل که در دانه اول، یک بافت کوتاه، در دانه دوم، یک بافت کوتاه و در دانه سوم 2 بافت کوتاه ببافید. و تا انتهای ردیف تکرار کنید تا در آخر 24 دانه داشته باشید.

 • نکته: به یاد داشته باشید که همانطور که در بالا گفتیم برای بافت دایره باید گره ها 6 یا 12 تا باشند برای همین در هر مرحله ما 6 گره اضافه می کنیم.

رج 5: در رج پنجم باید الگوی (3 بافت کوتاه- 2 بافت کوتاه) را برای 6 بار تکرار کنید. یعنی در دانه اول، یک بافت پایه کوتا، در دانه دوم یک بافت پایه کوتاه و در دانه سوم نیز یک بافت پایه کوتاه ببافید. بعد 2 بافت پایه کوتاه در دانه چهارم کار کنید، این کار را باید 6 بار تکرار کنید و در انتها 30 دانه داشته باشید. 

بعد از این کار قطر دایره بافته شده را اندازه بگیرید اگر نیاز بود که ردیف های دیگری به آن اضافه کنید. 

آموزش کلاه بافتنی با قلاب


حتما بخوانید: آموزش بافتنی با قلاب


روش محاسبه ارتفاع مناسب کلاه

بعد از اینکه بافت دهانه کلاه را مانند بالا با انتها رساندید وقت آن است که کناره های کلاه را ببافید. برای این کار اول باید اطمینان پیدا کنید که ارتفاع کلاه مناسب است که این کار را با استفاده از فرمول زیر بدست می آورید: اندازه دور سر را به 10 تقسیم کرده و نتیجه را در 4 ضرب می کنید. مثلا اگر کلاهی برای نوزاده تازه به دنیا آمده می بافید.

طبق جدول بالا دور سر 33 است. پس: 13.2 = 4 * 10 ÷ 33.

بعد از اینکه گردی مورد نیاز پایین کلاه را مانند آنچه در بالا گفته شد انجام دادید، بدون اینکه دانه های اضافه کنید، رج ها را ببافید تا به ارتفاع مورد نظر برسید. رج آخر را بافت نامرئی بزنید. این یک کلاه ساده است. 

آموزش کلاه بافتنی بچه گانه

کلاه بافتنی گوش پوش دار نوزادی

ابتدا طبق مراحل بالا یک کلاه ساده ببافید. زمانی که بافت کلاه ساده را تمام کردید می توانید با بافت گوش پوش یک کلاه نوزادی زیبا داشته باشید برای این کار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • رج 1: بافت یک گره زنجیره و 7 گره پایه کوتاه.
 • رج 2: کارتون را بچرخانید و بعد گره اول را رها کنید، سپس 6 بافت پایه کوتاه ببافید.
 • رج 3: مجددا کار را چرخانده و 5 بافت پایه کوتاه ببافید.
 • رج 4: بعد از چرخاندن کار 4 بافت پایه کوتاه ببافید.
 • رج 5: چرخاندن کار و 3 بافت پایه کوتاه ببافید.
 • رج 6: چرخاندن کار و 2 بافت پایه کوتاه ببافید.
 • رج 7: چرخاندن کار و یک بافت پایه کوتاه.

در اینجا کار گوش پوش اول تمام شده اگر دوست دارید تا کلاه نوزاد شما بند داشته باشد مراحل زیر را انجام دهید در غیر این صورت کاموا را قیچی کنید و انتهای آن را ببافید.

بافتن بند کلاه:

 • بسته به اندازه بندی که می خواهید بین 15 تا 20 عدد گره زنجیره ببافید.
 • از دومین دانه روی قلاب شروع به بافت نامرئی کنید.
 • به اندازه طول زنجیره ها بافت نامرئی بزنید به طوری که آخرین بافت نامرئی روی گوش پوش بافته شود. سپس کاموا را قیچی کنید و انتهای آن را ببافید.

برای بافت گوش پوش دوم

کلاه را تا کنید تا بتوانید جای گوش پوش دوم را به راحتی پیدا کنید. این نکته را به خاطر بسپارید که فاصله ای که بین دو گوش پوش از سمت عقب کلاه وجود دارد نصف فاصله گوش پوش و قسمت جلو (صورت) کلاه است. پس از پیدا کردن جای درست مانند گوش پوش اول ببافید. کلاه نوزادی شما آماده است.

آموزش کلاه بافتنی بچه گانه

آموزش کلاه بافتنی پسرانه

آموزش بافت کلاه گوش خرسی

 • بافت این کلاه ساده است. چیزهایی که نیاز دارید نخ کاموای ضخیم و میل شماره 5 است. 
 • ابتدا دور سر کودک خودتان را بدست آورید و به اندازه آن دانه سر بیندازید. اگر روش اندازه گیری دور سر را نمی دانید، مطابق آنچه در بالا گفته شده است عمل نمایید. 
 • سپس به انداره 5 رج کشباف به شکل یک دانه زیر، یک دانه رو ببافید.
 • بعد از 5 رج تا آخر کلاه را ساده بافی کنید. ساده بافی به معنای بافتن یک رج زیر، یک رج رو است. این کار را زمانی که ارتفاع مناسب کلاه بدست آید، ادامه دهید. 
 • گوش های خرسی: برای این کار باید با کاموا دو منگوله درست کنید و هر کدام را در یک سمت کلاه طوری بدوزید که منگوله ها شکل نیم دایره به خود بگیرند.

آموزش کلاه بافتنی پسرانه


حتما بخوانید : آموزش ژاکت بافتنی زنانه | انواع مدل لباس بافتنی زنانه


آموزش کلاه بافتنی دخترانه

بافت کلاه صدفی دخترانه

روش بافت کلاه صدفی مانند مستطیل است و برای بافت آن کافس است تا ساده بافی و بافت کشباف را بلد باشید. کشباف به معنی بافتن یک دانه زیر- یک دانه رو است و ساده بافی هم یعنی یک رج زیر- یک رج رو. 

 • برای بافت کلاه صدفی به کاموای متوسط و میل شماره 3.5 نیاز دارید.

روش بافت کلاه صدفی

 • اول دور سر شخصی که می خواهید برایش کلاه ببافید را اندازه گیری کنید و به اندازه آن دانه سر بیندازید. در این قسمت ما 50 دانه سر انداخته ایم.
 • ردیف 1 تا 14: کشباف ساده یعنی یک دانه زیر، یک دانه رو ببافید. این کار برای 14 ردیف تکرار می شود.
 • ردیف 15: همه دانه را از رو ببافید.
 • ردیف 16:  در این ردیف 41 دانه اول را از زیر ببافید و 9 دانه را نبافته و به رج برگشت بروید یعنی اجازه دهید دانه ها را روی میل باقی بماند و کل بافت پشت و رو کنید.
 • ردیف 17: در این ردیف دانه اول را روی میل سمت راست منتقل دهید، 31 دانه را از رو ببافید و باز هم 9 دانه آخر را نبافته و برگردید.
 • ردیف 18: مجددا دانه اول را با میل سمت راست گرفته و این بار، 23 دانه از زیر ببافید و 17 دانه را نبافته و برگردید.
 • ردیف 19: دانه اول با میل راست گرفته، 15 دانه را از رو ببافید و 17 دانه باقی مانده را نبافته و برگردید.
 • ردیف 20: دوباره دانه اول با میل راست گرفته، 24 دانه را از زیر ببافید و 8 تا باقی مانده را نبافته و برگردید.
 • ردیف 21: مثل قبل دانه اول را به میل راست منتقل دهید، 33 دانه را از رو ببافید، 8 دانه مانده را نبافته و برگردید.
 • ردیف 22: دانه اول با میل راست گرفته، همه 41 دانه را از زیر ببافید.
 • ردیف 23: تمام دانه ها را از زیر ببافید.
 • ردیف 24 تا ردیف 30: برای این ردیف ها باید بافت ردیف های 16 تا 23 را تکرار کنید و این کار را برای 12 مرتبه انجام بدهید.
 • برای ادامه به اندازه 13 ردیف کشباف تکی ببافید و بافت به پایان می رسد.
 • برای وصل کردن آن، لبه های کشباف جلو و پشت کلاه را در کنار هم بگذارید و تا سر آن کشباف ببافید سپس سرتاسر حلقه کنار گوش را کوک زده و سپس نخ را بکشید تا بافت تان جمع شود.
 • نکته: به این نکته توجه کنید که زمانی که می خواهید دانه ها را اضافه یا کم کنید، باید 10 تا 10 تا کم یا زیاد کنید. و اینکه هر تعداد که سر می اندازید تعداد دانه های که در انتهای هر ردیف نباید ببافید و برگردید یکسان است.

آموزش کلاه بافتنی دخترانه

آموزش کلاه بافتنی دخترانه جدید

بافت کلاه توری با دو میل

 • برای این کار اول باید به اندازه دور سر دانه بیندازید.  تعداد دانه های باید مضربی از 4 باشد به علاوه 2 دانه برای حاشیه آن. 
 • بعد از اینکه تعداد دانه مورد نظر را سر انداختید به اندازه 4 سانتی متر، بافت کشباف یکی رو یکی زیر را انجام دهید.
 • بعد از بافت کشباف برای ردیف اول: به این شیوه ببافید: اول یک دانه زیر برای حاشیه، بعد یک دانه از رو، 3 دانه از زیر، یک دانه از رو، سه دانه از زیر، این کار را آنقدر تکرار کنید تا به انتهای ردیف برسید، بعد یک دانه زیر برای حاشیه.
 • ردیف دوم: در همه ردیف های زوج، باید تمام دانه ها را مثل خودش ببافید و ژته از رو میل گرفته شود (ژته یعنی حلقه کردن کاموا به دور میل) و طوری ببافید تا سوراخ ایجاد شود.
 • ردیف سوم: اول یک دانه زیر برای حاشیه ببافید. بعد یک دانه رو را بافته، یک ژته می اندازید، بعد 3 دانه را با هم یکی کرده و دوباره یک ژته بیاندازید تا آخر ردیف این کار را تکرار کنید. دوباره یک دانه زیر برای حاشیه ببافید. به یاد داشته باشید که ژته ها حتما باید سوراخ دار باشند تا بافت شکل توری داشته باشد.
 • می شود برای بافت توری دانه های رو را که بین 3 دانه زیر است را افزایش داد اما مدل تنها روی دانه های زیر انجام می شود.

آموزش کلاه بافتنی دخترانه جدید

اموزش تصویری بافت کلاه

اموزش تصویری کلاه بافتنی

اموزش تصویری بافت کلاه

آموزش کلاه بافتنی

آموزش بافت کلاه دخترانه با کاموای ضخیم

آموزش کلاه دخترانه با کاموای ضخیم

آموزش کلاه بافتنی پسرانه

اموزش تصویری بافت کلاه

آموزش کلاه بافتنی ساده

آموزش کلاه بافتنی بچه گانه


مطالب مرتبط :

آموزش بافتنی با میل | آموزش بافت شال گردن برای مبتدیان

آموزش تصویری بافت شال گردن ساده با دو میل

اموزش کیف بافتنی جدید زیبا | کیف بافتنی زنانه، بچه گانه

از
51
رای