آموزش بافتنی با میل | آموزش انواع مدل بافتنی با تک میل و دو میل

آموزش بافتنی با میل | آموزش انواع مدل بافتنی با تک میل و دو میل با یاد گرفتن بافتنی با میل، علاوه بر اینکه سرگرم می شوید، و یک هنر دستی یاد می گیرید می توانید به آرامش نیز برسید زیرا همانند مدیتیشن، بافتنی یک فعالیت آرامش بخش است.

بافتنی با میل کار دشواری نیست حتی برای افراد مبتدی که تا به امروز چیزی نبافته اند. با یادگیری اصول آموزش بافتنی از پایه می توانید لباس هایی مانند: شال گردن، کلاه، جوراب و... برای خود یا اعضای خانواده خود ببافید و در فصل سرما آنها را بپوشید. در این مقاله انواع روش های آموزش بافتنی با میل را به شما یاد خواهیم داد.

آموزش بافتنی با میل

با یاد گرفتن بافتنی با میل، علاوه بر اینکه سرگرم می شوید، و یک هنر دستی یاد می گیرید می توانید به آرامش نیز برسید زیرا همانند مدیتیشن، بافتنی یک فعالیت آرامش بخش است.

وسایل مورد نیاز برای آموزش بافتنی با میل

 • کاموا در رنگ های شاد و مختلف به میزان مورد نیاز
 • نخ مصنوعی با وزن متوسط برای افراد مبتدی (اگر مبتدی هستید بهتر است با نخ مصنوعی شروع کنید)
 • میل بافتنی 2 عدد

آموزش بافتنی با میل


حتما بخوانید : لباس بافتنی مردانه؛ آموزش بافت ژاکت مردانه جلو باز


آموزش بافتنی با میل مبتدی

آموزش کشبافت ساده با دو میل

از ساده ترین انواع بافت ها، بافت ساده یا کشباف است که می توان گفت بافت پایه محسوب می شود. این مدل بافت بیشتر برای بافتن حاشیه کلاه، مچ آستین، شال گردن و هر قسمت از لباس که می خواهید جذب بدن شود، به کار می رود. برای بافت ساده یا هماه کشباف به کمک دو میل یک دانه از رو و یک دانه از زیر بافته می شود، این نوع بافت با نام کش بافت نیز معروف است. بافت یک دانه از زیر و یک دانه از رو، ساده ترین نوع کشباف است و نوع دیگر کشباف 2 دانه از زیر و 2 دانه از رو می باشد. روش بافت ساده به شکل زیر است:

 • اول به تعداد مورد نیاز دانه سر بیاندازید، باید به این نکته توجه کنید که تعداد دانه ها باید فرد باشد.
 • رج اول: یک دانه از رو و یک دانه از زیر می بافید و تمام شدن رج این کار را تمام می کنید.
 • رج دوم: در ردیف دوم دانه هایی که از رو بافته اید را از رو و دانه هایی که از زیر بافته اید مجددا از زیر می بافید و تا تمام شدن کار این عمل را تکرار می کنید.

آموزش بافتنی با میل مبتدی

آموزش بافتنی با دو میل برای کودکان

بافت کلاه نوزادی:

در این قسمت از آموزش بافتنی با میل، آموزش بافت کلاه کودک و نوزاد با مدل دانه برفی را قرار داده ایم. مراحل انجام این کار به شکل زیر است:

 • اول دور سر کودک را با متر اندازه بگیرید. و دانه سر میل بیندازید.
 • بعد به میزان 8 تا 10 سانتی متر و یا تاجایی که مایل هستید کلاه روی پیشانی قرار بگیرد کشباف (2 دانه رو، 2 دانه زیر) ببافید.
 • رج آخر کشباف باید کل دانه را از زیر ببافید.
 • می توانید برای زیباتر شدن کلاه خود از یک رنگ دیگر استفاده کنید و بعد شروع به بافت جو دانه برای داشتن کلاهی با بافت دانه برفی کنید.
 • مدل بافت جو دانه به این شکل است: ابتدا رج اول را به صورت یک دانه زیر یک دانه رو ببافید و رج دوم را یک دانه دو یک دانه زیر می بافید، به زبان ساده تر وقتی رج جدیدی را شروع می کنید دانه هایی که رو هستند از زیر ببافید و دانه هایی که زیر هستند رو ببافید.
 • بافت جو دانه را تا آخر کلاه تکرار کنید و سپس بالای کلاه را با کوک زدن جمع کرده و یک منگوله برای آن بدوزید تا کلاه زیباتر شود.

آموزش بافتنی با دو میل برای کودکان


حتما بخوانید : آموزش بافتنی با قلاب از ابتدا


آموزش انواع مدل بافتنی با دو میل

مدل های بافت می توانند لباس های بافتنی ساده را جذاب و شیک کنند. برای همین در ادامه چند مدل بافت خاص و جذاب آموزش داده ایم.

1. طرح بافتنی با دو میل: مدل گل فندقی

برای این مدل بافت با دو میل ابتدا باید 15 دانه سر بیندازید. سپس هر ردیف یا رج را به شکل زیر ببافید:

رج 1: 6 دانه اول را رو، 3 دانه وسط را زیر و 6 دانه آخر را هم رو ببافید. 

رج 2 تا 4: این رج ها را مطابق به شکل دانه ها ببافید یعنی اگر زیر است زیر و اگر رو است رو ببافید.

رج 5: این رج کمی دقت می خواهد، برای رج 5 به این صورت عمل کنید: اول دانه های رو را تا یکی دانه مانده به 3 دانه وسط ببافید (به عبارتی 5 دانه اول)، بعد دانه اول از 3 دانه زیر را با یک دانه قبل که از رو است عوض کنید یعنی دانه زیر از روی دانه رو رد می شود. به زبان ساده تر اینکه دانه 6 را از زیر، دانه 7 از رو ببافید. بعد دانه بعدی را زیر و دانه سوم از سه دانه زیر را به دانه بعد از آن عوض کنید (دانه زیر از روی دانه رو رد می شود) بعد به شکلی که بود ببافید یعنی زیر بود زیر و رو بود رو بافته شود.

رج 6: رج های زوج که همان رج های پشت بافت است را هر شکلی که هستند (مثل خودش) ببافید. 

رج 7: این ردیف شبیه ردیف 5 هست، دانه های رو را بافته و دانه زیر اول را با دانه قبل، دانه زیر سوم با دانه بعد جابه جا می شود (یعنی دانه 6 با دانه 7، دانه 9 با دانه 10)، دانه زیر وسط (دانه 8) جای خودش بافته می شود.

رج 8: در این ردیف دانه های رو را مثل خودش می بافیم تا به اولین دانه زیر که رسیدید به این شکل عمل کنید یک دانه زیر و یک دانه ژته ببافید و این کار را 9 تا 11 بار تکرار کنید، باید ژته ها را بکشید تا کاملا بلند شود. 2 دانه بعدی را به رو و دانه زیر وسطی را به زیر بافته مجددا 2 دانه بعدی را به رو و داخل دانه زیر سوم را مثل بالا 9 تا 11 بار یک دانه زیر و یک دانه ژته ببافید، و هر مابقی رج را به رو ببافید.

رج 9: در این ردیف، تمام دانه ها را مانند خودش ببافید و زمانی که به دانه های 9 تا 11 تایی رسیدید تمام آنها را با هم از رو یکی نمایید.

رج 10: در این ردیف تمام دانه ها را تا زمانی که به وسط برسید از رو ببافید، زمانی که به دانه وسط رسیدید داخل آن را یک گل فندقی ببافید و دوباره تا انتهای رج دانه ها را از رو ببافید. 

رج 11: در این ردیف تمام دانه ها را از زیر ببافید و دانه های گل فندقی را از رو یکی کنید.

آموزش انواع مدل بافتنی با دو میل

آموزش بافت گل رز با دو میل

 • برای بافت گل رز با دو میل اول باید 70 دانه را سر بیاندازید. بعد 6 رج را به صورت بافت رکن، ببافید. اگر خواستید گل شما بلندتر شود می توانید ردیف را بیشتر کنید.

آموزش انواع مدل بافتنی با دو میل

 • بعد از تمام شدن 6 ردیف، یک سوزن که با نخ کاموا؛ نخ شده است را از میان دانه های بافت رد کنید.

آموزش بافتنی با میل

 • بعد از اینکار نخ را بکشید تا بافت جمع شده و شکل گل رز را روی آن ایجاد کنید. می توانید برای زیبایی بیشتر یک برگ ببافید و به آن اضافه کنید.

آموزش بافتنی با دو میل


حتما بخوانید : آموزش ژاکت بافتنی بچه گانه دخترانه؛ مدل لباس بافتنی دخترانه


مدل بافتنی با دو میل: بافت نخودی:

برای مدل بافت نخودی باید تعداد دانه ها مضربی از 4 باشد به اضافه 2 دانه بیشتر برای ابتدا و انتها، برای مثال می توانید 42 دانه سر بیندازید.

 • رج 1: ردیف اول روی بافت است و تمام دانه ها را از رو ببافید.
 • رج 2: یک دانه زیر برای حاشیه به این شکل ببافید: دانه را زیر بافته ولی آن را از میل خارج نمیکنیم، 1 ژته و یک دانه دیگر از همان دانه ایجاد کنید یعنی 1 دانه ما به 3 دانه تبدیل می شود. بعد از ان این 3 دانه را از رو یکی می کنیم؛ دوباره از یک دانه 3 دانه درست می کنیم تا جایی که 1 دانه زیر برای حاشیه کار باقی بماند.
 • رج 3 و همه رج های فرد: برای تمام ردیف های فرد، کل دانه ها را از رو ببافید.
 • رج 4: مانند ردیف 2، یک دانه حاشیه را ببافید، سپس 3 دانه را از رو یکی کرده و دوباره 1 دانه را 3 دانه کنید.

مدل بافتنی با دو میل: بافت نخودی

انواع طرح های بافتنی با دو میل

انواع طرح های بافتنی با دو میل

انواع طرح های بافتنی با دو میل

آموزش بافتنی با دو میل

اموزش تصویری بافتنی با میل

مدل های بافتنی با دو میل

آموزش بافتنی با میل مبتدی

آموزش بافتنی با میل

انواع مدل بافتنی با میل


مطالب مرتبط :

آموزش بافت شال گردن مردانه

آموزش کلاه بافتنی دخترانه جدید

از
82
رای