آموزش بافت شال گردن؛ آموزش بافت شال گردن برای مبتدیان

آموزش بافت شال گردن؛ آموزش بافت شال گردن برای مبتدیان خانم های با سلیقه و هنرمند پیش از آغاز سرما شروع به بافتن لباس های گرم و شال گردن های زیبا برای خود یا اعضای خانواده خود می کنند. در اینجا شما را با آموزش بافت شال گردن مردانه، بافت شال گردن گرد و... آشنا می کنیم.

با رسیدن فصل پاییز و زمستان، لباس های گرم نیز روی کار می آیند، پوشیدن انواع شال گردن، کلاه و دستکش های بافتنی، از زیبایی های فصل های سرد سال است. خانم های با سلیقه و هنرمند پیش از آغاز سرما شروع به بافتن لباس های گرم و شال گردن های زیبا برای خود یا اعضای خانواده خود می کنند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با آموزش بافت شال گردن مردانه، بافت شال گردن زنانه، بافت شال گردن گرد، که می تواند با دو میل یا قلاب بافته شود؛ آشنا کنیم.


حتما بخوانید: آموزش بافتنی از پایه


آموزش بافت شال گردن گرد

شال گردن گرد و بدون درز که نک وارمر نیز گفته می شود یکی از شیک ترین شال گردن ها است که هم مناسب مردان و هم مناسب زنان می باشد. برای بافت شال گردن گرد، باید با نوع بافت جودانه آشنا باشید. ضخامت نخ کاموا نیز سلیقه ای است اما برای اینکه بافت جودانه زیباتر نشان داده شود بهتر است تا از نخ های ضخیم استفاده کنید.

مراحل بافت شال گردن گرد و بدون درز

اولین کار برای بافت شال گردن گرد، دانه سر انداختن است که تعداد آن باید تقریبا دو برابر دور گردن باشد. پس بهتر است که دور گردن را با کمی گشادی اندازه گرفته و حدود دو برابر آن دانه سر بیندازید. برای درک بیشتر فرض کنید دور گردن شخصی 38 سانتی متر است در حالت دو برابر باید طول دانه ها حدود 72 سانتی متر باشد اما برای اینکه بهتر جلوه دهد کمی پایین تر آن را مثلا 60 سانتی متر در نظر بگیرید. این بافت را می توانید با دو میل انجام دهید. چون در این مدل شال گردن، بافت بدون درز است برای اینکه بافت جودانه را در بافت بدون درز ایجاد کنید مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 • ردیف 1: به صورت یک دانه زیر، یک دانه رو تا آخر ببافید.
 • ردیف 2 و تمام ردیف های بعدی: هر دانه را برعکس مدلش ببافید یعنی اگر دانه رو است شما زیر ببافید و اگر دانه زیر است از رو بافید. این مدل بافت جودانه است.
 • این کار را تا زمانی که به پهنای مورد نظر خودتان باشد ادامه دهید. بهترین پهنا این است که اندازه آن بین یک وجب و نیم تا 2 وجب باز باشد. 
 • پس از تمام شدن بافت دانه ها را به روش صحیح کور کنید به این صورت که هر دانه را همانطور که باید باشد ببافید و دانه قبلی آن را روی دانه بافته شده بیندازید.
 • بعد از کور کردن دانه ها، دو طرف شال گردن گرد را به هم بدوزید.

آموزش بافت شال گردن گرد

آموزش بافت شال گردن مردانه

بافت شال گردن مردانه با دو میل

برای بافت شال گردن مردانه شما به میل بافتنی شماره 6، کاموای 100 گرم نیاز دارید. 

 • اول 220 دانه سر بیندازید و بعد مراحل زیر را دنبال کنید.
 • ردیف 1 تا 3: این 3 ردیف را به زیر ببافید.
 • ردیف 4: به این شکل ببافید: 3 دانه زیر، 2 دانه رو، این کار را تا رسیدن به 5 دانه آخر تکرار کنید، 5 دانه را به شکل: 2 دانه رو، 3 دانه زیر ببافید.
 • ردیف 5: این ردیف را به شکل: 3 دانه زیر، 2 دانه زیر، 2 دانه رو، این کار را تا زمان رسیدن به 5 دانه آخر تکرار کنید و 5 دانه آخر را 5 دانه زیر ببافید.
 • ردیف 6: این ردیف درست شبیه ردیف 5 بافته می شود.
 • ردیف 7: 3 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر، مجددا این کار را تا 5 دانه مانده به انتها تکرار کنید، بعد 2 دانه رو، 2 دانه زیر ببافید.

آموزش بافت شال گردن مردانه


حتما بخوانید : آموزش بافتنی با قلاب از ابتدا؛ اموزش انواع مدلهای بافتنی با قلاب


آموزش بافت شال گردن با قلاب

روش بافت شال گردن با قلاب مدل راه راه

برای این نوع بافت شما به 2 عدد کاموای رنگی و قلاب سایز متوسط که اندازه آن به ضخامت کاموا بستگی دارد، نیاز دارید. دلیل استفاده از 2 رنگ کاموا ایجاد طرح زیباتر است زیرا این مدل با تک رنگ طرح خاصی به وجود نمی آورد.

روش محاسبه تعداد زنجیره های لازم

برای بافت شال گردن با قلاب مدل راه راه، تعداد زنجیره ها باید مضربی از 8 باشد به اضافه 2 دانه. مضرب های 8: 16، 24 و... است هر کدام را انتخاب کنید 2 دانه به آن اضافه می کنید. مثلا اگر 16 دانه لازم دارید به علاوه 2 می شود 18. پس 18 عدد زنجیره می زنید و بافت را شروع می کنید. تعداد زنجیره ها به پهنای شال بستگی دارد و سلیقه ای است. با هر رنگی که دوست دارید 26 زنجیره ببافید. 

ردیف 1: با رنگ صورتی در زنجیره چهارم، یک بافت پایه بلند بزنید، در 2 زنجیره بعدی نیز پایه بلند بزنید، سپس با رنگ آبی 4 دانه پایه بلند، با صورتی 4 دانه پایه بلند، با آبی 4 پایه بلند، با صورتی 4 دانه پایه بلند و با آبی 4 دانه پایه بلند بزنید.

ردیف 2: برای این ردیف اول با رنگ صورتی به تعداد 3 عدد زنجیره ببافید بعد با رنگ آبی کار را دنبال کنید، دانه پایه بلند اول را نبافته و رد کنید، در پایه بلندهای 2 به بعد به تعداد 4 تا پایه بلند ببافید. بعد از این کار باید به این شیوه کار را ادامه دهید: با رنگ صورتی 4 دانه پایه بلند، رنگ آبی 4 تا پایه بلند، صورتی 4 پایه بلند، آبی 4 تا پایه بلند. صورتی 3 تا پایه بلند.

ردیف 3: دوباره با رنگ صورتی 3 زنجیره ببافید. باز هم پایه اول را نبافته و در پایه بعدی یک پایه بلند ببافید. این کار را به این صورت ادامه دهید: با رنگ آبی 4 تا پایه بلند، با صورتی 4 تا، آبی 4 تا پایه بلند، صورتی 4 تا، آبی 4 تا و در آخر هم با رنگ صورتی 2 بافت پایه بلند می زنید.

ردیف 4: در این ردیف نیز با رنگ صورتی 3 بافت زنجیره می زنیم. پایه اول را نبافته و رد می دهیم، بعد در پایه دوم و سوم، 2 بافت پایه بلند می بافید. ادامه کار به این صورت می شود: رنگ آبی 4 تا پایه بلند، رنگ صورتی 4 تا، رنگ آبی 4 تا، صورتی 4 تا، آبی 4 تا، و در انتها با رنگ صورتی 1 بافت پایه بلند ببافید.

ردیف 5: در این ردیف با رنگ آبی 3 زنجیره ببافید، مثل بالا پایه اول را رد کرده و در پایه های بعدی 3 بافت پایه بلند بزنید. بعد: با صورتی 4 پایه بلند، با آبی 4 تا، صورتی 4 تا، آبی 4 تا پایه بلند، و در آخر هم با رنگ صورتی 4 تا پایه بلند بزنید.

ردیف 6: با رنگ آبی 3 بافت زنجیره بزنید بعد با رنگ صورتی پایه اول را رد کنید و 4 تا بافت پایه بلند بزنید و کار را به شکل: آبی 4 تا پایه بلند، صورتی 4 تا، آبی 4 تا، صورتی 4 تا پایه بلند و در انتها با رنگ آبی 3 تا پایه بلند بزنید.

ردیف 7: در این ردیف با رنگ آبی 3 زنجیره ببافید، دوباره پایه اول را رد کرده و در پایه های بعدی 1 بافت پایه بلند بزنید. ادامه کار: صورتی4 تا، رنگ آبی 4 تا پایه بلند، صورتی 4 تا، آبی 4 تا، صورتی 4 تا و در انتها با آبی 2 بافت پایه بلند بزنید.

ردیف 8: در این ردیف نیز با رنگ آبی 3 زنجیره ببافید، دوباره پایه اول را رد کرده و در پایه های بعدی 2 بافت پایه بلند بزنید. ادامه کار: صورتی 4 تا، رنگ آبی 4 تا پایه بلند، صورتی 4 تا، آبی 4 تا، صورتی 4 تا و در انتها با آبی 1 بافت پایه بلند بزنید.

ردیف 9: در این ردیف با رنگ صورتی 3 بافت زنجیره بزنید، پایه اول را رد کنید و بعد 4تا بافت پایه بلند بزنید. ادامه کار می شود: رنگ آبی 4 تا پایه بلند، صورتی 4 تا، آبی 4 تا، صورتی 4 تا و در انتها نیز با رنگ آبی 4 تا بافت پایه بلند بزنید.

الان 9 ردیف بافت شال گردن با قلاب به پایان رسید به اندازه ای که می خواهید شال گردن تان طول داشته باشد ردیف های 2 تا 9 را تکرار کنید.

آموزش بافت شال گردن با قلاب


حتما بخوانید : لباس بافتنی مردانه | آموزش بافت ژاکت مردانه جلو باز و بافت پلیور


آموزش بافت شال گردن بچه گانه با دو میل

آموزش بافت شال توری

برای بافت شال توری با توجه به میزان ضخیم بودن کاموا و بلندی شال، دانه سر بیندازید. در حالت کلی برای یک شال، 30 دانه کافی می باشد. برای بافت شال تعداد دانه ها باید مضربی از 4 باشد به علاوه 2 دانه برای حاشیه آن. مراحل زیر را برای بافت شال ادامه دهید تا اندازه ای که می خواهید شال تان بلند باشد. در انتها کور کرده و 2 سر شال را با استفاده از رشته های 10 تا 15 سانتی متری کاموا گره بزنید. 

 • پس از دانه سر انداختن، به اندازه 4 سانتی متر، کشباف به صورت یک دانه رو، یک دانه زیر ببافید.
 • ردیف اول: پس از اینکه بافت کشباف را انجام دادید، یک دانه زیر برای حاشیه ببافید، بعد یک دانه از رو، 3 دانه از زیر، یک دانه از رو و 3 دانه از زیر، و این بافت را تا آخر رج تکرار کنید و در انتها نیز یک دانه زیر برای حاشیه ببافید.
 • ردیف دوم: در ردیف دوم و تمام ردیف ‌های زوج، تمام دانه‌ها مثل خودش بافته می‌شود (اگر ز رو است از رو و اگر از زیر است دانه را از زیر ببافید) و ژته‌ ها (انداختن نخ روی حلقه) از رو گرفته می‌شود و باید طوری ببافید که سوراخ بیفتد.
 • ردیف سوم: یک دانه زیر برای حاشیه ببافید. دانه رو را بافته، یک ژته بندازید، 3 دانه زیر را با هم یکی کرده و یک ژته انداخته تا آخر رج به همین شکل ادامه دهید. دانه آخر بافت زیر برای حاشیه. توجه کنید ژته‌ها باید حتما سوراخ دار باشد تا بافت، حالت توری پیدا کند.
 • البته برای بافت توری می‌شود دانه ‌های رو که بین 3 دانه زیر هست را بیشتر کرد. اما مدل تنها روی دانه ‌های زیر اعمال می شود.

آموزش بافت شال گردن بچه گانه با دو میل

آموزش بافت شال گردن زنانه

بافت شال گردن مارپیچ 

 • برای این کار باید بعد از اینکه به اندازه مورد نیاز سر انداختید. 6 دانه از زیر و 2 دانه از رو ببافید و این کار را تا آخر رج ادامه می دهید.
 • رج دوم که رج برگشت است را همانند رج بالا تکرار می کنید.
 • بسته به میزان بلندی پیچ باید این کار را تکرار کنید اما به خاطر داشته باشید که برای پیچ 6 تایی تعداد رج ها نباید از 6 رج کمتر باشد.
 • در ردیفی که می خواهیم تا مدل پیچ را پیاده کنیم که حتما باید روی کار باشد به این شکل عمل کنید: 6 دانه ای که از زیر بافته اید را از میل خارج کنید. (مرحله 4)
  بعد 3 دانه دوم را با میل سمت راست گرفته و از پشت نیز 3 دانه اول را با میل سمت چپ بگیرد. 
 • در این مرحله 3 دانه دوم را که با میل سمت راست گرفته بودید به میل چپ منتقل کنید. (مرحله 6)
 • حالا 6 دانه از زیر ببافید و دوباره زمانی که به 6 دانه دیگری که از زیر بافته شده است رسیدید (مرحله 4 تا 6) را تکرار کنید.
  به تعداد ردیف هایی که پیش از انداختن طرح پیچ بافته اید، 6 دانه از زیر و 2 دانه از رو ببافید و بعد مدل را تکرار کنید.
  شال گردن مدل پیچ را می شود حداقل با 4 دانه زیر و 1 دانه رو ببافید. دقت کنید که این مدل بافت شال گردن، نخ زیادی مصرف می کند.

آموزش بافت شال گردن زنانه


حتما بخوانید : آموزش جوراب بافتنی با قلاب و دو میل | بافت جوراب دخترانه و پسرانه


آموزش بافت شال گردن با دو میل

آموزش بافت شال گردن برای مبتدیان

برای این مدل بافت شال گردن با دو میل به یک کاموای ضخیم و یک جفت میل شماره 5 نیاز دارید.

 • برای شروع بافت 26 دانه سر بیندازید.
 • تمام ردیف های زوج در این مدل بافت از اول تا آخر شال باید هر شکلی که دیده می شود بافت شود یعنی اگر بافت زیر بود از زیر و اگر از رو بود از رو ببافید.
 • ردیف های فرد را به صورت زیر ببافید:
 • ردیف 1، 5، 9: به این شکل ببافید: 10 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر، 2 دانه رو، 10 دانه زیر. 
 • ردیف 3، 7: به این شکل ببافید: 2 دانه زیر، 6 دانه رو، 2 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر، 6 دانه رو، 2 دانه زیر.
 • ردیف 11 ،15، 19: به این شکل ببافید: 2 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر، 2 دانه رو، 10 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر.
 • ردیف 13، 17: به این شکل ببافید: 2 دانه بافت زیر، 2 دانه بافت رو، 2 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر، 6 دانه رو، 2 دانه زیر، 2 دانه رو، 2 دانه زیر، 2 دانه بافت رو، 2 دانه بافت زیر.
 • و ردیف 21: مانند ردیف اول تکرار کنید. 
 • مابقی شال نیز مانند بالا باید به ترتیب تکرار شود تا جایی که به اندازه شال مورد نظر برسید.

حتما بخوانید: آموزشی بافتنی با میل


آموزش تصویری بافت شال گردن ساده با دو میل

آموزش بافت شال گردن ساده برای مبتدیان

آموزش بافت شال گردن زنانه

آموزش بافت شال گردن مردانه

آموزش تصویری شال گردن ساده

آموزش بافت شال گردن بچه گانه

آموزش بافت شال گردن گرد

آموزش تصویری بافت شال گردن ساده با دو میل

آموزش بافت شال گردن برای مبتدیان

آموزش بافت شال گردن

 آموزش بافت شال گردن با قلاب

مراحل بافت شال گردن ساده به صورت تصویری

دانه اول را که بافتید، بردارید و آن را از روی دانه 2 بیارید ، و از میل بافندگی بیرون بیاورید.

آموزش بافت شال گردن گرد ساده و زیبا

آموزش شال گردن بافتنی

آموزش بافت شال گردن

چگونه شال گردن ببافیم


مطالب مرتبط :

آموزش کلاه بافتنی؛ اموزش تصویری بافت کلاه

از
61
رای